رمزگشا: سران رژیم ورود ویروس کرونا را پنهان کردند و بیماری کرونا ایران را فراگرفت – بخش نخست

corona19 iranعلی خامنه‌ای در اسفند ماه سال 98 گفت:«مسوولان ما از روز اول با صفا، صداقت و شفافیت خبررسانی کردند و مردم را در جریان قرار دادند... شیوع کرونا چندان مساله بزرگی نیست و آن را نباید بزرگ کرد، ...برای دفع بیماری کرونا در این بحران، به دعای هفتم «صحیفه سجادیه» متوسل شوند».

   این در حالی است که حدود 20 روز قبل از این سخنان، در دیدار با مداحان با توجه به اطلاعات داده شده در مورد ویروس کرونا از ترس مبتلا شدن به این بلا که نعمت می‌خواند،با فاصله با مداحان دیدار کرد و اجازه دست بوسی همیشگی را به آنها نداد

   او در تاریخ ۲۶ بهمن بنا به خبر زیر: دیدار دست‌بوسی مداحان با «علی خامنه‌ای»، رهبر جمهوری اسلامی برگزار ‌شد. برخلاف سال‌های پیشین، جز تصاویر جمعیت و سخنرانی، هیچ عکسی از دست‌بوسی مداحان و یا نزدیک شدن آن‌ها به علی‌ خامنه‌ای منتشر نشد.

   «نریمان پناهی»، یکی از مداحانی که در این دیدار حضور داشت، در ویدیویی گفت: محافظان خامنه‌ای به مداحان حاضر در آن دیدار اجازه نداده‌ بودند برای دست‌بوسی به رهبر جمهوری اسلامی نزدیک شوند و توضیح داد این اقدامی پیش‌گیرانه و برای محافظت از خامنه‌ای بوده است.

   دیدار فوق معلوم می‌کرد که مسئولان از رسیدن کرونا به ایران و آلوده کردن جامعه اگاه بوده اند اما مردم از آن آگاه نکرده‌اند. از جمله، حسن روحانی از جمله کسانی است که تأکید می‌کنند ۳۰ بهمن ۱۳۹۸، از سرایت بیماری به ایران آگاه شده‌اند. روحانی چهارشنبه ۲۸ اسفند، پس از جلسه هیأت وزیران، در بین خبرنگاران حاضر و گفت: «ما ٣٠ بهمن فهمیدیم که کرونا آمده و به مردم اعلام کردیم. ما یک روز هم تأخیر نکردیم... در بیماری کرونا با مردم شفاف و صادقانه حرف زده‌ایم... به فضای مجازی و عده‌ای که نمی‌دانم دنبال چه چیزی هستند، توجه نکنید.»

   در تاریخ 9 اسفند ماه سال 98، علی ربیعی، سخن‌گوی حکومت در کنفرانس خبری گفت: دولت ایران از همان ابتدا با قطعی شدن اولین تست کرونا، بدون ملاحظه و با شفافیت خبرش را منتشر کرد و گفت:«صداقت یکی از بدیهیات ما است…» ایران در زمینه کرونا از شفاف‌ترین کشورها بوده است.»

   سخن‌گوی حکومت، در ادامه، با بیان این‌که برخلاف برخی از کشورها که مصلحت‌های سیاسی، اقتصادی و... را مقدم بر جان مردم خود کرده‌اند، ایران چنین عمل نکرده است.

   در تاریخ 14 فروردین ماه سال 99،علی ربیعی، سخن‌گوی حکومت با حضور در شبکه خبر تلویزیون گفت: آقای روحانی حداقل از ششم بهمن در جریان مشکل کرونا بوده است: «ما اطلاعی از شروع کرونا در ایران نداشتیم. او ادامه داد: چهار بهمن نامه‌ای به رییس‌جمهوری درباره احتمال شیوع آن در ایران دادیم و در ششم بهمن رییس‌جمهوری دستوراتی در این مورد داد.

   وقتی حسن روحانی در تاریخ 6 بهمن دستوراتی در این مورد صادر کرده‌است، بنابراین، در آن تاریخ، در جریان این بیماری و احتمال شیوع این آن بوده است و نه آخر بهمن ماه و می بایست مردم را از سرایت احتمالی آن اگاه می‌ساخت ولی راهپیمایی 22 بهمن و انتخابات 2 اسفند مانع از اطلاع رسانی او شد.

 

آمار رژیم و آمار واقعی:

   برای روشن شدن اینکه ویروس کرونا در چه تاریخ وارد ایران شده‌است و به علت پنهان کاری و عدم صداقت مسئولان، مردم از آن بموقع مطلع نشده‌اند، اطلاعات مرتبط با آن وامی‌کاویم:

قبل از ورود به بحث، باید توضیح داد که چرا صحت آمار اعلام شده مسئولان مورد تردید قرار گرفته‌است: آمار دروغ است زیرا تنها بر اساس میزان تست‌های مرتبط با این بیماری است. وگرنه میزان مبتلایان و آنها که مرده‌اند بسیار بیشتر از آمار مسئولان بهداشت و درمان می‌باشد.

