گزارش از درون: سریال گاندو می‌گوید «دولت سایه» سخت فعال است – بخش دوم :

 Gando  یکی از نماد های جدید باند حاکم بر صدا و سیما از سوی سید مجتبی و حسن طائب در کنار سید ابراهیم رییسی تهیه و تولید سریالی است به نام گاندو (تمساح پوزه پهن کمین گر)که برخلاف شیوه های گذشته که به صورت مستند تهیه می‌شد و سفارش ان از سوی نهادهای امنیتی و اطلاعاتی بر ضد حکومت، وزرا، نویسندگان ، شاعران و... بود، این بار فیلمی تهیه شده که کلا دولت حسن روحانی و نیروهای وابسته به آن را زیر سئوال و اتهام به جاسوسی برده است و جالب اینکه همین اتهام (جاسوسی) نیز از سوی حسین شریعتمداری نسبت به حسن روحانی در روزنامه کیهان منتشر شده اما قرار نیست کسی در این کسی به کار سازندگان این اتهامات و تهیه کنندگان اینگونه فیلمها بپردازد و از آنها در این رابطه حسابرسی کند. قرار نیست زیرا به معلوم است که نهادها و افراد دستور دهنده تولید و پخش اینگونه سریالها کسانی هستند که از حسابرسی معاف هستند.

   شاید برخی‌ها متوجه نشوند که فیلم گاندو در واقع نمایش رویارویی دو نهاد اطلاعاتی و مسلح است که مردم را در میان خود گرفتار ساخته اند و اگر روزی آنها به تقابل مسلحانه با یکدیگر برخیزند کشور را به آتش خواهند کشاند. اگر دست به این کار نزده‌اند، بدین‌خاطر است که می‌دانند خودکشی است.

   آیا می‌توان به این اندیشید که حمله عریان و بی‌محابای سازمان اطلاعات سپاه بر ضد وزارت اطلاعات کشور (واواک) خبر از نزدیک شدن به زمانِ خلاءِ قدرت سید علی خامنه‌ای می‌دهد؟ پرکنندگان این خلاء، پیشاپیش، مزاحمها را از سر راه برمی‌دارند: با کمک صدا و سیمایی که اکثر قریب به اتفاق آن در اختیار سید مجتبی و اطلاعات سپاه و قوه قضاییه قرار دارد، دارند جانشین خامنه‌ای را پیشاپیش نصب می‌کنند. و این سئوال جواب می‌طلبد: جایگاه ارتش، نیروی انتظامی، وزارت دفاع و... چگونه جایگاهی خواهد شد؟

   آیا می توان پخش این فیلم را در شرایطی که گفته می‌شود خامنه‌ای بدر تعیین فرزندش به جانشینی، با مشکل روبرو است، با مسئله جانشینی او مربوط دانست؟ آیا این فیلم، باوجود شرایطی که کشور در آن است، امنیت ملی را به خطر نمی‌اندازد؟ سید مجتبی خامنه‌ای، برای رهبر شدن، تنها به مزاحمهای داخلی می‌اندیشد و به تصفیه حساب با آنها می‌پردازد. زیرا احساس می‌کند با داشتن سپاه پاسداران و سازمان امنیتی خاص بیت رهبری و قوه قضاییه می‌تواند قدرت را از آن خود کند. جنبش‌های مردمی به خصوص مبارزه زنان با حجاب اجباری، حرکت‌های اعتراضی مردم به دلیل گرانی ، تورم، بیکاری و... گرچه نمی‌تواند آگاه نباشد، اما وقعی به جنبش مردم نمی‌گذارد. زیرا نه آن را وسیله رسیدن به رهبری می‌داند و نه مانع آن. از این رو، در پی به اختیار گرفتن عوامل و اسباب رسیدن به رهبری و از پیش پا برداشتن مزاحمها، در رﮊیم و نیز در دستگاه روحانیت است. از آنجا که قدرت کور است او نمی‌تواند این واقعیت را که روزگار ولایت مطلقه سرآمده‌است، ببیند. تا زمانی که آنچه بر سر قذافی، بن علی و عمر البشیر و ... بر سرش نیاید، چشمش آینده در انتظار رﮊیم را نمی‌بیند.

