اعتیاد و معتاد معضل حل ناشدنی ؟! جهانگیر گلزار

golzar-9

اسم قرص عشق را شنیده اید ؟

قرصی که پس از مصرف آن شخص برای مدت کوتاهی به افراد اطرف خود علامند می شود و احساسات زیاد نشان می دهد . قرصی که باعث بالارفتن فشار خون و تپش قلب می شود . دمای بدن را بالا می برد . مصرف زیاد آن باعث تشنج و مرگ می شود . این قرص جزو روانگردانهای جدید است که از ترکیب فنیل‌اتیل‌آمین و آمفتامین می باشد . مشخصه قرص عشق کلمه M یا LOVE بر روی آن حک و یا تصویری از قلب بر روی آن کشیده شده و از قرص‌های رایج در مهمانی‌هاست. فرد مصرف کننده احساس می‌کند که در مدت زمان کوتاه و به صورت موقت به افرادی که در اطراف او هستند علاقه‌مند شده، به همین دلیل این قرص به «عشق» معروف است. مصرف قرص عشق به همراه مشروبات الکلی سازگار نیست ودر بسیاری از موارد منجر به سکته قلبی می‌شود. فردی که برای اولین بار این قرص را تجربه می کند ، سطح تحرکش بالا رفته و انرژی فراوانی در ذهنش آزاد می شود که باعث تپش قلب می گردد . این حالت باعث می شود که شخص نیاز به مصرف مجدد را می یابد و بعد از مدتی قرص تاثیر اولیه اش را در بدن از دست می دهد و شخص مصرف کنند بخاطر وابستگیش به این قرص مقدار مصرف را بالا می برد که در مواردی به مرگ ناشی می شود . برای بسیاری مصرف این قرص به افسردگی تبدیل می شود و در مواردی افراد معتاد دست به خودکشی می زنند .

جامعه جوان ایران به دنبال روانگردانی است که خود را از دست فشارهای اجتماعی و اقتصادی و نبود آینده روشن و نبود امنیت رها کرده و با استفاده مخدر درد اصلی که تغییر ساختار نظام است را فراموش می کند . متاسفانه تاثیر مواد مخدر بر روی جامعه جوان بی عملی و بیماری نمی دانم چه کنم را باعث شده است .

قرص عشق یکی از 800 ماده روان گردانی است که در بازار ایران یافت می شود .

 

پان پراگ را می شناسید

این ماده مخدر اعتیاد آور است و در بازار مواد مخدر عرضه می شود . این ماده در اشکال مختلف و در بسته بندی‌های زیبا و شیک مثل سماق و نمک‌های رستورانی و یا به شکل آدامس و یا خوشبوکننده‌های دهان در طعمهای مختلف از جمله نعنایی، پرتقالی و... عرضه می‌شود.

این ماده اسامی مختلفی دارد چون پان گراس ، پان عربی ، بی تی و در بسته بندی های شیک با عکس هنرپسشه ها بر روی بسته بندی در بازار مواد مخدر یافت می شود .

ماده اولیه این مخدر تنباکو ، آهک ، خاکستر ، ادویه های معطر می باشد. این ماده در انسان احساس سرخوشی موقت ، گیجی و شادی کاذب می نماید .

قیمت این ماده شیمیایی ارزان است و متاسفانه بین دانش آموزان و نوجوانان و جوانان پخش می شود .

 


مواد اعتیاد آور رایج در ایران

در حال حاضر دو مجموعه ماده مخدر در ایران همه گیر شده است . یکی مواد مخدر صنعتی و یکی مواد مخدر سنتی . متاسفانه بسیاری از جوانان به مواد مخدر صنعتی و شیمیایی روی آورده اند .

مواد مخدر سنتی که در ایران بسیار رایج بوده و می باشد مثل تریاک، هروئین و سایر فرآورده های طبیعی، عموما آثار و عوارض جسمانی زودرس را به همراه دارند ، برای مثال فرد مصرف کننده اینگونه مواد ، به سرعت تکیده و لاغر می شود و لب هایش سیاه و رنگ پوست او تیره و قامتش خمیده و چهره پژمرده پیدا می کند و مردم در شرایط فعلی در ایران که اعتیاد همه گیر شده است زود به این آثار پی می برند و در بسیاری از موارد برایشان مشخص می شود که این شخص معتاد گردیده است .

