وقتی کرونا سرپوش بودجه فقرزا می شود - جهانگیر گلزار

golsar23

در ۱۷ آذر ۱۳۹۸لایحه بودجه 99  از طرف حسن روحانی به مجلس داده شد . روزها ,  و هفته های قبل و بعد از این زمان روزهای اعتراضات مردم به تبعیضها ، گرانیها ،  بی عدالتیها و دروغ گویی های نظام بود . پاسخ نظام به گلوله بستن مردم معترض و آتش زدن بانکها و دفاتر دولتی و غیر دولتی بود  تا مردم را خشونت طلب و مجرم به کارهای ناکرده بکند و زندانها را از معترضین پر نماید . هواپیمای مسافربری اوکرائینی از طرف نظام با راکت زده شده  و جعبه سیاه و گزارش از طرف دولت و نهادهای مربوطه داده نشد . در سکوتی مرگبار گویی اتفاقی در کشور نیفتاده و کسی پاسخگو به این همه جنایت نبوده و نیست .

مجلس درگیر این مسئله مهم بود که نتیجه اعتراضات چه خواهد شد ؟  بودجه جدید چون بودجه سال قبل و سالهای گذشته کمبودها و نارساییها و ابهامات فراوانی داشت . بررسیها نشان می داد که بودجه ۹۹، ۲۰۰ هزار میلیارد تومان کسری خواهد داشت و منابع درآمدی آن مشخص نیست. چگونه نمایندگان مجلس که کار اصلی آنها رسیدگی به  بودجه است  به همه کمبودها می توانستند چشمشان  را ببند ند  ؟ اگر اعتراضات مردم خسته از فقر به لایحه بودجه فقر زا ، از سر گرفته شود مجلس دست نشانده استبداد فقیه چه کند ؟ 

سخنگوی ستاد بودجه مژگان خانلو می گوید " لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ با پیش‌بینی ۴۸۴ هزار میلیارد تومان منابع بودجه عمومی تنظیم شده است، و سهم درآمدهای عمومی شامل درآمدهای مالیاتی، حقوق ورودی و سایر درآمدهای دستگاه‌های اجرایی، ۲۶۱ هزار میلیارد تومان می‌باشد که در مقایسه با سقف پیش‌بینی شده هزینه‌ها (۳۶۷ هزار میلیارد تومان) بیانگر حدود ۱۰۶ هزار میلیارد تومان کسری دارد ". صحبت او تمام حقیقت نیست .

بودجه سال جدید نشانگر آن است که درآمدهای اختصاصی دولت و شرکت‌های دولتی تغییرات قابل توجهی نسبت به دوره قبل نکرده است و با همان کمبودها و با همان بی نظمی نوشته شده است  .  بطوری‌که معمولا از کل منابع بودجه فقط به بررسی درآمدهای عمومی دولت اکتفا می‌شود. در این میان درآمدهای عمومی دولت نسبت به لایحه بودجه ۱۳۹۸ دارای رشد ۸۶/ ۱۸ درصدی است. به عبارت دقیق‌تر، رقم بودجه امسال ۱۹۸۸۸ هزار میلیارد ریال است که از این رقم، ۵۶۳۸ هزار میلیارد ریال بودجه عمومی (۴۸۴۶ میلیارد ریال درآمد عمومی دولت و ۷۹۲ میلیارد ریال درآمد اختصاصی دولت) و مابقی معادل ۱۴۲۵۰ هزار میلیارد ریال بودجه شرکت ‌ها و بانک‌های دولتی است. بر این اساس مشاهده می‌شود که درآمدها با رشد ۲۵ درصدی در بودجه لحاظ شده‌اند. چگونه می خواهند منابع برای این همه هزینه داشته باشند ؟ سوالی است که بودجه نویسان سعی کرده اند با شاید ... و اگر... و اعداد غیر واقعی پاسخ دهند .

