پژوهنده: سازمانهای سرکوب،قسمت پنجم، سازمان حفاظت اطلاعات بسيج

َbasijiقبل از ورود به اطلاعات بسيج و حفاظت اطلاعات آن، بهتر است بدانیم جايگاه آن را چگونه تعريف كرده اند.  سردار محمدجعفر اسدی فرمانده وقت نیروی زمینی سپاه در آبان ۱۳۸۸ گفت:

   «سپاهیان، مسئول مبارزه با جنگ «سخت» (نظامی) هستند. بسیجیان نظامی یا اعضای «نیروی مقاومت زمینی» مسئولیت مبارزه با جنگ  «نیمه سخت» (شورش های شهری) را به عهده دارند. بسیجیان غیرنظامی به مبارزه با  «جنگ نرم» (تحرکات سیاسی و فرهنگی مخالفان) خواهند پرداخت».

    بنابراين، بسيجيان دو دسته هستند: گروهي از آنها در نيروي زميني سپاه مسئول برخورد با شورش‌هاي خياباني هستند و برخي مسئول كنترل مسائل فرهنگي و سياسي و...

    بنا بر اساسنامه بسیج، مصوب مجلس شوراي اسلامي در سال ۱۳۶۱، هر شهر ایران، با توجه به وسعت و جمعیت آن به چند «منطقه مقاومت» بسیج تقسیم شده و هر منطقه مقاومت، خود به چند «ناحیه مقاومت» بسیج تقسیم می‌شود  و هر ناحیه مقاومت به چند "پایگاه مقاومت" تقسیم  و هر پایگاه شامل «گروه های» سازمان یافته خواهد بود.

    نیروهای سازمان بسیج مستضعفین، در قالب شاخه‌های مختلفی سازماندهی شده‌اند، از قبیل: بسیج دانشجویی، بسیج دانش آموزی، بسیج اصناف، بسیج ادارات، بسیج کارگری، بسیج روستایی، بسیج محلات و ...

   در تمامی ادارات، دانشگاه‌ها، مدارس، کارخانه‌ها، روستاها یا محلات، پایگاه‌های بسیج وجود دارد که وظیفه جذب و سازماندهی داوطلبان را به عهده دارند. پایگاه‌های بسیج محلات، پر تعدادترین پایگاه‌های بسیج هستند که تقریباً در تمام محله‌های تهران و شهرستان‌ها وجود دارند.

    در اغلب محله‌ها، پایگاه بسیج محلات در داخل یا نزدیک مسجد محل قرار دارند و به همین علت، اغلب این پایگاه‌ها، با نام مسجدی که به آن وابستگی دارند شناخته می‌شوند (مثلاً پایگاه مسجد امام حسین، پایگاه مسجد امام حسن یا ...).

    مطابق اساسنامه بسیج، فرماندهان  «منطقه‌های مقاومت» بسیج از پرسنل رسمی سپاه هستند و فرماندهان «ناحیه مقاومت» از میان اعضای ویژه بسیج یا پاسداران انتخاب می‌شوند. همچنین، فرماندهان «پایگاه های مقاومت» از میان اعضای ویژه بسیج انتخاب می‌شوند و فرماندهان «گروه های مقاومت» از میان اعضای فعال بسیج هستند.

    مجلس، در ماده ۱۹۶ لایحه برنامه پنجساله پنجم توسعه ایران (۱۳۹۰ – ۱۳۹۴) دولت را موظف کرده تا امکانات و بودجه را برای جذب و به‌کارگیری ۳۰ ‌میلیون نفر بسیجی' فراهم کند . در یکی از تلاش‌های انجام شده برای برآورده کردن درخواست افزایش بودجه بسیج، نمایندگان مجلس هشتم به یک فوریت طرح «کمک به اجرای ماموریت‌های فرهنگی جوانان بسیج» رأی داده‌اند. در صورت تصویب نهایی، علاوه بر بودجه سالانه فعلی بسیج، هر سال معادل نیم درصد از محل افزایش درآمد فروش نفت را در اختیار این سازمان قرار می‌گیرد.

    در این طرح همچنین آمده‌است که دولت باید هر سال ۱۰ درصد از اعتبارات بخش مربوط به جوانان را نیز به منظور مقابله با «چالش‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای» و توسعه بسیج در اختیار این سازمان قرار دهد.

