گزارشگر: مسئولان کشتار آبانماه ۹۸ را بشناسیم

kooshtehha aban98برای آنکه وجدان تاریخی ایرانیان همواره بیدار باشد

حجت الاسلام فرزانه امام جمعه موقت مشهد روز جمعه 29 آذر گفت: خصومت علیه نظام در دو بخش داخلی و خارجی است و خطر خارجی براحتی قابل عبور بوده، اما خطر داخلی خطرناک تر و وحشتناک تر است .

سردار رحیم‌صفوی: آیا رهبری دلسوز، خردمند، حکیم، مهربان و دوراندیش مانند رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران در جهان می‌شناسید؟!

   آبان ماه سال 98، بار دیگر مردم معترض ایران، این‌بار، بدان‌خاطر که افزایش قیمت بنزین، بطور خاص و افزایش قیمتها بطور عام، حاصل زورمداری خامنه‌ای است، برای مخالفت با «رهبر» و نظام حاکم بر ایران، به جنبش درآمدند. سردار سیروس صابری جانشین فرمانده سپاه محمد رسول‌الله(ص) گفته‌است: ... آنها که به خیابانها آمدند ،به فرمان رهبر به نیروهای مسلح با مقابله قاطع روبرو شدند.

   در حقیقت، خامنه‌ای از شدت نفرت مردم از شیوه حکومتداری خود آگاه است. او با مشاهده پاره شدن تصاویر خود و به آتش کشیدن آن دریافته است که این روزها، روزهای آخر عمر حکومت او است. او که در خیال ادامه حاکمیت جبارانه خویش بمدت 50 سال است، جز کشتار، راه‌‍کاری که با جباریت بخواند، نمی‌یابد. نیست که بیابد.

   رهبری خامنه‌ای، به آن موش می‌ماند که به سوراح نمی‌رفت به دمش جارو هم بسته بود. او که خود از ابتدا شروعیت نداشت و خود گفته بود، بخاطر رهبری چون من، مردم باید خون گریه کنند، در پی به قدرت رساندن فرزند جنایتکارش، سید مجتبی است. در حالیکه نه تنها در ایران فاقد مشروعیت است، بلکه سبب مخالفت مردم عراق و لبنان و حتی یمن با دولت خود شده است. با توجه به شدت مخالفت مردم در داخل و وضعیت در منطقه، او که گرفتار وحشت از نابودی نظام ولایت مطلقه فقیه است و بیمار نیز هست، بحران شدید جانشینی را هم باید حل کند. "راه‌حل" او که معتاد به زور شده و رویه‌اش «النصر بالرعب» است، جنبش به حق مردم را چنان سبعانه سرکوب کردن شد.

   حالت جنون وار او در سرکوب مردم، نشانه‌ای از وحشت او از پایان دوره ولایت مطلقه همه فساد و جنایت و خیانت است. زیرا محمد خواجوی استاد و پژوهشگر حوزه از قول خامنه‌ای در مجلس خبرگان نقل می‌کند: «در سن ۸۰ سالگی از ۵ صبح تا ۱۰ شب در دفترم هستم.ساعت ۱۰ شب دلم می‌خواهد بخوابم اما از شدت گزارش‌هایی که از تمهید دشمن برای نابودی انقلاب به من می‌رسد بسیاری از شب‌ها تا اذان صبح قدم می‌زنم و نمی‌توانم بخوابم».

   از آنجا که او همه معترضین به حاکمیت خود را دشمن می‌نامد بنابراین میتوان فرض کرد منظور او ترس از مردم و پایان رﮊیم تبهکار خویش است.

آشنایی با نیروهای سرکوب در ایران:

   نیروهای نظامی ایران تشکیل شده از ارتش، سپاه پاسداران که بسیج زیر مجموعه آن است و نیروی انتظامی و لباس شخصی‌ها که نه بسیجی‌اند و نه سپاهی و نه نیروی انتظامی؛ تحت نظر خامنه‌ای و بیت او بوده و با استفاده از روابط خاص، عده‌ای از آنها مسلح بوده و در برخی اوقات در خیابان‌ها، وارد عمل می‌شوند و به سوی مردم تیراندازی می‌کنند.

   از سالها پیش مسئولیت حفاظت از مرزها و خارج از کشور را به ارتش واگذار کرده بودند و کار نیروهای سپاه پاسداران و بسیج و نیروی انتظامی، حفاظت از رﮊیم و سرکوب اعتصابات و جنبش‌های عمومی‌تر مردم کشور بود. البته بخشی از نیروهای سپاه در کار دخالت در کشورهای دیگر به بهانه دور نگاه داشتن دشمنان از مرزها و ایجاد امنیت و صدور انقلاب و در سالهای اخیر دفاع از حرم، مشغول بودند. افغانستانی و غیر آنها را با دادن شناسنامه ایرانی و حقوق مکفی، درغالب شبه نظامیان برای هلال شیعی نگاه داشته بودند که بعد از حملات اسراییل به سوریه تقریبا همه آنها را به بیابانهای میان مرزهای سوریه و عراق آورده‌اند تا در آنجا ساکن نمایند. اخیرا هم شنیده شد به آنها گفته اند بروند به کشورهای خودشان ولی آنها گفته اند نمی روند و منتظر گرفتن تابعیت از ایران می‌مانند. حال با کشته شدن قاسم سلیمانی، وضعیت آنها در ابهام است. احتمال داده می‌شود که در نهایت این لشکر سپاهیان عراقی، افغانستانی، سوری، لبنانی و یمنی و ... به کشورهایشان بازگردانده شوند.

