در سپاه چه می گذرد؟ بخش دوم: تغييرات در سپاه و ربط آن با مرگ خامنه اي و جانشینی او

darsepah 2 copie چرا علي سعيدي بركنار شد:

    مقام نمايندگي ولي فقيه در سپاه پاسداران - بعد جانشين مقام رهبري - از ابتداي تاسيس، بر عهده افرادي چون: حسن لاهوتي، فضل الله محلاتي، حسن طاهري خرمآبادي، محمد رضا فاكر، محمود محمدي عراقي، عبدالله نوري، موحدي كرماني، علي سعيدي و عبدالله حاجي صادقي بوده است.

    تا چندي قبل همواره سخن از اختلافات دروني سپاه ميان نيروهاي صف و ستاد آن به گوش ميرسيد تا جايي كه قرار براين شد، نيروهايي به نام هاديان همواره در كنار خانواده و اعضاي اين نيرو قرار گيرند و در صورت نياز آنها را به كلينيكهاي سياسي بفرستند تا مداوا شوند و يا اخراج و بازنشسته گردند.

    اين  روزها خبر از بركناري يكي از اعضاي عالي رتبه سپاه پاسداران شنيده مي‌شود  آنهم مقامي كه بر بسياري از امور فرماندهان نظارت و حتي دخالت داشتهاست . چرا كه نمایندگی ولی فقیه و سازمان حفاظت اطلاعات دو بخش از سپاه هستند كه اولی کاملاً مستقل از ساختار فرماندهی و مستقیماً زیر نظر رهبری قرار دارد و دومی نیز تقریباً مستقل از فرماندهی است و فرمانده آن را رهبری باپیشنهاد فرمانده سپاه انتخاب می‌کند و فرمانده آن مستقیماً با دفتر عمومی حفاظت اطلاعات در دفتر رهبری و شخص رهبر مرتبط است و به او گزارش می‌دهد.

    سئوال اينجاست كه چرا اين عضو برجسته كه در رأس نهاد نمايندگي ولايت فقيه در سپاه قرار داشته و در جريان كودتاي انتخاباتي سال 88،بسيار مايه گذاشته بركنار شدهاست، چه دلایلی موجب بركناري او شدهاند؟

    براي  اينكه روشن شود آيا سعيدي به جايگاه بالاتري ارتقا يافته يا به گوشهاي پرتاب شده، بايد جايگاه مقام نمايندگي ولي فقيه در سپاه را با مقام رييس دفتر سياسي- عقيدتي فرماندهي كل قوا، مقايسه نمود. كمتر كسي در سالهاي اخير، نام حجةالاسلام غلامرضا صفايي(نماينده رهبري ورييس دفتر سياسي- عقيدتي فرماندهي كل قوا)، را به جز در چند مورد خاص، در رسانهها شنيده باشد، اما هر از چندي نام حجةالاسلام سعيدي به عنوان مقامي تاثير گذار در موارد مختلف از رسانهها پخش شدهاست، بنابراين تغيير علي سعيدي از اين جايگاه به آن مقام در واقع سقوط موقعيتي است و نه ارتقا. زيرا وي قدرت و اختيارات فراواني در اين مقام داشت و شايد بتوان گفت قدرت گيري بيشتر او امكان داشت براي جايگاه برخي ازفرماندهان سپاه خطرناك باشد. آنهم در شرايطي كه بيماري خامنهاي سخن مطرح ميان فرماندهان سپاه است و تغييراتي كه در يكي دو سال اخير بعد از افشاي بيماري خامنهاي و تحت عمل جراحي قرار  گرفتن او، صورت گرفته و نيز ادامه فرماندهي سردار جعفري براي مدت سه سال بعد از پايان دوره و نيز تغييراتي مانند به سر كار آمدن سردار افراطي كوثري در قرارگاه ثارالله و همچنين سردار يزدي در فرماندهي سپاه تهران نشان ميدهند نگرانیهائی وجود دارند و رویدادهائی در راه رویدادن هستند. علاوه بر این، بازگشت محسن رضايي  نیز معنی پیدا میکند. زيرا او هم به دليل نزديكي به بيت رهبري به خوبي از وضعيت جسمي خامنهاي مطلع ميباشد. لذا به نظر مي‌رسد كه تغيير علي سعيدي و بر سر كار آوردن حجةالاسلام حاجي صادقي كه ارتباط بهتري با سردار جعفري دارد، مي‌تواند مويد آمادگي سپاه براي «توليد» رهبري جديد، در صورت مرگ خامنهاي، باشد.  شايعاتي مبني بر حمايت از ابراهيم رييسي از سوي برخي از فرماندهان سپاه شنيده مي‌شود و احتمال داده میشود  به همين دليل سعيدي  از مقام خود بر كنار شدهاست. در زير به چند مورد از اختيارات و امكانات و اختلافات او در اين مقام اشاره مي‌شود:

 

اختیارات نماینده ولی فقیه در سپاه و نهاد روحانی سپاهی!؟:

    اين بخش از سپاه را كه تا چندی پيش حجةالاسلام علي سعيدي بر آن فرماندهي داشت، نيرويي امنيتي و اطلاعاتي نميدانستند. اما عملكرد اين نمايندگي و دخالتش در امور مختلف  میگوید كه همانند ديگر سازمانها و واحدهاي اين نهاد امنيتي و نظامي عمل میکند و بر امور مختلف نيروهاي داخلي و خارجي مراقبت و حراست دارد.

اول: به هنگام معرفي فرمانده حفاظت اطلاعات سپاه،علاوه بر تاييد دفتر عمومی حفاظت و اطلاعات فرماندهی کل قوا،  دفتر نمایندگی ولی فقیه نیز بر کار این سازمان نظارت دارد.

دوم: در ‌تبصره 1 ماده 8 تاسيس واواک مربوط به حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران آمدهاست: کلیه افرادی که در این سازمان خدمت می‌نمایند پس از تأیید نماینده مقام رهبری در سپاه پاسداران به وسیله رئیس سازمان حفاظت‌اطلاعات سپاه نصب و عزل می‌گردند.

سوم: به‌گزارش خبرگزاری دفاع مقدس، سردار «محمدحسین سپهر» معاون هماهنگ‌کننده نمایندگی ولی فقیه در سپاه در جمع تعدادی از روحانیون سپاه گفت:...ما اکنون 102 هزار طلبه بسیجی داریم که این نمایانگر وجود شبکه‌ای قدرتمند، ولایی و ارزشمند است؛ علاوه بر این هزار و 200 نخبه طلبه و روحانی و 14 هزار هادی سیاسی در سطح کشور داریم. و این یعنی رسمی کردن دین و تحت امر سپاه درآوردن بنیاد دینی و پایان بخشیدن به استقلال روحانیت.

    معاون هماهنگ‌کننده نمایندگی ولی فقیه در سپاه در اسفند ماه 1392، اعلام کرده بود: این نمایندگی اکنون از امکان آموزش 220 هزار نفر در طول سال برخوردار است و از سوی دیگر با داشتن هفت هزار نفر استاد سازمانی، غیر سازمانی و مدعو، قوی‌ترین شبکه استاد و مربی را در اختیار دارد.

چهارم: هنگامي كه بحث موازي كاري سازمان اطلاعات سپاه پاسداران مطرح شد، سردار رمضان شريف سخنگوي سپاه پاسداران گفت: «در رسانه‌های معاند تلاش می‌شود که به‌افکار عمومی القا شود که یک سازمان امنیتی موازی با وزارت اطلاعات در سپاه وجود دارد. فقط ادعای دشمن است و واقعیت ندارد.»

    در رد اين سخنان، علي سعيدي،نماينده رهبري در سپاه، در مرداد 88 در گفت‌وگویی چنين گفت: « فعاليت اطلاعاتی سازمان سپاه يك كار موازی لازم است، كه با هماهنگی طرفين و دستگاه‌های بالادستی صورت می‌گيرد و به‌هيچ عنوان كار موازی مضر نيست.»

 

    همان زمان حجةالاسلام ذوالنور، جانشين بركنار شده علي سعيدي در سپاه و نماينده كنوني مجلس تحت امر خامنهای، در رابطه با موازي كاري ميگويد: «اطلاعات موازی نداریم. ممکن است سپاه نیروهای مختلف داشته باشد با کارهای مختلف ولی اینکه موازی باشد چنین چیزی در سپاه نداریم، سپاه اطلاعاتش یکپارچه است.  یک حفاظت اطلاعات داریم و یک اطلاعات. حفاظت اطلاعات را در نیروی انتظامی و قوه قضاییه هم داریم که کار پرسنل را بررسی می‌کند. ولی اطلاعات نیروی انتظامی یا اطلاعات سپاه کارکرد بیرونی دارد و برای عملیات، مقدمات را بررسی می‌کند. مثلا اگر سپاه در راستای مأموریتش با یک جریان برانداز برخورد کند، طبیعتا ممکن است عوامل و آدم‌هایی داشته باشد که قبل یا حین فتنه عناصر محوری و مؤثر جریان‌برانداز و فتنه گرا را دستگیر و بازجویی کند و این لازمه کار سازمان‌های عملیاتی است».