در هر حوزه بسيج، بخشي به نام اطلاعات وجود دارد كه كار اين بخش  جمع‌آوري اطلاعات  افراد پيرامون حوزه خود مي‌باشد و مسئول آن  عموما از بسيجيان فعال انتخاب مي‌شود.

     اعضای بخش اطلاعات بيشتر در مساجد محله‌ها ومدارس وادارات وکارخانه‌ها حضور پيدا كرده و به جمع آوري اطلاعات مي‌پردازند. بخشها اطلاعات را به پايگاههايي كه خارج از مساجد ايجاد شده‌اند، مي‌دهند. آنها نيز به مراكز بالاتر و در نهايت به اطلاعات كل بسيج ارايه مي‌نمايند. به اين ترتيب كليه محلات و مناطق و مراكز را كنترل اطلاعاتي می‌کنند.

n حفاظت اطلاعات سازمان بسيج:

 يكي از مراكز كنترل و نظارت بر اعمال و رفتار مردم، در سراسر کشور، افراد اطلاعاتي  بسيج هستند.  اين نهاد امنيتي ، اطلاعاتي، حفاظتي همواره مدعی است که مسئوليت دارد مانع از حضور و نفوذ دشمن در مراكز قدرت گردد. لذا اختیار اقدام به عملیات تهديد آميز، دركليه مراكز قانونگذاري و اجرايي كشور را دارد.

   افراد اين سازمان، همواره به هنگام انتخابات فعاليت خود را بيشتر می‌کنند. با دادن اطلاعيه و برگزاري سخنراني‌هاي خاص، «روشنگري» می‌کنند تا که «مانع از ورود افراد به اصطلاح نفوذي و امريكايي و فتنه گر به شورا ها و مجالس و رياست جمهوري» بگردند. مسئول اين نهاد حفاظتي و امنيتي مانند همانندهای خود، پنداری از كارخانه به صورت يكسان بيرون آمده‌اند. در سخن گفتن   شبيه به هم و از كلماتي مشابه و توجیهات همگون استفاده مي‌كنند.

     سردار مرتضي نصيري،مسئول حفاظت اطلاعات بسیج کشور است كه در يكي از سخنراني‌هاي معروف خود در استان زنجان اين‌چنين رهنمود داده‌است: «نفوذ سیاسی خطرناک‌ترین نفوذی است که می‌توان در قلب و فکر مسولانی که در کشور تصمیم‌ساز هستند، صورت بگیرد. زمانی که رابطه‌ای با کشوری برقرار می‌شود، همان زمان نیز بیشترین نفوذ انجام می‌شود. دشمن با ایجاد و انجام برنامه نفوذ سیاسی و اقتصادی در کشور، در پی ضربه زدن به انقلاب اسلامی ایران است. خطرناک‌ترین نوع نفوذ نیز، در واقع نفوذ بر فکر و قلب مسئولان تصمیم‌ساز است. در این راستا باید مواظب بود تا افرادی که در مسیر دشمن و در پی جدا کردن مردم از آرمان‌های انقلاب هستند، وارد مجلس شورای اسلامی نشوند.

    در حال حاضر افرادی وجود دارند که به دنبال اصلاح انقلاب هستند که باید مراقب بود تا این افراد به نام اصلاحات، آرمان‌های اصولی انقلاب را نیز تغییر ندهند. از مجلس، مطابق فرموده رهبر انقلاب،باید صدای مرگ بر آمریکا بیرون بیاید. در انتخاب اصلح باید از راهنمایی و حمایت افراد مورد اعتماد و دلسوز نظام استفاده کرد و در انتخاب اصلح نیز به آنها اعتماد شود. زیر سئوال بردن دموکراسی در ایران از جمله برنامه‌های دشمن است تا اصل انتخابات را نیز از این طریق زیر سئوال ببرد. دشمن درصدد است تا با ذکر این موارد و مانور بر روی آنها، حضور آحاد مردم را در انتخابات دور دوم کمرنگ کند. دشمن همچنین برنامه دارد تا از این طریق از انتخاب اصلح مردم جلوگیری کرده و در بالا رفتن اعتماد مردم به نظام اسلامی اخلال ایجاد کند...»

n سازمان حفاظت اطلاعات سپاه  قدس:

    اين سازمان مسئوليت حفظ اطلاعات و اشخاص سپاه قدس را در اختيار دارد و گاهي اوقات ترور برخي از نيروهاي اين سپاه توسط همين سازمان به دليل لو دادن برخي اطلاعات و اشخاص صورت مي گيرد .

