صدارت : رفراندم جدیدی در جریان است.

Sedarat-Ali-1علی صدارت : رفراندم جدیدی در جریان است.

 

بحران خطرناک انتشار عفونت ویروس کرونا، ابعاد گسترده‌تری بخود می‌گیرد. دولت حاکم بر ایران، به جز تهدید و خطر بیماری و مرگ، برای ملت ایران، چیز دیگری نداشته است. ما ملت ایران، نه تنها باید ببینیم چگونه می‌توانیم از این آزمون، سربلند بیرون بیاییم، بلکه شایسته و بایسته است که ببینیم چگونه می‌توانیم این بحران را، به یک موقعیت استثنائی برای رهایی از زندان‌های بد و بدتر، و ساختن سرنوشت‌های خوب و خوب‌تر تبدیل کنیم. زمینه‌ساز موفقیت در این جنبش خودجوش، حوادث ماههای اخیر، بخصوص نمایاندن عدم مشروعیت رژیم، به علت تحریم گستردهٌ نمایش «انتخابات» بوده است.

 

علی‌رغم این‌که رژیم ولایت مطلقه، برگزاری هرگونه همه‌پرسی آزاد و مستقل را، تیر خلاص برای پایان عمر نامیمون خود می‌داند، مردم ایران، توانسته‌اند چند رفراندام را به انجام برسانند و نتایج آن‌ها همه معلوم کرد که این رژیم، در اقلیت است. این منزوی بودن رژیم ولایت مطلقه، چندین بار از زبان صحابه قدرت، اعلام شده است. یکی از اولین این اعلام‌ها،  نامهٌ آقای محمد بهشتی به آقای خمینی در تاریخ ۲۲اسفند۱۳۵۹ بود. و یکی از آخرین اعترافات به منفور بودن رژیم از جانب بیش از ۹۵درصد مردم، آماری بود که آقای قالیباف در مناظرهٌ مبارزات ریاست جمهوری اخیر در شبکه‌های سراسری رسانه‌های ایران فاش گفت.

آخرین رفراندمی که توسط ایرانیان، به رژیم تحمیل شد، در تاریخ ۲اسفند۱۳۹۸ اتفاق افتاد. در حرکتی خودجوش، مردم با تحریم خیابان‌ها در آن روز، نمایش «انتخابات» را تحریم کردند. ایرانیان اجازه ندادند که رژیم در جنگ روانی گستردهٌ خود علیه مردم، فائق شود. پیروزی مردم در این جنگ نابرابر، بر اعتماد به نفس فردی، و بر اعتماد به نفس ملی ایرانیان، افزود. در روزهای قبل از این تحریم، جنبش خودجوش تسخیر دانشگاهها و خیابان‌ها، توسط تعدادی از ایرانیان تصدی شد.

رفراندم دیگری هم در شامگاهان ۲۱آبان۱۳۹۶ شروع شد. زلزله ۷.۳ریشتری کرمانشاه، فرصتی برای مردم فراهم کرد که این رژیم را در کلیت آن، نفی کنند. جنبهٌ سلبی این رفراندم این بود که مردم به هیچ کدام از وزارت‌خانه‌ها و موسسات و مساجد و بنیادها و…. این رژیم، از هلال احمر بگیر، تا کمیته‌های امداد، اعتماد نکردند. چنبهٌ ایجابی آین رفراندم هم این بود که مردم با اعتماد به خود، و با اعتماد به هم‌دیگر، کمکهای خود را، مستقیما، و بدون واسطه دولت بی‌کفایت و بی‌لیاقت و فاسد، به زلزله‌زدگان رساندند و نشان دادند که برای ادارهٌ کشور، از توانایی‌های فراوانی برخودار هستند.  

-

ویروس کرونا، می‌رود که به یک پاندمی تبدیل شود. این عفونت از چین شروع شد. گفته شد که پروازهای هواپیمایی بین ایران و چین، و عدم رعایت ابتدایی‌ترین روش‌های پیشگیری، این سرایت را به ابعاد کنونی رسانده است. 