   نیروهای ایدئولوژیک سپاه و بسیج که بعدها نیروی انتظامی(شهربانی و کمیته و ژاندارمری)، نیز از همان خیل بود، از ابتدای انقلاب در کار سرکوب کلیه تجمعات غیر حاکمیتی، به همراه نیروهای لباس شخصی بودند که برخی از آنها بعدها وارد بسیج شدند و برخی هنوز همان مأموریت را تحت فرماندهی خامنه‌ای انجام می‌دهند. گاهی به آنها خودسر و گاهی «آتش به اختیار» می‌گویند که البته هستند. در میان نیروهای سپاه و بسیج و نیروی انتظامی، کم نیستند کسانی که خودسرانه اقداماتی برای خوشامد خامنه‌ای انجام می دهند .

   نیروهای سرکوب ایران که مجتمعی از نیروهای انتظامی، سپاه، بسیج، لباس شخصیها تحت حمایت نیروهای امنیتی و اطلاعاتی واواک و سپاه پاسداران و حفاظت اطلاعات قوه قضاییه و علاوه بر آن همکاری و همراهی دادستان‌ها و دادیاران قوه قضاییه و حکام شرع و رؤسای دادگاهها هر آنچه که خواسته اند و باب میل رهبری بوده انجام داده اند تا با سرکوب شدید مردم و قتل و کشتار ، نظام را بر پا نگاه دارند. این عمل وحشیانه تا آبان ماه سال 98 به اشکال مختلف ادامه داشت تا اینکه به گفته خامنه‌ای، در آبانماه امسال، نظام به خطر افتاد و او از نیروها خواست که هر کاری که از دستشان بر می‌آید انجام دهند تا انقلاب و نظام حفظ شود و به این شکل بود که کلیه نیروهای سرکوب با در اختیار داشتن سلاح‌های گوناگون مردم ایران را در تهران و شهرستانها به گلوله بستند و هزاران نفر را دستگیر کرده و عده‌ای را زیر شکنجه کشتند تا نظام از سقوط در امان ماند.

   جنایت آبانماه به حدی وحشیانه بود که سران رﮊیم خود به وحشت افتادند؛ رسانه های خارجی و سازمانهای حقوق بشری به شدت خامنه‌ای و وابستگان نظامی او را تحت فشار قرار دادند تا مگر پاسخگوی جنایت خود بگردند. هنوز که هنوز است رﮊیم شمار کشته شدگان را اعلام نکرده است. و نیز شمار دستگیر شدگان را اظهار نمی‌کند. فشارها از بیرون و درون رژیم، ادامه داشتند که قاسم سلیمانی ترور شد. این ترور به داد خامنه‌ای رسید. «دانشمندان» ماله کش رﮊیم به میدان آمدند و با اعلام سه روز عزای عمومی و بعد کارناوال تابوت گردانی در شهرهای مختلف کشور، برآن شدند که هم کشتار آبانماه را به دست فراموشی بسپرند و هم برای خود پایگاه مردمی دست و پاکنند. بعد جریان موشک اندازی به دو پایگاه امریکایی را چاشنی کردند تا پایگاهی که تصور می‌کردند ساخته‌اند محکم‌تر شود. بدآوردند: ساقط کردن هواپیمای مسافربری، اگر هم به اشتباه انجام گرفته باشد، گویای غلبه طرز فکر مرگ ستا بر مأموران رژیم و ضدیت رژیم با حق حیات و دیگر حقوق انسان است.

   روزهای قبل از ترور قاسم سلیمانی را باید به یاد داشته باشیم که چگونه اعتراضات و ریزش ها حتی به اساتید و دانشجویان عدالت خواه و برخی از سرداران رسیده بود در نشریه اخبار و تحلیل سپاه نیز درخواست شده بود که پاسخ های مناسب به مردم داده شود .

نشریه «اخبار و تحلیل‌ها» نشریه داخلی سپاه نوشت:

«از جمله سؤالات جمع‌های دوستانه و خانوادگی در یک ماه گذشته این است که در آشوب‌ها چند نفر کشته شدند؟ سؤالی که هنوز هیچ‌کدام از مسئولان به آن پاسخ نداده‌اند.