   اگر می‌توانست و می‌دید، در می‌یافت که ساخت و پخش چنین فیلم‌هایی در شرایط کنونی نه تنها موجب استحکام قدرت او نخواهد شد بلکه مردم را خشمگین‌تر از قبل خواهدکرد. به خصوص که این روزها با انتشار مصاحبه مازیار ابراهیمی عامل به اصطلاح ترور دانشمندان هسته‌ای در خارج از کشور ، پته ضعف واواک و نیروهای اطلاعاتی و امنیتی و نظامی، به خصوص رواج شکنجه در زندان، را روی آب انداخت. بسا تدارک کنندگان اسباب جانشینیِ جانشین خامنه‌ای، می‌پندارند که به دلیل ضعف واواک، باید این فیلم را تهیه و پخش می‌کردند تا بگویند قدرت سازمان اطلاعات سپاه پاسداران بسیار بیشتر از واواک می‌باشد.

   از قرار، اهمیت نمی‌دهند که مردم ساخته‌های آنها را باور نمی‌کنند. تخریب می‌کنند بدان امید که تخریب شوندگان دیگر نتوانند مزاحمت ایجاد کنند و هنوز تخریب نشده‌ها حساب دستشان بیاید و دم فرو ببندند. می دانند که مردم هنوز از یاد نبرده‌اند با محیط زیستی‌های بی‌گناه رﮊیم چه کرده‌است و می‌کند، با وبلاگ نویس‌ها، با ترانه موسوی و پخش فیلم خبری دروغین برای لوث کردن آن جنایت سخت سبعانه ساعت در 20.30، اعترافات دستگیر شدگان کودتای انتخاباتی، و... چه کرده است و می‌کند.

 

   پخش فیلم گاندو نیک معلوم می‌کند با به سرکار آمدن حسن روحانی، «دولت در سایه» متشکل توسط بیت رهبری، توسط سید مجتبی خامنه‌ای، با قدرت بیشتر برای زمین‌گیر کردن حکومت روحانی، وارد عمل شده‌است. عملیات از سال 90 ، بعد از جریانات محمود احمدی نژاد آغاز شد. در پی آن، با پیروزی حسن روحانی و تشکیل باندهای خاص امنیتی، اطلاعاتی ، نظامی و تبلیغاتی در سال های 92 و به خصوص 93، فعالیت دولت در سایه تشدید شد: از جمله آماده سازی شبکه افق در صدا و سیما، تشکیل خانه‌های امن سازمان اطلاعات سپاه پاسداران، تشکیل مؤسسات هنری، رسانه‌ای و فیلم سازی گوناگون، تهیه و ساخت فیلم ها ، سریال ها و فیلم های مستند، در مؤسسات خلق‌الساعه، تشکیل قرارگاهها و جبهه های مختلف سیاسی هماهنگ با بیت رهبری و ...

برای نمونه به یک مورد اشاره می‌شود :

   هنوز مدتی از ریاست جمهوری حسن روحانی نگذشته بود که سازمان اطلاعات سپاه پاسداران در تاریخ اول مهرماه سال 92، حکم جدیدی به سردار عبدالله ضیعمی (مشفق) داد تا معاونت بررسی وعملیات روانی سازمان اطلاعات سپاه پاسداران را عهده دار شود. چند ماه بعد، زمانی که سازمان اطلاعات سپاه خانه‌‌های امن خود را مشغول به کار کرد، یعنی در تاریخ نیمه مردادماه ۱۳۹۳، حسن روحانی با بیان این‌که گروه اقلیتی طی ۹ الی ۱۰ ماه گذشته، مشغول «کارشکنی و اتهامات ناروا و دروغ پراکنی»هستند گفت:«گروه و اقلیتی که درگوشه و کنار از اتاق فکر خارج شده و وارد اتاق عملیاتی شده‌اند، باید بدانند که دولت هم از اقدامات آن‌ها آگاه است و هم دراین زمینه جملات متناسب با تخریب آن‌ها را بکار خواهد برد.»

