دادخواه: معرفی تمامی کسانی که در قتل نوید افکاری شرکت داشته‌اند و آشنایی با شخصیت نوید

afkari navid hejlehهنوز بحث در فضاهای مجازی و واقعی در مورد فایل های صوتی نوید افکاری به شدت ادامه داشت و مردم در داخل و خارج از کشور، همه توان خود را برای جلوگیری از اعدام او که بر اساس اعترافات زیر شکنجه بعمل آمده بود را گذارده بودند تا بتوانند مانع از اجرای حکم اعدام شوند.

مردم ایران بعد از موفقیت در ممانعت ازاعدام سه جوان شرکت کننده در اعتراضات ابانماه سال 98، این امید را داشتند تا بتوانند با ایجاد هشتک های گوناگون مانع از اعدام او گردند و به همین دلیل از همه ورزشکاران جهان و سیاسیون خواستار شرکت در این تقاضا شده و کار را آنقدر بر رهبری و قوه قضاییه تنگ نموده بودند که آنها می‌بایست تصمیماتی عجولانه بگیرند زیرا هر روز بر هواخواهان جلوگیری ازاعدام او افزوده می شد و فشار بر حاکمیت بیشتر ، بخصوص که فایل های صوتی نوید افکاری جنایت قوه قضاییه و حاکمیت را بیشتر نمایان می ساخت و انسان را به یاد اعترافات مازیار ابراهیمی می انداخت .

نظام، کینه عجیبی به دلیل جسارت او در دفاعیات و افشاگری ها، به دل گرفته بود. با توجه به اینکه وقتی به سخنان نوید افکاری در فایل های صوتی گوش می‌دهیم او را مبارزی با هوش و دانا می‌یابیم که با وجود شرایط سخت زندان و شکنجه های غیر انسانی ، آنچنان به دفاع از خود و افشای حاکمیت می پردازد که گویی تحلیلگری قابل و اندیشمندی آشنا به سیاست های حاکمیت و قوه قضاییه در حال سخنرانی در جمع روشنفکران است .

دفاعیات او در فایلهای افشا شده در دادگاه در برابر قاضی سید محمود ساداتی،           مبارزان قدیمی را به یاد دفاعیات خسرو گلسرخی و کرامت الله دانشیان و ... قبل ازانقلاب می اندازد. به خصوص اینکه در همان حال که به شدت تحت فشار و شکنجه بوده، با قاضی دادگاه به گونه ای وارد بحث و گفتگو در مورد حقوق خود می شود که قاضی به ناچار یکی از نیروهای امنیتی چماقدار را برای به سکوت وادار کردن او به پیش می راند که افکاری می گوید می خواهید بزنید ، و این نهایت شجاعت او در دادگاهی است که قطعا در دهه 60 وبعد از کودتای ضداولین رییس جمهور،بسیاری مانند او به محاکمه و اعدام کشیده شدند اما فیلم و نواری از آنها هنوز منتشر نشده است. مخصوصا نوار دختران و پسرانی که تا اعدام حتی داغ افشای نام خود را بر دل بازجویان و حکام شرع و قضات نظام ولایت نهادند که در نهایت آن روزها در خبرهای اعدام ،روزنامه کیهان آورده می شد که مثلا 4 نفر از عوامل ضد انقلاب اعدام شدند

دختر بی نام – 15 ساله

پسر بی نام – 19 ساله

دختر بی نام – 16 ساله

پسر بی نام – 18 ساله

و..

 

دروغ و فریب تا لحظه قتل فجیع افکاری:

نوید افکاری که تا ساعت حدود 11.30 دقیقه جمعه در مکالمه با احتمالا برادرش به او می گفت قرار است فردا همه را به تهران ببرند و از شکنجه و تایید پزشکی قانونی در حدود 15 مورد محل آسیب می گفت ، در سپیده دم روز شنبه به شکلی کاملا ناگهانی خبر اعدامش منتشر شد.

خبرگزاری مهر (وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی)،در تاریخ 22 شهریور ماه اینچنین خبر داد: حکم قصاص یک قاتل در شیراز اجرا شد. شیراز - حکم قصاص یک متهم به قتل که در سال ۹۷ فردی را با ضربه چاقو به قتل رسانده بود صبح امروز شنبه در زندان عادل آباد شیراز به مرحله اجرا درآمد. رئیس کل دادگستری استان فارس(حجت الاسلام سید کاظم موسوی)، گفت: این متهم ۴۶ روز پس از ارتکاب جنایت در شهریور ماه ۹۷ دستگیر و پرونده وی پس از تکمیل تحقیقات توسط بازپرس ویژه قتل (قاضی محمد رضا بهروزی)،در دادسرای عمومی و انقلاب شیراز با صدور قرار جلب به دادرسیِ معاون دادستان عمومی و انقلاب شیراز (قاضی بهروز کشاورز)،جهت رسیدگی به دادگاه کیفری یک استان فارس(قاضی سید محمود ساداتی) ارسال شد.

حجت الاسلام سید کاظم موسوی افزود: پس از برگزاری جلسه علنی رسیدگی به این پرونده، شعبه اول دادگاه کیفری یک استان که با حضور دو قاضی تشکیل گردید متهم اصلی پرونده را به قصاص نفس محکوم کرد. پس از این نیز رأی صادره با اعتراض وکیل مدافع متهم در شعبه ۳۵ دیوان عالی کشور بررسی که در نهایت حکم صادره مبنی بر قصاص نفس قطعیت یافت و پس از انجام تشریفات قانونی استیذان(دریافت حکم تایید از رهبری یا نماینده او )، و با اصرار اولیا دم و خانواده مقتول (گفته می‌شود که خانواده مقتول هم نبودند)،به مرحله اجرا گذارده شد. روند رسیدگی به این پرونده از سال ۱۳۹۷ آغاز شده بود که تا ابتدای امسال به طول انجامید.

