پژوهشگر :حجاب اجباري در حكومت داعش

 hejab ejbari   در وب سايت عصر ايران آمده‌است: داعش که به تازگی نام خود را از دولت اسلامی عراق و شام به دولت خلافت اسلامی تغییر داده است؛ قوانین سختگیرانه‌ای را علیه مردم تحت کنترل خود اعمال می‌کند. داعش با صدور بیانیه ی اعلام می‌کند: زنان باید حجاب شرعی داشته باشند در غیر این صورت با اشد مجازات روبرو می‌شوند. داعش حجاب شرعی را برای زنان، پوشاندن کامل صورت اعلام کرد.

    در این بیانیه آمده است: شرط‌های اعمال شده علیه لباس و زینت زنان چیزی جز بستن بهانه‌های فساد در نتیجه تبرج زنان نیست. این اقدامات، محدودیتی برای آزادی زنان نیست بلکه پیشگیری از افتادن زن به ابتذال و قرارگرفتن آنها در معرض چشمان و نگاه دیگران است.

    كلمه تبرج انسان را به ياد سردار رادان مي‌اندازد كه طرز فکر،چقدر به داعشي‌ها شبيه بود. البته ايشان مقصر نبود. چرا كه طرز فکر خود را از روحانيون «برجسته‌اي» چون خميني و خامنه‌اي و مصباح و جنتي آموخته بود .

   در سال 1386، سردار رادان در پاسخ خبرنگاري که در مورد دليل تناقض استفاده از پوتين‌هاي بلند با احکام شرعي پرسيده بود پاسخ داد: «پوتين بر روي شلوار از لحاظ شرعي نوعي تبرج به شمار مي‌رود و بر اين اساس با توجه به اين که تبرج از مصاديق بد پوششي است، با اين قبيل موارد نيز برخورد خواهد شد، چراکه براي نمونه قرار گرفتن چکمه بر روي شلوار به دليل نشان دادن بخشي از برجستگي‌هاي بدن از مصاديق خلاف  شرع است و تبرج به حساب مي‌آيد».

 

    براي توجيه گفته‌هاي سردار رادان و درست بنمودن آن، برخي به ميدان آمدند تا در مورد تبرج سخنراني كنند  و گفتند:

    «…تبرج از مصدر بروج(ظهور و بروز) يعني زن صورت، مو و زينت هاي خود را نشان دهد اين کلمه ازواژه برج گرفته شده يعني همانگاه که برج وباروي يک شهر از دور توجه هر رهگذري را جلب مي‌کند. فرد نباید به گونه‌اي لباس بپوشد،آرايش کند و رفتار نمايد که توجه ديگران رابه خود جلب نمايد. ازاين رو مي‌توان اين واژه را «جلب توجه » يا «خود نمايي» معنا نمود. و به عبارتي «تبرّج»، جلوه‌گري و دلبري کردن براي تصاحب قلب ديگري است.

    تبرج و جلب توّجه ممکن است از راه‌هاي مختلف صورت گيرد.گاهي ممکن است از طريق ويژگي‌هاي لباس مانند تنگي ،کوتاهي يا رنگ آن و گاهي ممکن است از طريق عواملي از قبيل بوي تند عطر ، صداي خاص کفش‌ها و... صورت گيرد».

    در ادامه این بیانیه آمده‌است: «هر کسی که به این فریضه، التزام نداشته باشد و به عامل فتنه تبدیل شود با مجازات روبه رو خواهد شد تا جامعه مسلمان از آزار و فساد و فتنه شان در امان باشد».

    داعش همچنین حجاب زنان را شامل پوشاندن دو دست، دو پا و کامل صورت دانست. علاوه بر این زنان نباید لباس بدن نما بپوشند. زنان حق استفاده از عطر را نیز ندارند.

 

راه اندازی گشت امر به معروف:

    داعش، در موصل، گشتی‌های امر به معروف و نهی از منکر را به راه انداخت. این گشتی‌ها تحت نظر مستقیم مقامات داعش فعالیت می کنند. جالب است بدانيم، در رقه، گشتي‌هاي امر به معروف و نهي از منكر  از دختراني تشکیل می‌شد كه از انگلستان به داعش پيوسته بودند. رابرت مندیک، خبرنگار انگليسي، در  گزارشي می‌نویسد: دختران نوجوان بریتانیا، اداره پلیس نظارت بر اقدامات و رفتارهای دیگر زنان در خیابان‌های شهر رقه، که پایتخت داعش است را بر عهده دارند.

    علاوه بر این، داعش، دانشکده هنرهای زیبا در شهر موصل را تعطیل اعلام کرد و مجسمه شماری از شعرا و فرهیختگان ادبی در این شهر را تخریب کرد.

 

همانندی‌های مقامات رﮊیم ولايت فقيه با طالبان:

    داعش با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: زنان حق ندارند بدون محرم از خانه خارج شوند.  همچنین فروشگاه‌ها باید صورت مانکن های پلاستيکی را بپوشانند و این مانکن ها هم باید حجاب کامل داشته باشند.

    خبرگزاری آلمان نوشت: ساکنان شهر موصل گفته‌اند اعضای داعش روز جمعه آرامگاه و ضریح جرجیس پیامبر در مرکز شهر موصل را منفجر کرده‌اند. داعش روز پنجشنبه گذشته هم مزار شیخ صالح یکی از بزرگان صوفی را در نزدیکی موصل، منفجرکرد.

