رد یاب: چرا سردار محمد علی جعفری برکنار شد؟ عقب‌نشینی استراتژیک؟

 jafari mohammad ali  در پاییز سال 97 در نشریه انقلاب اسلامی اینگونه آورده شده بود: «اما در این روزها و با توجه به اینکه سردار شیرازی رییس دفتر نظامی بیت رهبری مسئله جابجایی فرمانده سپاه را شایعه خواند می‍توان این برداشت را داشت که احتمالا تغییراتی دیگر در حال انجام است که بعدا صدایش در خواهد آمد ».

 

تغییرات این روزها چه معنایی دارد:

 

اول: در تاریخ سوم شهرویورسال 97، سردار علیرضا تنگسیری به جای سردار علی فدوی از فرماندهان با سابقه سپاه ( پدر عروس سردار اسماعیل کوثری فرمانده قرارگاه ثار الله)، به مقام فرماندهی نیروی دریایی سپاه برگزیده شد.

دوم: در تاریخ سوم شهریور سال 97، سردار علی فدوی به عنوان معاون هماهنگ کننده سپاه پاسداران به جای سردار جمال الدین آبرومند منصوب شد

سوم: 27 تیرماه سال 97، ،سردار «جمال الدین آبرومند» طی حکمی از سوی سرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه بعنوان جانشین فرمانده کل سپاه در قرارگاه «جنگ نرم و عمق بخشی داخلی سپاه» منصوب شد.

   اما به خبر زیر که بیانگر اختلافات شدید درون گروهی در راس فرماندهی سپاه می‌تواند باشد و سردار شیرازی آن را تکذیب می‌کند و از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، توجه فرمایید.

   سردار آبرومند جانشین فرمانده قرارگاه جنگ نرم سپاه شد. به گزارش حلقه وصل ، سردار «جمال الدین آبرومند» طی حکمی از سوی سرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه بعنوان جانشین فرمانده کل سپاه در قرارگاه «جنگ نرم و عمق بخشی داخلی سپاه» منصوب شد. «محرومیت زدایی»، «سازندگی» و «علم و فن‌آوری و علوم دانش بنیان» رئوس وظایف این قرارگاه را تشکیل می‌دهد.

   سردار آبرومند تا پیش از این، معاون هماهنگ کننده سپاه بود که امروز جای خود را به سردار حسین سلامی داد. و اینک حسین سلامی فرمانده کل سپاه است.

   این خبر حلقه وصل قدری مشکوک است که اگر قرار بود حسین سلامی به معاونت هماهنگ کننده سپاه برود چرا سردار علی فدوی برای این مقام معرفی شد، آنهم حدود شش روز بعد و اگر غیر از این است چرا این خبر تکذیب نشد؟ و اینک که حسین سلامی فرمانده کل سپاه شده‌است، در می‌یابیم، در همان تاریخ قرار بوده است مادونها جای مافوقها را بگیرند.

 

چهارم: در خبرهای دیگری آمد که سردار جمال الدین آبرومند از سوی فرماندهی سپاه به فرماندهی قرار گاه جنگ نرم و به جای سردار سلامی انتخاب شد .

   آن زمان، این پرسش مطرح شد: پس حسین سلامی به کجا رفت؟ هر چند حسین سلامی قائم مقام و جانشین سردار جعفری است اما وقتی از فرماندهی قرارگاه جنگ نرم رفت و به جای او جمال الدین آبرومند آمد او به کجا رفت؟ وقتی جای او معلوم نشد، آنها که بر درون سپاه اشراف دارند، دانستند که او از جایی سردرخواهد آورد. قائم مقام سپاه از فرماندهی کل سپاه سردرآورد! آیا سردار افراطی و پر حرفی مانند سلامی که هر از چندی در نماز جمعه تهران، به عنوان خطیب پیش از خطبه‌های نماز جمعه، به سخنرانی می‌پردازد و آرزوهایش را در غالب قدرت نمایی سپاه بر ضداسراییل بیان می‌کند و از به دریا ریختن اسراییلی‌ها و موشک‌هایی که سپاه ساخت و امریکا هنوز نتوانسته‌است بسازد و... سخن می‌راند و در سرکوب جنبشهای مردم شرکت دارد، می‌دانست که فرمانده سپاه می‌شود؟

   در سال 97، شایعه فرماندهی محمد حجازی به گوش می‌رسید. ولی اینک که با عجله و بدون هماهنگی و تنها بر اساس ضرورت،سردار جعفری برکنار شد باید در پس این تغییر و تحولات مسائلی باشد که آن را نیز در آینده خواهیم شنید و دید. در حکمی از سوی خامنه‌ای دلیل تغییر را ضرورت و ابراز آن از سوی جعفری بیان داشته است، در حالیکه او روز قبل اقدام به تغییراتی در فرماندهی حفاظت سپاه نموده بود.