...در این میان ارائه روایت صحیح و به موقع برای افکار عمومی از سوی دستگاه‌های ذی‌صلاح امری حیاتی است تا اجازه موج‌سواری و خبرسازی از رسانه‌های دشمن گرفته شود...پیچیدگی صحنه و تلاش عوامل ضد انقلاب برای کشته‌سازی در حوادث آبان ماه و در پی آن فرمان رأفت رهبر معظم انقلاب، باید بادقت هرچه تمام‌تر به پرونده کشته‌شدگان رسیدگی شود تا جای افراد بی‌گناه با اشرار و تروریست‌ها عوض نشود، اما تسریع در این امر مهم و اطلاع‌رسانی و اقناع افکار عمومی در شرایط سم‌پاشی شدید رسانه‌های بیگانه در موضوع آمار کشته‌ها، لازم و ضروری است.»

   در همان زمان، جواد لاریجانی، دبیر سابق ستاد حقوق بشر قوه قضاییه مدعی شده بود که «۸۵ درصد کشته‌ها مربوط به نیرو‌های امنیتی یا افرادی بوده است که در حال دفاع از منازل خود در برابر تهاجم آشوب‌گران بوده‌اند و ۱۵ درصد کشته‌ها مربوط به نیرو‌های تروریستی است ». این در حالی بود که علی شمخانی مدعی شده بود که 85 درصد کشته شدگان اصلا در جریان تظاهرات نبوده اند.

   علاوه بر این، سعید زیبا کلام(از عناصر معروف حزب الله که اخیرا سرخورده شده است)، و استادان و دانشجویان اصولگرا در بخشی از نامه خود با اعتراض به اعلام نشدن آمار کشته‌شدگان از سوی مقامات رسمی و «حیرت‌آور و فاجعه‌بار» خواندن آمارهای غیررسمی، اعلام کرده‌اند که «این حداقل مسئولیت‌پذیری یک نظام سیاسی در قبال مردم است که پاسخگوی ابهامات پیرامون خون‌های ریخته‌شده باشد».

   امضاکنندگان نامه اعتراضی سرگشاده به «رهبر جمهوری اسلامی» در بندهای پایانی نامه خود هشدار داده‌اند که «اگر جمهوری اسلامی دست به اصلاحات اساسی، بنیادین و ساختاری نزند و در سیاست‌های راهبردی فعلی تجدید نظر نکند و ارادۀ جدی برای فهم واقعیتِ دردهای مردم و شنیدن فریادهای نارضایتی آن‌ها و به رسمیت‌شناختن حق اعتراض‌شان نداشته باشد»، اعتراضات در ابعاد گسترده‌تری در آینده ادامه خواهد یافت و نهایتاً «چیزی از مشروعیت و مقبولیت نظام باقی نخواهد ماند».

   استادان و دانشجویان اصولگرا در پایان از خامنه‌ای پرسیده‌اند: «آیا نمی‌توان دید که این فرجام، اضمحلال نظام و رویگردانی کثیری از مردم از دین و حکمرانی دینی است؟»

   لازم به ذکر است که وحید جلیلی برادر سعید جلیلی از عوامل عدالتخواه نظام می‌باشد و همچنین باید این امر مهم را خاطر نشان کرد: در مصاحبه‌ای تلویزیونی، سردار حمید شفیعی که یکی از یاران نزدیک به قاسم سلیمانی بود، گفت: «سردار سلیمانی، تا چند روز قبل از ترور، همواره در خانه بود و هیچ انگیزه‌ای برای بیرون آمدن و کار نداشت». این امر گویای در خود فرورفتن و ریزش حامیان نظام بعد ازکشتار آبانماه است.

   در جنبش آبانماه، بر خلاف سال‌های دیگر، کشتار آنقدر وسیع بود که آن را با کشتار سال 60 ، بعد از کودتا برضد رییس جمهوری آقای بنی‌صدر مقایسه می‌کنند. شناسایی عوامل کشتار را با شناسایی آمران و مأموران ردیف اول کشتار آبان ما، شروع می‌کنیم. اینان، با استفاده از سلاح‌های گرم و جنگی، صدها نفر از جوانان را به گلوله بستند بنابراین، باید نیروهای مسلح (تک تیرانداز)، این واحد ها و یگان ها مشخص شوند و سپس عوامل فرمانده این کشتار را معرفی شوند.