   در این رابطه، وب سایت سهام نیوز در سال 93 اطلاع داد:براساس پروژه عملیاتی سازمان اطلاعات سپاه پاسداران علیه دولت حسن روحانی، چند ماهی‌است که مراکز بیرونی در سازمان اطلاعات سپاه فعال شده است که این مراکز اهداف از پیش تعیین شده برای زمین‌گیر کردن دولت یازدهم را درفازهای مختلف عملیاتی اجرایی می‌کنند.

   این «مراکز امن» که توسط نیروهای سیاسی عضو جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی و جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی که مجتبی خامنه‌ای یکی از اعضای آن است، در کنار نیروهای امنیتی، اطلاعاتی و نظامی سپاه پاسداران ، تحت مدیریت سردار مشفق،مشغول به کار شده ‌اند.

   سردار مشفق در جریان کودتای سال 88، جانشین فرماندهی قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بوده است. درآبان‌ماه ۱۳۸۸ (چند ماه بعد از کودتای انتخاباتی)، یک فایل صوتی از «عبدالله ضیغمی» منتشر شد که سخنان وی بود. او، درمشهد مقدس و درجمع تعدادی از روحانیون و بسیجیان، صحبت کرده بود. این مقام ارشد امنیتی گفته بود که حسن خمینی نزد «رهبر» (خامنه‌ای) رفته و از او خواسته‌است رهبری را که حق او است به او بازگرداند. و نیز اتهاماتی را متوجه محسن رضایی، محمد باقر قالیباف، علی لاریجانی و... و موسوی خوئینی‌ها کرده بود. در آن جمع گفته بود که مدارک قطعی در دست داریم حاکی از اینکه موسوی خوئینی‌ها در مقام عامل امریکا، مدیریت اجرای طرح گروگانگیری را تصدی کرده‌است. ضیغمی «سیدمصطفی تاج زاده» را نیز متخصص جنگ روانی خوانده بود.

   این مقام ارشد اطلاعاتی به صراحت گفته بود این مطالب را نزد «رهبر» برده و او دستور داده است باید مردم را نسبت به آن‌ها آگاه نمایید!

   و نیز گفته بود: از دوسال پیش ازکودتای انتخاباتی ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸، اطلاعات سپاه پاسداران تلفن‌های اصلاح طلبان و بسیاری از مقامات را شنود می‌کرده و اقدامات اطلاعاتی را با دستگاه‌های مدرن و پیشرفته برضد آن‌ها انجام داده است.

 

   به گفته وب سایت سهام نیوز: این «مراکز امن» که توسط نیروهای سیاسی عضو جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی، جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی و نیروهای مرتبط با اطلاعات سپاه پاسداران اداره می‌شود، ماموریت بولتن‌سازی، تهیه گزارشهای تخریبی، تغذیه رسانه‌ها، سوژه سازی خبری و جنگ روانی علیه حکومت روحانی را برعهده دارند.

   شایان ذکراست که مطالب فوق به همراه اسناد و مدارک تکمیلی و عکس خانه‌های امن، درجلسه‌ای که میان رئیس جمهورحسن روحانی و خامنه‌ای بوده است، با عنوان «شکایت»، توسط روحانی ارائه می‌شود. خامنه‌ای با تاسف ابراز می‌کند که« سپاه از وی فرمان نمی‌برد و تمامی اقدامات علیه دولت توسط سپاه صورت می‌گیرد.»

 

   داستان سریال گاندو، بر اساس پرونده دستگیری جیسون رضاییان خبرنگار واشنگتن پست است. بنابر فیلم، حضور او در ایران را ناشی از نفوذ بیگانگان در حکومت و ناتوانی حکومت و نیروهای اطلاعاتی و امنیتی وابسته به آن، یعنی واواک، می‌داند .

   با افزایش حواشی مربوط به سریال گاندو، حسام الدین آشنا، مشاور حسن روحانی در انتقاد از آن در توئیتر نوشت:

۱. دولت نه اجازه و نه پول دارد که سریال بسازد.

۲. صدا و سیما هم پول ندارد سریال بسازد.

۳. ولی گویا جای دیگری هست که برای تضعیف نهاد دولت هم پول فراوان دارد، هم مجوزها و مشوق‌های لازم را دریافت کرده‌است و هم می‌تواند صدا و سیما را الزام به پخش کند.

