رمزگشا:ویروس کرونا چگونه وارد ایران شد

 mahan  شرکت هواپیمایی ماهان وابسته به نیروهای سپاه پاسداران، سال ها است که مشغول عملیات مخفیانه ارسال سلاح و نیرو به کشورهای دیگر است. حتی زمانی که وزیر بهداشت و ستاد مبارزه با کرونا خواست ورود چینی ها به ایران متوقف شود، عرب نژاد رییس این شرکت هواپیمایی، در دیدار با سفیر چین در ایران، متعهد شد که بر خلاف نظر وزیر بهداشت،عملیات رفت و آمد چینی ها حتی از کشورهای دیگر را نیز انجام دهد. بنابراین، عامل انتقال ویروس به ایران، این شرکت است.

   از زمانی که گفته شد شرکت های هواپیمایی از رفت و آمد به چین خودداری نمایند، این شرکت وابسته به سپاه نزدیک به 60 پرواز به چین و برعکس داشته و علاوه بر آن چینی های کشورهای دیگر را به شکل ترانزیت از کشورهای دیگر به چین و سوریه و عراق می‌برد بی آنکه کم‌تر وقعی به حق حیات مردم ایران بنهد.

در۱۱ بهمن (۳۱ ژانویه)، سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران از «اسحق جهانگیری»، معاون اول رییس‌جمهوری ‌خواست پروازهای بین ایران و چین متوقف شوند. در جلسه اضطراری هیأت دولت، با این درخواست موافقت و تصمیم گرفته ‌شد پروازهای مستقیم از تهران به چین و برعکس برای دوره محدودی متوقف شود؛ تصمیمی که هرچند همان روز ابلاغ ‌شد اما هیچ‌گاه عملی نشد. زیرا در 13 بهمن ماه یعنی دو روز بعد از تصویب ممانعت از پرواز و ورود مسافران از چین، «حمید عرب‌نژاد»، مدیرعامل شرکت ایرانی هواپیمایی «ماهان» دستور دولت برای توقف پروازها را نادیده گرفت و در دیدار با «چانگ هوا»، سفیر چین در ایران گفت پروازها بین دو کشور ادامه خواهد یافت. بعدتر گزارش شد از اول فوریه تا چهارم مارس، هواپیمایی ماهان ۳۲ پرواز رفت‌وبرگشت بین ایران و چین انجام داده‌است.

   بر اساس داده‌ها که در قسمت اول از نظر خوانندگان گذشت، برخی از مسئولان رﮊیم، از وجود ویروس کرونا در ایران از اوایل دیماه،اگاه شده بودند ولی برای اینکه سه «مشارکت مردمی» که به آن نیازمند بودند کم جمعیت برگزار نشود، از اظهار آن به مردم خودداری کرده بودند. قطعاً اگر تشییع قاسم سلیمانی که در دهه دوم دیماه برگزار شد و راهپیمایی 22 بهمن و انتخابات 2 اسفند ماه، در میان نبودند، رژیم مردم را از شیوع کرونا آگاه می‌کرد و خود را از این نان که ما زودتر از همه به مردم اطلاع دادیم، محروم نمی‌کردند. بدیهی که مانع معاملات سپاه با چین نیز عامل بازدارنده مهمی بود.

 

ویروس کرونا کدام شهرهای ایران را گرفتار کرد و چرا:

   اگر به اخبار و گزارشات روزهای آغازین شیوع ویروس کرونا توجه شود، معلوم می‌شود که به جز قم دو شهر دیگر نیز همزمان یا با فاصله‌ای کوتاه، ازشیوع وویروس کرونا خبر داده بودند و اتفاقا در آن شهرها نیز مبتلایان زیاد بوده اند

اول: استان قم، به قم، بنا به اطلاع، این ویروس بر خلاف گفته‌ وزیر بهداشت - که گفته بود از تاجری قمی که به چین رفت و آمد داشته وارد شده است- در دیماه این ویروس وارد قم شده و عده‌ای را به کشتن داده است. برخی از مسئولان عامل ورود و شیوع آن را طلاب چینی جامعةالمصطفی العالمیه می‌دانند.

   رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: آمار مرگ و میر بالای کرونا در ایران به دلیل حضور ۷۰۰ طلبه چینی در حوزه علمیه قم بود که زمینه انتشار این بیماری را فراهم کرده است. اما به نقل از خبرگزاری مهر به گفته علیرضا اعرافی، «از جامعة‌‌المصطفی در دو ماه اخیر دو نفر از چین پذیرش شده که روال قرنطینه را طی کرده‌اند.»

   در این رابطه چند سئوال پیش می‌آید از جمله:

سئوال اول: پذیرش طلبه‌های جدید از دو ماه قبل یعنی از اوایل دیماه انجام شده است یا خیر؟

سئوال دوم: قرنطینه در کجا صورت گرفته است؟ در حالیکه هیچ کدام از مسافران ورودی از چین تا حتی اسفند ماه و شاید تا به حال به قرنطینه فرستاده نشده‌اند به جز دانشجویان ایرانی ساکن در ووهان چین که به ایران منتقل شدند.

سئوال سوم: اعرافی که به قول او، دو نفر پذیرش و قرنطینه شده‌اند باید به این سئوال جواب بدهد: آن طلبه‌های دیگر چینی که قبلا پذیرش شده و مرتب در رفت و امد میان ایران و چین بوده اند کی و کجا قرنطینه شده اند؟ حال که آغاز شیوع ویروس کرونا از قم بوده به چه دلیل قم از همان ابتدا قرنطینه نشد؟

   گفته می‌شود: رسانه‌های ایران از تشکیل جلسه شورای عالی امنیت ملی با حضور وزیر بهداشت ایران در ۳ اسفند خبر داده بودند، گفته می‌شود وزارت بهداشت درخواست کرده بود قم

قرنطینه شود؛ ولی این درخواست با مخالفت حسین طائب، رئیس سازمان اطلاعات سپاه در این جلسه روبرو شدهاست. او اعلام کرده بود قم، «آبروی اسلام» است و قرنطینه آن موجب سوءاستفاده رسانه‌های آمریکایی می‌شود.

   پیش‌تر در حالی که وزارت بهداشت پیشنهاد محدودیت موقت رفت‌وآمد به اماکن زیارتی و مذهبی قم را ارائه کرده بود، این امر از سوی مسئولین اماکن مذهبی قم اجرا نشد. به طوری که در دوم اسفند، کیانوش جهانپور، مسئول روابط عمومی وزارت بهداشت ایران، از محدود نشدن تجمعات در مراکز مذهبی از جمله زیارتگاه‌های استان قم انتقاد کرد.

   سید محمد سعیدی، تولیت حرم فاطمه معصومه (ع) و امام جمعه قم، در واکنش به شیوع

کروناویروس در قم و احتمال قرنطینه این شهر گفت: «ترامپ ، این مرد خبیث و کثیف و شرور، شهر مقدس قم را هدف قرار داده و به بهانه پدیده کرونا می‌خواهد ضربه فرهنگی و حیثیتی به قم بزند. ترامپ خائن و مزدوران داخلی آرزوی شکست قم را به گور خواهند برد.»

   او همچنین حرم معصومه را «دارالشفاء» دانست که مردم بروند و بابت امراض روحی و جسمی از آن شفاء بگیرند.

   در ۷ اسفند ۹۸ وبسایت حرم معصومه با انتشار یادداشتی ضمن اعتراض به تصمیم شورای تأمین استان قم برای ضدعفونی کردن حرم، مدعی شد «سازه‌های آن حرم، به دلیل استفاده از نقره در بالاترین سطح آنتی‌باکتریایی و سد محکمی برای اپیدمی کرونا است».

   سید علی‌اکبر حسینی‌نژاد، مشاور تولیت حرم فاطمه معصومه در واکنش به درخواست تعطیلی موقت حرم برای جلوگیری از شیوع بیشتر کرونا گفت: «تعطیل کردن حرم چه ضرورتی دارد؟ مردم خودشان باید مراقب باشند. تعطیل کردن حرم پیام تلخی دارد، اینجا پناهگاه مردم است و نشستن مردم در گوشه‌ای از حرم و صحن، مشکلی پیش نمی‌آورد. دشمن می‌خواهد با استفاده از این روش هراسی را در دل‌ها ایجاد کند و قم را شهری ناامن نشان دهد و انتقام همه شکست‌های خود را از قم بگیرد.»