   علاوه بر این، اعضای داعش مزار یونس پیامبر در شهر موصل را نیز پس از کار گذاشتن مواد منفجره، منفجر و کاملا تخریب کردند. بوکوفا روز چهارشنبه گفت: چپاول و ویران کردن اماکن تاریخی در خاورمیانه توسط گروه‌های مسلح، به حدی بی‌سابقه رسیده است. دبیر کل یونسکو در مراسم گشایش کنفرانسی دو روزه در مصر تاکید کرد: این ویرانگری، راهبردی سازمان یافته‌است که داعش، از آن برای ایجاد وحشت در میان ساکنان استفاده می‌کند، این در حالی است که این کار، جنایت جنگی است.

    داعش، در 11 آوریل گذشته، ویدئویی منتشر کرد که، در آن، عناصر این سازمان، شهر نمرود در آشور را که از آثار تاریخی قرن سوم پیش از میلاد است، نابود می‌کنند. تخریب این شهر تاریخی، نگرانی شدید دانشمندان آثار باستانی را برانگیخت و آن را جنایتی مشابه نابودسازی مجسمه‌های بودا در منطقه بامیان افغانستان در سال 2001 توسط عناصر طالبان دانستند که خشم جامعه جهانی را سبب شد.

 

  گفتني است که حاكمان بر ايران همين چند سال پيش بود كه محل و عبادتگاه دراويش در قم را با بولدوزر با خاك يكسان نمودند و علاوه بر اين در شهرستانهاي ديگر نيز عبادتگاه‌هاي آنان را تخريب كردند.

    وب سايت مشرق نيوز وابسته به سازمان اطلاعات سپاه در طنزي جالب مي‌نويسد: در کشور سوریه که اقلیت‌های دینی و مذهبی از آزادی کامل برخوردار هستندآ مزدوران داعش در مناطق تحت سیطره خود قوانین اجباری و خاص درنظر گرفته‌اند.

    به گزارش مشرق، این روزها نحوه برخورد عناصر گروه تروریستی «دولت اسلامی عراق و شام» موسوم به  «داعش» با مردم شهر الرقه باعث تمسخر این گروه در شبکه‌های اجتماعی شده‌است.

    مردم این منطقه معتقدند که گروه داعش بیشتر از آنکه در میدان‌های جنگ باشد با سیاست‌ها و قوانین اجباری خود در بین مردم دست و پنجه نرم می‌کند و به این قوانین و اعتقادات خود بیشتر از جبهه‌های جنگ اهمیت می‌دهد.

در نوع جدیدی از این قوانین عجیب، در شهر الرقه، فعالان شبکه‌های اجتماعی عکسی از یک دختر بچه که سن او کمتر از 4 سال می‌باشد منتشر کرده‌اند که به اجبار تروریست‌های داعش «نقاب شرعی» برصورت خود گذاشته است.

   گروهک تروریستی داعش که چندی پیش با صدور بخشنامه‌ای حجاب را برای دانش آموزان دختر پنجم ابتدایی به بالا، در مدارس تحت سیطره خود الزامی اعلام کرده بود، اینک، برای این دختر خردسال که سن او هنوز به 4 سال نرسیده حجاب اجباری درنظر گرفته است.

 

    لازم است به برادران و خواهران مستقر در اين خبرگزاري اعلام نماييم بهتر است سري به مدارس و پيش دبستاني‌هاي خودمان در ايران بزنند و ببینند که پیش از داعشی‌ها، معلمان ایرانی آنها، حجاب را برای دختران خردسال اجباری کرده‌اند.

           

    اين خبرگزاري مي‌افزايد: در کشور سوریه اقلیت‌های دینی و مذهبی از آزادی کامل برخوردار هستند و تاکنون در هیچ نقطه‌ای از این کشور اجباری برای  سنت‌ها و آیین‌های مذاهب و نوع پوشش آنها وجود نداشته است و گروهک تروریستی داعش نوعی حجاب خاص برای زنان در نظر گرفته است.

    آیا این خبرگزاری نمی‌داند در ایران اقلیتها آزادی پوشش و انجام یک‌چند از مراسم خود را ندارند؟

 

مآخذ:

- مصاحبه با سعید بهبهانی در 27 مرداد 81 برابر با 17 اوت 2002. همچنین خاطرات روز 22 شهریور 60، خیانت به امید، ص 167

 - خیانت به امید، ص 77

 - عبور از بحران، هاشمی رفسنجانی، ص55. زمانی که بخش‌نامه 15/1/1360 خطاب به ادارات و بانک‌ها از سوی رجایی ابلاغ شد بسیاری به این تصمیم اعتراض کردند. در آن ابلاغیه دستور داده شده بود در ادارات:" از اول اذان ظهر کلیه مراجعات تعطیل شود و نیم ساعت برای ادای نماز ظهر و عصر اختصاص یابد". رجایی در پاسخ اعتراض‌ها به معطل گذاشتن مردم گفت: «نگران نباشید! وقتی مراجعان بانک‌ها و ادارات چندین بار با این مسئله برخورد کردند و در آن لحظات با معطلی روبرو شدند، خود را با همان شراط تطبیق خواهند کرد!»( خواندنی‌ها از زندگی یک رئیس‌جمهور، محمد عابدی میانجی، انتشارات نورالسجار، زمستان 80، چاپ اول،ص126)

 - رجایی پیرامون پاکسازی و حذف گسترده معلمان گفت: «معلمینی که ما می‌‌گوییم نباید در کلاس باشند از کسانی هستند که معتقدند امام قادر به رهبری همه جانبه اجتماع نیست. مسئله این است که گفتیم اگر کسی معتقد به رهبری امام نیست، این آدم ایدئولوژی این انقلاب را کامل و تمام قبول ندارد و این آدم نمی‌تواند آموزش دهنده ایدئولوژی این انقلاب باشد.»( جمهوری اسلامی، 19 شهریور 59)