خبر فوق بعد از قتل نوید افکاری از سوی دادگستری استان فارس اعلام شد و بعد از آن به دلیل اهمیت مسئله، نوید افکاری که از مدتها پیش مردم در داخل و خارج از کشور تقاضای توقف اعدام او را داشتند، چهار روز بعد دادگستری استان فارس به دلیل فشار فراوان مجامع حقوق بشری و بین المللی مجبور به انتشار اطلاعیه‌ای شد تا شاید بتواند بر جنایت خود ساخته، خاک بریزد(گفتنی است که این اطلاعیه دو روزقبل ازانتشار در وب سایت مشرق وابسته به سازمان اطلاعات سپاه پاسداران به شکلی دیگر منتشر شد که در ادامه خواهد آمد)، اما غافل از آن بود که آب ریخته شده جمع نخواهد شد و این عمل آنها موجب ناراحتی و خشم شدید مردم از انجام این عمل جنایتکارانه شده است به خصوص اینکه بر اساس فایل صوتی منتشره در ساعت 23.30 دقیقه روز جمعه ، نوید افکاری به برادرش گفته بود قرار است او فردا(روزشنبه)، به تهران فرستاده شود .

 

بابک پاک نیا وکیل خانواده نوید افکاری، دادگستری استان فارس رد آخرین ملاقات حضوری از سوی نوید افکاری را تایید نکرد و گفت که از آخرین مکالمه تلفنی نوید افکاری مشخص است که او اصلا در جریان اجرای حکم اعدام خود نبوده است. این وکیل دادگستری همچنین گفت که صورت‌جلسه دستگاه قضایی ایران در این باره معتبر نیست.

جنایت میان ساعت های 23.30 دقیقه روز جمعه تا 6 صبح روز شنبه اتفاق افتاده است. چه تصمیمی و توسط چه کسانی و به چه صورت موجب ارتکاب جنایت شدند؟ سعی کنیم پاسخ این پرسش را از زبان واقعیتها بشنویم:

اول: نوید افکاری بارها در نوارهای صوتی خبر از شکنجه های غیر انسانی مسئولان قضایی، نیرو انتظامی، نیروهای اطلاعاتی و.. داده بود، خروج و انتشار این فایل های صوتی قوه قضاییه را به شدت تحت فشار قرار داده و تلاش بر این بود که با قتل او تمام آنها را ساختگی و دروغین بنامند که اینگونه نشد.

   وکیل او می گوید: نوید افکاری ساعت ۱۱:۳۰ شب قبل از اعدام با خانواده خود به‌صورت تلفنی صحبت کرده و با توجه به فایل صوتی آن مکالمه، به نظر می‌رسد همه‌چیز شرایط عادی داشته است. به‌صورت طبیعی در پرونده‌های قصاص زمان بیشتری را در نظر گرفته می‌شود تا خانواده مقتول و متهم بتوانند به توافق برسند. اما مشخص نیست چه گذشته که به یک‌باره حکم اعدام اجرا شده است. همین موضوعات باعث شده تا افکار عمومی حکم اعدام را ظالمانه بداند و آن را نپذیرد

دوم: نوید افکاری شب قبل از اعدام طی گفتگو با برادرش بیان داشت که از حدود 15 ناحیه مورد ضرب و شتم و شکستگی قرارگرفته که مسئولان پزشکی قانونی آن را تایید کرده اند.

حسن یونسی، وکیل برادران افکاری نیز گفته بود که اعتراف‌ها تحت شکنجه گرفته شده است و برادران افکاری در طول بازجویی و حتی در دادگاه کوتاهی که داشته‌اند، به وکیل خود دسترسی نداشته‌اند. اما دادگستری در اطلاعیه خود می‌نویسد: بر اساس قانون، قاضی اجرای احکام پیش از اجرای حکم باید موضوع را به محکوم اطلاع دهد تا وی اگر میخواهد کسی را ببیند یا با فردی تماس بگیرد اعلام کند که این مهم از سوی قاضی اجرای احکام صورت پذیرفته است.

به مرحوم افکاری اعلام می‌شود قبل از اجرای حکم خواستار ملاقات حضوری است یا تماس تلفنی که وی اعلام می‌کند صرفا تقاضای تماس تلفنی با خانواده را دارد و برای این موضوع شماره موبایلی را اعلام و با خانواده خود صحبت می‌کند.

اتفاق مورد اشاره صورت جلسه شده و مرحوم افکاری نیز آن را امضا کرده و اثر انگشت زده است. ضمن آنکه علاوه بر آقای افکاری شش نفر از مقام‌های زندان نیز پای صورت جلسه را امضا کرده‌اند و تمامی مراحل قانونی قبل از اجرای حکم به صورت دقیق و با نظارت ویژه قاضی اجرای احکام به مرحله اجرا در آمده است.

سئوال اینجاست چگونه فردی که به او اعلام کرده اند فردا صبح قرار است اعدام شود، آنگونه و با حالتی مناسب و آرام با برادرش از منتقل شدن به تهران صحبت می کند؟

 

سوم: در جریان کتک و شکنجه نوید افکاری در اداره آگاهی شیراز، شاهین ناصری در سه دادسرای قضاییه شهادت داده بود اما توسط شکنجه گران مورد تهدید قرار گرفت و اخیرا هم گفته می شود که مفقود شده و احتمالا به جایی انتقال داده شده تا شهادت خود را پس بگیرد یابه قول قاضی کشاورز ذوبش کنند. شاهین ناصری در روز ۹ آبان ۱۳۹۸ با نوشتن نامه‌ای رسمی و ثبت‌شده از زندان شهادت داده بود که شخصا در آگاهی شیراز شاهد شکنجه نوید افکاری بوده است.