در حکم انتصاب حسین سلامی اینگونه آمده است:.

   «سردار سرتیپ پاسدار حسین سلامی

   نظر به ابراز ضرورت جابجایی در فرماندهی سپاه از سوی سردار سرلشکر پاسدار محمدعلی جعفری و با سپاس از یک دهه خدمت باارزش و پرحجم و ماندگار معزی‌الیه، با توجه به شایستگی‌ها و تجارب ارزنده جنابعالی در مدیریتهای کلان و مسئولیتهای گوناگون نهاد انقلابی و جهادی و مردمی سپاه، شما را با اعطای درجه سرلشکری به فرماندهی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منصوب می‌کنم».

   حال که جعفری از مقام فرماندهی کل سپاه برکنار شد، آنهم فردای روزی که او طی حکمی فرمانده حفاظت را تغییر داده بود، ناگزیر وضعیتی این تغییر را ناگزیر کرده‌است:

اول: جعفری، دو روز پیش با حکمی، فتح‌الله جمیری را به فرماندهی حفاظت سپاه منصوب کرد. در مورد فرمانده قبلی حفاظت سپاه یعنی علی نصیری، شایعات فراوانی منتشر است. حتی گفته می‌شود که او ناپدید و احتمالاً فراری است. آیا برکناری و یا استعفای جعفری به مسایل سازمان حفاظت سپاه هم مربوط است؟!

     مصاحبه سردار نصیری در مورد شایعات خارج رفتن او را در زیر می‌آوریم. اگر مسئله‌ای نبود، نیازی هم به این مصاحبه نبود.

از شایعه تا واقعیت: به تازگی و پس از تودیع سردار نصیری از فرماندهی حفاظت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و معارفه سردار سرتیپ فتح‌الله جمیری شایعه‌ای در فضای مجازی با عنوان فرار یک فرمانده سپاه در کانا‌ل‌ها و رسانه‌های معاند منتشر شد. اما سردار علی نصیری فرمانده سابق حفاظت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در گفت‌وگو با سایت سراج24، پیرامون شایعات منتشر شده در رسانه‌های ضدانقلاب مبنی بر خروج وی از کشور گفت: مراسم تودیع بنده در روز شنبه انجام شد و این مسئله‌ِ عادی سازمانی است. فرمانده‌ محترم این‌طور تصمیم گرفتند که بنده از مسئولیت فعلی تودیع و در جای دیگر بکارگرفته شوم. این موضوع یک امر رایج است و در 36 سال سابقهِ خدمت من چنین جابجایی‌های رخ داده است. برخلاف آن‌چیزی که اعلام شد بنده پس از مراسم تودیع ایران را ترک نکرده و موضوع خاصی نیز نبوده است.

 

   وی افزود: آن چیزی که اعلام شد صرفا یک شیطنت رسانه‌ای بوده است. ما پاسدار نظام و سرباز ولایت هستیم و جانمان را برای نظام و انقلاب و رهبرمان گذاشته و هرگز از این مسیر کنار نخواهیم رفت. دشمنان علاقه دارند از هر موضوعی به نفع خود بهره‌برداری کنند اما ما هم‌چنان پاسدار این نظام و انقلاب هستیم. سردار جعفری فرمانده بنده است و ما برای حفاظت از نظام مرزهای بسیار محکمی داریم که با چنین شیطنت‌هایی آسیب نمی‌بینند. این تغییرات روال جاری است و این افراد با توجه به شرایط خاص مجموعه قصد موج سواری و شیطنت رسانه‌ای داشتند. بنده در حال حاضر یک پاسدار هستم و محکم و استوار در حال انجام وظیفه هستم.

   همچنین سردار باقرزاده رئیس کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح نیز عنوان کرد: دو ساعت قبل شخصا با سردارنصیری تلفنی صحبت کردم. حالشون خوب است و کماکان در خدمت انقلاب و اسلام و کشور هستند.