۴. با گاندو، گنده نمی‌شوید."

   فیلم گاندو، سریالی که توسط باند سید مجتبی خامنه‌ای و حسن طائب (اطلاعات سپاه) طراحی و توسط مؤسسه آموزشی، هنری اوینی، تهیه و توسط کانال سه شبکه صدا و سیما که شبکه مخصوص سید مجتبی خامنه‌ای است پخش شد، با واکنشهای مختلفی روبرو شد. اطلاعات سپاه پاسداران و در واقع باند سید مجتبی و حسن طائب، دربخشهایی از این سریال، واواک، وزارت امور خارجه، دفتر رییس جمهوری ، وزارت ارشاد و... را زیر سئوال برده و از نفوذ در آنها و نیز هوشیاری «مجاهدان گمنام»( نیروهای اطلاعات سپاه)، تحت تأثیر نفوذیها و آلت فعل آنها قلمداد کرده‌است.

 

   در این قسمت، برای روشن شدن روابط میان سید مجتبی خامنه‌ای و دوست نزدیک و یار وفادار او حسن طائب و افراد مؤسسه اوینی که این سریال را تهیه کرده‌اند، بهتر دیدیم با برخی از اعضای این مؤسسه آشنایی پیدا کنیم:

اول: نام تهیه کننده مؤسسه شهید اوینی نیست و این مؤسسه، در پی درگیری‌ها با خانواده اوینی، قرار شد نامش را به مؤسسه ارای اوینی تغییر دهد اما به دلیل قدرتمند بودن اطلاعات سپاه از این کار خودداری کرد و با نام مؤسسه شهید اوینی اقدام به تولید این فیلم کرده اند که در متن نامه اعتراض خانم مریم امینی همسر اوینی امده است

 

دوم: این مؤسسه زیر نظر نماینده ولی فقیه در بسیج و اطلاعات سپاه قرار دارد که در زیر برخی از این چهره ها معرفی می‌شوند:

   اعضای هیات مدیره مؤسسه ارای اوینی عبارتند از

سردار حجت الاسلام محمد رضا تویسرکانی، رییس هیات مدیره این مؤسسه، با سوابقی که نمایانگر بینش و اندیشه این مؤسسه است قبل از مسئولیت در مقام نمایندگی ولی فقیه در بسیج سپاه پاسداران، معاون تربیت و آموزش عقیدتی- سیاسی سپاه بوده است.

   سردار حجت الاسلام تویسرکانی با حسن طائب و برادر او مهدی طائب ارتباط نزدیک داشته و در ضمن این مؤسسه زیر نظر نماینده ولی فقیه در بسیج و اطلاعات سپاه قرار دارد که مورد انتقاد همسر اوینی نیز قرار گرفته است.

سردار حجت الاسلام مهدی طائب، برادر حسن طائب و عضو قرارگاه عمار ، نایب رییس مؤسسه ارای اوینی می‌باشد ، او اخیراً وسیله سقوط پهباد امریکایی را سلاح سحر آمیز خوانده است.

   در خبری اینگونه امد :مهدی طائب رئیس قرارگاه عمار سپاه پاسداران به اظهارات اخیر سیدمحمود علوی، وزیر جدید اطلاعات درباره بازگشت ایرانیان به کشور به شدت انتقاد کرده و از او خواسته «از ورود به مباحثی که شائبه عدم تخصص درآن وجود دارد خودداری کند.»

   سخنان او در واکنش به اظهارات اخیر وزیر واواک بیان شده است. سیدمحمود علوی وزیر واواک اخیراً از مهاجران ایرانی که بعد از سال 1388 از کشور خارج شده اند دعوت کرده است تا به کشور بازگردند.

   مهدی طائب رئیس قرارگاه عمار وابسته به سپاه پاسداران است. مواضع او به مصباح یزدی نزدیک است. علیرضا پناهیان، سعید قاسمی، مهدی کوچک زاده، حمید رسایی، حسن عباسی، سعید حدادیان، حسین الله کرم و روانبخش از دیگر اعضای هیأت رئیسه قرار گاه عمار هستند.