n نهاد نمايندگي ولي فقيه در سپاه:

   هر چند برخي، اين بخش از سپاه را كه در حال حاضر علي سعيدي بر آن فرماندهي دارد را نيرويي امنيتي و اطلاعاتي نمي‌دانند، اما عملكرد اين نمايندگي و دخالت  افراد آن در امور مختلف نشان مي‌دهد كه همانند ديگر سازمان‌ها و واحدهاي سپاه، عمل كرده و بر امور مختلف نيروهاي داخلي و خارجي نظارت و حراست دارد .

    معاون هماهنگ‌کننده نمایندگی ولی فقیه در سپاه در اسفند ماه 1392، اعلام کرده بود: این نمایندگی اکنون از امکان آموزش 220 هزار نفر در طول سال برخوردار است و از سوی دیگر با داشتن هفت هزار نفر استاد سازمانی، غیر سازمانی و مدعو، قوی‌ترین شبکه استاد و مربی را در اختیار دارد.

    به‌گزارش خبرگزاری دفاع مقدس، سردار «محمدحسین سپهر» معاون هماهنگ‌کننده نمایندگی ولی فقیه در سپاه در جمع تعدادی از روحانیون سپاه با اشاره به اینکه همراهی و هماهنگی نماینده ولی فقیه در سپاه و فرماندهی کل سپاه، علاوه بر هم‌افزایی و همراهی روز افزون، موجب رضایت رهبری نیز شده، از توان ظرفیت آموزشی و تربیتی بالای نمایندگی ولی فقیه در سپاه برای کارکنان سپاه خبر داد و گفت: ما اکنون 102 هزار طلبه بسیجی داریم که این نمایانگر وجود شبکه‌ای قدرتمند، ولایی و ارزشمند است؛ علاوه بر این هزار و 200 نخبه طلبه و روحانی و 14 هزار هادی سیاسی در سطح کشور داریم. کارخانه تولید «روحانیان رسمی» کاملاﱟ فرمانبر قدرت!

دلايل امنيتي و اطلاعاتي بودن اين نمايندگي:

- دلیل اول:در زمان معرفي فرمانده حفاظت اطلاعات سپاه،علاوه بر تاييد دفتر عمومی حفاظت و اطلاعات فرماندهی کل قوا،  دفتر نمایندگی ولی فقیه نیز بر کار این سازمان نظارت دارد.

- دلیل دوم: در ‌تبصره 1 ماده 8 تاسيس وزارت اطلاعات،مربوطبه حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران آمده‌است كه کلیه افرادی که در این سازمان خدمت می‌نمایند پس از تأیید نماینده مقام رهبری در سپاه پاسداران به وسیله رئیس سازمان حفاظت‌اطلاعات سپاه نصب و عزل می‌گردند.

n يگان امنيت:

     در سال 1388، نیروهای نظامی و انتظامی و یگان ویژه نیروی انتظامی از پس مدیریت بحران بر نیامدند و از آنجایی که سپاه پاسداران تصمیمات نهایی در بحث امنیت کشور را می‌گیرد، سخن از عدم کفایت این یگان‌ها راند  و اعلام کرد  سپاه خودش یگان پاد و امنیتی در سطح بالاتری را راه اندازی می‌کند و شروع به نیروگیری برای این سپاه جدید و مجزا کرد. چارت درگیری را اینگونه قرار داد: در مواقع بحران اول نیروی انتظامی و بعد یگان ویژه و بعد بسیج مردمی یا همان مساجد و بسیجیان ویژه و بعد از آن گردان‌های امام علی و بیت‌المقدس (واکنش سریع ) اگر تمامی این نفرات شکست خوردند و نتوانستند جلوگیری بکنند از درگیری، یگان امنیت سپاه وارد عمل میشود و سلاح درگیری برای این یگان و وضعیت ورود این یگان حالت قرمز و شرایطی فوق امنیتی است. این یگان‌ها مجهز به سلاح‌های گرم انواع کلت کمری، تیر بار، ماشین‌های ضد گلوله و سلاح‌های دارای نواخت تیر بالا از جمله کلاش. ام پی 5 و ام 16 و انواع سلاح‌های ترور و درگیری درون شهری در زمانی که این افراد وارد منطقه بحران می‌شوند. اینان دستور پاکسازی و آرام کردن منطقه را دارند.