دوم: تا به حال، کسی از جعل و تقلب در حکم تمدید سه ساله سردار جعفری از سوی رهبری سخن نرانده و معترض نبود اما حال که جعفری برکنار شده بنا بر مثال ایرانی‌ها (برخی‌ها به مرده لگد می‌زنند)، سردار عبدالله گنجی مدیر مسئول نشریه جوان در مصاحبه‌ای کلا قضیه تمدید ماموریت سه ساله جعفری از سوی مقام معظم رهبری را رد می کند و می‌گوید:

   دکتر گنجی مدیر مسئول نشریه جوان در پاسخ به این سئوال که از روز گذشته برخی در شبکه‌های اجتماعی عنوان می‌کنند که علیرغم باقی ماندن چندین ماه از حکم جدید رهبر انقلاب برای سردار جعفری که پس از پایان دوره 10 ساله وی در سال 96 صادر شده، این جا به جایی صورت گرفته است، آیا چنین حکمی وجود داشته است یا خیر؟

گفت: هیچ مرجعی در بیت رهبری، دفتر نظامی فرماندهی کل قوا و ستاد کل نیروهای مسلح تاکنون نگفته اند چنین حکمی صادر شده است. وی تاکید کرد: حتی رسانه‌های مرجعی که اخبار مربوط به رهبر انقلاب را منتشر می‌کنند تا کنون اشاره‌ای به صدور یک چنین حکمی نداشته اند که حالا این حکم وسط کار نقض شده باشد.

   مدیر مسئول روزنامه جوان در عین حال خاطر نشان کرد: حتی اگر چنین حکمی هم وجود داشته باشد که نداشته، همان طور که در حکم رهبر انقلاب هم آمده بود، این تغییر در رأس فرماندهی سپاه با اصرار سردار جعفری صورت گرفته است. اگرچه تاکنون در هیچ رسانه‌ای دیده نشده و یا در جایی شنیده نشده که بعد از پایان ماموریت 10 سالهِ سردار جعفری برای او حکم جدیدی صادر شده باشد.

   به راستی چه کسی در این میان دروغ گفته‌است؟ آیا واقعا خامنه‌ای حکم تمدید سردار جعفری را صادر ننموده است؟ اگر اینگونه باشد، چرا مانع از ادامه کار او در این مدت نشده بود و اگر این حکم صادر شده است، پس چگونه است که دیگران آن را از بیخ تکذیب می‌کنند؟ این هم نمونه‌ای دیگر از بلبشوی درون این نهاد انقلابی است. از آنجایی که میان سردار یدالله جوانی و سردار جعفری مسائلی وجود داشته است که در دوران علی سعیدی از معاونت سیاسی سپاه برکنار شده بود و به جای او رسول صناعی راد منصوب شده بود و با رفتن و برکناری علی سعیدی، یدالله جوانی بار دیگر به این مقام منصوب شد به نظر زمان انتقام گیری از جعفری فرا رسیده بود واز آنجا که نشریه جوان زیر مجموعه معاونت سیاسی سپاه است، زمان آن فرا رسیده بود که در پی برکناری جعفری، تمدید سه ساله او را زیرسئوال ببرند و حکم تمدید سه ساله فرماندهی او را جعلی بخوانند.

 

سوم: این تغییر و تحول عجولانه و ناگهانی سردار جعفری و آوردن فردی مانند سردار حسین سلامی به دلیل هماهنگی‌های گوناگونی با سازمان اطلاعات سپاه پاسداران و سید مجتبی خامنه‌ای صورت گرفته است تا با این انتصاب فرماندهان با سابقه‌تر از سردار سلامی را از میدان به در ببرند و خطر آنها در آینده کاهش یابد. همانگونه که به هنگام منصوب نمودن صادق لاریجانی برای ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام برای اینکه ناطق نوری مدعی نباشد، در حالیکه صادق لاریجانی رییس قوه قضاییه بود او را به ریاست مجمع منصوب نمود و کلک کار را کند. آماده کردن سپاه برای رویارویی با جنبش مردم نیز دلیل دیگر است. سپاه را برای جنگ با امریکا آماده نمی‌کنند، برای سرکوب جنبش مردم آماده می‌کنند.

