پرتو: رهبر سوم جمهوری اسلامی ایران کیست؟ بخش دوم

تدارک جانشینی خامنه‌ای در چند ساحت:

 

ب: هماهنگی زوج سید مجتبی خامنه‌ای و سید ابراهیم رییسی:

    در این رابطه به نکاتی اشاره می‌شود که بیانگر طرح و برنامه مشترک برای جانشین تراشی هستند:

اول: نفوذ و حضور پر قدرت در صدا و سیما صدا و سیما رسانه مخصوص نیروهای حامی رهبری است و در ایران تقریبا کلیه افرادی که از نظام حمایت می‌کنند از این رسانه برای آگاهی از اخبار و اطلاعات بهره می گیرند.

    صدا و سیما سازمانی است در اختیار خامنه‌ای و این روزها دیده می‌شود که در بخش‌های مختلف این سازمان نیروهایی حضور یافته اند که به نوعی به سید ابراهیم رییسی از یک سو و سید مجتبی خامنه‌ای از سوی دیگر مرتبط هستند. این در حالی است که دیگر کاندیداهای احتمالی رهبری از این امتیاز برخوردار نمی باشند .

    نفوذ برخی از چهره‌های افراطی در صداو  سیما از مدت‌ها قبل آغاز شده بود و طی سال 1397، حضور این چهره‌های وابسته افزایش یافته همانگونه که در دانشگاه آزاد اسلامی و بنیادهای مختلف این حضور و نفوذ را می‌توان مشاهده نمود .

     در کنار استان قدس رضوی اندیشکده‌ای بنیان نهاده شد که اعضای آن از وابستگان به سید ابراهیم رییسی و علم الهدی و حداد عادل می‌باشند که با مقایسه اسامی آنها با اعضای اطاق های فکر صدا و سیما و رؤسای برخی شبکه‌های می‌توان به همبستگی میان نزدیکان سید مجتبی خامنه‌ای و سید ابراهیم رییسی پی برد.

     لازم به ذکر است که در میان کاندیداهای رهبری تنها این گروه دو نفره هستند که بخش‌های مختلف اطاق های فکر شبکه‌های گوناگون و ریاست برخی از شبکه‌ها را در اختیار دارند. لذا این زوج کاندیدای مورد حمایت خامنه‌ای کاملا می‌توانند از طریق رسانه صدا و سیما هر آنچه را که می‌خواهند به نیروهای حامی رهبری و رهبر آینده القا کنند. نامزدهای دیگر فاقد این امکان هستند.

    در زیر اسامی برخی از اعضا اندیشکده عصر آورده می‌شوند و در مقابل اسامی انها محلی که در کنار حضور در اندیشکده عصر مشغول به کار و هماهنگی با دیگر مراکز هستند، ذکر می شود تا بدانیم اینان با اشتراک مواضع در حال انجام چه کارهایی می‌باشند:

 

اعضای اصلی و مدعو اندیشکده عص وابسته به علم الهدی و رییسی:

    فاطمه عزیز آبادی فراهانی، استاد راهنمای سید ماجد علم‌الهدی و عضو مرکزی و رییس اندیشکده عصر و معاون رییس دانشگاه آزاد اسلامی. جالب است بدانید که معاون دیگر رییس دانشگاه آزاد اسلامی یعنی حمید رضا مقدم فر نیز در همین اندیشکده است و علاوه بر آن او عضو اطاق فکر شبکه پنج می‌باشد و جالب تر اینکه رییس دانشگاه آزاد اسلامی یعنی محمد مهدی طهرانچی نیز از اعضای اطاق فکر شبکه چهار صدا و سیما می‌باشد که عبارتند از:

حجت الاسلام حمید پارسانیا، جواد لاریجانی( دبیر ستاد حقوق بشر اسلامی و از زمنیخواران بزرگ که مزرعه شترمرغش معروف است) و عماد افروغ از وابستگان آیةالله حائری شیرازی و احمد توکلی و علی لاریجانی و.. می باشد) و مهمتر اینکه در این اطاق‌های فکر صدا و سیما جای اکبر ولایتی رییس کل دانشگاه آزاد اسلامی از سوی رهبری نیز در شبکه دو دیده می‌شود در کنار  حسن رجبی دوانی(برادر همسر غلامحسین الهام) و حمید طالب زاده

 

سید ماجد علم الهدی، فرزند علم الهدی امام جمعه مشهد و برادر همسر سید ابراهیم رییسی و استاد دانشگاه، گفته می‌شود او از خریداران و فروشندگان اصلی سکه در بازار ایران است. مدت کوتاهی دستگیر و به سرعت به دلیل تهدیدهای پدر و همسر خواهر آزاد شد.