   مهدی طائب یکی از عناصر بالای امنیتی وابسته به اطلاعات سپاه پاسداران است. او معاون سازمان اطلاعات سپاه پاسداران بوده است. سایت کلمه در باره او مینویسد: «در خصوص مسائل امنیتی کشور، او به خود اجازه می‌دهد که نسبت به همه چیز اعلام موضع می کند...»

حجت الاسلام علیرضا پناهیان، معروف به علیرضا مارمولک، نیز عضو هیأت رئیسه قرارگاه عمار می‌باشد، در این مؤسسه نیز عضو هیات مدیره است.

سردار علی سلطانی از اعضای هیأت مدیره مؤسسه که در عین حال پدر مصطفی سلطانی مجری سریال گاندو است، سلطانی زمانی از اعضای هیات مدیره ناجی هنر وابسته به بخش هنری و فیلم سازی نیروی انتظامی بود که سردار نوریان باجناق قالیباف نیز زمانی ریاست آن را بر عهده داشت .

در سینماپرس-گروه سینما امده است/ همزمان با فرا رسیدن روز نیروی انتظامی علی سلطانی مدیر عامل سابق مؤسسه ناجی هنر و عضو شورای سیاستگذاری چندین دوره جشنواره فیلم پلیس، در گفتگویی صریح با سینماپرس از موضوعات مختلفی پیرامون سینما و نیروی انتظامی سخن گفت: الان ناجی هنر به نمایندگی از نیروی انتظامی در حوزهای مختلفی اعم از سرمایه گذاری ومشارکت در ساخت فیلم و سریال، ارائه امکانات خاص پلیسی ، حضور در سریال‌های اجتماعی از طریق حضور کارشناسان انتظامی ، در ارائه مشاوره‌های خاص در زمان تدوین فیلم نامه وحتی در نازل ترین شکل خودش در هماهنگی های ترافیکی و محیطی حضور دارد و عمل می کند.

 

 

او در ادامه مصاحبه گفته‌است: درجریان ساخت و پخش سریال «مرد هزار چهره» اگر نبود حمایت پنهان آقای مقدم، قطعا آقای ضرغامی جسارت پخش را در آن سال پیدا نمی‌کرد . هرچند درزمان پخش این سریال

تبعاتی برای پلیس داشت و مسائلی را دامن زد

مهدی نقویان مدیر عامل جدید مؤسسه اوینی: اولین نقطه عطف زندگی حرفه‌ای مهدی نقویان، حضور وی در مؤسسه روایت فتح بود که سمت ‌و سوی آثار او را به کلی تغییر داد. شهدای دفاع مقدس و فتنه ۸۸، مضمون اولین فیلم‌های مستندی بود که او در این مؤسسه کارگردانی کرد. نقویان در سال ۹۶ با ساخت سه اثر پرسروصدا، به سطح اول مستندسازهای «انقلابی» رسید و چهره شد: مستند انتخاباتی حجت‌الاسلام رییسی، «پول و پورن» و مجموعه «خارج از دید».

سردار ناصر قره باغی، عضو سابق هیات مدیره و معاون علمی فناوری اطلاعات سپاه زیر نظر حسن طائب و رئیس کانون نخبگان بسیج. او در جریان سال 88 از بازجویان اطلاعات سپاه که همکاری نزدیکی با طائب و سر دار حسن محقق داشت که در آن زمان مسئولیت سپاه ثار الله را داشت.

   خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه می‌نویسد: ناصر قره باغی سالهاست وقت خود را صرف مطالعه و پژوهش در حوزه امنیت ملی، جنگ نرم، مسائل راهبردی و جریان شناسی سیاسی و امنیتی کرده و در فتنه 88 سخنرانی‌های

فراوانی را در تبیین و روشنگری درباره فتنه در مجامع علمی و نخبگانی انجام داده است.

   از او چندین مصاحبه و سخنرانی در خبرگزاری‌های وابسته به سپاه پاسداران هم‌چون خبرگزاری تسنیم منتشر شده که موضوع آنها «نفوذ» در جمهوری اسلامی است. موضوعی که سریال «گاندو» هم بر همین مبنا ساخته شده‌است.