سلطه و زور و قدرت، با علم خوانایی ندارد. با علم، با قدرت و زور و خشونت، نمی‌توان برخورد کرد. ویروس، رفتارشناسی بیولژیک خاص خود را دارد که با شکنجه و داغ و درفش، نمی‌توان آن را تغییر داد! این روش بی‌عقلِ رژیم، سیاست «النصر بالرعب»، قبلا در قلمرو سایر علوم هم شکست خورده است. فضولی قدرت در علم طب، تبعات فاجعه‌آمیز بیشتری را به همراه خواهد داشت که مانند فاجعه اقتصادی در ایران به علت فضولی قدرت در علم اقتصاد و فرمان بی‌عقلِ «مقام معظم رهبری» مبنی بر «اقتصاد مقاومتی» است. اگر آقایان و آقازادهها، از فاجعه اقتصادی، به ظاهر مصون مانده‌اند، فاجعه عفونت ویروسی ضعف همهٌ قدرت‌مداران، از جمله خود اقای خامنه‌ای را در مقابل واقعیت‌های علمی، هویدا کرده و خواهد کرد. 

گفته شد شهر قم، بیشترین مبتلایان را داشته است. پزشکان دولتی و نیز پزشکان غیردولتی، قرنطینه قم را پیشنهاد کرده‌اند. مقامات امنیتی، این پیشنهاد را رد کردند و آن‌را توطئهٌ دشمنان خواندند! این متولیان که  «بر جان و مال و ناموس مردم بسط ید» دارند، حتی تعطیل شدن اماکن عمومی و زیارتی را هم ممنوع کرده بودند، و گفتند که «…آبروی دارالشفاها در خطر است…» و ادعا شد که ضریح خود ضد عفونی کننده و شفا دهنده است!!! گرچه این پزشکان عزیز وطنمان، توسط حراست و مقامات امنیتی، با تهدید، مجبور به سکوت شدند، ولی مانند ویکی‌لیکس، اخبار لازم را به افکار عمومی رساندند. ولی وقتی در کشوری، رئیس مدیریت بحران کشور با افتخار اعلام کند که «برای کاهش بلایای طبیعی تفاهم‌نامه‌ای با حوزه علمیه قم امضا کرده است» چگونه می‌توان انتظار داشت که متخصصان، بتوانند کار خود را، آن طور که باید و شاید، انجام دهند. 

با کمبود امکانات و با بی‌کفایتی و بی‌لیاقتی مدیران مملکتی و با سوء مدیریت در همه سطوح، ابعاد فاجعه‌ای که ویروس کرونا در ایران و در منطقه می‌تواند ببار بیاورد، غیرقابل تصور است.

 -  

سلطه و زور و قدرت، با زندگی خوانایی ندارد.

در این زمان هم، رفراندم دیگری در جریان است. 

ایرانیان بار دیگر تصمیم گرفتند که خود تدبیر امور میهن را در دست بگیرند، و به رژیم ولایت مطلقه  «نه»  بگویند. 

مردم، در دو جبهه مشغول کنش‌هایی خودجوش و فعال هستند که هرچه می‌رود، بر ابعاد آن افزوده می‌شود. یک جبهه، جبهه ویروس کشنده کرونا است. جبههٌ دوم که بسیار کشنده‌تر از کرونا بوده و هست و خواهد بود، رژیم اصلاح‌ناپذیر ولایت مطلقه است.  

 

جنبه سلبی رفراندم فعلی، به تکرار،  «نه»  گفتن به دولت است:  

از جمله به این ترتیب که:

مردم به اطلاعاتی که رژیم منتشر می‌کند، کوچک‌ترین اعتمادی ندارند. این عدم اعتماد، به دروغ‌گویی‌ها و تزویرهای رسانه‌ای رژیم منحصر نمی‌شود، مردم توصیه‌های خرافی رژیم برای میارزه با ویروس را،  با تمسخر، رد می‌کنند. 