براساس شهادت‌نامه ناصری، بازجویان درحالی که نوید افکاری روی زمین افتاده بود و با دستانش سرش را گرفته بود، چند ضربه محکم به دستش کوبیدند و ضمن فحاشی و الفاظ رکیک به او می‌گفتند که «هرچه ما می‌گوییم درست است».

این زندانی همچنین در شهادت‌نامه خود اعلام کرد: وحیدی‌یار، سروان آگاهی، وقتی او را در حال مشاهده شکنجه نوید افکاری دیده است یک لگد محکم به شکمش زده که روی زمین افتاده و چشم‌بندی از جیبش درآورده و چشم‌هایش را بسته و او را از آنجا برده است.

ناصری در شهادت‌نامه رسمی خود نوشت: وقتی بعد از این روز، نوید افکاری را در بازداشتگاه دیده، نوید به او گفته است که «عباسی، افسر پرونده‌، دستم را شکسته است».

به شهادت شاهین ناصری در مقابل قاضی کشاورز توجه کنیم:

شاهین ناصری، فردی که خود را فوق لیسانس بازرگانی معرفی می‌کند، در یک فایل صوتی که در اختیار رسانه‌ها از جمله بی‌بی‌سی قرار گرفته، می‌گوید که در اداره آگاهی شیراز شاهد کتک خوردن نوید افکاری و آسیب‌دیدگی جدی دست او بوده است. او می‌گوید: "یک روز در آگاهی در راهرو صدای داد و بیداد و التماس شنیدم. سروان همراهم (سروان وحیدی یار)،از من خواست که در راهرو بایستم تا او برگردد. رفت در یک اتاق را باز کرد. من هم از روی کنجکاوی رفتم ببینم چه خبر است. دیدم دو نفر لباس شخصی در یک اتاقی با فحاشی و باتوم و لوله نوید را با بی‌رحمی تمام کتک می‌زنند. بهش می‌گفتند هر چی ما می‌گیم درسته. چیزایی که می‌گیم می‌نویسی یا نه؟ نوید هم التماس می‌کرد نزنید، من کاری نکردم. دست‌هاش هم می‌آورد روی سرش. یکی از مامورهایی که بعدا فهمیدم اسمش عباسی است همچین کوبید روی دستش که نوید ضجه بلندی زد و از حال رفت."

ناصری اضافه کرده است: "من در سه دادسرا در این رابطه شهادت دادم. در دادسرای جرایم امنیتی که رفتم برای شهادت (قاضی هوشنگ کشاورز)،بازپرس شعبه گفت در آگاهی چه دیدی؟ من دیده‌هایم را توضیح دادم. بازپرس با لحن بدی گفت تو داری در پرونده امنیتی دخالت می‌کنی. پدرت را درمی‌آورم. همین مامورها را وادار میکنم که به خاطر تهمت و افترا ازتو شکایت کنند. ذوبت می‌کنم. بعد به یکی از سربازان دستور داد این حرامزاده اشغال را از اینجا ببرید.

چهارم: گفته شده است که خانواده مقتول قادر به شناسایی نوید افکاری نبوده اند و تقاضای قصاص نکرده بودند و بنا به اخبار به هنگام به اصطلاح اعدام در زندان حاضر نشده بودند.

پنجم: خانواده مقتول به شدت تحت فشار نیروهای امنیتی بوده که اگر خانواده متهم به قتل برای بخشش آمدند به آنها پاسخ مثبت ندهند.

ششم: در صبح روز اعدام قرار بوده که خیرین شیراز و برخی سیاسیون برای دیدن خانواده مقتول به خانه آنها بروند؛ اما دادگستری به سرعت او را به قتل رساند تا مبادا مازیارابراهیمی دیگری سر از خارج در بیاورد و اقدام به افشاگری نماید به خصوص اینکه نوید افکاری در ایران و از درون زندان قضایای انواع شکنجه را بیان داشته بود و مازیار ابراهیمی وقتی به خارج از کشور رفت و بعد از سال ها آن را افشا کرد .

هفتم: در جریان دادگاه که بخش‌هایی از آن علنی شده است سخنان قضات نشان می دهد که آنها پرونده قتل افکاری را بسته بوده و به دنبال گردنی برای طناب دار می‌گشته‌اند.

هشتم: در جریان دادگاه شخص نوید افکاری به تنهایی از خود دفاع می کرده و این بیانگر این مسئله است که وی وکیل نداشته است زیرا وکیل تسخیری او که از ماموران امنیتی قضایی بود به جای دفاع از او در پی محکوم کردن او بوده و به همین دلیل افکاری او را خلع کرده بود، همین وکیل تسخیری دروغ های دیگری مبنی بر شکنجه نشدن و نیامدن افکاری به پزشکی قانونی را مطرح ساخته بود.

نهم: به هنگام دفن بنا به گزارشات بینی نوید افکاری شکسته بود، شکستگی بینی و دفن شبانه و مخفیانه او نشان می‌دهد که کاسه‌ای زیر نیم کاسه «قضاوت»، در واقع دژخیمان ولایت مطلقه فقیه، بوده است.

دهم: مهمترین نکته که باید به شدت مورد بررسی قرارگیرد، بتون ریزی بر روی جسد نوید افکاری است. این کار معنای دیگری ندارد به جز اینکه پیکر این قربانی را غیر قابل شناسایی کنند. قصد این است که او را با بتون سخت کنند تا مبادا روزی، با کالبد شکافی، پیکر بی‌جان او شکستگی های زیر شکنجه را بنمایاند. چراکه بتون ریزی بر پیکر او، سبب می شود که بتون آن را چنان سخت و سفت در خود گیرد که برای تراشیدن بتون های اطراف پیکر او باید از وسائل سختی مانند پتک، چکش و یا دریل استفاده کرد. یعنی جسد را تکه پاره کرد. استخوان‌های جسد دچار آسیب خواهند شد و البته مشخص نخواهد شد شکستگی‌ها جدید هستند و یا فرآورده شکنجه اند. این کار، یکی از بیشرمانه ترین شکل دفن جسد می باشد که معلوم نیست از کدام ذهن خبیث برای پوشاندن جنایت تراوش کرده‌است.