   به گفته روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران تا ظهر پنج شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹، در ایران، از ۲۳۱ هزار و ۳۹۳ هزار نفر آزمایش تشخیص کووید-۱۹ انجام شده‌است. از این تعداد، تعداد ۶۶ هزار و ۲۲۰ بیمار مبتلا شناسایی شده که از این تعداد ۴ هزار و ۱۱۰ نفر جان باخته‌اند و همچنین ۳۲ هزار و ۳۰۹ نفر از مبتلایان به این ویروس تاکنون بهبود یافته‌اند.

   بنا بر آمار فوق، از اواخر بهمن ماه تا 20 فروردین ماه، رﮊیم تنها توانسته حدود 200 هزار تن از مردم را آزمایش کند؛ یعنی کمتر از یک چهارم یک درصد جمعیت ایران و تعداد فوت شدگان را نیز از میان همین تعداد اعلام می‌کنند، در حالیکه بنا به اخبار تنها در کره جنوبی هر روز 140 هزار آزمایش انجام می‌گیرد.

   در ضمن باید به این نکته اشاره کرد که تعداد چند ده هزار از کیت های اولیه تست کرونا را به تست مسئولان رده اول نظام و وابستگان به انها و تا حتی مسئولان دفتر انها اختصاص داده بودند، مسئولانی از بیت رهبری، ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی، مجلس خبرگان رهبری، مجمع تشخیص مصلحت و بسیاری دیگر از وابستگان به حاکمیت در مراکز مختلف نظام و نه مردم عادی و به همین دلیل بود که گهگاه صدای برخی از اقایان و اقازاده‌ها شنیده می‌شد که ما هم به کرونا مبتلا شده‌ایم. البته آنهایی که از رده بالا مبتلا شده بودند با هزینه‌های گزاف چند ده میلیونی از جیب مردم داروهای مورد نیاز را وارد و دریافت داشتند تا سلامت خود را به دست اورند و بتوانند به حاکمیت خود بر مردم ادامه دهند.

   به همین دلیل روشن است، که آمار وزارت بهداشت با آماری که برخی از نمایندگان مجلس، فرمانداران و مسئولان بیمارستانها می‌دهند متفاوت است. گزارش ایرنا پلاس گویا است(خبر زیر در 22 اسفندماه سال 98 به نقل از ایرنا پلاس):

   «...طی روزهای اخیر اعلام آمار ۲۰۰ کشته در گیلان ازسوی نماینده وزارت بهداشت در استان، آمار ۸۰ فوتی از سوی فرماندار کاشان و آمارهای دیگر در استانهای گلستان و مازندران، در کنار آمار تجمیعی خبرگزاری جمهوری اسلامی از دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور مطرح شده که به نظر با آنچه دکتر جهانپور،سخنگوی وزارت بهداشت مطرح می‌کند، تفاوت‌هایی داشت و اخباری هم از تعداد بالای مدفونان در بهشت زهرا(س)ی تهران به گوش می‌رسد؛ البته سوابق بی‌اعتمادی‌های مختلف در افکار عمومی، نظیر ماجرای هواپیمای اوکراینی و اعلام نشدن قربانیان اعتراضات آبان ماه، باعث جدی بودن نگاه شک و تردید در این موضوع هم شده است، اما واقعیت چیست؟

 

منتقدان وزارت بهداشت چه می‌گویند؟:

   منتقدان وزارت بهداشت معتقدند تناقض‌های آماری وزارت بهداشت متعدد است و دانشگاه‌های علوم پزشکی برای اینکه بخشی از کم‌شماری وزارت بهداشت را جبران کنند و بخشی از حقیقت را بگویند، بعضا شروع به اعلام آمار کردند که با آمار رسمی در مواردی در تناقض بود. بعد از آن وزارت بهداشت برای اینکه جلوی بروز تناقض‌های آماری را بگیرد به دانشگاه‌ها دستور داد آمار ندهند. در حالی که به علت تعداد زیاد بیماران، ازدحام در بیمارستانها، تعداد زیادی فوتی که بسیاری آزمایش تشخیصی هم نداشتند، به عنوان فوت مشکوک دفن می‌شدند.

   به ادعای منتقدان، آمارهای دانشگاه‌های علوم پزشکی بر اساس سی‌تی‌اسکن است که روش نسبتا دقیقی است و برخی معتقدند بیشتر از تست کرونا قابل اتکاست که البته تا چند روز پیش در اکثر استانها نبود. در مورد فوتی‌ها هم در برخی موارد تستی انجام نمی‌شود یا جواب تست بعد از مرگ می‌آید.