مردم، بی‌کفایتی و ناکارآمدی گردانندگان بهداشت و درمان کشور را که غیرت انسانی و شرف حرفه‌ای خود را به مشتی آخوند متحجر قدرت‌پرست فروخته‌اند، در پس دیوارهای بلند سانسور و در جبههٌ جنگ روانی، به خوبی می‌بینند و می‌فهمند و نفی می‌کنند.

زندانیان محبوس در زندان خرم آباد، دست به اعتصاب زدند. خبرهای اعتصابات دیگری از این نوع، از پس دیوارهای سانسور، بیرون می‌آید.

بسیاری از دین‌باوران، خرافات تبلیغ شده به صورت اسلحه‌ای در جنگ روانی را، مردود شمارده و انزوای «آیات عظام» را نمایان کرده‌اند.

پزشکان و پرستاران و سایر متخصصان بهداشت و درمان، تسلیم ترس و تهدیدهای امنیتی نشده‌اند و علی‌رغم تمام تحدیدهای رژیم، با فعالیت در هسته‌های خودجوش، با از خودگذشتگی، تخصص خود را در اختیار بیماران و سایر هم‌وطنان، قرار داده‌اند. 

 

 - 

جنبه ایجابی رفراندم فعلی، به تکرار،  «آری»  گفتن به ملت است: 

از جمله به این ترتیب که: 

مردم، با ابعادی شتاب‌گیر،  تدبیر امور میهن را، خود در دست خویش گرفته‌اند. 

پرستاران و پزشکان و سایر متخصصان بهداشت و درمان، با همکاری در هسته‌های تخصصی، در خط مقدم جبهه قرار دارند، و با از خود گذشتگی، برای پیش‌گیری و درمان، خلاقیت و ابتکار خود را بکار انداخته و خدمات لازم را به هم‌وطنان خود ارائه می‌دهند. 

دکترهای داروساز و کارکنان داروخانه‌ها، با تشکیل هسته‌های مردمی، به تهیه داروهای ضدعفونی پرداخته‌آند. 

جوانان اهوازی با تشکیل هسته‌های خودجوش مردمی، در کنار دانشجویان دانشکده داروسازی و داروسازان جوان اهواز به همراه هیات علمی،  از صبح تا پاسی از شب گذشته، صدها لیتر ماده ضدعفونی کننده و ژل ساخته و رایگان به بیمارستان‌های اهواز رساندند.

جوانان رشتی، در هسته‌هایی خودانگیخته، در خیابان‌ها به راه افتاده‌اند و عابربانک‌ها و سایر اماکن عمومی را ضدعفونی می‌کنند. 

یک خانواده مشگین‌شهری به جای اینکه برای مراسم ختم عزیز از دست رفته‌شان غذا بدهند ، حدود ۴هزار بستهٌ بهداشتی را بین همشهری‌هایشان پخش کردند. خانوادهٌ دین‌باور، به شکل هسته‌ای مبتکر، گرد هم آمده‌اند، و با بکار انداختن خلاقیت و ابتکار خویش، خیرات و مبرات خود را، به صورت ماسک و دستکش و مواد ضدعفونی کننده، در بسته‌بندی‌هایی، بین مستحقان تقسیم می‌کنند. 

بسیاری از خانوداهها در حمایت از فراخوان درباره‌ی تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها، حداقل تا آخر تعطیلات عید، مراکز آموزشی در سطوح مختلف را تحریم کرده‌اند.

بسیاری از هم‌میهنان فعال در استقلال و آزادی، برای حفظ سلامت خود هراسناک و منفعل نیستند، بلکه نگران وقفه در کار جنبش هستند. هم‌وطن فرهیخته و پرتلاشی از داخل ایران پیغام داده است که در صورت ابتلای وی به ویروس کرونا، سایر دوستان فعالیت‌های هسته‌ای برای رسیدن به جمهوری ایران را اداره کنند. 