وکیل او می‌گوید: مسئله دیگری که جلب نظر می‌کند، ریختن بتن بر روی مزار نوید افکاری است. با توجه به اینکه پزشکی قانونی پس از اعدام و پیش از دفن، پیکر نوید افکاری را معاینه نکرده است، احتمال تلاش برای پنهان‌کاری افزایش می‌یابد. شرایط طوری به نظر می‌رسد که گویی بانیان مرگ نوید می‌خواستند مطمئن شوند که امکان نبش قبر و بررسی مجدد پیکر او وجود ندارد. این موضوع از آنجا مهم است که نوید افکاری در یک فایل صوتی اعلام کرده بود که مورد شکنجه قرارگرفته و اعترافات او زیر فشار جسمی و روحی صورت پذیرفته است. به عبارت دیگر ریختن بتن آخرین تلاش برای محو آثار شکنجه و عدم امکان بروز آن توسط عاملان اعدام بوده است.

این عمل (بتون ریزی بر پیکر نوید افکاری)، آنچنان با برنامه بود که دادگستری استان فارس بعدا طی اطلاعیه ای با توجه به اینکه می دانست دیگر نمی توان آثار شکنجه را مورد بررسی قرار داد مدعی شد: در مورد نظریه پزشکی قانونی طرح برخی ادعا‌های مبهم و کلی خدشه‌ای به رسیدگی‌های پزشکی صورت گرفته وارد نمی‌کند، مرحوم افکاری در نوبت اول و در حضور وکیل تعیینی خود حاضر نمی‌شود به پزشکی قانونی مراجعه کند و این مسئله را در حضور وکیلی که خودش برای رسیدگی به پرونده تعیین کرده مکتوب کرده و امضا و اثر انگشت زده است. طی هفته گذشته نیز توسط هیاتی ۳ نفره از پزشکی قانونی و در حضور رییس کل دادگستری استان از نامبرده معاینه به عمل آمده و نتیجه رسمی آن مبنی بر «مشاهده نشدن هیچ گونه آثاری دال بر آزار جسمی (شکنجه) نظیر سوختگی، آثار جراحت و شکستگی استخوان و ...» قبلا در رسانه‌ها منتشر شده است...

(در ادامه عین این جمله را در مقاله وب سایت مشرق نیوز وابسته به سازمان اطلاعات سپاه خواهید خواند که در روز 24 شهریور یعنی دو روز قبل از انتشار اطلاعیه دادگستری استان فارس آمده است که نشانه های مهمی از عوامل جنایت را مشخص می‌سازد).

حال آنکه نوید افکاری در فایل صوتی که دو روز پس از کشتن وی پخش شده می‌گوید که پزشکی قانونی آسیب‌های وارده به وی را با عکس و نوشته مستند کرده است.

 

 

نوید افکاری را کشته‌اند و اعدام نکرده‌اند:

اول: پیش از اعدام مخفیانه، بسا به نوید افکاری گفته‌اند به تهران برده می‌شود تااو شب اعدام اقدام به مقاومت و یا خودکشی نکند.

 

 

دوم: با آوردن ظاهری برخی نیروهای پزشکی قانونی می خواستند قبل از اعزام او به تهران از او امضای سلامت و عدم شکنجه را دریافت دارند، هر چند مسئولان جنایتکار قضاییه گفته اند که اثر انگشت او بر سندی که نشان دهنده عدم شکنجه است وجود دارد که این اثر انگشت می تواند بعد از قتل او جعل شده باشد .

سوم: سپیده دم هنگامی که قصد اعدام او را داشته اند و او متوجه شده است که می‌خواهند اعدامش کنند، مقاومت می‌کند. درگیری روی می‌دهد و در جریان این درگیری، که معمولا با باتوم و چوب و لوله همراه است، بر اثر ضربات شدید به قتل می‌رسد. دادگستری به ناچار حکم اعدام او را روز شنبه بعد از موافقت با رییس قوه قضاییه، دادستان کل کشور و... اعلام می‌دارد. به همین دلیل نیروهای بسیج و سپاه اقدام به تامین نیرو در شیراز و شهرهای مختلف فارس می‌کند.

 

نکاتی از دادگاه نوید افکاری که منتشر شده است:

همزمان فایلی صوتی از بخشی از جلسات محاکمه نوید افکاری کشتی‌گیری که دو بار حکم اعدام گرفته، منتشر شده است که نشان می‌دهد قاضی پرونده(سید محمود ساداتی)، اظهارات افکاری مبنی بر "اعتراف تحت شکنجه" را نمی‌پذیرد و درخواست او برای احضار شاهد شکنجه‌ شدنش در اداره آگاهی شیراز را رد می‌کند.

نوید افکاری در این دادگاه گفته گزارش پزشکی قانونی درباره شکنجه او موجود است و یک شاهد هم ضرب و جرح او را دیده(شاهین ناصری)

 

در فایل‌های صوتی،‌ نوید افکاری در یکی از جلسه‌های دادگاهش، لایحه دفاعیه‌اش را ارایه می‌کند. او می‌گوید دستش به دلیل شکنجه در اداره آگاهی شیراز از چندین ناحیه شکسته و این موضوع بعدتر توسط "پزشکی قانونی هم تایید شد"، اما وقتی در زندان درخواست دیدن پزشک کرده،‌ این امکان برای او فراهم نشده."

