رسانه‌ های شخصی و جنگ روانی/ شورش و جنگ و تخریب یا جنبش صلح و سازندگی در پسا کرونا؟، مصاحبۀ حسین جواد زاده با علی صدارت در رادیو عصر جدید

 
                                                                                        sedarat ali 20140105
                                                                                  برای شنیدن صدای این مصاحبه اینجا را کلیک کنید
                                                                                 
 
بحران کووید ۱۹، از نوع بحران ‌هایی است به ندرت، و هر چند قرن یکبار اتفاق می ‌افتد.
 
الان ما درون این بحران و گرم این ماجرا هستیم و خودمان ابعاد این بحران را آنطور که بعدها تاریخ ‌نویسان خواهند نوشت، احساس نمی ‌کنیم. البته تبعات فاجعه ‌آمیز بحران، بخصوص در بعد اقتصادی و معیشتی، هنوز در راه هستند.
 
اگر مانند گذشته (و از جمله بعد از بحران دات کام در اوایل سال۲۰۰۱، و بحران سقوط بازار سهام در سال ۲۰۰۸) چرخیدنِ در بر پاشنۀ سرمایه ‌سالاری ادامه پیدا کند و همان سیاست‌ ها ادامه یابند، ابعاد سایر همه بحران ‌هایی که تمدن قرن۲۱ با آنها روبرو بوده، بسیار گسترده‌ تر خواهند شد.
 
جهان پساکرونا، با دنیایی که ما در قبل از شروع سال۲۰۲۰ می ‌شناختیم، تفاوت‌ های عظیمی خواهد داشت.
 
پرواضح است که قدرت ‌ها و سلطه ‌گران، برای ماهی گرفتن از این آب گل‌آلوده، بیکار‌ ننشسته ‌اند.
 
برای اینکه قدرت‌ ها و سلطه ‌گران، بتوانند به پیش‌ برد منویات خود و به هدف ‌های خود برسند، مدیریت یک پیش‌ نیاز حیاتی بسیار ضروری است. آن پیش‌ نیاز، براه انداختن و مدیریت انواع جنگ ‌های روانی، و پیروزی در آن جنگ ‌ها است.
 
از نیرنگ‌ های شناخته شده و مؤثر سلطه‌ گران و قدرت‌ ها برای پیروزی در جنگ‌ های روانی، سه مورد را در این گفتگو مورد بحث قرار می ‌دهیم و مثال‌ هایی می‌آوریم:
 
۱- استروتُرفینگ (Astroturfing) یک حرکت مزورانۀ سیاسیِ دروغین و ساختگی است که شرکت ها و بنگاه ها، و یا گروه ها و احزاب سیاسی، تعدادی از مردم را، (بعضی دانسته و استخدام شده، و بسیاری دیگر را نادانسته و داوطلبانه) برای پیشبر‌د منافع و منویات و اهداف خود، بکار می ‌گیرند و ابزار دست خود می‌ کنند تا توسط آ‌نها با کنش ‌هایی با هدف‌ هایی صوری، هدف ‌های اصلی خود را با ظاهر یک حرکت خودجوشِ مردمی، عملی کنند. روشی که در بیراهه رفتن انقلاب۱۳۵۷ و نیز از ابتدای بحران کرونا در ایران، شاهد آن بوده ‌ایم.
 
۲-پسا حقیقت (Posttruth)  به معنی شرایط و زمانی است که برای ساخته شدن نظر و عقیده و باور در افکار عمومی،  واقعیت‌ های ملموس، جای خود را به احساساتِ بریده از واقعیت، و باورهای شخصی سوگرایانه می ‌دهند. استنباط ها و برداشت ‌های سوبجکتیو، واقعیت‌ های اُبجکتیو را به تدریج و به درجات مختلف، از افکار عمومی و وژدان همگانی، به کناری رانده، و چه بسا کاملاً جانشین آن می ‌شوند. واقعیتی که در بزنگاه های این چهار دهۀ اخیر، و نیز در همین دوران بحران کرونا دیده ‌ایم.
 

۳-پیتزاگیت: (Pizzagate) مثال موفقی از استروترفینگ و پساحقیقت است که طرفداران ترامپ در مبارزات انتخاباتی، با موفقیت توانست ضربه مهلکی به کلینتون بزنند. مطلبی که در بسیاری از بازگوکنندگان این گونه «وقایع» مشاهده می‌شود این است که آن‌ها با اصرار تصور می‌کنند خود به شکلی شاهد آن «واقعیت» بوده‌اند، و به تکرار می‌گویند: «… من با گوش خودم شنیدم….» و یا «…من با چشم خودم دیدم…» و در آن اصرار و تاکید می‌ورزند. این یک پدیده تعریف شده روانشناسی است. این که اگر این افرادی که در مورد آن «واقعیت» فکر می‌کنند تجربه شخصی داشته‌اند را مورد سوال قرار دهید، به شدت حالت دفاعی می‌گیرند و عصبانی می‌شوند، هم یک واکنش تعریف شده و بسیار شایع است. توضیح اینکه بسیاری از این افراد، دانسته و به عمد دروغ نمی‌گویند، بلکه فقط در جنگ روانی، شکست خورده‌اند و خود اسباب دست قدرت‌هایی که این جنگ را مدیریت می‌کنند شده‌اند، البته نادانسته و ناخواسته.