   گفتنی است که خبرگزاری تسنیم با مدیریت سردار مجید قلی‌زاده خواهر زاده حسن غفوری فرد، فعالیت می‌کند که او در جر یان بازجویی در پرونده نظرسنجی در سال 80، معاون سردار حمید رضا مقدم فر با نام حاج حمید ناصری بود. حمید رضا مقدم فر از یک سو در اندیشکده عصر حضور دارد و از سوی دیگر از عناصر اندیشه ورزی شبکه صدا و سیما و از جهتی دیگر معاون آقا طهرانچی در دانشگاه آزاد اسلامی است و در واقع او خبرگزاری تسنیم را فرماندهی می کند.

   گفته می‌شود قره‌باغی کسی است که جزوه‌ای ۱۰۰ صفحه‌ای از پرونده جیسون رضائیان در سازمان اطلاعات سپاه پاسداران را در اختیار عوامل تولید سریال «گاندو» گذاشته بود تا آنها بتوانند این سریال را بسازند. در این رابطه، آرش قادری نویسنده سریال گاندو گفته‌است: «یک پرونده از جیسون رضائیان در مؤسسه شهید آوینی موجود بود که به دست من رسید. روال اینکه ایشان چگونه آمده و چگونه دستگیر شده است چیزی نزدیک ۱۰۰ صفحه شرح ماوقع بود و من به آن استناد کردم.»

   سئوال اینجاست که مؤسسه اوینی چگونه و چرا می‌تواند این پرونده را داشته باشد مگر اینکه بخشی از اطلاعات سپاه پاسداران بوده باشد؟ وگرنه اینگونه اطلاعات باید در ارشیو مرکز اطلاعات سپاه قرار گرفته باشد.

   سردار ناصر قره باغی از کسانی است که خوب حرف می‌زند ولی به گفته های خود نمی‌اندیشد او در گفتگو با خبرگزاری تسنیم، تناقض حرف و عمل خود را نمایان می‌کند: هم خواهان اتحاد و عدم تفرقه است و هم در ساختن فیلم گاندو، شرکت می‌کند و تفرقه ایجاد می‌کند. از سویی می‌گوید: «…آن جاهایی که دیدند خطر تفرقه هست، امام راحل چرا می‌گوید پرونده 8 شهریور مختومه؟ چون می‌بینید که آخر این راه تفرقه است. آقا امیرالمؤمنین چرا خانه نشین می‌شود؟ چون می‌بیند تفرقه است، لذا حضرت می‌گوید هر کس دم از تفرقه زد او را بکشید حتی اگر من باشم، «ولو تحت عمامتی هذا». افلاطون می‌گوید هیچ تمدنی سقوط نکرد مگر اینکه ابتدا در بین حاکمان آن تمدن اختلاف افتاد که شما را ارجاع می‌دهم به مقاله محمدرضا تاجیک با عنوان «چیست یاران طریقت بعد از این تدبیر ما»، آنجا می‌گوید 5 گسست اتفاق خواهد افتاد، ولی شما بخوانید باید بیفتد؛

گسست بین مردم و حاکمیت

گسست بین نخبگان و حاکمیت

گسست بین نخبگان با نخبگان

گسست بین مردم با مردم

که مهم‌ترینش گسست بین مردم و حاکمیت است، چه زمانی گسست اتفاق می‌افتد؟ زمانی که مردم احساس کنند این نظام ناکارآمد است، وقتی گسست اتفاق افتاد یعنی گام اول فروپاشی و از سوی دیگر، در ساختن فیلم گاندو شرکت می‌کند.

   سردار قره باغی در سازمان اطلاعات سپاه، مسئول – سازماندهی نخبگان بود. در«خانه امن فلسطین» که درخیابان مدائن، نبش مظفر، پلاک ۳۸ واقع است، تشکیلاتی پوششی به‌نام «بنیاد نخبگان بسیجی» قرار دارد. وظیفه این «بنیاد» جذب واستفاده از نخبگان برای یافتن و بزرگ‌نمایی نقاط ضعف حکومت روحانی درحوزه های مختلف است