 

معیار کرونا در اعلام وزارت بهداشت:

   پاسخ امیر پروسنان، خبرنگار سلامت به این سئوال، منفی است. به گفته او، آنچه وزارت بهداشت اعلام می‌کند، «آمار قطعی و بر اساس اعلام آزمایشگاه رسمی، به ابتلای ویروس جدید کرونا» است. یعنی کسانی که به دلایل دیگری مثل آنفلوآنزا یا مشکلات تنفسی و غیره فوت می‌کنند، در این آمار محاسبه نمی‌شوند. از طرفی سی‌تی‌اسکن ریه تا حدود ۹۵ درصد مشخص می‌کند که بیمار به ویروس مبتلاست؛ اما همچنان وزارت بهداشت مطابق استاندارد جهانی خود، تست کرونای مثبت را معیار محاسبه در آمار «کرونا» در نظر گرفته است.

   وی به ایرناپلاس می‌گوید: نکته دیگر این که وزارت بهداشت آمار را از خود دانشگاه‌های علوم پزشکی می‌گیرد و بعد با توجه به نتایج آزمایشگاه‌ها اعلام می‌کند. این آمارها در مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر تجمیع و صحت‌سنجی می‌شود و با چند منبع چک و در نهایت اعلام می‌شود.

 

آیا همه تست می‌شوند؟

   نکته قابل توجه دیگر آن است که معیار وزارت بهداشت، چه درباره تعداد مبتلایان و چه درباره درگذشتگان، براساس مراجعه افراد و انجام تست است و طبیعی است افرادی که وارد این چرخه تشخیص نشده‌اند، در آمار ذکر نمی‌شوند. روشن است که بخشی از جهش آمار اعلامی وزارت بهداشت بعد از روزهای ابتدایی، بیش از آن که ناشی از بالا رفتن ابتلا باشد، ناشی از افزایش کیت‌های تشخیص و تسریع کار و افزایش آزمایشگاه‌های تشخیص این بیماری بوده است. این در حالی است که تا مدتی فقط آزمایشگاه انستیتو پاستور و دو آزمایشگاه دیگر در تهران فقط کیت تشخیص داشتند، در حالی که شیوع بیماری و فوت در استانهای قم، مرکزی و گیلان شروع شده بود، اما امکان تست و آمارگیری وجود نداشت،

   همچنین برخی به رغم وجود علائم، به دلایل مختلف از قرار دادن خود در معرض آزمایش پرهیز دارند و شاید در روزهای ابتدایی یا چند روز قبل از اعلام آمار رسمی، افرادی در اثر ابتلا به کرونا جان باخته‌اند، اما مجال آزمایش آنها نبوده است. یا برخی از مردم مناطق محروم با وجود مشکوک بودن به کرونا، اصلا بیمار را بیمارستان نبرده‌اند و بعد از فوت نیز با این ذهنیت که ممکن است دولت مانع دفن عادی آنها شود، به صورت عادی آنها را دفن کرده‌اند.

   دانستنی است که برابر گزارش اسپوتنیک (7 آوریل 2020)، بنابر آورد محققان آلمان، حدود 15.6 درصد افراد آلوده به این ویروس شناسایی شده اند، این آمار در کره جنوبی تقریبا 50 درصد می باشد. علاوه بر این، در ایتالیا و اسپانیا، جایی که میزان مرگ و میر بر اثر کرونا بالاست به ترتیب تنها 3.5 و 1.7 درصد از کل مبتلایان شناسایی شده اند. در ایالات متحده و بریتانیا نیز به ترتیب 1.6 و 1.2 درصد از کل مبتلایان در این کشور شناسایی شدند. هرگاه در ایران بیشتر از کشورهای اروپایی و امریکایی مبتلایان به بیماری کوید 19 شناسایی شده‌باشند، یعنی حدود 15.6 درصد شناسایی شده باشند، شمار متبلایان و آمار مرگ و میر ناشی از ابتلای به این بیماری، دست کم 6 برابر آما رسمی رژیم است. یعنی آمار اداه پژوهشهای مجلس که 6 برابر آمار رسمی است، به واقعیت نزدیک تر است. در 7 اردیبهشت نیز، محمدرضا نيكبخت، رییس دانشگاه علوم پزشکی لرستان فاش کرد که: «دستور از بالاست؛ از شورایعالی امنیت ملی و حراست وزارت بهداشت گفتند که درباره کرونا آمار ندهید. الان همه استانها آمار نمی‌دهند»!

 

واقعیت‌هایی که تاریخ تقریبی ورود ویروس به ایران را مشخص می‌سازند

اول: قول وزیر بهداشت سابق: به نقل از تابناک، قاضی زاده هاشمی در تاریخ 2 فروردین نوشته است: « من از اوایل دی و بلکه اواخر آذر نگرانی‌ام [نسبت به شیوع کرونا] و همچنین نظرات و پیشنهاداتم را به سمع و نظر مسوولین ارشد کشور، از جمله رییس‌جمهور و پیش از همه، به اطلاع برخی مدیران در وزارت بهداشت، درمان آموزش پزشکی رسانده‌ام.»