   در نهایت در ۲۶ اسفند و با انتشار بیانیه مشترک از سوی بهرام سرمست استاندار قم و تولیت‌های حرم فاطمه معصومه و مسجد جمکران درهای این دو مکان مذهبی بسته شد. عده‌ای از افراد مذهبی با جمع شدن مقابل درهای حرم حضرت معصومه، به این اقدام اعتراض کرده و یکی از درب‌های ورودی را شکستند. این حملات با انتقادات گسترده مواجه شد و حوزه علمیه قم نیز آنرا هتک حرمت نامید..

 

دوم: شهر دیگر گرفتار این ویروس که به سرعت کشتار خود را آغاز کرد، شهر رشت و استان گیلان می‌باشد. دلیل آن نیز حضور ورزشکاران چینی در این شهر و نه سوله‌های میان راهی تهران و رشت در زمان ریزش برف شدید و بسته شدن جاده ها بوده است. زیرا ورزشکاران چینی برای دریافت مجوز حضور در بازیهای المپیک به مسابقات جام نامجو در گیلان رفته بودند و ویروس را آنها به ان شهر برده و منتشر ساخته اند به خبر زیر توجه فرمایید.

   نمکی شیوع ویروس کرونا در گیلان را متفاوت از قم خوانده و گفته‌است: «آنچه در گیلان رخ داد با آنچه در قم رخ داد دو مقوله کاملا متفاوت بوده است و برای تک‌تک موارد ابتلاء ما توضیح داریم و همه آنها را مورد به مورد بررسی کردیم که در جلسه غیرعلنی باید گفته شود».

   رقابت‌های وزنه‌برداری بین‌المللی «جام پهلوان نامجو» از 13 تا 16 بهمن با حضور وزنه‌بردارانی از 18 کشور دنیا و با هدف کسب سهمیه المپیک 2020 توسط ورزشکاران در ورزشگاه 6 هزار نفره شهدای رشت برگزار می‌شود.

   خانم مریم بخشی، مدیرکل ورزش و جوانان استان گیلان، به حفظ آبروی گیلان در راستای برگزاری مسابقات «جام پهلوان نامجو» تاکید کرد و افزود: در این مدت سیاه‌نمایی‌های مختلفی پیرامون امنیت این کشور اتفاق افتاد تا از این طریق برگزاری مسابقات ورزشی و بین‌المللی در ایران دچار چالش‌ شود اما با تلاش‌ وزیر ورزش و جوانان و سایر افراد به جامعه جهانی اطمینان داده شد که امنیت لازم در این کشور برقرار است.

   مدیرکل ورزش و جوانان استان گیلان با بیان اینکه تا امروز با هیچ انصرافی از سوی تیم‌هایی خارجی حاضر در مسابقات وزنه‌برداری «جام پهلوان نامجو» روبه‌رو نبوده‌ایم ابراز داشت: به‌طور کلی 18 تیم از کشورهای مختلف در این مسابقات شرکت می‌کنند و تیم کشور ترکیه نیز اخیراً به لیست شرکت‌کنندگان اضافه شده است.

   بخشی با اشاره به اینکه مشکلی برای برگزاری این مسابقات در مجموعه ورزشی شش هزارنفره شهدای رشت وجود ندارد و زیرساخت‌ها آماده است عنوان کرد: ورزشکاران چینی حاضر در مسابقات نیز چکاپ کامل شدند و بررسی‌های لازم انجام شد تا نگرانی بابت بیماری کرونا ایجاد نشود.

   به راستی وقتی خانم مریم بخشی در روزهای دهم و یازدهم، قبل از برگزاری مسابقات سخن از چکاپ وزنه برداران چینی در رابطه با ویروس کرونا بمیان می‌آورد، آیا ممکن است که مسئولان در جریان این ویروس قرار نداشته باشند و یا اینکه خانم مریم بخشی دروغ می‌گوید و در آن زمان وزنه برداران چینی چکاپ نشده‌اند و او از ویروس کرونا خبر داشته است .