آرش پژمان، شهردار به شدت اصولگرای شهر مشهد که برکنار کشت.

حمید نیلی از وابستگان به خاندان نیلی که مقداد  آنها داماد سید ابراهیم رییسی است

میثم نیلی، مدیر و رییس خبرگزاری رجاء نیوز و برادر داماد سید ابراهیم رییسی، عضو جبهه پایداری و عضو اطاق فکر شبکه 3 صدا و سیما  

حجت الاسلام محمد رضا زائری، از افراد اطاق فکر شبکه یک صدا وسیما در کنار سید محسن مهاجرانی و...

سردار حسین یکتا ، رییس سابق قرارگاه خاتم الاوصیا و بنیاد کرامت استان قدس رضوی وی قبلا فرمانده راهیان نور بود، در بنیاد کرامت به جز ابراهیم رییسی و سردار یکتا ، سردار جعفری نیز حضور دارد.

احسان محمد حسنی ، رییس شبکه تبلیغاتی اوج که برنامه‌های صدا و سیما را تهیه می کند. شبکه اوج وابسته است به سپاه پاسداران. شبکه افق نیز از همین محل تغذیه می‌شود که جواد رمضان نژاد چندین سال بر آن حکومت می‌کرد

محمد رضا جعفری جلوه معاون سمعی بصری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی – مشاور رئیس سازمان صدا و سیما – قائم مقام بنیاد علمی فرهنگی شهید مطهری - مديريت واحد نمايش -مديريت نمايش راديو - مديريت كل پخش صدا و مدیر شبکه دو صدا وسیما ...

سید احمد عبودتیان، مدیر عامل بنیاد فرهنگی خاتم الاوصیا و جانشین سردار حسین یکتا و عضو اطاق فکر شبکه سه صداو سیما

حسن رحیم پور ازغدی، عضو اطاق فکر سازمان صدا و سیما و از برنامه داران این سازمان که کلاس‌های او از طریق رادیو و تلویزیون پخش می‌شود. اما مأمور بی‌اعتبارکردن حوزه‌های دینی و مرجعیت است.

وحید جلیلی، برادر سردار سعید جلیلی و عضو قرارگاه عمار و عضو اطاق فکر شبکه افق صدا و سیما. گفتنی است که در این شبکه افراد دیگری هم در اطاق فکر حضور دارند از جمله مجید شاه حسینی از مدیران و تئوری پردازان صداوسیما،حمیدرضا آیت اللهی، حسن خجسته(برادر همسر سید علی خامنه‌ای) و محسن ناجی

نادر طالب زاده، عضو اطاق فکر شبکه افق صدا و سیما در کنار پوریامین و نیز عضو اطاق فکر شبکه جهانی جام جم در کنار محمد رضا دربندی؛ معاون امور بین الملل بنیاد سعدی، بنیاد حداد عادل و  فؤاد ایزدی؛ استاد روابط بین الملل دانشگاه تهران، او از منتقدان جدی برجام و از نظر دیدگاه سیاسی نزدیک به جبهه پایداری و سعید جلیلی است.