    برخي ها علت بركناري سعیدی را حمايت او از احمدي نژاد دانستهاند. زيرا در آن زمان، شايعه وزارت او بر واواک و دادگستري شنيده مي‌شد. براي سردرآوردن از دلايل بركناري علي سعيدي نماينده ولي فقيه در سپاه پاسداران بايد به سخنرانيهاي دو تن از عوامل وابسته به رهبري و سپاه اشاره كرد تا به اختلافات ميان سعيدي و جعفري از يك سو و شيرازي و سعيدي از سوي ديگر پی برد: 

سردار محمد شیرازی، رئیس دفتر نظامی فرمانده کل قوا، طی سخنانی در مراسم تودیع حجةالاسلام علی سعیدی و معرفی نماینده جدید نماینده ولی فقیه در سپاه، با اشاره به سوابق  سعیدی اظهار کرد: آقای سعیدی با توجه به سوابق و شناخت نزدیکی که از کار معنوی در نیروهای مسلح داشت به سمت نمایندگی ولی فقیه در سپاه و رئیس دفتر عقیدتی سیاسی فرمانده کل قوا منصوب شد و انتظاری که فرمانده کل قوا در حوزه نمایندگی ولی فقیه در سپاه دارد، معنویت افزایی است. وی افزود: ارتقاء معنویت دینی پاسداران و خانواده آنان، تقویت روحیه جهادی و انقلابی، تعامل هم افزا با فرمانده سپاه،  از جمله مهمترین نکاتی است که باید توسط نماینده ولی فقیه در نظر گرفته شود.

   شیرازی تاکید کرد: رهبر انقلاب در طول رهبری خودشان همواره با انتصابات و اوامری را که داشتند سیاست‌های کلی را برای ما مشخص کردند و انتظارشان این است که هر کس در جایگاه جدیدی قرار می‌گیرد، نقاط قوت را تقویت و نقاط ضعف را برطرف کند.

وی در پایان تاکید کرد: تاکنون به لطف خدا کارها پیش رفته ولی از این به بعد می‌بایست آماده‌تر باشیم. نمایندگی ولی فقیه و حفاظت اطلاعات باید در کنار فرمانده سپاه، وحدت رویه و صدای خودشان را نشان دهند و این امر می‌بایست در آینده متمرکزتر شود.

    با توجه به چند بند از بيانات محمد شيرازي نماينده رهبري مي‌توان  از دلايل بركناري و مشكل همراهي علي سعيدي با فرماندهي سپاه را فهمید:

دور شدن  نيروها و خانواده هاي سپاه از معنويت و 

نبود تعامل هم افزا با فرمانده سپاه و

عدم وحدت  رويه با فرماندهي كل سپاه و

عدم حضور در كنار فرماندهي سپاه و

كاهش روحیه جهادی و انقلابی و نياز به تقويت آن

در جلسه توديع و معارفه سعيدي گفت: رهبر انقلاب فرمودند دو صورت از نمایندگی ولی فقیه در برابر من است که هر دو خوب نیست، یکی زینةالمجالس و دیگری تقابل با فرماندهی است.

    سعیدی با بیان اینکه ستون فقرات در سپاه فرماندهی است، اظهار داشت: هم عرضی را قبول ندارم. گاهی گفته می شد که فرماندهی برای دنیا و نمایندگی ولی فقیه برای آخرت است، اما معتقد هستم فرماندهی باید پرچمدار دنیا و آخرت باشد. وی افزود: تدوین مدل های آموزشی جدید که به سایر دستگاهها مانند قوه قضاییه و سازمان قضایی نیروهای مسلح نیز منتقل شدهاست. تدوین چهار منبع انسان مطلوب، پاسدار مطلوب، خانواده مطلوب و بسیجی مطلوب نیز از جمله اقدامات انجام شده در این دوره از مسئولیت بود.

علاوه بر سخنان سردار بسيجي محمد شيرازي، سخنان محمد علي جعفري، «فرمانده کل» سپاه نيز تا حدي به همان مسائل اما به شكلي پوشيده اشاره دارد. او میگوید: « وضعیت درونی سپاه یکی از دغدغه‌های رهبری است».

    همين تك جمله سردار محمد علي جعفري معلوم میکند در درون سپاه  چه میگذرد و اختلافها ميان فرماندهان چه اندازهاست. به آن اندازه است كه رهبري را نگران ساخته است.