مرد سال‌خورده‌ای در دکه کوچک خود، ماسک‌ها را به طور رایگان در اختیار عابران قرار می‌دهد، و با اعتماد به هم‌وطنان، اصلا نگاه نمی‌کند که ببیند کی و کی، چند ماسک برمی‌دارد. 

خانم بیماری که به علت چادر به سر نداشتن، او را در یک درمانگاه دولتی نمی‌پذیرند، تلفن همراه خود را مبدل به اسلحه برای دفاع از خود و سایر هموطنان، در جنگ روانی رژیم بر علیه مردم ایران می‌کند، و این تجاوز به حقوقش را به افکار عمومی، گزارش می‌کند.  

جوانان به مردم در خیابان‌ها و در خودروها، ماسک و سایر وسایل پیش‌گیری از عفونت را پخش می‌کنند. 

 

پیشنهادات:

خودداری از فردگرایی و اجتناب از تلاش برای پیدا کردن راه حل‌های فردی، برای حل مشکلات و معضلات جمعی و ملی. 

ادامهٌ بی‌اعتمادی به دولت فاسد دروغ‌گو، و خودداری از اینکه منفعلانه منتظر شویم که رژیم ولایت مطلقه برای مردم، کوچک‌ترین عمل مثبتی انجام دهد. 

ادامهٌ اعتماد به خود، اعتماد به نفس فردی، و بکار انداختن خلاقیت و ابتکارات شخصی. در این صورت، هرکدام از همهٌ ما، به سهم خود و به نوبهٌ خود می‌توانیم برای سلامت خود و عزیزان خود در خانوادهٌ خود و در خانوادهٌ بزرگِ میهنِ خود، هرکدام به سهم خود و به نوبه خود و به سلیقهٌ خود، کاری انجام دهیم، حال هر چقدر هم آن کار در ظاهر به نظر کوچک بیاید.

ادامهٌ اعتماد به هم‌وطنان، اعتماد به نفس ملی، تشکیل هسته‌های چند نفره، و بکار انداختن خلاقیت و ابتکارات گروهی، برای پیش‌گیری، قرنطینه، و درمان.

ادامهٌ اعتماد به نفس فردی و ملی با فعالیت‌های هسته‌ای، و رسیدگی به کودکان کار، هم‌وطنان کارتن‌خواب و زباله‌گرد و سایر لایه‌های محرم جامعه که در معرض خطرات بیشتری هستند. 

ادامهٌ اعتماد به نفس فردی و ملی با فعالیت‌های هسته‌ای در محله‌ها، و تقسیم کار برای تهیه مایحتاج عمومی و به حداقل رساندن خروج از خانه و رفتن به اماکن عمومی. 

تحریم خیابان‌ها و اماکن عمومی، بخصوص نماز جمعه‌ها و سایر اجتماعات قدرت‌فرموده.

جنبش خودجوش ماندن در خانه‌ها در امنیت قرنطینه عفونت و در عین حال تسخیر فضای مجازی برای هرچه فراگیرتر کردن جنبش برای گذاری خشونت‌زدا از استبداد به مردم‌سالاری. 

استفاده از نرم‌افزارهایی که برای ارتباط با دیگری و دیگران، و با افکار عمومی، به اینترنت و حتی خطوط تلفن موبایل هم نیاز ندارد.

اطلاع‌رسانی دقیق، بدون هیچ‌گونه گزافه‌گویی و اغراق و ترقیق. فساد و بی‌لیاقتی و بی‌کفایتی از راس تا قاعدهٌ این رژیم انقدر زیاد است، که هیچ نیازی به سیاه‌نمایی نیست. با انتشار شایعات و خبرهای نادرست و اطلاعات غیردقیق، اعتبار جنبش از بین می‌رود و در نهایت این رژیم است که تقویت می‌شود. 