نیروهای دخیل در این کشتار عبارت بودند از :

یگان ویژه نیروی انتظامی

یگان ویژه ناجا شامل تیپ‌های عملیاتی و احتیاط در تهران و سایر استان‌های کشور است:

• یگان یکم (تیپ امیرالمؤمنین) که قرارگاه آن در تهران و حوزه عملیاتی آن سراسر کشور است

• یگان دوم (تیپ موسی بن جعفر) که قرارگاه آن در تهران و حوزه عملیاتی آن سراسر کشور است

• یگان سوم (تیپ امام حسین) که قرارگاه آن در تهران و حوزه عملیاتی آن سراسر کشور است

• یگان تهران بزرگ (تیپ امام خمینی) که قرارگاه آن در تهران و حوزه عملیاتی آن تهران بزرگ (پایتخت) است

• یگان ویژه فرماندهی انتظامی ویژه غرب استان تهران

• یگان ویژه فرماندهی انتظامی ویژه شرق استان تهران

• یگان‌های ویژه در مرکز تمامی استان‌های کشور

یگان ویژه ناجا: گفتنی است که یگان ویژه ناجا در برخی از استان‌های مرزی جنوبی و جنوب شرق کشور و جاده‌های آن تحت عنوان «یگان تکاوری» در قرارگاه‌های عملیات رزمی فعالیت می‌کنند.

   بنا به گزارش مراد ویسی، هسته اصلی نیروهای یگان ویژه، پاسدارهای لشکر ۲۸ روح‌الله بودند؛ لشکر ویژه کمیته‌ای‌ها در دوران جنگ که در سال ۶۵ با ادغام تیپ موسی بن جعفر و تیپ قوامین تشکیل شده بود.

   بعد از ادغام نیروها در نیروی انتظامی، به جز سهرابی مابقی فرماندهان این نیرو از میان سپاهیان تربیت شده انتخاب شدند که عبارتند از: سرداران رضا سیف‌اللهی، هدایت لطفیان، محمدباقر قالیباف، اسماعیل احمدی مقدم و حسین اشتری.

   یگان ویژه از همان روز اول با فرماندهی سید مجتبی عبداللهی با نیروهای تشکیل شده از کمیته‌ایها تأسیس شد. اولین شورشی که یگان ویژه برای سرکوب آن فراخوانده شد، شورش ۱۳۷۱ کوچه «طلاب مشهد» بود. این نیروها در سال 73 مردم قزوین و سال 74 مردم اسلامشهر و سپس در سال 78 ، با کمک لباس شخصی‌ها، خوابگاه دانشگاه تهران و نیز سال 82 بار دیگر به خوابگاه و سال‌های 88،96،97 و سال 98 در ریختن خون مردم در جنبش، شرکت داشتند.

   یگان ویژه آن گونه که سرتیپ حسن کرمی فرمانده کنونی آن (از ۱۳۹۱) می‌گوید، به اسلحه جنگی مجهز نیست و سلاح‌های ساچمه‌ای دارد، ولی خونین‌ترین سرکوب خیابانی تاریخ جمهوری اسلامی فقط طی سه روز و در فاصله ۲۴ تا ۲۶ آبان ۹۸ هنگامی رخ داد که یگان ویژه مهم‌ترین نیروی حاضر در خیابان‌ها برای سرکوب بود و نیروهای سپاه و بسیج به کمک آنها آمدند و در خون‌ریزی، دستیار آنها شدند.

   یگان‌های ویژه به طور مستقیم زیر نظر فرمانده نیروی انتظامی قرار دارند و در دو سطح کشوری و استانی عملیات می‌کنند. یگان ویژه ناجا مجموعه‌ای است از یگان‌های ویژه نیروی انتظامی که از منحصر به فردترین یگان‌های عملیاتی پلیس ایران است. کنترل اجتماعات، مبارزه و برخورد با اغتشاشات و تجمعات «غیرقانونی»، مشارکت در عملیات‌ ویژه (گروگان‌گیری، بمب‌گذاری، طرح‌های پاکسازی و…)، اعزام نیرو و امدادرسانی به دیگر واحدهای پلیس کشور، از جمله وظایف عمده یگان‌های ویژه ناجا است. از واحدهای این یگان می‌توان به واحد ضد اغتشاش، واحد زنان، واحدسواران (اسب سواران)، باشگاه براق که مسئولیت آموزش چتربازی، پاراگلایدر، سقوط آزاد، موتور سواری کارکنان وسایر مردم را به عهده دارد. واحد رهایی گروگان، واحد سپکا (سگ‌های پلیس)، واحد دریایی، واحد چک و خنثی‌سازی بمب و تله‌های انفجاری نیز دارد.

یگان نوپو(گروهی به عنوان تک تیرانداز با هدف انجام «مأموریت‌های رهایی گروگان و ضدتروریست» آموزش دیده‌اند که البته در برخی مواقع به سوی مردم تیراندازی می کنند): در سال ۷۴ به شکل منسجم‌تری درآمد و در سال ۷۶ وظیفه مقابله با تیم‌های تروریستی به این واحد سپرده شد که کمیته بازنشستگان تیپ ۶۵ نوهد نیز در آموزش این نیروها، کمک بسیاری در ابتدای امر داشتند و ادامه این راه توسط خود نیروهای انتظامی طی شد.