تزویر ادعای دروغین اشعه موی زن، و نسبت دادن آن به آقای بنی‌صدر مثال موفق دیگری از این نوع است. جالب است که بسیاری از کسانی که توسط قدرت‌ها بازی خورده‌اند و خود شاهد یک «واقعیت»، که در واقع اصلا اتفاق نیفتاده است بوده‌اند، با رژیم ولایت مطلقه کاملا مخالف هم هستند. از موقعی که قدرت‌پرستان و زورمداران، آقای بنی‌صدر را مانع بزرگی برای تجدید ساختار قدرت‌مدارانهٌ ولایت مطلقهٌ پهلوی یافتند، یعنی در واقع از همان دوران انقلاب، جنگ روانی علیه آقای بنی‌صدر و خط و ربط استقلال و آزادی شروع شد. در دورانی که کودتای خرداد۱۳۶۰ شروع شد و بعد از آن، و با جستجو در اسناد سفارت امریکا بعد از گروگان‌گیری، و به خصوص در دورانی که داستان دادگاه میکونوس اوج می‌گرفت، رژیم ولایت مطلقه، بیشترین تلاش‌ها را برای یافتن اسناد و مدارکی برای تخریب بنی‌صدر انجام داد که البته باشکست بزرگی روبرو گردید. چهار دهه بعد از کودتای ننگین خرداد۱۳۶۰، هر چند وقت یکبار، رژیم خود را مجبور دیده که خلاف سیاست خود مبنی بر ممنوع‌التصویر، و ممنوع‌الصدا، و ممنوالنام، و… بودن آقای بنی‌صدر عمل کند و در دستگاههای رسانه‌ای خویش برنامه‌هایی پر از دروغ و ناسزا را منتشر کند. دستگاه عریض و طویل رسانه‌ای و اطلاعاتی و امنیتی رژیم، هیچ‌وقت (هیچ‌وقت) فیلم و یا سند مستند دیگری از جلسه‌ای که مربوط به دروغ اشعه موی زن باشد را منتشر نکرده است. متاسفانه، جنگ روانی قدرت‌ها علیه بنی‌صدر و خط و ربط استقلال و آزادی، موفق بوده است و بعد از چهل سال! هنوز هم عده‌ای از اشعه موی زن، و پوتین در نیاوردن برای نابودی کوردها، خیانت در جنگ، و به صدام زمین بدهیم زمان بگیریم، و لباس زنانه، و قتل عام کردها، و… می‌گویند و می‌نویسند و… و بعضی آن‌چنان که خود شاهد سمعی و یا بصری ماجرا بوده‌اند!!!

سازندگان دروغ، دروغ را مطابق اندیشهٌ خود می‌سازد. کسانی این دروغ را ساخته، و بضی بسیاری از کسانی که این دروغ را باور و تکرار می‌کنند (حتی خانم‌ها)، تصویری که از زن دارند، بیشتر از یک شیئ جنسی نیست! سوال و جواب مربوط به اشعه، در کتاب ’خانواده در اسلام، مسئله حجاب، سیستم‌های اطلاعاتی‘ در تیر ماه ۱۳۵۹، ششمین چاپ را داشت. در صفحه۹۹ کتاب، سوالی که از آقای بنی‌صدر شده را می‌بینیم:

 

 

 

سوال= «من با چنر نفر از پسرهای دانشجو در مورد پوشیدن موی زن بحث میکردم و آن را به عنوان حجاب قبول نداشتم و معتقد بودم که اگر لباسم متناسب باشد و خودم را بپوشم. همین حجاب است. هرکدام از اینان دلیلی بر پوشیدن موی سر میآورد و یکی از انها دلیلی را پیش کشید که میگفت : پابت شده است موی سر زن اشعه‌ای تولید میکند که روی مرد اپر میگذارد بطوریکه این باعث میشود که مرد از حالت عادی خارج شود. حالا از شما میخواهم بگوءید این نظریه تا چه اندازه درست است ؟»

آقای  چرا سلطنت طلبها میگویند که شما گفته اید موی زن برق دارد

https://www.youtube.com/watch?v=WlkXeSRNO_0 

  https://www.youtube.com/watch?v=GDEaF-EM1ls 

❊❊❊

انتخاب سرنوشت ما در دوران پساکرونا، در دست ما است:

هشدار!!!

آیا با انفعال، با پذیرش تزویرهای قدرت‌ها، در جنگ روانی آنها شکست می‌خوریم و در دوران پساکرونا، تنگنا و زندان بد و بدترهایی که خود را در آن محبوس کرده‌ایم تنگ‌تر خواهیم کرد؟ در این صورت شاهد شورش‌ها و آشوب‌ها و تخریب‌ها و ‌ها و… خواهیم بود!