در نظام ولایت فقیه از جمله راه‌های تامین کسری بودجه عبارتند از استقراض از نظام بانکی، انتشار اوراق بهادار، استقراض از کشورهای دیگر و فروش و پیشفروش نفت ،  که با توجه به تحریم‌ ها  ، استقراض از خارج , و فروش نفت  امکانش کم می باشد .  دولت هر ساله  برای جبران کسری بودجه خود، دست به دامن بانک مرکزی می شود و اسکناس  بدون هر گونه پشتوانه ای چاپ می کند و این  روند هر سال اتفاق می افتد . چاپ اسکناس  یکی از راه‌های غیر اصولی و عقلانی جبران افزایش درآمد‌ها برای دولت است و  در شرایطی که اقتصاد ایران با رشد منفی همراه است و رکود سنگینی بر آن حاکم می باشد چاپ اسکناس در سالهای گذشته بر رشد تورم افزوده است . توجه باید کرد که حجم پول در گردش از زمان احمدی نژاد تا امروز بیش از 3 برابر شده است . 

مسئله مهم دیگری که بودجه سال جدید را غیر واقعی می نمایاند این است  که بر خلاف اینکه صادرات  نفت در 2 سال گذشته بسیار محدود شده است ، با این حال لایحه بودجه بدون در نظر گرفتن نبود امکان فروش ،  بر اساس فروش نفت  نوشته شده  است . می توان گفت که این یکی از ایرادات  اصلی به بودجه است . در آمد نفتی حاصل از فروش یک  میلیون بشکه در روز و با قیمت 50 دلار و از طرف دیگر پیش بینی صادرات روزانه 5/1 میلیون بشکه ای نفت در شرایط کنونی ، غیر عقلانی است و بیانگر وضعیت بد اقتصادی کشور است که نویسندگان لایحه را بر آن داشته با اعداد بازی کنند تا واقعیت کمبود بودجه را بپوشانند .

در بخشی دیگر از درآمدهای بودجه بر مبنای درآمدهای غیر قابل حصول و  استقراض و برداشت از صندوق توسعه ملی و در نظر گرفتن ارقام غیرواقع و غیر قابل دسترس  برای فروش اموال دولتی گواه  بر این مدعاست که لایحه بودجه سال جدید لایحه تولید فقر است .

یکی از مسائل غیر قابل حل در کشور حجم بزرگ دولت است که هر سال بزرگتر می شود و بودجه بیشتری را به خود اختصاص می دهد . بودجه شرکت‌های دولتی  حدود ۷۵ درصد بودجه عمومی کشور را شامل می‌شود. در یک دهه گذشته ب‌طور متوسط حدود ۵/ ۷۱ درصد منابع بودجه را  شرکتهای دولتی به خود اختصاص داده‌‌اند.

بودجه شرکت‌های دولتی توسط نمایندگان بررسی نمی‌شود. در نتیجه زیانده یا سودده بودن شرکت‌های دولتی مشخص نیست . تجربه سالهای گذشته بیانگر آن است شرکتهای دولتی زیانده هستند و این زیانها را هر ساله از بودجه سال جدید خرج بدهی شرکتهای دولتی می کنند .

خبر تکان دهنده و مهم دیگری در باره بودجه سال جدید در باره برداشت از منابع صندوق توسعه ملی می باشد . 

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، "براساس گزارش کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی درباره لایحه بودجه 99 با توجه به مجوزهای صادرشده برای استفاده از منابع صندوق توسعه ملی، مقرر شد مبلغ 2.795 میلیارد یورو از این صندوق در سال آینده برداشت شود.

بعد از اخذ مجوزهای لازم از مقام معظم رهبری درباره برداشت از صندوق توسعه ملی، بند «ه» تبصره 4 لایحه بودجه 99 با تغییراتی در میزان برداشت از صندوق توسعه ملی و موارد مصرف آن به تصویب کمیسیون تلفیق مجلس رسید."

مسئله مهم این است که این مقدار برداشت صرف چه مواردی خواهد شد . در زیر جدول مصارف را آورده ام . توجه باید کرد که بیشترین مقدار  در ردیف 4 به سپاه داده شده است . با مقدار 2 میلیارد دلار  ما بقی به بخشهای دیگر تقسیم شده است . مثلا در ردیف 5  به تجهیزات دانشگاهی و کارگاهی دانشگاههای وزارت علوم ،  تحقیقات و فن آوری وزارت بهداشت ، درمان و ـموزش پزشکی تا سقف 30 میلیون یورو اختصاص داده شده است . توجه کنید که کشور در حال نابودی بخاطر بیماری کروناست و بودجه ها چگونه هزینه بالا بردن قدرت سپاه می گردد . سپاه که از ستون پایه های قدرت حاکم است و بخش مردمی که بهداشت و درمان و رشد علم باشد از بودجه ها بی بهره است . 