افکاری می‌گوید برای ادعایش شاهد دارد و از قاضی می‌خواهد که شاهد را احضار کند. اما قاضی جلسه در جواب او می‌گوید: "نیاز نیست. اگر دادگاه تشخیص داد، بررسی می‌کند. شما رسیدگی بلد نیستید. حتی اگر ما هم توجه نکنیم و بررسی نکنیم، دیوان [عالی کشور] بررسی خواهد کرد."

نوید افکاری اصرار می‌کند و به قاضی پرونده اعتراض می‌کند: "ادله‌های انتساب اتهام باید هماهنگ با جرم باشد. اعمال کنید... شاهد من را احضار کنید.

پسر مقتول را ظرف نیم ساعت احضار کردید، آمد،‌ شاهد من را هم احضار کنید. خلاف قانون که حرف نمی‌زنم. کپی پرونده من را دارید. شما به عنوان قاضی میانه‌رو باید میان من و نماینده دادستان بنشینید ببینید ایشان چه ادعایی دارد... قانون به من یک میز داده یک کتاب. شما هیچی به من نمی‌دهید. من ادعا کردم که شکنجه شدم دارم ادله ارائه می‌دهم. ایشون هیچ ادله‌ای ارائه نمی‌دهد. من مرتب مدرک ارائه می‌کنم."

در بخش دیگری از این دادگاه، نوید افکاری توضیح می‌دهد که اواخر شهریور سال ۹۷، فردی به نام بهروزی (همان قاضی محمد رضا بهروزی ،قاضی جنایی )،از او در اداره آگاهی "تحت شکنجه اقرار گرفت اما در برگه کیفرخواست محل اقرار را مراجع قضایی نوشته و در واقع مکان بازجویی را تغییر داده است."

او همچنین در جایی از این دادگاه می‌گوید:‌‌‌ "من ۱۰ روز در ارشاد بودم... کنار من تعرض جنسی صورت می‌گرفت."

(در فایل صوتی)،صدای کسی در این دادگاه شنیده می‌شود که خطاب به نوید افکاری پاسخ می‌دهد: "پس مواظب خودت باش."

نوید افکاری در بخش دیگری از دفاعیاتش اعتراض می‌کند که "آلت قتاله و موتور سیکلتی" که در پرونده اشاره شده با آنها حسین ترکمان به قتل رسیده کارشناسی نشده است.

او می‌گوید: "آقای بهروزی در بازسازی صحنه می‌نویسد این همان موتوری است که با آن قتل انجام شده است. آیا کارشناسی شده که این همان موتور است؟ موتور آمده در حیاط آگاهی و از آن فیلم گرفته شده است. پلاک موتور برادر من وحید افکاری با پلاک موتوری که در صحنه قتل مشاهده شده متفاوت است. آقای بهروزی که می‌داند خانواده شکات و کارشناسان و همسر مقتول همگی می‌گویند از فلان موتور شکایت دارند. پس چرا از این موتور فیلم گرفته‌اند؟"

در ادامه، نوید افکاری به مواد ۱۶۸ و ۱۶۹ قانون مجازات اسلامی اشاره می‌کند و می‌گوید: آنچه گفته تحت شکنجه بوده است.

 

قاضی (سید محمود ساداتی)،پاسخ می‌دهد:‌ "اینها مستلزم این است که ثابت شود که اقرار شما تحت شکنجه است... هر اظهاری که شما در دادسرا کردید از نظر ما اقرار محسوب نمی‌شود. اقرار فقط در دادگاه انجام می‌گیرد."

نوید افکاری در فایلی دیگر می‌گوید :از روز اول بازداشت "به بازپرس گفتم من آن لباس شخصی [که کشته شده] را نه می‌شناسم و نه حتی اسمش را شنیدم. ولی زیر شکنجه به خاطر نجات خانواده‌ام و به خاطر وحید تن به خواسته‌های آنان دادم

 

عوامل دخیل در قتل نوید افکاری:

بر اساس مطالعه بر روی مقامات دخیل در این پرونده از ابتدا تا انتها و گفته‌های برادران افکاری و وکلا و دادگستری استان فارس می توان به برخی از مراکز و افرادی اشاره کرد که به احتمال زیاد در قتل نوید افکاری دخیل بوده‌اند:

الف:دستور قتل نوید افکاری از کجا صادر شد:

در بررسی‌های انجام شده در مورد قتل نوید افکاری از اموری آگاه شدیم که اینک آنها را با خوانندگان در میان می‌گذاریم:

اول: قتل در صبح روز شنبه 22 شهریور ماه صورت گرفته است؛

دوم: اعتراضات شدید داخلی و خارجی از همان روز شنبه 22 شهریور ماه آغاز شد و رﮊیم را به شدت تحت فشار قرار داد

سوم: نظام در برابر فشارهای داخلی و خارجی یکی دو روز گیر کرده بود تا اینکه در وب سایت مشرق نیوز وابسته به سازمان اطلاعات سپاه تحت ریاست حسین طائب ، فرمانبر همراه آقا سید مجتبی خامنه‌ای، مقاله ای را در 24 شهریور ماه منتشر ساخت تحت عنوان: چند نکته کلیدی در پرونده نوید افکاری. نویسندگان می‌نویسند: چند نکته درباره این پرونده جالب توجه است که در ادامه می‌خوانید:

نکته اول- شرکت در اعتراضات یا قتل؟ تحقیقات در خصوص این پرونده قتل ادامه داشت تا اینکه با بازبینی فیلم دوربین مداربسته واقع در خیابان محل تعقیب مقتول، شخصی به نام نوید افکاری در خصوص این پرونده به عنوان متهم دستگیر شد. این در حالیست که جریان معاند به دروغ، اتهام وی را سیاسی و شرکت در اعتراضات عنوان کرده است!