نظام موسوی، از نیروهای سپاه پاسداران که زمانی سردبیر نشریه جوان بود حمید رضا مقدم فر، عضو اطاق فکر   شبکه پنج صدا و سیما، مشاور فرهنگی و رسانه ای فرمانده سپاه پاسداران، مدیرعامل پیشین خبرگزاری فارس و مدیر کنونی خبرگزاری تسنیم، از معاونان ریاست دانشگاه آزاد اسلامی

علیرضا علی احمدی، وزیر آموزش و پرورش احمدی نژاد و پدر همسر مهرداد بذرپاش، عضو اطاق فکر شبکه پنج صدا و سیما و وزیر جوانان دوران احمدی نژاد و مدیر مسئول روزنامه وطن امروز و فرمانده اسبق بسیج دانشگاه شریف

سردار بهمن کارگر، رئیس بنیاد آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس

جواد رمضان نژاد، عضو سابق شبکه اوج و رییس فعلی شبکه 5 صدا و سیما او جانشین مجید زین العابدین شده که پیش از این  در شبکه خبر و در بسیج دانشجویی فعالیت کرده است. او در بخش سردبیری 20:30 نیز فعالیت داشته است و با ورود رمضان نژاد به ریاست شبکه یک رسید..

    از مدت‌ها قبل صدا و سیما اقدام به تغییراتی در شبکه‌های خود نمود و علی فروغی یکی از مسئولان بسیج صدا و سیما و از عوامل فرهنگی بیت رهبری و پسر باجناق حداد عادل را به مقام ریاست این شبکه پر بیننده این رسانه داخلی رساند. او نیز تصفیه های لازم را آغاز کرد. مدتی بعد اطاق فکر این شبکه تغییر کرد و عوامل زیر برای تحکیم زوج کاندیداتوری رهبری گرد هم جمع شدند تا به قول معروف حواسشان به همه جا باشد .

فریدالدین حداد عادل (پسر غلامعلی حداد عادل، برادر همسر سید مجتبی خامنه‌ای و پسر خاله علی فروغی رییس شبکه)

سید احمد عبودتیان( معاون سردار حسین یکتا که در استان قدس رضوی معاون سید ابراهیم رییسی و رییس بنیاد کرامت است)

میثم نیلی (عضو اندیشکده عصر وابسته به علم الهدی و برادر داماد سید ابراهیم رییسی و عضو جبهه پایداری )

پور محمدی و ...

    در رابطه با نفوذ حداد عادل باید به این نکته اشاره کرد که باجناق دیگر او یعنی ترقیجاه قبلا در راس شبکه گفتگوی صداو سیما و بعد مسئول انتشارات ان سازمان شد و برادر این ترقیجاه فرهنگی همانی بود که در قضیه قرارداد کرسنت چند میلیون دلار به دست آورد که با فرزند میر حجازی از بیت رهبری و مسئول دفتر ابراهیم رییسی و شخص نوبخت و مسئول دفتر وزیر نفت و... خوردند و بردند .

 

دوم:هماهنگ نمودن مراکز اقتصادی:

    بخش‌های اقتصادی وابسته به رهبری از جمله مراکزی است که بیش از نیمی از سرمایه کشوردر اختیار آنها است.  این مؤسسات و نهادها و مراکز همگی در اختیار رهبری است که در رأس آنها سرداران و روحانیون افراطی قرار گرفته اند که به هیچ کس پاسخگو نیستند وتمام سرمایه و داشته هایی که در واقع از آن مردم است را در راه امیال و آرزوهای خود و نیز سرکوب مردم هزینه می کنند .

     این سرمایه‌ها اگر بعد از مرگ خامنه‌ای به دست جانشین او بیفتد  و آن «رهبر» متعلق به «بیت» او نباشد، برای حامیان خامنه‌ای و اعضای بیت او و فرماندهان کنونی سپاه، درد سر ساز می‌شود. در حال حاضر سید ابراهیم رییسی از یک سو و مجتبی خامنه‌ای از سوی دیگر همراه با سرداران سپاه وابسته به خود، در حال سرو سامان دادن و هماهنگ کردن این سرمایه بیکران برای دوران بعد از مرگ خامنه‌ای هستند.