انتقال اطلاعات دقیق و خبرهای موثق به فضای مجازی در اسرع وقت، و با ابعاد گسترده.

افشاگری، افشاگری، افشاگری، افشاگری! 

تحریم گسترده مشاغل در وزارت‌خانه‌ها و اداره‌ها و موسسات دولتی (به بهانه ویروس کرونا) و مدیریت فردی و هسته‌ای و جمعی و ملی اعتصابات گسترده.

 

اعتصابات سراسری، اعتصابات سراسری، اعتصابات سراسری، اعتصابات سراسری! 

هم‌وطنانی که از بدِ روزگار جز پرسنل کشوری و لشگری این دولت هستند، می‌توانند با رعایت کامل امنیت خود، اطلاعاتی را که به علت شغل و موقعیت خود در دست دارند، در اختیار افکار عمومی قرار دهند. گرچه رانت‌خواران ممکن است در ظاهر از سوء مدیریت علم اقتصاد نه تنها ضرر و زیانی نبینند، بلکه منتفع هم بشوند، سوء مدیریت علم طب، مقام و موقعیت امنیتی و اطلاعاتی و نظامی و… نمی‌شناسد. تا دیر نشده، به آغوش باز هم‌وطنان خود بازگردید، و در گذار خشونت‌زدا از این دولت فاسد، در کنار سایر ایرانیان، از لذت ساختن سرنوشت‌های خوب و خوب‌تر، بهره‌مند شوید. بدانید که بسیاری از «آقایان» و فرماندهان شما، خانواده خود را به محیط‌های امن انتقال داده‌اند، و شما و عزیزان شما را با ویروس کرونا تنها گذاشته‌اند. 

چیزی که این رژیم را به زانو در خواهد آورد، اعتصابات سراسری است. ترسِ از دست دادن شغل دولتی، و ادامه کار در وزارت‌خانه‌ها و موسسات دولتی، به خصوص در قوای انتظامی و امنیتی و اطلاعاتی، و کمک به «حفظ نظام» و استمرار این وضعیت، آتشی است که به اشکال متفاوت و به درجات مختلف، حتما دودش در چشم شما هم خواهد رفت. اگر امروز خود و یا جگرگوشه‌ها و عزیزانتان، از بلای ویروس کرونا تلف نشوید، بحران دیگری، چه بسا با ابعادی گسترده‌تر، به شما رحم نخواهد کرد. 

 

علی صدارت 

تاریخ تولید و انتشار:  یکشنبه ۱۱اسفند۱۳۹۸ برابر با  ۱مارس۲۰۲۰

https://alisedarat.com 

 

❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊

 

در این زمینه، همچنین توجه بفرمایید به:

 

 

مصاحبه آقای حسین جوادزاده از رادیوعصرجدید با علی صدارت : بکار بردن روشهای موفقیت‌آمیز تحریم نمایش انتخابات ۲اسفند۱۳۹۸ برای گذار خشونت‌زدا از رژیم ولایت مطلقه 

تاریخ تولید و انتشار:  ۲اسفند۱۳۹۸  برابر با  ۲۱فوریه۲۰۲۰ جمعه

 https://alisedarat.com/1398/12/02/5714/ 

تحلیل  و فعال برای تحریم گسترده نمایش انتخابات ۲اسفند۱۳۹۸ و لزوم اتحاد گسترده حول محور  و گسترده‌تر کردن اعتراضات و  صنفی و موضعی و گروهی، و تبدیل آنها  به جنبش خودجوش و مستقل فراگیر برای گذار از رژیم ولایت مطلقه، به مردم‌سالاری،  توسط تداوم و به هم پیوستن اعتراضات و تظاهرات و دعوت از  پرسنل لشکری و کشوری به آمدن به آغوش باز مردم و به زانو در آوردن رژیم با اعتصابات گسترده.


در این رابطه