نکته دوم- چرا نوید افکاری متهم شد؟ اما سئوال اینجاست که چگونه اتهام قتل متوجه نوید افکاری شد و ادله اثبات جرم چه بوده؟

۱- فیلم دوربین واقع در خیابان محل تعقیب مقتول که نشان دهنده تعقیب مرحوم ترکمان توسط نوید افکاری است.

۲- چندین نفر شاهد از جمله دوستان نوید افکاری هویت وی را در فیلم دوربین مورد تایید قرار دادند.

 

نکته سوم- بررسی‌های مخابراتی انجام شده نشان دهنده انتساب جرم به نوید افکاری است در لحظه وقوع جنایت بررسی های فنی حاکی از حضور داشتن تلفن همراه نوید افکاری در منطقه وقوع قتل است.

نکته چهارم- شاهدی که پس از ارتکاب قتل نزد وی اقدام به تشریح ماجرا کرده، صراحتا ادای شهادت کرده است.

نکته پنجم- بازسازی صحنه قتل به نحو دقیق و در حضور عموم مردم توسط نوید افکاری صورت گرفت که جزییات آن کاملا منطبق بر واقعیت است؛ چرا که در صورتی که نوید افکاری تحت شکنجه اعتراف کرده بود، نمی‌توانست جزییات قتل را به نحو دقیق توضیح دهد.

نکته ششم- در مرحله دادرسی پرونده نوید افکاری صراحتا با دست خط خود به تفصیل اقرار به جرم انتسابی کرده است(شبیه متن اطلاعیه دادگستری استان فارس).

نکته هفتم- آیا اعتراف نوید افکاری به قتل تحت شکنجه بوده است؟، یکی از مواردی که جریان ضد انقلاب روی آن تأکید داشت، اعتراف تحت شکنجه بوده است که این ادعا بدوا در مرحله تحقیقات از سوی خانواده وی مطرح شده بود و بنا بر درخواست وکیل تعیینی وی دستور اعزام نوید افکاری به پزشکی قانونی صادر شد؛ اما نوید افکاری در حضور وکیل تعیینی خود اعلام کرد که شکنجه نشده است و به پزشکی قانونی نمی‌رود که در این خصوص نیز صورتجلسه‌ای که به تأیید وکیل وی رسیده موجود است.

...اما باز هم به همین جا اکتفا نشد و مورخ ۱۹ شهریور ساعت ۲۲:۳۰ از نوید افکاری با طرح مجدد ادعاها توسط تیم ویژه سه نفره اعزامی از پزشکی قانونی در حضور رییس کل دادگستری استان فارس معاینه به عمل آمد و بر اساس معاینات انجام شده از نواحی مختلف بدن وی، هیچ گونه آثاری دال بر آزار جسمی (شکنجه) نظیر سوختگی، اسکار جراحت و شکستگی استخوان و ... مشاهده نشد(دقیقا شبیه جمله اطلاعیه دادگستری استان فارس).

نکته هشتم- نوید افکاری چگونه محاکمه شد؟ در مرحله دادسرا، نوید افکاری دارای وکیل تعیینی (وکیلی که از سوی خودش تعیین شده بود) بوده است و دادگاه رسیدگی به اتهامات نوید افکاری به صورت علنی برگزار شد و اعضای خانواده وی و وکلیش نیز در جلسه دادگاه حاضر بودند؛ بنابراین برگزاری دادگاه به صورت غیرعلنی و یا عدم حضور وکیل مدافع وی در دادگاه ادعایی کذب است و وی از تمامی حقوقی که متهمان بر اساس قانون آیین دادرسی کیفری از آن ها برخورد هستند، برخوردار بود(شبیه متن اطلاعیه دادگستری استان فارس).

نکته نهم- آیا پرونده نوید افکاری به طور شتاب زده و فوری رسیدگی شد؟، ۱۴ مهرماه سال ۹۸ یعنی چیزی در حدود بیش از یک سال از زمان وقوع قتل، دادگاه بدوی وقوع بزه از سوی نوید افکاری را محرز می‌داند و از حیث ارتکاب قتل عمد وی را محکوم به قصاص کرد. ششم اردیبهشت ماه سال ۹۹ رأی صادره از سوی دادگاه بدوی در دیوان عالی کشور عینا تایید شد و در تاریخ ۲۴ تیرماه سال جاری پرونده جهت استیذان نزد معاون قضایی قوه قضاییه ارسال شد؛ در این میان از دادسرا تا دیوان عالی چندین قاضی بر محکومیت نوید افکاری رأی داده اند بنابراین روند رسیدگی به پرونده نوید افکاری علی‌رغم ادعای جریان ضدانقلاب یک روند طبیعی بوده است(شبیه مطالب مندرج در اطلاعیه دادگستری استان فارس).

در ادامه انتشار این گزارش وب سایت مشرق نیوز، دو روز بعد یعنی در تاریخ 26 شهریور ماه بنا به دستور، وب سایت های مختلف نزدیک به حاکمیت اقدام به انتشار اطلاعیه ای تحت عنوان اطلاعیه دادگستری استان فارس می نمایند که بسیاری از نکات مطلب مشرق در آن دیده می‌شود. بنابراین میتوان به این نتیجه رسید که دستور انجام قتل از کجا نشات گرفته است و از کجا به دادگستری استان فارس دستور داده اند که آن اطلاعیه را صادر کند. وب سایت عصر ایران در تاریخ 26 شهریور ماه اقدام به انتشار این اطلاعیه تحت عنوان «اطلاعیه روابط عمومی دادگستری استان فارس در مورد پرونده نوید افکاری»، می‌نماید. تنها به مقایسه بخش‌هایی از آن می‌پردازیم تا وقت خوانندگان گرفته نشود .

...ادله قضات برای رای در این پرونده متعدد بوده و علم محکمه با دلایل متنوع و متعدد حاصل شده است، از اقرار‌های صریح در مراحل مختلف پرونده گرفته تا بررسی‌های فنی مخابراتی و شواهد شهود و...