    مهمترین مراکز ثروت در اختیار رهبری عبارتند از ستاد اجرایی فرمان امام و رهبری، بنیاد مستضعفان، کمیته امداد امام خمینی، آستان قدس رضوی واموال رهبری که در حال حاضر بیشترین هماهنگی‌ها را با یکدیگر دارند. افزون بر اینها، قرارگاه‌های وابسته به سپاه(قرارگاه خاتم الانبیاء، قرارگاه خاتم الاوصیا وقرارگاه پیشرفت و آبادانی)، هستند که با استفاده از نیروهای رابط و واسط (چند منظوره)،هماهنگی های لازم  با مراکز مالی در اختیار «رهبر»، در حال اجرا می‌باشد

   در بخش اول که ستاد اجرایی، کمیته و بنیاد مستضعفان از یک سو و استان قدس از سوی دیگر و نیز قرارگاه های سپاه در سمت دیگر قرار دارند شکل کار به شرح زیر است:

1. از سوی ستاد اجرایی فرمان امام به رهبری محمد مخبر، بنیاد برکت و ازسمت آستان قدس رضوی، سردار حسین یکتا با بنیادی به نام کرامت و از سوی سپاه پاسداران به فرماندهی سردار جعفری و سردار غیب پرور قرارگاه پیشرفت و آبادانی، دست به دست هم داده اند و در عملیاتی مشترک در حال انجام اموری شبیه به جهاد سازندگی در روستاها و شهرهای کوچک می‌باشند. با استفاده از فقر سیاه تحمیل شده به مردم، زمینه را برای حضور زوج کاندیدای رهبری فراهم می‌سازند .

    به گفته سردار یکتا رییس بنیاد کرامت: « علاوه بر ابراهیم رئیسی، سردار جعفری، فرمانده کل سپاه نیز در بنیاد کرامت حضور دارد. رابط بنیاد کرامت رضوی در مناطق محروم، روحانیون مستقر در این مناطق هستند ولی به گفته سردار حسین یکتا، بنیاد کرامت، «صد گروه جهادی در این مناطق مستقر کرده و بسیج و سپاه پاسداران هم در این حرکت حامی این گروه ها» هستند.

    در برنامه کلان این بنیاد، «۱۰۰نقطه در کشور شناسایی شده»، هدف این بنیاد «حل مشکلات ازدواج و معیشتی مردم است» و علاوه بر این «هئیت‌های مذهبی و نیروهای انقلابی در این نقاط مستقر می‌‍‌شوند تا بتوانیم به تربیت پابرهنه‌های انقلاب، توسعه فعالیت‌های فرهنگی و تقویت سلامت و درمان بپردازیم.»

2. سپاه علاوه بر مشارکت در این طرح، اقدام به راه اندازی قرارگاه‌های پیشرفت و آبادانی کرده است که بازوهای اقتصادی و اجرایی سپاه در سطح محلی محسوب می‌شوند.

    سردار یکتا رییس بنیاد کرامت: «همچنین هماهنگی‌هایی با معاونت امداد و مستضعفین آستان قدس رضوی انجام شده تا 100 نقطه که از نظر مالی ضعیف هستند را انتخاب کنیم و صد گروه جهادی را در این مناطق مستقر کرده و بسیج و سپاه پاسداران هم در این حرکت حامی این گروه ها باشند».

    وی درباره فعالیت‌هایی که قرار است در این 100 نقطه از کشور انجام شود، گفت: «تربیت محروم ها و ولی نعمت‌های انقلاب با محور فرهنگی،همچنین توسعه فعالیت‌های فرهنگی، کار آفرینی و سلامت و بهبود معیشت مردم این مناطق را در دستور کار قرار داده ایم. در اربعین نیز اقداماتی باید انجام شود که نخستین آن، مستقر شدن در پارکینگ مهران است؛ باید امکاناتی فراهم شود که از مردم هنگام برگشتن از کربلا در مرز مهران با کرامت امام رضا(ع) مواجه شوند».

    وی در پایان با بیان این که هیأت‌ها باید یک زیرساخت IT بزرگ در کشور راه اندازی کنند، گفت: «همه بچه هیأتی‌ها باید از این شبکه بزرگ کالاهای تولید ملی را خریداری کنند؛ چنین اقدامی هم حمایت از کالای ملی است و هم 10 درصد از سود آن برای حل کردن مشکلات جامعه به جبهه فرهنگی تعلق می گیرد».