   بنابر خبر فوق، وزیر سابق زمان اعلام ورود کرونا به ایران را حدود اواخر آذرماه یا اوایل دیماه اعلام می‌کند همان زمانی که عده‌ای مردند و گفتند براثر ابتلای به آنفوآنزا فوت کرده‌اند.

دوم: بر اساس اخبار و گزارشات، ویروس آنفلوآنزا از اوایل مهرماه ۱۳۹۸ یک ماه زودتر از موعدِ هر سال در ایران شیوع پیدا کرد و تا ۲۰ آذر بیش از ۸۰ کشته بر جای گذاشت. استان‌های قزوین، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، گلستان، سمنان، اصفهان، کرمانشاه و تهران بیشترین میزان شیوع آنفلوآنزا را داشتند. لازم به ذکر است که بسیاری دیگر به دلیل «مشکلات حاد تنفسی» فوت کرده بودند که در آمار کشته شدگان به دلیل آنفلوانزا قید نشدند.

   به گفتهٔ علیرضا رئیسی ، معاون وزیر بهداشت ایران همهٔ مبتلایانی که فوت کردند یا در بیمارستان بستری شده‌اند، دارای بیماری‌های زمینه‌ای مانند بیماری مزمن تنفسی و بیماری‌های قلبی بوده‌اند.

   خبرگزاری تسنیم: ، کیانوش جهانپور رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت در گفتگو با میزان، با اشاره به آخرین آمار‌ها در خصوص تعداد مبتلایان به آنفولانزا، گفت: این آمار‌ها هر هفته از سوی معاونت بهداشت وزارت بهداشت تجمیع و اطلاع رسانی می‌شود. جهانپور با بیان اینکه در هفته گذشته 25 نفر دیگر نیز جان خود را در اثر ابتلا به آنفوآنزا از دست دادند، افزود: از آغاز مهر سال جاری تاکنون 81 نفر در مجموع جان خود را از دست داده اند.

   اگر آمار فوت شدگان به دلیل آنفلوآنزای مهرماه تا آذرماه سال 98، شبیه آمار فوت شدگان به دلیل کرونایی باشد که جهانپور اعلام می‌کند، پس فوت شدگان بسیار بیشتر از امار اعلامی است و احتمالا متصل به فوت شدگان کرونا.

   به گفته یکی از معاونان وزیر بهداشت در رابطه با انفلوانزا و کرونا توجه فرمایید که در رابطه با شباهت کرونا و انفلوانزای اذر ماه: ..، چون در مقطع اوج همه‌گیری بیماری آنفلوانزای H1N1 بود، می گوید: نظام سلامت به اشتباه آن را آنفلوانزا تشخیص داده و دیر متوجه ورود بیماری می‌شود.

   بنا بر گفته او دولت دوست و حامی ایران، چین نیز از اذر ماه نیز گرفتار همین ویروس بوده اما مانند ایران و روسیه پنهانکاری می‌کرده است.

سوم:تهیه جزوه آموزشی کورونا در ایران اوایل دیماه: در وب سایت خبر فوری، وب سایت وابسته به حاکمیت ابتدا خبر را به این شکل منتشر کرد:

ادعای عجیب خانم دکتری که برای اولین بار از وجود کرونا در ایران خبر داده است :

https://www.khabarfoori.com/detail/1725448/

در ۲۲ بهمن اعلام شد این بیماری حد اقل ۱۴ روز قبل در ایران وجود داشته است. اما اگر به سایت وزارت بهداشت نگاهی بیندازید خواهید دید که در اول دیماه اولین جزوه آموزشی بیماری کرونا توسط وزارت بهداشت و درمان به چاپ رسیده است.

   بعدا این وب سایت و همچنین خبر فارسی با تغییراتی آن را منتشر ساختند به شکل زیر :

https://www.khabarfoori.com/detail/1725448/ ادعای خانم دکتری که برای اولین بار کرونا رو در ایران تشخیص داده تاکید دارد که فاصله بین تشخیص تا اعلام از سوی وزیر بهداشت و اعلام عمومی کمتر از ۲ ساعت بوده است!!

چهارم:در 23 اسفند ماه سال 98، رضا ملک‌زاده معاون وزیر بهداشت ایران در یک برنامهٔ تلویزیونی گفت که مقام‌های ایرانی در تشخیص ورود ویروس جدید کرونا به ایران تأخیر داشته‌اند و به درخواست‌ها برای توقف پروازها از چین توجه کافی نکردند.