   از عملیات مهم این نیرو می‌توان به حمله به کوی دانشگاه تهران (۱۸–۲۳ تیر ۱۳۷۸) و حمله به اجتماعات مردم ایران پس از اعلام نتایج انتخابات ۱۳۸۸و حمله به جنبش مردم در سال ۹۶ ایران، و حمله به اجتماع دراویش گنابادی، و شرکت در سرکوب خونینی جنبش ۱۳۹۸ مردم ایران، اشاره کرد.

   فرماندهان این یگان عبارت بودند از: سرهنگ محمود محمودی، سرهنگ محمد طراقیه، سرهنگ حسین امجدیان و سرهنگ دوم محسن ابراهیمی، ستوان یکم محمدرضا پور حسینی و ستوان دوم امیر شکوهیان

یگان فاتحیون: از میان بسیجیان وابسته به سپاه پاسداران که در امر سرکوب مردم به شدت دخیل هستند می‌توان به نیروهای تک تیرانداز این نهاد اشاره کرد که به نام فاتحیون در کشتار مردم شرکت داشته‌اند. در شیراز، برخی از نیروهای این یگان بر پشت بام پایگاه بسیج از هلیکوپتر پیاده شده‌اند و مردم را به گلوله بسته‌اند .

   در گزارشی در مورد این یگان آمده است که گروه تک تیراندازان یگان ویژه فاتحین بسیج ایران با توجه به تأثیر وجود تک تیراندازها در جنگ‌های امروزی مشابه جنگ سوریه و عراق گروه تک تیراندازان یگان ویژه فاتحین بسیج تشکیل شد تا در صورت لزوم به انجام ماموریت‌های ویژه اقدام نمایند .

   سردار فتحی نژاد از بنیانگذاران این یگان در سال 95 در سوریه کشته شد. یکی دیگر از فرماندهان این یگان عبدالله خسروی بود که او هم در سوریه کشته شد و فرمانده فعلی آن سردار محمود هاشمی می‌باشد . در دوران فرماندهی سردار جعفری، او نیروهای این یگان را به سراسر کشور گسیل داشت تا به ماموریت های ویژه اقدام نمایند .

یگان ویژه صابرین: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سال ۱۳۷۹ با هدف آموزش نیروهایی با قابلیت انجام عملیات ویژه، اقدام به تشکیل گردانی تحت عنوان تکاور صابرین نمود. هم‌اکنون در اغلب لشکرهای تابعه نیروی زمینی سپاه، گردانی با عنوان تکاور صابرین فعالیت می‌کند.

   یگان تکاور صابرین مجموعه‌ای از گردان‌های نیروی زمینی سپاه پاسداران است، که نیروهای آن، بمنظور انجام عملیات‌ ویژه ، توسط ارتش جمهوری اسلامی ایران آموزش داده می‌شدند.

   یگان ویژه صابرین حدود 17 سال پیش با هدف انجام ماموریت‌های ویژه سپاه پاسداران تشکیل شد؛ نخستین فرمانده این یگان سردار محمد علی جعفری فرمانده سابق سپاه پاسداران بود که هم اکنون حسین الماسی فرماندهی آن را بر عهده دارد. نبردهایی که این یگان در آن شرکت داشته عبارت است از: درگیری با پژاک، مداخله در عراق، جنگ داخلی سوریه و شورش سیستان و بلوچستان و احتمالا اعتراضات 88 و 98

گردان‌های امنیتی امام علی: گردان‌های امنیتی امام علی جدای از نیروی انتظامی و یگان ویژه پاسداران نیروی انتظامی و یگان‌های ضد شورش ناجا هستند و تجربه نشان داده که معمولا در مواقعی وارد صحنه می‌شوند که نیروی انتظامی قادر به کنترل صحنه تظاهرات نباشد.

   فرماندهی گردان‌های امام علی را سردار غلامحسین غیب پرور ، فرمانده سابق بسیج در اختیار دارد و از گروه موتورسواران مسلح تشکیل شده که در سرکوب‌های اخیر خود را نشان داده اند.

نیرو های لباس شخصی: افراد حاضر در این گروه را آتش به اختیارها و خودسران ذوب شده در ولایت تشکیل می‌دهند که به صورت آزاد برای حفظ نظام و موقعیت خود، از سلاح استفاده می‌نمایند. در جنبش همگانی سال 88 تصویر حسن رعیت یا حسن میر کاظمی در صحنه‌ای از سرکوب مردم در حالیکه اسلحه به دست داشت و بر موتوری سوار شده،دیده شد؛ و نیز شلیک گلوله توسط فرزند سردار احمد حق طلب که بعد از سرکوب سال 88 به خارج از کشور رفت تا درگیر نباشد. برخی از مداحان وابسته که در سرکوب‌ها نقش بلندگوهای مهاجمین را بر عهده دارند و هم در سرکوب شرکت می‌کنند معمولا دارای سلاح‌های سازمانی نیروهای گوناگون می‌باشند و از آن در تیراندازی به مردم در جنبش استفاده می‌کنند. برادران سیب سرخی.