    قبلا در این مورد شایع شده بود که سید مجتبی خامنه‌ای تلاش دارد با خرید بخشی از سهام دیجی کالا در این مورد اقدام نماید

 

ج: جانشین «رهبر» در شرایط بحرانی :

 

    در شرایط عادی، چیزی که مشخص است رهبر آینده با توجه به شواهد و قرائن از سوی خامنه‌ای با مشورت نیروهای نظامی – امنیتی سپاه پاسداران و اعضای برجسته بیت رهبری و برخی «مراجع» دست نشانده و روحانیان افراطی مانند نوری همدانی، مصباح یزدی، محمد یزدی و سبحانی و.. انتخاب شده و حتی به مجلس خبرگان رهبری نیز (ان گروه سه نفره ای که بیان و اعلام شده است که در روز مبادا معرفی خواهد شد) قبولانده شده‌است .

     اما شرایط و موقعیت ایران روابط قوای منطقه‌ای و جهانی که خود خویشتن را در آن زندانی کرده‌است، به گونه‌ای است که بسا با فشاری که بر کشور وارد می‌شود و هر روز در حال تشدید است، جانشین خامنه‌ای همان کس نشود که او در نظر گرفته است. ایران هم اکنون گرفتار 8 جنگ است و مردم کشور هم ناراضی از رﮊیم هستند و آن‌طور که خامنه‌ای و دست نشاندگانش می‌پندارند، لاقید و بی‌نقش نیستند و حداقل مطلوبشان هم این‌است که از شر ولایت فقیه راحت شوند. بخصوص که در ذهن مردم قدرت اسطوره گشته امریکا و انگلیس شکسته‌است و می‌شکند. اگر محور کردن امریکا در سیاست داخلی و خارجی، دارد بی‌اثر می‌شود، بدین لحاظ است تا زمانی، در ذهنیت عمومی، امریکا و انگلستان سرنوشت دنیا را در اختیار داشتند و در روحانی و همانندهای او نیز، امریکا کدخدای  دنیا بود. اما با رسیدن ترامپ به ریاست جمهوری در امریکا و بن‌بست برگزیت که انگلستان خود را در آن زندانی کرده‌است و سخن از بن‌بست فکری و در معرض فروپاشی قرارگرفتن تمدن غرب و...، مردم ایران بطور روزافزون متوجه می‌شوند که اگر  اقلیت صاحب امتیاز دستیار آنها نشود، آنها توانا به تعیین سرنوشت هیچ کشوری نیستند چه رسد به ایران. مردم ایران پی می‌برند که جز خود حقیر بین‌ترین کسان به خدمت بیگانه در نمی‌آیند و دوران تغییر رﮊیمها با مداخله سیاسی و پول خرج آشوب و فعالیتهای خشونت‌آمیز کردن، بسر آمده‌است. دور دور آنها است اگر بخواهند تغییر کنند می‌توانند سرنوشت خود را تغییر دهند.

     باید به این نکته اشاره کرد که نهادهای مالی نظام حاضر به همکاری با حسن روحانی یا هر فرد دیگری به جز سید مجتبی خامنه‌ای و  سید ابراهیم رییسی نخواهند بود. اگر غیر این دو و کسی از جناح دیگر «رهبر» شود، رﮊیم ولایت فقیه، بدترین وضعیت خود را در طول سال‌های بعد از انقلاب خواهد یافت. آنهم در شرایطی که مردم با رﮊیم مخالف هستند و رﮊیم در سطح جامعه منزوی است.

     گفتنی است که اگر قدرت به فردی دیگری خارج از بیت برسد به هر دلیل جمع و جور کردن آن بیت، در شرایطی که هر کدام از مسئولان در بیت، خود به ولی فقیهی تبدیل کرده و چون عنکبوتی تارهای خود را در درون نهادها و مراکز خارج از بیت گسترانده و کارکردن با این غول به شاخ و دمی که چند دولت را در درون خود دارد، بسیار مشکل و مسئله ساز خواهد شد. لذا احتمالا سایه سقوط نظام در ان صورت نمایان تر خواهد شد و جنگ داخلی در بیت رهبری کمر نظام را خواهد شکست زیرا:

    جنگ میان حقانیانی‌ها و میر حجازی از یک سو بر بیت و انسجام آن اثر خواهدگذارد و از سوی دیگر جنگ میان فرزندان سید علی خامنه‌ای که هم اینک اختلافاتی در میان مجتبی و مسعود وجود دارد گسترده تر خواهد شد و البته دراین بین نباید از احتمال بروز اختلاف با سید مصطفی برادر بزرگتر را نیز فراموش کرد.