   او گفت فکر می‌کند این ویروس هفته‌ها پیش از آن‌که مسئولان اعلام کنند وارد ایران شده بوده و به دلیل همزمانی با اپیدمی آنفلوآنزا، آن را با آنفلوآنزای H1N1   اشتباه می‌گرفتند. به گفتهٔ ملک‌زاده «وقتی از این ویروس خلاص می‌شویم که ۵۵ تا ۷۰ درصد مردم این ویروس را بگیرند».

   بنابر قول ملکزاده، مسئولان در آذرماه، این ویروس را با آنفلوآنزا اشتباه گرفته بودند یعنی اینکه کرونا در آذرماه و قبل از آن، در ایران، جان مردم را می‌گرفته است اما مسئولان به دلیل پنهانکاری چینی‌ها هنوز فکر می‌کردند مرگ و میرها از آنفلوآنزا بوده است.

پنجم: در روز سوم بهمن، 26 روز قبل ازاینکه بگویند که متوجه ورود کرونا شده اند، «مهدی گویا»، رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت ایران در گفت‌وگویی تأیید ‌کرد: مسافران ورودی از چین در فرودگاه بین‌المللی امام خمینی از نظر علایم ابتلا به ویروس کرونا چک می‌شوند. گویا هم‌چنین افزود: آلمانی‌ها کیت تشخیص این بیماری را تهیه کرده‌اند و وزارت بهداشت برای تهیه کیت تشخیص کرونا اقدام کرده است و آن‌ها از هر لحاظ برای مقابله با بیماری آماده هستند. اما دکتر گویا نگفت با چه امکاناتی مسافران از چین آمده را چک می‌کرده‌اند.

ششم: بر اساس اظهارات دکتر محمد مولایی، که اصرار او بر گرفتن تست از برادر بیمارش باعث تأیید شیوع ویروس کرونا در قم شد، ابتلای بیماران به نشانه‌های مشابه در بیمارستان کامکار قم از اواخر دی ماه مشاهده شده بود.

   در 27 بهمن، برادر «محمد مولایی»، پزشکی که پی‌گیری‌هایش موجب اعتراف وزارت بهداشت ایران به وجود ویروس کرونا در کشور شد، در بیمارستان کامکار قم فوت کرد. محمد مولایی که معتقد است برادرش بر اثر ابتلا به ویروس کرونا فوت کرده است، اصرار ‌می‌کرد از پیکر برادرش برای تشخیص علت بیماری نمونه‌گیری شود.

   اما فردای آن روز، روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قم در اطلاعیه‌ای، خبر مرگ دو بیمار بر اثر کرونا را تکذیب و ادعا کرد مرگ این بیماران ربطی به کرونا نداشته است. این در حالی بود که یکی از این بیماران، برادر دکتر محمد مولایی بود و اصلا جواب تست کرونا او هنوز اعلام نشده بود.

   بعد از گفته فوق، در روز 29 بهمن، محمد مولایی به طور رسمی اعلام ‌کرد نتیجه تست نمونه اخذ شده از برادرش به او اعلام و مشخص شده برادرش بر اثر ابتلا به ویروس کرونا فوت کرده است.

   در حالیکه دقیقا همان روز، کیانوش جهان‌پور، مدیر روابط عمومی وزارت بهداشت موضوع را دوباره تکذیب ‌کرد: «چه طور بگوییم کرونا در ایران نداریم؟... کم مانده است دبیر کل سازمان ملل بیاید بگوید در ایران کرونا ندیده‌ایم … ما ۴۵ روز است می‌گوییم کرونا ندیده‌ایم

   بعد از تکذیب جهانپور،با ادامه فشار دکتر محمد مولایی و اصرار او بر افشاگری در مورد علت مرگ برادرش که بر اثر ابتلا به کرونا در بیمارستان کامکار قم فوت کرد، وزارت بهداشت ناچار ‌شد به صورت رسمی ابتلای او و بیمار فوت شده دیگر به کرونا را اعلام کند.

   همان روز، سازمان پدافند غیرعامل ایران دستورالعملی برای شیوه مقابله با ویروس کرونا که وجود آن در ایران به صورت رسمی تایید شده بود، منتشر ‌کرد. در بند ۱۵ این دستور‌العمل، بر کنترل مضاعف تجمعات مردمی و تاکید بر بهداشت عمومی تأکید شده بود. اما این کنترل به پس از انتخابات سه روز بعد موکول شد.

   این در حالی است که همین دروغگو، یعنی سردار جلالی، رییس سازمان پدافند غیر عامل روزها قبل اینگونه گفته بود: سردار پاسدار «غلامرضا جلالی»، رییس سازمان پدافند غیرعامل و فرمانده «قرارگاه پدافند زیستی کشور» ۳۰ بهمن در نامه‌ای به رییس ستاد کل نیروهای مسلح، دبیر شورای عالی امنیت ملی و وزیر کشور، دستورالعمل شماره ۲ نظام عملیاتی پدافند زیستی کشور را ابلاغ کرده است. در این نامه دو نکته قابل‌توجه وجود دارد: نخست این‌که در بخش اول نامه، به ابلاغیه رییس ستاد کل نیروهای مسلح کشور و دستورالعمل ابلاغی سازمان پدافند غیرعامل، هر دو در تاریخ ۱۱ بهمن اشاره می‌کند. سپس می‌گوید با توجه به شناسایی مواردی از بیماری «کوید ۱۹» در استان قم و به منظور جلوگیری از گسترش بیماری به سایر استان‌های کشور، باید مطابق با سند پدافند زیستی، عملیات پدافند زیستی انجام شود و دستورالعمل آن را ضمیمه کرده است.