☻ پاکسازی: وجود هر شخص نامطلوب در منطقه، ایجاب می‌کند پاک کردن شخص از منطقه مورد مناقشه و محو کردن او از صحنه. این یگان بدون هیچ رحمی عمل می کند .

    ورود به منطقه با انواع موتور سیکلت‌های کراس و با حجم‌های مختلف انجام می‌شود. از موتورهای حجم بالای هزار سی سی برای تعقیب و گریز و ترور استفاده می‌کنند.تمامی افراد این یگان سپاه امنیت آموزش دیده و دارای آمادگی جسمانی بالایی هستند و آماده درگیری در هر زمانی می‌باشند.

   مرحله اول ماموریت این یگان در زمان وضعیت زرد می‌باشد. یگان مسئولیت حفاظت از رهبری و تجهیز یگان‌های امنیتی و موتور سوار های گردان‌های امام علی را بر عهده دارد. در هر گردان، یک تا دو افسر یگان امنیت سپاه حضور دارند. مسئولیت آنها این است که وضعیت زرد را به وضعیت سفید بازگردانند .

     گردان‌های امام علی از نیروهای لباس شخصی و باتون به دستان و بسیجیان ویژه  تغذیه و با تحویل موتور و وسایل سرکوب و گاز اشک آور و باتون و سپر و گلوله‌های پینت بال که دارای شوکر برقی و رنگ غیر قابل پاک کردن برای دستگیری افراد معترض تحویل داده میشود و افراد این گردان هم دارای کلت کمری هستند . این افراد به صورت مستقیم از طرف سپاه امنیت تغذیه میشوند.

☻ یگان امنیت سپاه در مواقع بحران دارای دو راه ارتباطی میباشد: ارتباط از طریق بیسیم‌های پیشرفته MNG دارای قابلیت بالاترین حد موج بیسیم 3000 تایی  سیمکارت‌های وی ای پی که به شرکت همراه اول مربوط میباشد و در اختیار این یگان قرار دارد اگر به هر شکلی تمامی خط‌های تابت و تلفن همراه قطع باشند این سیم کارت‌ها کار میکنند و قابلیت برقراری تماس را دارند.

☻ارکان قابل اهمیت در این یگان که در بقیه یگان‌های ضداغتشاش دیده نمی‌شوند و فقط در این سپاه و یگان‌های حفاظت انصار و ولی امر  وجوددارند، عبارتند از

1. واحد ترور و ضد ترور

2. واحد عملیات چک و خنثی سازی

3. واحد عملیات فوق‌سری و دسته ویژه رهبری

    این واحد با هماهنگی بیت رهبری و فقط و فقط در موارد و ماموریت‌های فوق سری آماده به کار می‌شود و از افراد بسیار خبره و قهار در عملیات انهدام و دستگیری و بقیه موارد نظامی تشکیل می‌شود. قابلیت درگیری با هر یگان نظامی، از زمینی تا هوایی و دریایی را دارد. در بعضی موارد عملیات واواک را این یگان انجام میدهد. نمونه آن، دستگیری عوامل داعش در تهران میباشد.

4. اتاق فکر عملیات با عضویت تمام مسئولین استان و نمایندگان رهبری در سپاه و استاندار استان و شهردار و نماینده ولی فقیه استان و فرمانده سپاه استان و فرمانده سپاه امنیت و نماینده واواک و نماینده نیروی انتظامی استان

☻ ماموریت های دیگر در زمان های عادی و سفید:

1. شناسایی گروهک‌های ترور و انهدام آنها

2. شناسایی عوامل نا امنی در منطقه و ایجاد پرونده امنیتی و حتی دستگیری این اشخاص.

3. شناسایی عوامل سیاسی استان و کسانی که حضورشان در تظاهرات نقش بسزایی خواهد داشت.

4. شناسایی فرق و مذاهب و دستگیری شیطان پرستان و بهائیان و مسیحیان و اشخاصی که به این دین‌ها یا مذاهب گرویده باشند .

5. شناسایی و دستگیری خانه‌های فحشا در حد کلان و اشخاصی که اطلاعاتی مبنی بر داشتن سلاح گرم دارند .

6. و هر مورد امنیتی و توطئه علیه نظام و رهبری خنتی سازی آن و دستگیری آن به عهده این یگان میباشد .