نادر انتظام :خناس های چهارده اسفند ؛

ENTEZAM NADEr

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ
قُلْ أَعُوذُ بِرَبّ‏ِ النَّاسِ(1)
مَلِكِ النَّاسِ(2)
إِلَهِ النَّاسِ(3)
مِن شَرِّ الْوَسْوَاسِ الخْنَّاسِ(4)
الَّذِى يُوَسْوِسُ فىِ صُدُورِ النَّاسِ(
گفتگوی  بالا در نزدیک به ۱۵ قرن قبل ،  از سوی تنها افریدگار جهان هستی در یک شوره زارعلم  در گوش جان انسانی زمزمه شد که درس نخوانده بود ، از علم خناس شناسی بهرئی نبرده بود . معلم هستی او را و شاگردانی که بر سر کلاس درس او گوش جان می سپارند چنین آموخت : درس امروز خناس شناسی می باشد ، به نفع شماست گوش فرادهید و ....
خناس ، اوج رذالت و شیطان صفتی موجودی که از جرکه آدمیت رخت بر بسته و خفاش وار در تاریکی درون غار سراسر وحشت خود  بسیار تنها می زید . 
خناس ویروس نادیده ای است که ، بر منقار وسوسه گر خود بجز آلوده کردن جامعه بشریت و بر گیری خواب آسایش از چشمان باورمندان حق جو، دگر پیشه ای او را نیست . خناس است ، با کرامت انسانی ، با آزادی بشر ، با دوست داشتن سر ستیز دارد . مشام آلوده به نفرتش نسیم عشق و دوست داشتن را جذب نمی کند ، از خودش نیز متنفر هست ، زیرا درونی آلوده به بیماری جهنمی حسادت  دارد ، بهنگام روبروئی ، در چشم هیچ موجودی نگاه نمی کند !! سر بزیر است و این درست زمانی است که ، با چشم دوختن بر زمین ، بدنبال زمان مناسب برای ضربه زدن میگردد ، فریبش را نخورید ، مشغول شناسائی وجدان شماست ، به دنبال راه آلوده کردن آن میگردد . بسیاری این سر بزیری را بحساب نجابت او میگزارند ، که گزاشتیم !!.
به سوره باز میگردم ، خداوند به پیامبرش درس نجات از این شر را چنین می آموزد : بهنگامی که بوی نفرت انگیز روبروئی با این موجود به مشامت خورد ، به پروردگار جهان هستی پناه ببر و تمامی این پیام را به بشریت نیز برسان ، بگو هستی را عاشقی اداره می کند که ، سراسر ذات مبارکش خیر است و رحمت و از آزرده شدن هر موجودی و از همه مهم تر، توی انسان که عزیز دردانه او هستی دل آزرده می شود . 
روی سخن با انسان ااست ، انسان فهیم ، بدنبال دل میگردد ، دلی پاک ، بی آلایش ، عاری از کینه ،  در کوله باری این نصیحت مادرانه ،  خداوند رحمت ، بحث دینی نمی کند که ، تو حتما حتا به خود او باید باور داشته باشی، او دل سوز توست ، می خواهد با پناه بردن به خانه امن ربوبیت ، پادشاهی ، و الاهیت او پناه ببری . می گوید : عزیز دل ، خناس وسوسه می کند ، در سر زمین وجود نحسش شر میکارد ، فریب و خدعه و نیرنگ پرورش می دهد ، بدنبال یک مزرعه آزاد آباد میگردد ، تا با رخنه در ریشه بوستان مئمنین ، زهر فتنه را پاشان کند .
به من پناه ببرید ، من گنجینه ای را در طاقچه سینه صاف شما نهادم که نامش فطرت است ، فطرت پاره ای از وجود من بعنوان امانت  بهنگام خلقت شما در آن طاقچه مانده ، قرار شد در راه باز گشت به من ، همانطور صاف و دست نخورده باز گردانید ، خیلی مواظب باشید ، من فطرت را خیلی عاشقم .
خناس از کرامتی که به شما عنایت فرمودم متنفر هست .  دلش میخواهد شما همیشه ذلیل باشید . من شما را آزاد آفریدم حتا در انتخاب دینتان . من گفتم  شما را آزادی بیان هست ، اما بشرط بیان آزادی ، و این درست کلمه ایست که ، این خناس لعنتی آنرا در آینه آزادی وارونه جلوه میدهد ! بهوش باشید .
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ
وَ الْعَصْرِ(1)
إِنَّ الْانسَانَ لَفِى خُسْرٍ(2)
إِلَّا الَّذِينَ ءَامَنُواْ وَ عَمِلُواْ الصَّالِحَاتِ وَ تَوَاصَوْاْ بِالْحَقّ‏ِ وَ تَوَاصَوْاْ بِالصَّبرْ.
بشهادت زمان ، انسان موجود خسران ورزیست ، و این خسران ورزی او هم ناشی از رخصت دادن به همین خناس است . اما مژده باد آنهائی را که ، با برافراشتن پرچم عمل صالح ، ایستادگی بر حق و برای حق ، استقامت میکنند و رستگاری خود و جامعه خود و بشریت را خواهانند ولو به قیمت چشم پوشی از فریبنده های دنیا در هرمقامی ،هر مکانی و هر زمانی باشد  .
زمان شهادت میدهد که  پیش قراولان  چهارده اسفندهای سر زمین ما عطای پای بوسی آن  پست و مقامها را  به لقایش بخشیدند و برای دفاع از کرامت و استقلال و آزادی آن مجموعه بهشت گونه جهان بنام ایران از پرداخت هیچ بهائی نه خود و نه همراهانشان فرو گزاری نکردند . 
بشهادت تاریخ ،  ایران به همت همین چهارده اسفندیهایش همیشه با پیروزی بر خناس های وطن فروش ، هر بار قد برافراشته تر باز گشته ، مطمئن باشید که این بار نیز ، آمین .
ششم مارس ۲۰۲۰ ، آمریکا . نادر انتظام .