   علاوه براین یگان‌ها، ارتش جمهوری اسلامی نیز تک تیراندازان مخصوص به خود را دارد که در سوریه از آنها استفاده می‌شد اما در اعتراضات داخلی تا به حال شرکت نداشته اند.

عوامل شریک در کشتار آبانماه 98:

به جرات می‌توان گفت درحوادث آبانماه سال 98 افراد زیر با توجه به مقام و موقعیت خود، در کشتار سهمگین مردم ایران شرکت داشته:

سید علی خامنه‌ای، ولی فقیه مطلقه و آمرسرکوب، فرمانده کل قوا

سید مجتبی خامنه‌ای که مسئولیت بسیاری از امور بیت را در اختیار دارد او در کنار سردار حسین طائب و سردار محمد شیرازی نیروهای سرکوبگر و جنایتگار سپاه را هماهنگ می‌کردند، مصباح الهدی باقری کنی، حداد عادل و فرزندش در صدا و سیما نیز در این امر شراکت داشتند .

سید مسعود خامنه‌ای که در کنار برادر دیگرش سید محسن، مسئولیت رسانه‌ها و صدا و سیما و خبرگزاری‌ها را برای اداره سرکوب بر عهده داشته‌است. در کنار او سردار علی عسگری، سردار حسین صفار هرندی، حسین محمدی و... حضوری پر رنگ در تکذیب و دروغ سازی در باره قتل عام داشته‌اند، نشریه خط حزب الله و وب سایت خامنه‌ای توسط این باند اداره می شود.

علی اصغر میر حجازی، محمد قمی،غلامحسین محمدی گلپایگانی، علی مقدم، سردار وحید حقانیان، سردار ابراهیم جباری، سردار حسین فدایی و... نیز از سوی بیت در امر سرکوب فعال بوده و هماهنگی های مورد نیاز را بوجود می‌آورده‌اند.

 به جز نیروهای وابسته به بیت رهبری که هماهنگ کننده بسیاری از جلسات و رد و بدل کردن فرامین رهبری بوده اند، در درجه بعدی، می‌توان به افراد زیر اشاره کرد که دستی در آتش جنایت و کشتار داشتند:

حسن روحانی و برخی از وزرای او از جمله وزیر اطلاعات محمود علوی، وزیر دفاع ، وزیر کشور که از عوامل اصلی سرکوب بودند و توجیه گرانی چون حسام الدین آشنا مشاور و علی ربیعی سخنگوی دولت ، البته نباید ظریف، «وزیر» امور خارجه و برخی از سفیران دروغ‌ساز در باره جنایت را فراموش کرد.

علی لاریجانی، رییس مجلس و برخی از نمایندگان روحانی و نظامی مجلس که تایید کننده در امر کشتار و جنایت و پوشاننده آن بوده‌اند.

سید ابراهیم رییسی، «جنایتکار تاریخی» و بسیاری از حکام شرع و دادستان‌ها و قضات و دادیاران و رؤسای زندانها و شکنجه گران .«اداره» دستگیرشدگان با این جماعت از جنایتکاران بوده‌است.

افراد روحانی و نظامی حاضر در مجمع تشخیص مصلحت نظام، شورای نگهبان، شورای عالی امنیت ملی، شورای انقلاب فرهنگی و... که از حامیان جنایت آبانماه بوده‌اند .

برخی از مجریان و عوامل سرکوب عبارتند از:

سردار رحیم صفوی (مشاور ارشد نظامی رهبری)

سردار محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام

سردار حسین سلامی (فرمانده کل سپاه پاسداران)

سردار محمد حسین باقری (رییس ستاد کل نیروهای مسلح)

سردار محمدرضا آشتیانی جانشین رئیس ستاد کل نیروهای مسلح

سردار علی عبداللهی معاون هماهنگ‌کننده ستاد کل نیروهای مسلح

سردار امیر حاجی زاده، فرمانده نیروی هوا و فضای سپاه پاسداران

سردار حسین طائب(فرمانده اطلاعات سپاه )

سردار اسماعیل کوثری(فرمانده قرارگاه ثارالله تهران)

سردار علی فدوی (جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران)

سردار محمد رضا نقدی (معاون هماهنگ کننده سپاه پاسداران)

سردار غلامرضا سلیمانی(فرمانده بسیج سپاه پاسداران)

سردار سالار آبنوش (فرمانده عملیات بسیج)سپاه پاسداران

سردارحسین اشتری فرد (فرمانده نیروی انتظامی)

سردار ساجدی نیا (معاون نیروی انتظامی)

سردار محمد شرفی جانشین معاون هماهنگ کننده ناجا

سردار حسن کرمی، فرمانده یگان‌های ویژه نیروی انتظامی

سردار محمد سعید زاهدیان( فرمانده پلیس امنیت )

سردار سلیمانی معاون هماهنگ‌کننده ناجا

سردار زارعی معاونت نیروی انسانی ناجا

سردار محمد خاکپور(فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران)