   جعفری ادامه میدهد: «در دوره گذشته، بارها محضر حضرت آقا عرض کردهام که کمال هماهنگی را با حاج آقای سعیدی داریم و از نظر دیدگاه - چه مسایل سیاسی و مدیریتی و فرهنگی و سازمانی- هم عقیده‌ایم»..

 

  اما اگر در همه مسایل او و سعيدي  درکنار یکدیگر بودهاند و امور به  خوبي پيش ميرفته، پس چرا سعیدی بركنار میشود؟ جعفری ادامه میدهد: «امیدواریم با این تحول مدیریتی که سرآغاز برنامه‌های جدید است، بتوانیم برنامه‌های گذشته را با قدرت و عمق‌بخشی بیشتر ادامه دهیم. قدرت و صلابت سپاه در عرصه‌های مختلف مدیون روحیه معنوی در کنار تجهیزات است».

    در گفتههاي «فرمانده كل» سپاه پاسداران ، چند نكته مهم وجود دارند كه آنها را خاطرنشان ميكنيم:

تحول جديد مديريتي

عمق بخشي بيشتر به كارهاي گذشته

نياز به روحيه معنوي

 

نماينده جديد خامنهای در سپاه كيست؟:

    حجةالاسلام حاجي صادقي با شروع جنگ هشت ساله ایران و عراق به عضویت سپاه پاسداران درآمد و مسئولیت‌های مختلفی در  نمایندگی ولی فقیه در سپاه را عهده دار بود. پس از جنگ، به عنوان عضو هیئت علمی دانشکده شهید محلاتی نمایندگی ولی‌فقیه سپاه در قم، به تدریس اشتغال داشت. حاج‌صادقی در سال ۱۳۷۵ به عنوان نمایندگی ولی فقیه در  دانشگاه امام حسین  منصوب شد. در سال ۱۳۷۸ به قم بازگشته و مسئولیت گروه الهیات دانشکده شهید محلاتی را پذیرفت و پس از اتمام دوره دکتری در سال ۱۳۸۱، مسئولیت پژوهشکده تحقیقات اسلامی سپاه را بر عهده گرفت و مدتی هم مسئول معاونت ارتباطات حوزوی رهبر جمهوری اسلامی(در كنار علي طائب)، بودهاست. در سال ۱۳۹۰ و پس از اینکه  مجتبی ذوالنور جانشین وقت نماینده ولی فقیه در سپاه،جهت شرکت در انتخابات مجلس، درخواست بازنشستگی از سپاه پاسداران را کرد، عبدالله حاج صادقی با موافقت سیدعلی خامنهای و حکم علی سعیدی شاهرودی نماینده ولی فقیه در سپاه به عنوان جانشین جدید نماینده ولی فقیه در سپاه منصوب شد.

 

مواضع حاجي صادقي:

  او گفتهاست: ما رییس جمهوری می‌خواهیم که نه ارادت بخواهد و نه اشارت، بلکه اراده رهبری را بفهمد و سر دهد، کاندیداها باید بدانند مجری سیاست‌های نظام هستند نه سیاست‌گذار...حسینیان می‌دانند که حاکمیت و اراده خدا در ولایت تجلی پیدا می‌کند و فرمانبری از ولایت، فرمانبری از خداست. در نظام ولایی تقسیم اوامر رهبری به مولوی و ارشادی وجود ندارد.

     به گزارش خبرگزاری فارس، نماینده خامنه‌ای در سپاه روز دوشنبه در مراسمی در اهواز گفت: «ما اکنون آماده فتح بیت‌المقدس و نابودی رژیم اشغالگر قدس هستیم». حاجي صادقي با اين جمله تلاش كرد تا ميزان افراطيگري خود را به ديگران نشان دهد و اين در حالي است كه، ماه گذشته، هنگامي كه سردار قاسم سليماني در مراسم دهمین سالگرد کشته شدن عماد مغنیه، فرمانده شاخه نظامی حزب‌الله لبنان،گفت: «تقاص خون عماد مغنیه شلیک موشک و کشتن یک نفر نیست؛ تقاص این خون‌ها نابودی رژیم صهیونیستی است و دشمن می‌داند که این یک امر حتمی است»،  اين سخنان سليماني با واكنش وزير امور خارجه روسيه ، متحد استراتژيك ايران در منطقه روبرو شد. به گفته سليماني، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه واكنش نشان داد و در حضور وزير امور خارجه ايران گفت: اظهاراتی همچون «محو اسرائیل از نقشه» پذیرفتنی نیست و «این شیوه‌ای کاملاً اشتباه برای پیشبرد منافع یک کشور است».