   قابل‌توجه این است ‌که غلامرضا جلالی روز ۲۴ بهمن در گفت‌وگویی تلویزیونی، تاکید کرده بود که وضعیت «سفید» است و این ‌که در شبکه‌های اجتماعی گفته می‌شود ویروس کرونا در ایران کشف شده است و نمی‌خواهند تا بعد از ۲۲ بهمن اعلام شود، واقعیت ندارد. اما همین مقام در دستورالعمل مقابله با ویروس می‌گوید: اقداماتی که ضروری است از همان لحظه شناسایی ویروس شروع شود، به سه روز بعد (بعد از انتخابات) موکول شود.

   در همان روز ها،نامه‌ای منتسب به قاسم جان‌بابایی، معاون درمان وزیر بهداشت خطاب به رییس‌جمهوری ایران در فضای مجازی منتشر ‌شد که در آن گفته شده بود ۴۵ مورد ابتلا و چهار مورد مرگ بر اثر ابتلا به کرونا در ایران وجود دارد. اما به دلیل فشارهای وارده، جان‌بابایی نامه را تکذیب ‌کرد و ‌گفت: «تاکنون هیچ موردی از این ویروس [کرونا] در کشور مشاهده نشده است.» !

   یکی دیگر از نامه‌هایی که بعدها تکذیب شد – نامه ها تکذیب می‌شوند، اما به آنها استناد می‌شود یعنی این که تکذیب دروغ است. روش سران رژیم جن زده ایران، چنین است. راست را دروغ می‌خواند و وقتی لازم می‌بیند به راستی که دروغ خوانده بود، استناد می‌کند! – نامه‌ای است که کیانوش جهانپور به عنوان سخنگوی وزارت بهداشت و علیرضا وهاب‌زاده در سمت مشاور رسانه‌ای وزیر بهداشت، وجود آن را تکذیب کردند. نامه به امضای عبدالرضا رحمانی فضلی ، وزیر کشور، خطاب به سعید نمکی، وزیر بهداشت بوده و روز سه‌شنبه، ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ منتشر شده و در آن از سعید نمکی خواسته شده تا بعد از انتخابات مجلس در ۲ اسفند و اعلام نتایج آن آمار مبتلایان به ویروس کرونا را اعلام کند، چرا که بسیاری از ناظران شعب اخذ رأی از ترس مبتلا شدن به این ویروس از شرکت در این انتخابات سر باز خواهند زد.

   در چهارم اسفند، محمدرضا قدیر، رئیس وقت دانشگاه علوم پزشکی قم با اشاره به صدور دستور سانسور آمار و اطلاعات مربوط به کرونا گفت: «از سوی وزارت بهداشت دستوررسیده که آماری اعلام نشود» و افزود «با توجه به افزایش مبتلایان مشکوک به کرونا در صف مراجعین به بیمارستان و سطح شهر قم، می‌توان گفت در قم زنگ خطر به صدا درآمده است.»

هفتم:در اولین روز اسفند ماه، دکتر محمد مولایی در گفت‌وگویی خبر داد از اواخر دی‌ماه، ده‌ها بیمار دیگر با علایم مشابه برادر او که تست کرونایش مثبت اعلام شد، در همان بیمارستان کامکار قم بستری شده و در نتیجه ناموفق بودن درمان، فوت کرده‌اند

هشتم: محققان پروژه NextStrain، بر اساس مطالعه ساختار ژنی ایرانی‌های مسافر مبتلا که از ایران به کانادا رفته بودند، تخمین زده‌اند که آغاز درخت فیلوژنتیکی کوید۱۹ در ایران نیمه اول ژانویه (حداقل ۲۴ دی) بوده است.

نهم:دوم اسفند،«مینو محرز»، عضو کمیته کشوری بیماری‌های عفونی وزارت بهداشت درباره علت شیوع این ویروس در ایران ‌گفت: «احتمالا منشا این بیماری، کارگران چینی بوده‌اند که در شهر قم کار می‌کنند. اما به هرحال، ویروس کرونای جدید در کشور چرخیده و به افرادی که اکنون شناسایی شده‌اند، رسیده است.»