استفاده کننده از مواد مخدر صنعتی مثل شیشه و بسیاری از روانگردانها ، تغییر در اندازه مردمک چشم بوجود می آورد و زخم احتمالی در گوشه ها و کنار لب و زبان را تولید می کند و مصرف کننده کمی لاغر می شود . نشانهای استفاده از این ماده در پر حرفی ، پر فعالیتی و یا یاس و افسردگی گوشه ای از تغییرات رفتاری مصرف کنندگان مواد صنعتی می باشد . افراد مصرف کننده صنعتی دچار توهم و اختلال در شناخت می گردند و در این حالت رفتارهای خطر ناک انجام می دهند .

مواد مخدر صنعتی دارای بوی خاصی نیستند و برای بسیاری استفاده از آن قابل تشخیص نیست . مواد مخدر سنتی معتاد را اگر به او مواد نرسد خمار می کند و بعد از یکی دو روز T ریزش آب از دهان و چشم و بینی در آنها نمایان می شود . آدمهای بیقراری می شوند و دردهای عصبی و عضلانی دچارشان می گردد و مشکل گوارشی پیدا می کنند و در بسیاری از موارد دچار تشنج می شوند .

کسی که شروع به استفاده از مواد صنعتی نموده است بهتر می تواند علائم کمبود را نشان ندهد . شخص مصرف کننده مواد صنعتی مثل معتادان سنتی خمار و بی قرار نیست و کمتر قابل تشخیص می باشد . یکی از دلایل اعتیاد بین جوانان به این مواد به همین دلایل می باشد .

در حال حاضر هروئین تدخینی که قابل دود کردن و کشیدن است و تریاک و حشیش و گل از موادی هستند که بیشتر مصرف می شود .

حدود یک سوم از نوجوانان مصرف کننده شاهدانه ای ( حشیش گل ) مبتلا به اختلالات اضطرابی و افسردگی و استرس و از انگزیره افتادن و اختلال در توجه و کمی حافظه و ضعف در برنامه ریزی و هدف گذاری می شوند . درمان معتادان به حشیش گل بسیار سخت است که رفتارهایشان معمومی بگردد و بتوانند زندگی خود را سامان بدهند .

 

 

اعتیاد به مادر اعتیادها یعنی سیگار

شاید باور نداشته باشید که بدترین اعتیاد ، اعتیاد به سیگار و تنباکو است . اکثر اعتیادهای به مواد مخدر و دیگر اعتیادها از اعتیاد به سیگار ناشی می شود .

حدود 22 تا 24 درصد مردم ایران سیگار می کشند . از این تعداد 4 درصد بانوان و دختران جوان می باشند .

بر اساس آمار جهانی به ازای کشیده شدن 1 میلیون نخ سیگار یک نفر می میرد . در ایران سالانه 60 میلیارد نخ سیگار کشیده می شود . و بر اساس معیار یک میلیون مصرف سیگار یک مرگ ، سالانه در کشورمان 60 هزار نفر جان می دهند .

آمار جان باختگان بیماری کرونا در کشورمان تا به امروز 20 تیر ماه 1399 به ۱۲ هزار و ۴۴۷ تن رسیده است.

توجه کنید که در حال حاضر که کرونا جان می گیرد و جهان خود را در خطر می بیند چه اندازه توضیحات داده می شود و آموزش داده می شود که جلوی مرگ انسانها گرفته بشود در صورتی که ، برای مصرف سیگار تبلغات نیز می نماید . از اول سال 99 تا امروز 20 تیر ماه 1399 حدود 20 هزار نفر بخاطر مصرف سیگار در کشورمان جان داده اند . چرا این فاجعه برای اذهان مردم امری معمولی شده است و قابل درک نیست ؟

ذهنیت اعتیاد به سیگار از پشتیبانی تبلیغاتی تولید کنندگان سیگار برخوردار است . در حال حاضر مرگ سیگار گویی قابل مشاهده نیست .

قابل توجه اینکه 20 درصد افرادی که بخاطر سیگار و توتون می میرند خود معتاد به سیگار نیستند بلکه در معرض دود آن روزانه قرار می گیرند . افرادی همچون فرزندان و همسر که ناخواسته معتادن در حاشیه هستند و روزانه بدنشان و روحشان در حالت آسیب دیدن است . و مرگ زود رس سرغشان خواهد آمد .  

کشیدن قلیان و سیگار در بین جوانان کشورمان رایج شده است .

بر اساس مطالعات انجام گرفته بین دانش آموزان و دانشجویان ایرانی، سابقه مصرف قلیان بین پسران تا ۶۵ و بین دختران تا ۳۸ درصد گزارش شده است.

قابل توجه اینکه از دود سیگار چهار هزار ماده سمی و از دود قلیان هفت هزار و ۵۰۰ ماده سمی خارج می‌شود.