   در میان سرداران وسرلشگرهای سپاه پاسداران، هستند افرادی که سرلشگر بوده و سابقه بهتر و بیشتری نسبت به سردار سلامی داشته‌اند از جمله سرداران غلامعلی رشید، مصطفی ایزدی، علی شمخانی و...که در طول دوران جنگ فرماندهی لشکرها و قرارگاههای مختلفی را در اختیار داشته اند . مقاماتی را داشته‌اند که سردار سرتیپ سلامی فاقد آنها بود. او در دوران جنگ از نیروهای رده سوم به حساب می‌آمد. مشکل اینجاست که از منظر خامنه‌ای سرداران توسری خور و بی‌شخصیت بهتر می‌توانند اوامر او را اطاعت کنند تا سردارانی که در دوران جنگ از مقامات بالاتری برخوردار بوده‌اند. با نگاهی به نوشته‌ها و گفته‌های سردارانی چون حسین علایی، علی صنیع خانی، محمد باقر بختیار و.. می‌توان دریافت که خامنه‌ای و فرزندش سید مجتبی سراغ سردارانی را می‌گیرند که پایه و اساسی در جریانات قبل از انقلاب نداشته و از جایگاه و پایگاه مستحکمی در میان سیاسیون برخوردار نیستند و در سرکوبها نیز شرکت داشته‌اند.

چهارم: با توجه به بلوف زنی منصوبان جدید، ( سه خالی بندی که زمانی مدعی بودند اگر ناظران هسته‌ای بخواهند از مراکز نظامی بازدید کنند پاسخ آنها سرب داغ است، سه منصوب جدید هستند: سردار سلامی و سردار حاجی‌زاده فرمانده کنونی هواو فضای سپاه و سردار غیب پرور فرمانده سازمان بسیج سپاه پاسداران) در شرایط فعلی، ظاهر رویارویی با امریکا و متحدانش هم حفظ می‌شود.

 

هم‌آهنگ گرداندن مقامهای جدید سپاه با سلیمانی:

 

     محمد علی جعفری با سلیمانی همساز نبود. جعفری با سردار سلیمانی برسر خودسر بودن این یکی، مشکل داشت. زیرا سردار سلیمانی خود را نزدیک‌تر به خامنه‌ای می‌دانست و اجازه بازدید از پادگان‌های سپاه قدس را به سردار جعفری نمی‌داد. علاوه بر این هم حضور بشار اسد و هم ورود نیروهای شبه نظامی خارجی به ایران بدون هماهنگی با او انجام شد.

   سرداران افراطی همانگونه که در مورد حسن روحانی نظر دارند احتمالا در مورد محمد علی جعفری هم نظر دارند. به سخنان سردار کریمی قدوسی در باره دور و بر روحانی توجه کنیم:

   «آن‌قدر دور و بر روحانی را جاسوس فراگرفته که اگر او از سفر بشار اسد به تهران خبر داشت، ممکن‌ بود هواپیمای اسد توسط اسراییل و آمریکا در سفر به ایران نابود شود.»

 

   جالب است که حکم برکناری سردار جعفری از فرماندهی سپاه زمانی به او داد شد که نخست وزیر پاکستان وارد ایران شده بود. میان سردار جعفری وسردار سلیمانی در رابطه با پاکستان نیز اختلافات شدیدی وجود داشت به خصوص بعد از انفجار اتوبوس پاسداران در سیستان و بلوچستان.

   میزان دنبال کننده‌های برخی از سرداران درجه اول سپاه در شبکه های مجازی را می‌آوریم تا مشخص شود میزان محبوبیت این سرداران در ایران تا چه اندازه است. این توهم که همه مردم آنها را دوست دارند، از نوع توهم باور مردم به برگزیده خدا بودن خامنه‌ای است:

حساب قاسم سلیمانی بیش از ۲۳6 هزاردنبال کننده

حساب سپاه پاسداران حدود ۳۹۳ هزار دنبال کننده

حساب محمدعلی جعفری بیش از ۳۷۴ هزار و ۶۰۰ دنبال کننده

حساب محمد حسین باقری حدود ۲۱۵ هزاردنبال کننده

حساب محمدباقر قالیباف ۲۲۸ هزاردنبال کننده

حساب سعید قاسمی ۱۴۰ هزار دنبال‌کننده

   این در حالی است که حساب برخی از هنرمندان و ورزشکاران در ایران میلیونی می‌باشد.

 

عقب نشینی از «عمق استراتژیک»، بازگشت پنهانی سپاه قدس:

 

   در جریان سیل ویرانگر در استانهای کشور که گویا نعمتی برای نیروهای سپاه قدس بود، سناریوی قاسم سلیمانی با نظر خامنه‌ای به اجرا در آمد و نیروهای سپاه قدس که در کشورهای منطقه به شدت تحت فشار بودند به ایران بازگشت داده شدند تا که :

اول: امنیت آنها حفظ شود. با توجه به بمباران‌ها و موشک باران‌های اسراییل در سوریه که با اجازه و قرار داد فی‌مابین اسراییل و روسیه و حمایت امریکا صورت می‌گیرد (در طول سال گذشته نزدیک به 200 بار مورد حمله قرار گرفتند)، خامنه‌ای و قاسم سلیمانی تصمیم گرفتند این نیروها را از سوریه خارج سازند و آنها را به ایران بازگردانند. یا حداکثر مسئولان بلند پایه آنها را از خطر کشته شدن دور دارند.