   مینو محرز، عضو کمیته کشوری کرونا به طور تلویحی ‌گفت: محدودیت‌هایی خارج از وزارت بهداشت برای اطلاع‌رسانی در مورد این بیماری وجود داشته است چون این وزارت‌خانه به صورت علمی کار خود را انجام می‌دهد: «وزارت بهداشت خواسته است که تجمع و تردد در اماکن مذهبی قم مدیریت شود. به هر حال، ممکن است محدودیت‌هایی برای شناسایی یا اطلاع‌رسانی زودتر بیماری وجود داشته باشد که در اختیار وزارت بهداشت نباشد.

   با این اعتراف خانم محرز، مشخص می‌شود که در ارایه آمار نهادهای دیگری مسئولیت اطلاع رسانی را بر عهده دارند، تویت زیر نیز این گفته را مورد تایید قرار می دهد.

   انتشار تصویر نامه‌ای از طرف دانشگاه علوم پزشکی گیلان خطاب به پزشکی قانونی شهرستان آستانه اشرفیه درباره افراد فوت شده در اثر کرونا در خانه‌هایشان و دستور بر اینکه با نمایندگان شبکه بهداشت و سپاه پاسداران هماهنگی انجام شود، در شبکه‌های اجتماعی پرسش‌هایی را برانگیخته است.

   هادی یزدانی، پزشک و از اعضای "حزب اتحاد ملت ایران اسلامی"، در توییتر، کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت را خطاب قرار داد و نوشت: "آقای سخنگوی وزارت بهداشت! چرا باید برای صدور گواهی فوت افراد کرونا مثبت یا مشکوک به کرونا با نماینده‌ سپاه پاسداران تماس گرفته شود؟ "

   این نامه در روز ۱۷ فروردین ماه ارسال و به فرمانداری، نظام پزشکی و مسئول حراست شبکه بهداشت و درمان نیز رونوشت شده است. نامه نشان می‌دهد که سپاه پاسداران ، مسئولیت ارایه آمارهای غیر واقعی را بر عهده دارد، مانند آمارهای دیگر در کشور.

دهم: در تاریخ 22 دیماه .baner«علی‌رضا رئیسی»، معاون بهداشت وزارت بهداشت ایران در گفت‌وگویی تاکید کرد که بیانیه سازمان بهداشت جهانی همان روز ترجمه شده و برای همه دانشگاه‌ها،‌ دانشکده‌ها، بیمارستان‌ها و مؤسسه‌هایی که در ایران در حوزه سلامت فعالیت دارند، ارسال شده است. این یعنی‌ مراکز درمانی ایران دست‌کم از ۱۲ ژانویه با علایم بیماری جدید آشنا شده‌ بودند.

یازدهم:علی اکبر حق دوست، رئیس کمیته اپیدمیولوژی ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا، این ویروس از اوایل بهمن ۹۸ در ایران چرخش داشته‌است. و موارد اولیه چون بی‌علامت یا بدون علایم اختصاصی بوده‌اند، نظام سلامت نتوانسته‌است آنها را شناسایی کند.

دوازدهم:در تاریخ 5 اسفند ،خبرگزاری «ایلنا» به نقل از «احمد امیرآبادی فراهانی»، نماینده قم در مجلس شورای اسلامی نوشت: در شهر قم حدود ۵۰ نفر بر اثر کرونا فوت کرده‌اند و ۲۵۰ نفر در قرنطینه هستند. او با اعلام این ‌که سه هفته است کرونا به قم آمده و این موضوع دیر اعلام شده است، به خبرنگاران گفت: «تا دیشب حدود ۵۰ نفر به دلیل ابتلا به ویروس کرونا فوت کرده‌اند و وزیر بهداشت در این قضیه مقصر است.»

   بنا به گفته امیرآبادی اصولگرا از سه هفته پیش یعنی حدود اواسط بهمن ماه مرگ و میر در قم شروع شده بود.

سیزدهم: در تاریخ 4 اسفند ماه سال 98، «محمدرضا قدیر»، رییس دانشگاه علوم‌پزشکی قم که روز اول اسفند گفته بود ویروس در قم کنترل شده است، به «شبکه خبر» صداوسیما ‌گفت:«وزارت بهداشت دستور داده است آمار مبتلایان به کرونا اعلام نشود: «باید نگاه دیگری به قم داشت. وضعیت قم مناسب نیست و از همین‌جا استمداد می‌طلبم از وزارت بهداشت، از هیات دولت، قم را جور دیگری ببینند تا شاهد اپیدمی کرونا در قم نباشیم.»

   علی‌اکبر ولایتی، مشاور بین‌الملل خامنه‌ای برخلاف نظر دکتر قدیر که روز پیش‌تر از آن اعلام خطرکرده بود و برخلاف صحبت‌های نماینده شهر در مجلس و در شرایطی که همه خبرها حاکی از افزایش تصاعدی تعداد مبتلایان به بیماری کوید 19 بودند، مدعی ‌شد: «در قم منحنی [ابتلا به کرونا] به تدریج دارد سیر نزول پیدامی‌کند.»