شاید خواننده سیگاری بگوید که من هنوز زنده ام . سوال این است تا کی ؟ چه اندازه شما در مقابل بیماریها ضعیف هستید ؟ از اینکه در بیمار کردن دیگری بیتفاوت هستید آیا خوشنودید ؟ چه اندازه عمر مفید خود را کوتاه می کنید ؟ در مرگ دیگران و در آلوده کردن محیط زیست چقدر شریکید ؟ از خود این سوالات را می کنید ؟ یا اینکه با توجیح اعتیاد خود را ادامه می دهید .

دوستی دارم که سال گذشته به دیدنش رفته بودم و او سعی می کرد دور از من بنشیند و سیگار بکشد و من ابراز ناراحتی می کردم . او اعتراض می کرد که چرا من غر می زنم .

امسال به دیدنش رفته بودم و او چند ماهی است که بعد از سالهای طولانی سیگار را ترک کرده است . برایم جالب بود که می گفت حالا می فهمم که چرا تو همیشه از کشیدن سیگار من ناراحت بودی و تذکر می دادی . از سال گذشته به هر سیگاری که می رسم او را تشویق به ترک سیگار می کنم و از بوی آن متنفرم . به من گفت ببخش که تو را ناراحت می کردم و نمی فهمیدم .

منتظر نباشیم که دولتها برای ما تصمیم بگیرند که با نشان دادن عکس بر روی جعبه سیگار و یابا بالا بردن قیمت بسته سیگار ما را به ترک مجبور و یا کم کشیدن مجبور کنند . تصمیم را ما باید بگیریم . هر کس خود خویشتن را هدایت می کند . با کشیدن سیگار و مصرف انواع مواد مخرب و مشروبات الکلی و به راه مرگ و نیستی رفتن هدایت به کدامین هدف است ؟

 

مسابقه در تولید سیگار در ایران

در ایران مسابقه بر سر تولید سیگار و سود بردن از اعتیاد بی داد می کند .

شرکتهای بین المللی تولید دخانیات در ایران بسیار فعال هستند . گویی تحریم در این زمینه معنی ندارد ! طی 7 سال گذشته واحدهای تولیدی سیگار از 7 واحد به 28 واحد رسیده است . و مصرف توتون قیلیان از دو هزار تن به 10 هزار تن رسیده است . چه کسانی در این اقتصاد کثیف دست دارند ؟ و چه کسانی با کشتن تدریجی خویش پول به جیب مافیای توتون و تنباکو می ریزند ؟

در 7 ماه ابتدای سال 98 ، مقدار سرمایه گذاری خارجی در ایران معادل 617 میلیون دلار بوده است . از این میزان سرمایه گذاری خارجی 318 میلیون دلار برای راه اندازی دو کارخانه تولید ی سیگار در استانهای زنجان و گیلان بوده است .

ژاپنی ها هم بنای ایجاد دو کارخانه تولید سیگار را در قشم و بندرانزلی بنیان نهاد و هم اینک ۵۱ درصد سیگار تولیدی در کشور مربوط به شرکت جی.تی.آی است.

اعتیاد خوب و بد ندارد . اعتیاد بد و بدتر ندارد . اعتیاد اعتیاد است . شمای مصرف کننده پدر هستید و یا مادر و دوست هستید و یا ... در هر مقام که هستید برای دیگری الو می توانید باشید . می توانید جان خود و دیگری را بگیرید و می توانید جان بدهید . انتخاب بر اساس برخوردار شدن از حقوق این است که مدافع سلامت خود و سلامت دیگری باشید . بکوشید که دیگری را دعوت به سلامت کنید . همانگونه که دوست من ترک سیگار کرده است و دیگران را دعوت به سلامت می کند . در نظر داشته باشیم که انسان معتاد در طول زندگی خود حد اقل 5 نفر را مثل خود معتاد می کند . توجه کنید که آن پنج نفر نیز دعوت گر به اعتیاد هستند تا شخص آشنای سالم را همچون خود معتاد کنند . این چرخه را از بین ببریم و جهان خود را سالم کنیم .

اعتیاد به مواد صنعتی و سنتی و سیگار و الکل ، اعتیاد است . ایران بیمار اعتیاد است . بیمار انسانهایی است که خود را با مخدر ساکت می کنند تا استبداد فقیه بر آنها حاکم بگردد . خود را آرام می کنند تا متوجه نشوند که زندگی آنها را دزدیده اند و دزدان بر جان و مال و ناموس آنها حاکم شده اند .

چرخه اعتیاد و خشونت حاکم بر جامعه را بشکنیم و سلامت و زندگی را روش ادامه حیات خود کنیم .

اعتیاد را از دیدگاههای دیگر در نوشتارهای آینده دنبال خواهم نمود .