    در ان شرایط، گارد بیش از 10 هزار نفری حفاظت رهبری به سرپرستی سردار ابراهیم جباری به کدام سو و سمت متمایل خواهد شد؟

 

    آیا ایجاد گارد حفاظتی استان قدس رضوی می‌تواند نشانه‌ای از آینده نگری سید ابراهیم رییسی باشد و البته اگر در شرایط عادی کارها پیش برود شاید آن گارد حفاظتی بعدها شبیه گارد حفاظتی بیت رهبری به کار گرفته شود .

در شرایطی که شخصی غیر از سید مجتبی و سید ابراهیم رییسی جانشین شوند بیت بزرگ فعلی رهبری که در آن جمعی از شریرترین، رانتخوارترین، مفتخورترین، افراطی ترین افراد گردآمده‌اند، کار رابطه آنها با جانشینی دیگر به کجا خواهد انجامید؟ به احتمال زیاد این بیت پر نفوذ تن به جانشینی غیر خودی نخواهد داد و در آن صورت، او هرکس باشد، با مشکلات فراوانی روبرو خواهد شد و مافیای بیت رهبری که در سراسر کشور گسترده شده است، در نهایت موجبات سقوط نظام را فراهم خواهد ساخت.

    از قرار، خامنه‌ای برای حفظ حاکمیت جانشینش، باید مانند خمینی برخی از امور را سرو سامان بدهد و بعد به دیار باقی بشتابد. زیرا خمینی قبل از مرگ هم جنگ را به پایان رساند و هم هزاران نفر از مخالفان خود در زندانها را اعدام کرد و هم شرط مرجعیت را از ولی فقیه برداشت تا کارها به راحتی انجام شود و حال این سید علی خامنه‌ای است که باید مسئله حصر را به پایان برساند و نیروهای نظامی خارج از کشور را به کشور برگرداند و روابط کشور را با کشورهای غربی را به سرمنزل مناسبی برساند تا جانشینش با مشکل روبرو نشود، در غیر این صورت با توجه به مسائل زیر کار بر حاکمیت سخت خواهد شد. زیرا:

از بین رفتن مشروعیت دینی نظام ولایت در میان مردم،

ماندن در مدار بسته روابط خصومت آمیز با کشورهای منطقه و خارج از آن،

 فشار شدید اقتصادی بر مردم به دلیل تحریم زایی نیروهای افراطی،

کاهش شدید درآمدهای نظام به دلیل بیشتر شدن هزینه‌های قدرت بر بودجه دولت و بزرگ شدن کسر آن،

بزرگ شدن شکاف غیر قابل ترمیم میان مردم و حاکمیت،

جنگ قدرت در درون رﮊیم که شدیدتر از امروز خواهد شد،

 فساد گسترده همگانی مالی درسطح نهادها و مراکز و مقامات بلند پایه نظام،

حزب سیاسی مسلح که جبر سازمانی خود را به افراد خود و جامعه تحمیل می‌کند،  

اختلاف و چند دستگی نهادهای قدرتمند سیاسی، اجتماعی و فرهنگی

کاهش شدید قدرت و اعتبار روحانیون در میان اقشار مختلف جامعه

کاهش شدید باورهای دینی مردم

نبود چهره مورد اعتماد مردم درحاکمیت

مخالفت روز افزون اقشار مختلف از معلمان، دانشجویان، کارگران، اساتید، رانندگان، کشاورزان و بخشی از نیروهای نظامی با حاکمیت

گسترش غیر قابل کنترل تظاهرات، راهپیمایی ، تحصن مردم برای کسب حقوق و مطالبات خود