نادر انتظام: عیدفطر، لحظه تلاقی دو نگاه، بر انسان فطری مبارک باد

entezam naderاغَيْرَ اللَّهِ أَتَّخِذُ وَلِيًّا فاطِرِ السَّماواتِ وَالْأَرض، پدید آورنده هستی، چه کسی را بجز وجود عزیز تو به سروری انتخاب کنم.

پدید آورنده هستی، تنها ترا به سروری خود در هر دو جهان انتخاب کردم، بر حیاتم سروری فرمودی، و بر مماتم نیز و مرا در زمره راست کردارانت قرار ده . آمین

توئی که با سرانگشتان رحمتت، دانه ام را در اقیانوس حکمت و عظمت خود شکافتی، برنگ خود بس زیبا نقاشیم کردی، بر عرشه کشتی خلقت به زمینم سفر دادی، در قلب تپنده زمین رشدم دادی، به امانت آگاهی خود مفتخرم کردی و بزیر چتر ولایت عشق خود به هستی عاشقم کردی و بهنگام دل تنگی هام دریچه فطرتم را بسوی عرش رحمتت گشودی و می گشائی و برای اطمینان خاطر از گنجینه ای را که بنام فطرت خدائیت درژن عشق بخودت در درونم تا لحظه دیدار بدست خود و بدور از چشم دشمن و دستبرد ناخلفان نهادی به پیامی را که به ابراهیم دادی دلگرمم کردی و فرمودی :

فَأَقِمْ وَجْهَكَ لِلدِّينِ حَنِيفًا فِطْرَتَ اللَّهِ الَّتىِ فَطَرَ النَّاسَ عَلَيهَْا لَا تَبْدِيلَ لِخَلْقِ اللَّهِ ذَالِكَ الدِّينُ الْقَيِّمُ وَ لَاكِنَّ أَكْثرََ النَّاسِ لَا يَعْلَمُونَ ( بر گیر طناب دین حنیف را و راست گردان رویت را برای دین حق گرای، آفرینش خدا را که آفرید انسان را بر آن، نیست تغییری آفرینش مر خدا را، این است آن دین راست و درست ولیکن اکثر مردمان نمیدانند .

ای آنکه اول از همه نامم در دفتر آفرینش و صحیفه ایجاد تو افتاد، خلعت خلقتم بخشیدی و در کنف عنایت ربانی پرورشم دادی و مشمول احسان خود ساخته، از خوان کرم و سفره انعام عام غذایم دادی، نسخه عاشق شدن را در طاقچه خانه قلبم به امانت گذاشتی، باز با من بر کرم اولیه و محبت گذشته باش . مرا عاشق بمیران .

خداوند رحمان، بما گفتند عید فطر تصویر کوچک قیامت توست، روزی که ما سالی یکبار به باز خوانی سناریوی فطری خود باز میگردیم، روزی که کارنامه نقاشی های دیوار امانت ترا با اعمال سی روز و شب گذشته خود نقاشی میکنیم و آنرا در راه بازگشت بسوی تو تقدیمت میکنیم .

خداوندا، پیروان عیسا فرزند مریم دو پدیده نو ظهور هستی در چنین روزی از تو درخواست عیدی کردند و تو؛

کریمی که از خزانه غیب، کبر و ترسا وظیفه خور داری،

دوستان را کجا کنی محروم تو که با دیگران نظر داری .

فطرت، کتاب روان شناسی انسان است، اگر برای انسان فطرت قائل نباشیم مسخ انسان معنائی ندارد، یعنی تا برای انسان یک واقعیتی، یک فطری، یک ماهییتی قائل نباشیم نمی توانیم قائل به از خود بیگانگی او شویم. فطرت دانشگاه پرورش ماست، اگر بدروس آن توجه کنیم خداوند هستی را بر معلمی روان شناسی مان پذیرفته ایم .

عید فطر بر شما مبارک، روز یکشنبه بهنگام بازگشت بسوی معشوق، ما را نیز یاد کنید .

چهار شنبه بیستم ماه می ۲۰۲۰ ، آمریکا . نادر انتظام