چهاردهم: در تاریخ 21 بهمن (هشت روز قبل از اعلام دولتی)،یک زن ۶۳ ساله مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا در یکی از بیمارستان‌های تهران فوت ‌کرد. خبر فوت این زن در روزنامه «ایران»، زیرمجموعه خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی دو روز بعد منتشر شد: «بر اساس بررسی‌های اولیه و طبق اظهارات کادر درمانی این بیمارستان، احتمال می‌رود که این زن مبتلا به بیماری کرونا بوده و بر اثر همین بیماری جان باخته است.»

پانزدهم: در تاریخ 15 بهمن، سازمان پدافند غیرعامل ایران با صدور اطلاعیه‌ای درباره ویروس کرونا، تصریح کرد که وضعیت عمومی ایران از منظر امنیت زیستی، در «شرایط سفید» است و بررسی‌های میدانی و قرائن موجود نشان می‌‌دهند احتمال طغیان شیوع بیماری در ایران اندک است.

این سازمان با بودجه چند صد میلیاردی برخی از سرداران سپاه، اینگونه آشکارا دروغ می‌گوید زیرا مصلحت نظام بر جان ایرانیان مقدم است و مصلحت نظام ایجاب می‌کرد در 22 بهمن جمعیت کشی شود و در 2 اسفند مردم «رأی» بدهند که ندادند و عدم مشروعیت و مقبولیت رژیم را اعلان کردند.

شانزدهم : در تاریخ دهم بهمن ماه سال 98،، «محمدحسین صومی»، رییس «دانشگاه علوم پزشکی تبریز» همان روز خبر بستری شدن دو زن چینی مشکوک به کرونا را در یکی از بیمارستان‌های این شهر اعلام ‌کرد. به گفته او، این دو زن ۳۶ و۳۷ ساله پنجم بهمن (۲۵ ژانویه) از چین وارد جمهوری آذربایجان شده و ۹ بهمن(۲۹ ژانویه) از مرز آستارا به ایران آمده بودند و با وضع پایدار، تحت مراقبت پزشکی قرار داشتند.

هفدهم: روز چهارشنبه ۲۸ اسفند ویدئویی از صحبت‌های دکتر رضا حاجی‌جعفری، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کاشان، منتشر شده است که می‌گوید تاکنون ۲۱۳ نفر بر اثر بیماری حاد تنفسی در این شهر فوت شده‌اند. او توضیح می‌دهد که تاکنون بر اثر نتایج آزمایشگاه ۳۷ نفر از این افراد قطعا مبتلا به کرونا بوده‌اند و بقیه مشکوک به کرونا بوده‌اند و احتمالا هرگز مشخص نشود که بیماری کرونا داشته‌اند یا نه.

   این نخستین بار نیست که خبر مرگ‌ومیرهای اخیر در کاشان به صورت غافلگیرکننده‌ای منتشر می‌شود. ۱۹ اسفند هم علی اکبر مرتضایی، فرماندار کاشان، خبر داد که تا آن تاریخ ۸۸ نفر در این شهر فوت کرده‌اند.

   آمار جدید نشان می‌دهد که در حدفاصل ۱۹ تا ۲۸ اسفند، ۱۲۵ نفر به آمار فوتی‌های این شهرستان افزوده شده است و بحران به صورت جدی ادامه دارد.

هجدهم: در 13 بهمن، اولین خبر درباره مشاهده بیمار مبتلا به کرونا در ایران منتشر ‌شد. بنا بر این خبر که در فضای مجازی انتشار یافت، یک بیمار چینی مبتلا به کرونا، مستقر در اتاق ۵۰۷ «هتل اسپیناس» تهران به بیمارستان منتقل و این طبقه از هتل قرنطینه شد. شهروند چینی با حضور تیم واکنش سریع اورژانس از هتل به یک مرکز درمانی منتقل شده بود.

   تلویزیون ایران اینترنشنال اخیرا در گزارشی خبر داد که «شيائوپينگ زنگ»، شهروند اهل ووهان چین، دوم فوریه در بخش چهار و تخت شماره ۱۴ «بیمارستان مسیح دانشوری» به دلیل ابتلا به کرونا بستری شده بود. این شهروند چینی در «مجتمع آندیا فولاد زنجان» که سرمایه‌گذار چینی دارد، شاغل بود و احتمال دارد همان بیمار هتل اسپیناس بوده باشد.

نوزدهم: در تاریخ 12 بهمن، یک کارمند «دانشگاه علوم پزشکی ایلام» هم که با علایم ابتلا به کرونا، از جمله تنگی نفس، ابتدا در «بیمارستان مصطفی خمینی» این شهر بستری و سپس به بیمارستان مسیح دانشوری تهران منتقل شده بود، در این بیمارستان فوت‌‌کرد