...قبلا نیز اعلام شده فرآیند رسیدگی به این پرونده، از تاریخ وقوع قتل و دستگیری متهم تا صدور حکم قطعی دو سال طول کشیده و در این مدت مراجع قضایی مختلف روی پرونده بررسی کارشناسی دقیق انجام داده اند و در هریک از این مراحل نیز همانند بسیاری از پرونده‌های دیگر امکان جلب رضایت و گذشت اولیای دم وجود داشته که ظاهرا در این مورد متاسفانه از ناحیه خانواده قاتل اقدامی انجام نشده یا موفق به جلب رضایت نشده و اولیای دم مکررا در مراجعه به مراجع قضایی استان اصرار به قصاص و اجرای آن نموده‌اند.

...در مورد شبهات طرح شده پیرامون وکالت در این پرونده نیز تصریح میشود آقای افکاری، در این پرونده و از همان مرحله دادسرا دارای وکیل تعیینی (انتخابی توسط متهم) بوده است.

...در مورد نظریه پزشکی قانونی طرح برخی ادعا‌های مبهم و کلی خدشه‌ای به رسیدگی‌های پزشکی صورت گرفته وارد نمی‌کند، مرحوم افکاری در نوبت اول و در حضور وکیل تعیینی خود حاضر نمی‌شود به پزشکی قانونی مراجعه کند و این مسئله را در حضور وکیلی که خودش برای رسیدگی به پرونده تعیین کرده مکتوب کرده و امضا و اثر انگشت زده است. طی هفته گذشته نیز توسط هیاتی ۳ نفره از پزشکی قانونی و در حضور رییس کل دادگستری استان از نامبرده معاینه به عمل آمده و نتیجه رسمی آن مبنی بر «مشاهده نشدن هیچ‌گونه آثاری دال بر آزار جسمی (شکنجه) نظیر سوختگی، اسکار جراحت و شکستگی استخوان و ...» قبلا در رسانه‌ها منتشر شده است(شبیه مطلب مندرج در نوشته مشرق نیوز).

 

پاسخها به دلیل تراشی‌های اطلاعات سپاه و معرفی عوامل دخیل در قتل نوید افکاری :

پیش از معرفی جنایتکاران به نوشته اقای ارش کیخسروی وکیل دادگستری و از وکلای مدافع حقوق زندانیان سیاسی اشاره می‌شود که به خوبی مسئله را به لحاظ قانونی روشن کرده است.

 

آرش کیخسروی وکیل ، بر اساس قوانین به نکته ای ظریف اشاره می کند، او می گوید: مطابق با ماده ۴۱۷ قانون مجازات اسلامی، در اجرای ‌مجازات قصاص، اذن مقام رهبری یا نماینده او لازم است و به گونه‌ای که ماده ی ۴۱۸ در ادامه همین ماده توضیح می‌دهد، این استیذان از رهبر کشور برای نظارت بر صحت اجرا و رعایت حقوق صاحب حق قصاص و اطراف دیگر دعوی می‌باشد.

متاسفانه به علت عجله بی‌مورد و معنادار مقامات ذیربط، اینک کار از کار گذشته، اما در هر صورت چون رهبری تکلیف قانونی بر نظارت داشته، بنابراین قانونا مکلف است پس از اخذ توضیح از نماینده اش شخصا به این سئوال پاسخ دهد که آیا حقوق نوید افکاری در این پرونده رعایت شده و یا مورد ظلم و ستم واقع گردیده است؟

در صورت ناپاسخگویی، طبعا مردم نوید را از اتهام وارده مبرا می‌دانند و به دنبال راهی برای اعاده حیثیت این فرزند معترض و قهرمان خود خواهند بود.

از آن جا که مرحوم نوید افکاری پیش از آنکه اعدام شود ادعا کرده بود که اعترافاتش تحت شکنجه صورت گرفته است و بر اساس ماده ۱۶۹ قانون مجازات اسلامی، اقراری که تحت اجبار و شکنجه اخذ شود فاقد ارزش و اعتبار می‌باشد، دادگاه مکلف بوده است از متهم مجددا تحقیق کند و موضوع را مورد بررسی دقیق و کافی قرار دهد.به عنوان مثال باید مشخص شود که چرا در فیلم نمایش داده شده در تلویزیون ، پدر مرحوم حسن ترکمان نشان می‌دهد که مرحوم در لحظات آخر زندگی در حالیکه غرق در خون بوده گردن خود را گرفته است در حالیکه در بازسازی صحنه معلوم می شود ضربه به ناحیه کتف و شانه اصابت کرده است و یا دلیل قتل را در سناریوی تنظیم شده، تسویه حساب شخصی عنوان می‌نمایند و معلوم نمی شود که این دو مرحوم در گذشته چه رابطه‌ای باهم داشته اند که کار را به حذف فیزیکی کشانیده است.

بنابراین در این قتل یا رهبری و یا نماینده ایشان حضور داشته و فرمان داده‌اند. مگر اینکه قتل زیر شکنجه بوده باشد.

علی خامنه‌ای به عنوان «رهبر» باید در جریان اجرای حکم قصاص باشد و آن را اجازه بدهد. به گفته آرش کیخسروی، اطلاع و اگاه بودن از جریان قتل نوید افکاری امری نیست که مجری حکم دادگاه بتواند نادیده‌اش بگیرد. اما خامنه‌ای چون هر جباری می‌پندارد اگر با معترضان را شکنجه نکند و نکشد، نمی تواند مانع ادامه اعتراضات در ماههای اینده بگردد. حتی اگر خود او در جریان قرار نگرفته باشد، هم آقا مجتبی را دارد و هم فردی به نام حسین طائب که تخصص در قتل و جنایت دارد. بنابراین اجرای حکم قتل نوید افکاری قطعا با اجازه بیت رهبری بوده است. زیرا فشار مردم و اتحاد آنها در جلوگیری از اعدام او و نیز فشار بینالمللی، آنها را به وحشت انداخته بود. می‌دیدند که اگر وضع به این صورت بگذرد، اتحاد و یکدلی مردم در فضای مجازی به هم گره خواهد خود و اگر نتوانسته اند به صورت حقیقی رفراندوم نمایند، در فضای مجازی رفراندوم و رژیم را طرد می‌کنند.