سردار میریان جانشین معاونت عملیات نیروی زمینی سپاه

سردار علی اکبر پورجمشیدیان معاون هماهنگ کننده نیروی زمینی سپاه

سردار غلامحسین غیب پرور(فرمانده گردان های امنیتی امام علی موتورسواران)

سردار علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی

علیرضا رحمانی فضلی رییس شورای امنیت کشور و وزیر کشور

سردار محمد حسین زیبایی‌نژاد(نجات)، مشاور فرهنگی – اجتماعی فرمانده سپاه پاسداران

سردار ابراهیم جباری، فرمانده سپاه ولی امر مسئول حفاظت از سید علی خامنه‌ای

سردار حسن محققی، معاون سازمان اطلاعات سپاه پاسداران

علی اصغر جهانگیر، رییس سازمان زندان‌ها

محمد جعفر منتظری ، دادستان کل کشور

برخی از عوامل دخیل در سرکوب و کشتار شهر ها و شهرستان های کشور:

   اسامی زیر مسئولانی هستند که نامهای آنها در خبرهای وب سایت‌های فارس نیوز،سپاه نیوز، بسیج نیوز، تسنیم نیوز، رجاء نیوز،و مشرق نیوز و.... درج شده اند که همزمان با سرکوب مردم در مقامات آن شهر و شهرستان‌هایی که درگیری در آن ها بیشتر بوده، حضور داشته و احتمالا در اقدامات انجام شده دخیل بوده اند:

استان تهران و برخی ازشهرستان‌های تابعه:

انوشیروان محسنی بند پی، استاندار تهران

عیسی فرهادی سرتنگی، فرماندار تهران

حمیدرضا گودرزی معاون امنیتی انتظامی استانداری تهران

غلامرضا ضیایی، رییس زندان اوین

علی القاصی مهر ، دادستان تهران

سردار محمد رضا یزدی، فرمانده سپاه محمد رسوال الله استان تهران

سردار سیروس صابری، جانشین فرمانده سپاه محمد رسول الله

سردار حسن رحیمی ، فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ   

سرتیپ دوم حسن حسن زاده، فرمانده سپاه دوم تهران، سپاه سید الشهدا که قبلا فرمانده سپاه سمنان بود

سردار محسن خانچرلی فرمانده انتظامی غرب استان تهران

سردار کیومرث عزیزی، فرمانده انتظامی شرق استان تهران

سردار سعید مطهری‌زاده، فرمانده قرارگاه امام حسن که در یگان ویژه حضور داشت

سرتیپ دوم پاسدار حبیب الله جانثاری معاون تربیت و آموزش ناجا، وی در یگان ویژه حضور داشت

سرهنگ ابراهیمی، فرمانده جدید یگان نوپو

ملارد،توکلی کجانی فرماندار شهرستان ملارد

ملارد،سرهنگ محمد قدیری فرماندهی سابق ناحیه مقاومت بسیج ملارد

ملارد،سرگرد محسن رضایی فرمانده سپاه ملارد

فردیس،ابوالفضل اینانلو، فرماندار شهرستان فردیس

فردیس،سرهنگ بیژن جنتی، فرمانده انتظامی شهرستان فردیس

فردیس،سرهنگ دوم احسان علیزاده ، فرمانده سپاه فردیس

قدس(قلعه حسنخان)،لیلا واثقی فرماندار شهر قدس که در مصاحبه‌ای گفت: من دستور تیراندازی به مردم را دادم

قدس(قلعه حسنخان)،سرهنگ جمال مغروری فرمانده ناحیه مقاومت مالک اشتر

قدس(قلعه حسنخان)،سرهنگ حسین حبیبی جانشین فرمانده سپاه شهر قدس

قدس (قلعه حسنخان، محمود کاویانی دادستان شهرستان قدس

 

شهریار، مهندس طاهری فرماندار شهرستان

شهریار،سرهنگ فیاض اللهیاری فرمانده ناحیه بسیج شهرستان شهریار

شهریار، سرهنگ فردین جوزانی فرمانده نیروی انتظامی شهریار

 

رباط کریم،سید مهدی ساداتی فرماندار رباط کریم

رباط کریم،سرهنگ عبدالرضا زنگنه، فرمانده سپاه شهرستان رباط کریم

رباط کریم،بدلزاده فرمانده بسیج رباط کریم

رباط کریم،سرهنگ پاسدار روح الله قنبری فرمانده سپاه رباط کریم

رباط کریم،سرهنگ شهرام پورسعادت فرمانده نیروی انتظامی رباط کریم

اسلام‌شهر،مسعود مرسلپور فرماندار

اسلامشهر،علیرضا جعفری معاون سیاسی انتظامی فرماندار

اسلامشهر، سردار مجید امیرعبدالهیان فرمانده سپاه حضرت سیدالشهدا(ع)