در ضمن هر سال دولت از نمایندگان بخش خصوصی دعوت می کرد  که در کمیته های تخصصی از نظرات آنها در نوشتن لایحه بودجه استفاده کند . امسال اولین سالی است که دولت بدون شرکت آنها لایحه را تنظیم نمود .

دو انتخاب پیش روی مجلس برای مواجهه با لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور قرار داشت . نادیده گرفتن امکان تحقق این بودجه و تصویب کلیات آن و البته تذکر و پیشنهاد در  برخی تغییرات محدود در ارقام، و  یا بازگرداندن لایحه به دولت و خواهان  تغییر  برخی اصلاحات و در صورت امکان شفاف‌سازی در مورد  میزان کسری بودجه و چگونگی بر طرف کردن این کسر بودجه بشوند .

در اسفند ماه کار بررسی بودجه در مجلس پایان نیافته بود که بیماری کرونا به داد دولت روحانی و شخص خامنه ای و کل نظام رسید و جلسات بررسی تعطیل شد . کار اصلی مجلس که رسیدگی به لایحه بودجه می باشد ناتمام مانده بود و بایستی به نتیجه ای می رسیدند  . پیشنهادات مختلفی شد که جلسات  بصورت مجازی انجام گیرد  اما مورد قبول واقع نشد .  در این زمان خامنه ای با دادن حکم حکومتی بجای نمایندگان مجلس کار را از دست آنها گرفته و به دست شورای نگهبان سپرد . شورای نگهبانی که عملا منتخب خامنه ای و منتخب رئیسی به عنوان رئیس قوه قضاییه هستند . می دانیم که  رئیسی منتخب خامنه ای است . بدین صورت مشکل کمبودها در بودجه با قدرت یک نفر در مقابل همه یعنی قدرت مطلقه خامنه ای و بدور از دست نمایندگان حتی مطیع نظام و رهبری گویی بپایان رسید .

کرونا از یک طرف برای نظام نعمتی بود که آمد و مردم را درگیر بیماری و آینده زندگی خود کرد . در این زمان که کرونا جان می گیرد   ، استبداد فقیه بودجه اش را به تصویب رساند و تصور می کند که مردم  کشتار جوانانشان را فراموش کرده اند . تصور استبداد فقیه بر این است که مردم زدن هواپیما را فراموش می کنند و به زندان انداختن به ناحق فرزندان وطن را فراموش خواهند کرد .

 آرزوی استبدادیان بر این است که تاثیر بیماری کرونا مردم را  به فراموشی ببرد  تا ظلم و خشونتهای نظام را از یاد ببرند .

کرونا مردم را به هم نزدیکتر کرده است . دست دوستی مردم در مبارزه با کرونا به یکدیگر نزدیکتر شده است . دلهای مردم در این روزهای سخت  به  همدیگر نزدیکتر  شده و اعتمادشان به رژیم ولایت فقیه حاکم کم و کمتر شده است  .

 وقتی مردم از این بیماری به سلامت بیرون بیایند وجدانهایشان بایستی  در یک دلی فریاد بر سر استبداد دروغگویی بزند که موجب مرگ بسیاری از  هموطنان در این روزها شده است .

در سال جدید حجم پول در گردش بیشتر خواهد شد و بدهی دولت و شرکتهایش به بانکها بیشتر و بیشتر خواهند شد .

هدیه استبداد فقیه به مردم ایران  فقر بیشتر در سال جدید خواهد بود .

سالهاست که کرونای ولایت فقیه جان هموطنان را با تولید فقر می گیرد . وقت تغییر نظام استبدادی حاکم بر ایران سالهاست  رسیده است .

حق ما مردم است که در استقلال و آزادی زندگی کنیم . زندگی در شفافیت و عدالت و رشد حق تک تک ما ملت است