ولی اگر تعداد هرچه بیشتری از همه ما، با آگاهی از نیرنگ‌هایی که قدرت‌ها، در جنگ روانی بکار برده و می‌برند و خواهند برد، شور و شعف حضور در میدان ساختن سرنوشت، و شادی و غرور مشارکت در سرنوشت‌های خوب و خوب‌تر را بر خود روا داریم، در این صورت شاهد جنبش و جوشش و نهضت و سازندگی و دوستی و صلح و… خواهیم شد.

❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊

❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊

پ ن : 

وقتی منظور از ورود در بحث و مباحثه، حل شدن مساله‌ای، و یا رفع شبهه و اشتباهی است، آوردن دلیل و سند و مدرک، کفایت می‌کند که شخصی که در جنگ روانی شکست خورده و وسیله دست سلطه‌گران و قدرت‌مداران شده است، دست از عناد و تخریب و خشونت بردارد. در این صورت، بحث به بیشتر شدن  دوستی‌ها و افزایش سرمایه اجتماعی می‌انجامد. همیشه، و بخصوص در این زمان، به چیزی که میهن ما احتیاج مبرمی دارد، افزایش دوستی‌ها و صلح و آرامش است. از این فضای خشن و متخاصم، آنکه استفاده می‌برد، ولایت مطلقه است. 

ولی اگر قصد، پافشاری در تخریب و خشونت است، و طرف مقابل بدون اینکه حتی به خود زحمت نگاهی سطحی به سندها و مدرک‌ها بیندازد را بدهد، نه تنها اصرار می‌ورزد که به مانند اسلحه‌ای در دست سلطه‌گران، در جنگ روانی آنها علیه مردم، به تهمت و دروغ‌های گذشته خود ادامه بدهد، بلکه با تکرار دروغ‌های دیگری، در سراشیبی دوری از دموکراسی پیش برود، آن وقت بهتر است که از ادامه بحث، خودداری شود. بعد از آن همه سند و مدرک در رد تهمت دروغ اشعه مو به بنی‌صدر، باز هم از «کسی که با موی زن مشکل داشت» سخن به میان است! البته باید انصاف داشت، نتوانسته‌اند به تهمت اشعه و برق و امواج و… مو ادامه دهند و تخفیف داده‌اند و فرموده‌اند  «کسی که با موی زن مشکل داشت»  

کسی که خوابیده را میشود بیدار کرد، ولی کسی که خود را به خواب می‌زند را نه! 

در ذیل کامنتی را که در باره این مقاله دریافت کردم را با شما همو‌طنان عزیز به اشتراک می‌گذارم: 

«ظاهرن این هم روش جدیدی برای ایجاد سکوت( ادعای ترور شخصیت)در ممانعت از افشاشدن کسی که با موی زن مشکل داشت و نیز به عنوان فرد دوم حکومت ننگین ج ا نخست مسئول ماندگاری این رژیم ارتجاعی ونیز ادامه جنگ وخون ریزی و نیز ‌مهر تائید به کودتای فرهنگی مورد علاقه خمینی .‎»

برای اطلاع بقیه هم‌وطنان، لینک‌های ذیل را در جواب می‌آورم:

https://alisedarat.com/category/jang-iran-iraq/

 

https://www.youtube.com/watch?v=VhFFx9U3hXA&feature=emb_logo

 

❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊

 

 SoundCloud

 

فایل صوتی در ساندکلاد استقلال و آزادی، برای پیاده کردن (دانلود)، و پسندیدن (لایک) و یا نپسندیدن و لطفا هم‌رسانی

 

https://soundcloud.com/a-banisadr/sedarat-99-02-19asrjadid  

 

❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊

 

❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊❊

 

با جنگ روانی است که رژیم ولایت مطلقه، توانسته است ۴دهه مردم ایران را منفعل و بی‌عمل نگاه دارد که بتواند بر آنها سلطه داشته باشد. تا جایی که بعضی از مردم با پای خود به حوزههای رای‌گیری میروند و با دست خود به این رژیم مشروعیت میدهند، تا باز هم بر سر کار بماند و به تجاوزها به حقوق آنها، ادامه دهد!

 

و نیز با جنگ روانی است که رژیم  ولایت مطلقه، توانسته و می‌تواند افراد یگان ویژه و سایر قوای سرکوب و قوای اطلاعاتی و امنیتی را، به مانند حیوانات وحشی،  به جان هموطنانشان، خواهران و برادرانشان، بیاندازد. 

 

همه به کمک همدیگر میتوانیم هرگونه سانسوری را از بین ببریم، و برای اینکار وسایل متعددی در اختیار شما و همهٌ ما موجود است.

 

جنگ واقعی ، جنگ روانی است. 

 

❊❊❊❊❊

 

❊❊❊❊❊