اسلامشهر،سردار جهانی نژاد جانشین فرمانده سپاه اسلامشهر

اسلامشهر،سرهنگ حسن آبادي فرمانده نیروی انتظامی

بهارستان، دکتر ناجی فرماندار بهارستان

بهارستان، سرهنگ فرامرز رضایی فرمانده نیروی انتظامی بهارستان

بهارستان، سرهنگ علی نیازی، فرمانده سپاه بهارستان

بهارستان،سرهنگ محمد حسین کفعمی فرمانده ناحیه مقاومت بسیج امام حسین(ع)

استان البرز و کرج

عزیزاله شهبازی استاندار البرز

نورمحمد فردی بیرانوند معاون سیاسی، امنیتی و اجتمای استانداری البرز

سردار سید یوسف مولایی فرمانده سپاه استان البرز

سردار احمدعلی گودرزی فرمانده انتظامی استان البرز

سردار سید حسین سید حقیقی فرمانده انتظامی شهرستان کرج

سردار عباسعلی محمدیان فرمانده انتظامی استان البرز

استان خوزستان

غلامرضا شریعتی استاندار

علی حسین حسین زاده معاون سیاسی اجتماعی استانداری خوزستان

سردار حسن شاهوار پور فرمانده سپاه استان خوزستان

سرتیپ دوم حیدر عباس‌زاده فرمانده نیروی انتظامی استان خوزستان

سرهنگ پاسدار شاهپور احمدی، فرمانده بسیج ناحیه آبادان

سرهنگ امیرعباس شهبازی فرمانده انتظامی اندیمشک

سرهنگ احسان کریم پور فرمانده بسیج مقاومت ناحیه اندیمشک

سرهنگ پاسداربابایی فرمانده ناحیه مقاومت بسیج شهرستان ماهشهر

رضا پاپی، فرمانده نیروی انتظامی ماهشهر،

سرهنگ عزیزی فرمانده نیروی انتظامی شهرستان بهبهان

یوسف زمانی اصل فرماندار بهبهان

داود بیاتی رئیس زندان بهبهان

سرهنگ عبداله خيران پور فرمانده سپاه بهبهان

پدرام کسائی: فرمانده انتظامی شهرستان بهبهان

استان اذربایجان غربی:

محمد مهدی شهریاری استاندار

سردار سرتیپ دوم پاسدارحبیب شهسواری فرمانده سپاه شهدای آذربایجان غربی

سردار مسعود خرم نیا، فرمانده نیروی انتظامی آذربایجان غربی

استان کردستان:

بهمن مرادنیا استاندار کردستان و نماینده اسبق بیجار

حسین خوش اقبال معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کردستان

سردار سید صادق حسینی فرمانده سپاه بیت‌المقدس استان کردستان

سردار علی آزادی،فرمانده انتظامی کردستان

حبیب عیسی زاده فرمانده سپاه مریوان

ارتیکاس اقبال ، فرماندار مریوان     

استان اصفهان:

محسن مهر علیزاده(باجناق علی مقدم ازبیت رهبری )، استاندار اصفهان

حسین سیستانی، فرماندار اصفهان

سردار مجتبی فدا فرمانده سپاه صاحب الزمان (عج) استان اصفهان

سرهنگ پاسدار مسعود جهانگیری فرماندهی سپاه ناحیه مقاومت بسیج شهرستان شاهین شهر و میمه

سردار معصوم بیگی فرمانده انتظامی استان اصفهان

استان کرمانشاه:

هوشنگ بازوند، استاندار کرمانشاه

فضل الله رنجبر، فرماندار کرمانشاه

سردار بهمن ریحانی فرمانده سپاه حضرت نبی‌اکرم(ص) استان کرمانشاه

سردار علی اکبر جاویدان فرمانده انتظامی استان کرمانشاه

سرهنگ پاسدار بهشتی فرماندهی سپاه ناحیه مقاومت بسیج کرمانشاه

سرهنگ مرزبانی جانشین فرمانده انتظامی کرمانشاه

رستگار یوسفی، فرماندار جوانرود

سرهنگ ابوذر انوری فرمانده سپاه ناحیه جوانرود

استان فارس:

عنایت‌الله رحیمی، استاندار استان فارس

سید احمد احمدی زاده، معاون سیاسی- امنیتی استانداری فارس

سردار غیاثی فرمانده سپاه فجر استان فارس

سردار یدالله بوعلی، جانشین فرماندهی سپاه فجر استان فارس

سردار رهام بخش حبیبی، فرمانده انتظامی فارس

سرهنگ محمد جعفر دوستدار مسئول فضای مجازی سپاه فجر استان فارس

سعید یوسفی فرمانده ناحیه بسیج دانشجویی استان فارس

ابراهیم استوار میمندی، فرماندار کازرون

سرهنگ علی امیری جانشین سپاه ناحیه کازرون

سرهنگ پاسدار شهرام افشاریان فرمانده سپاه ناحیه کازرون

   این فهرست ، نیاز به تکمیل دارد که در آینده انجام خواهد شد.