   به هر حال ویروس کرنا به سرعت شهر رشت و بعد شهرهای دیگر استان گیلان را در نوردید و صدها کشته بر جای نهاد. آیا وزنه برداران چینی 14 روز قرنطینه را گذرانده بودند؟ اگر چنین بود، باید اواخر دیماه وارد ایران می‌شدند .

   گفتنی است که در 15 اسفند ماه سال 98، وضعیت شهر رشت قرمز اعلام شده بود این شهر از اواخر بهمن ماه درگیر ویروس کرونا شد.

   علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزیر بهداشت، با بیان اینکه این بیماری از دو منشأ قم و گیلان به سایر نقاط کشور سرایت کرده، تعدادی کارگر و دانشجوی چینی در قم را عامل آن دانست. وی با تأکید بر اینکه در رابطه با گیلان اطلاعاتمان کامل نیست این احتمال را مطرح کرد که تعدادی از دانشجویان ساکن ووهان چین، که قبل از قرنطینه این شهر به استان گیلان آمده اند می‌توانند ناقل باشند.

 

سوم: یکی دیگر از استان‌هایی که در رابطه با ویروس کرونا به سرعت گرفتار شد، استان گلستان بود که میت وان علت آن را حضور نزدیک به 60 طلبه زن و مرد چینی ترکمن در این استان و شهر گرگان در حوزه وابسته به جامعةالمصطفی، دانست که به چین رفت و آمد داشته اند و اتفاقا در این شهر هم ازدواج کرده اند و هم جشن سال نو چینی را برگزار کرده‌اند.

   لازم به یاد آوری است که از میان 50 میلیون چینی مسلمان حدود 5 میلیون مسلمان شیعه وجود دارد و کشور چین نیز برای ایجاد تفرقه از رفت و آمد طلبه‌های چینی به ایران ممانعت نمی‌کند تا شاید اختلاف و شکاف میان شیعه و سنی در بین مسلمانان چینی موجب سرگرم شدن آنها با یکدیگر شود

   در اخبار استان گلستان، در مورد سلامتی این دانشجویان آمده است:دانشجویان چینی مقیم گرگان در سلامت هستند:

   گرگان - ایرنا - معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گلستان گفت که تاکنون موردی از وجود ویروس کرونا در این استان تایید نشده و دانشجویان چینی ساکن گرگان هم در سلامت هستند.

   دکتر سراج‌الدین عارف نیا امروز یک‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: اگر اتباع چینی ساکن در گلستان طی ۱۴ روز اخیر به کشورشان سفری داشته‌اند حتما مورد نمونه برداری پزشکی قرار می‌گیرند. همین گونه تست گرفتن و آزمایش کردن را نیز خانم مریم بخشی در مورد وزنه برداران چینی در رشت گفته بود که آن بلا بر سر شهر رشت و استان گیلان آمد.

   در همین ارتباط مسوول روابط عمومی جامعةالمصطفی گرگان گفت: در این مرکز حدود ۶۰ دانشجوی چینی مشغول تحصیل هستند و محدودیتی برای سفر به کشورشان وجود ندارد

اما هنگام بازگشت به ایران حتما قرنطینه و آزمایش‌های لازم پزشکی از آنها به عمل می‌آید.

   سعید رنجبر به خبرنگار ایرنا افزود: پس از شیوع ویروس کرونا در برخی کشورها هیچ‌یک از دانشجویان چینی مشغول به تحصیل در گرگان به کشورشان سفر نداشته‌اند.

   جامعةالمصطفی شعبه گرگان حدود ۷۰۰ طلبه و دانشجوی زن و مرد خارجی از کشورهای مختلف دنیا دارد. خبرگزاری رکنا خبر زیر را منتشر ساخت:

   تعداد جان‌باختگان کرونا در گلستان به ۱۳۷ نفر رسید. تعداد جان‌باختگان کرونا در گلستان به ۱۳۷ نفر رسید ... و بوستان‌های عمومی از جمله تمهیدات برای پیشگیری از شیوع کرونا در این استان است