دوم: کاهش هزینه سپاه قدس و شبه نظامیان وابسته: تحریم‌های گسترده ایران از سوی امریکا و متحدانش، شرایط اقتصادی ایران را به شکلی در آورده است که پرداخت هزینه‌های دلاری ایران به نیروهای شبه نظامی وابسته به آن را به شدت کاهش داده است. همین امر منجر به این شد که بیش از نیمی از لشکر زینبیون افغانستان از سوریه خارج شده و به افغانستان بازگردند. اینان در ان کشور نیز در شرایط خوبی به سر نمی برند و تحت فشار قرار گرفته اند. زیرا از نظر دولت افغانستان تروریست محسوب می‌شوند. حسن نصر الله نیز گفته‌است حزب الله در وضعیت مالی خوبی به سر نمی برند و خواهان کمک مالی حامیان خود در لبنان و خارج از آن می باشند.

   بنابراین در شرایط فعلی و کاهش درآمدها، خامنه‌ای و قاسم سلیمانی به این نتیجه رسیدند که افراد سپاه قدس را از سوریه خارج سازند.

سوم: استفاده از این افراد در سرکوب مردم ایران به هنگام جنبش: مردم ایران میان دو سنگ آسیاب، یکی امریکا و دیگری رﮊیم قراردارند و خامنه‌ای از آن بیم دارد که این مردم دیگر نخواهند میان دو سنگ بمانند و به جنبش درآیند. اینست که از جنگ نمی‌ترسد زیرا میداند که باب معامله پنهانی باز است و به قول مشاور اردوغان، امریکا مرغ تخم طلایی را که رﮊیم ولایت مطلقه فقیه است نمی‌کشد. اما از رها شدن مردم از ترسها و به جنبش برخاستن وحشت دارد. بنابر قولی، کابوس شبانه روزی او است.

   یادآور می‌شود که در جریان جنبش مردم در دیماه سال 96، سردار ساجدی نیا معاون نیروی انتظامی گفته بود: این نیرو توان برخورد با معترضین را اگر تظاهرات در شهرهای کشور گسترده شود را ندارد. به همین دلیل سردار سلیمانی در همان زمان از فرماندهی ارتش درخواست کرده بود با اعزام نیروهای ارتشی به سوریه و جایگزین شدن با نیروهای قدس، او بتواند این نیروها را برای برخورد با مردم وارد کشور نماید. غضنفر آبادی رییس دادگاه انقلاب تهران نیز، دراسفند ماه، چون وضعیت رﮊیم در سال آینده را وخیم می‌دانست، گفت: اگر از انقلاب حمایت نکنند، نیروهای حشدالشعبی از عراق و زینبوین از افغانستان و حزب‌الله از لبنان و حوثی‌ها از یمن می‌آیند و از انقلاب حمایت می‌کنند .

   ورود بدون اجازه افراد حشدالشعبی، از سوی مجلس و حسن روحانی مورد اعتراض قرار گرفت. به احتمال زیاد این نیرو در آینده مشکل ساز خواهد شد. به خصوص اگر ماندن آنها طولانی شود. ابو مهدی مهندس سخن از قرارگاه‌های دائمی و موقت در خوزستان و ایلام رانده‌است.

و این چند سئوال: آیا ورود این نیروها با تایید مجلس و رییس جمهور صورت گرفته است؟ آیا بسیج 20 میلیونی‌ای که هر وقت مردم جنبش می‌کنند بر ضد مردم وارد عمل می‌شوند، کجا هستند و چرا برای کمک به سیل زدگان بسیج نمی‌شوند تا سلیمانی خودسرانه کمک به سیل زدگان را بهانه آوردن افراد حشد‌الشعبی به ایران نکند؟

آیاجلوگیری از کمک رسانی نیروهای مردمی مانند انجمن امام علی به این جهت نبود که از نیروهای شبه نظامی استفاده شود؟ به این خاطر نبود دانشجویان کمک رسان را از منطقه خارج ساختند؟ آیا ورود این نیروها برای آماده سازی آنها برای برخوردهای احتمالی در سال فتنه نیست، همان عملیاتی که سردار سلیمانی در سال 96 خواهان به اجرا در آوردن آن بود؟