 

شرکای قتل در تهران:

1. وب سایت مشرق نیوز وابسته به سازمان اطلاعات سپاه و تحت نظر حسین طائب است. پس او و ارباب او، مجتبی خامنه‌ای در جریان قتل نوید افکاری قرار داشته اند.

2. سید ابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه که او نیز به دلیل در اختیار داشتن ریاست قوه قضاییه در جریان اجرای حکم این قتل بوده است. بر کسی پوشیده نیست که این «قاتل تاریخی» مأمور اعدام هزاران نفر بوده، در دهه 60، بوده است. بنابراین برای او قتل یک نفر دیگر به نام نوید افکاری عمل به عادت است .

3. «حجةالاسلام» سید احمد مرتضوی مقدم، رییس دیوان عالی که در تایید این حکم دخیل بوده است

4. «آیةالله» محمد جعفر منتظری،دادستان کل کشور، کسی که از سال ها قبل در اجرای این امور دخیل بوده و حامی اعدام و از جنایتکاران با سابقه می‌باشد.

5. «حجةالاسلام» غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه که بارها در مورد اعدام و نوید افکاری سخن رانده است. در آخرین مصاحبه گفت: حکم او اعدام نیست بلکه قصاص است که احتمالا این جمله را برای رهایی از اجرای حکم اعدام در ماه محرم گفت. ناگفته نماند که غلامحسین اسماعیلی نماینده باند بسیار خطرناکی درقوه قضاییه می‌باشد که در قتل و اعدام و دستگیری و ترور های فراوانی دخیل بوده اند و هستند. البته با اذن رهبری و رییس قوه قضاییه.

 

عاملان قتل نوید افکاری در شیراز:

1. «حجةالاسلام» سید کاظم موسوی رییس کل دادگستری استان فارس که به جای دکتر علی القاصی مهر رییس کل پیشین دادگستری استان فارس که به عنوان دادستان عمومی و انقلاب تهران منصوب شد، انتخاب گشت.

این شخص از دروغگوترین عناصر قوه قضاییه می‌باشد؛ در آخرین گفته هایش در مورد شاهین ناصری شاهد نوید افکاری گفت: او کلاهبرداری بوده که هشت سال زندان بوده و حالا به دلیل کرونا او را به جایی دیگر منتقل کرده‌ایم!!

2. «قاضی» سید محمود ساداتی رییس شعبه یک دادگاه انقلاب شیراز، از خشن‌ترین عوامل قوه قضاییه در شیراز و مسئول برخورد با معترضین شیراز و بهاییان و تا حتی حاجتی عضو شورای شهر شیراز، نام او در میان گفته های نوید افکاری در دادگاه بیانگر حضور و دخالت او در قتل این جوان مبارز می باشد

او روزی در یک سخنرانی از دانش آموزان خواست تا برای موفق شدن در زندگی متدین ، قانون مدار و مردم دار باشند و افزود: آزادی و استقلال همیشه در حریم قانون است و اگر میخواهید جلو میز قاضی نیاید باید قانون مدار باشید .

 

او در مراسم اجرایی طرح قاضی در مدرسه در جمع دانش آموزان مدرسه شهیدان پژمان شیراز، گفت : شبکه های ماهواره‌ای را بوجود آوردند تا ما در فضایی برویم که تمام مدت به فکر هوس های دنیایی باشیم و از تفکر به دنیای آخرت باز بمانیم.

نوید افکاری می‌گوید: بعدها در دادگاه انقلاب وقتی به سید محمود ساداتی، رئیس شعبه یک، گفتم: آیا دلیل و مدرکی هست که من جرمی کرده باشم؟ گفت ما برای حکم دادن نیاز به مدرک و دلیل نداریم. واقعا به بن بست رسیده‌ام. از مردم تقاضای کمک دارم."

3. «قاضی» محمد اسدی، نماینده دادستان عمومی و انقلاب شیراز در دادگاه نوید افکاری. نوید افکاری در باره او می‌گوید:"در دادگاه وقتی به قاضی اسدی گفتم که ما بی‌گناهیم و اگر مدرکی هست ارایه بدهید، گفت پسر فکر کردی اینجا سوئیس است؟ و حکمی بدون منطق و مستند و ناعادلانه صادر

کرد.

4. «قاضی» حیدر آسیابی دادستان شیراز، از عوامل اصلی فشار و شکنجه بر نوید افکاری تا قتل او

5. «قاضی» علی فرهادی پور،معاون دادستان عمومی و انقلاب شیراز و معاون قضایی و سرپرست دادگاه های کیفری 2 شیراز و از عوامل اصلی شکنجه و فشار به نوید افکاری جهت اعدام او

6. «قاضی» امیر بذرگر، رییس شعبه 101 دادگاه کیفری دو شیراز

7. «قاضی» بیژن کشاورز سرپرست دادسرای جنایی و جرائم امنیتی شیراز معاون دادستان عمومی و انقلاب شیراز، دخیل در قتل نوید افکاری. عنوان وی در بخش‌هایی از بیانیه، اطلاعیه و خبر دادگاه نوید افکاری آورده شده است. سخنان او که در فایل‌های صوتی نوید افکاری آورده شده و برخوردهای او گویای ظلمی است که بر نوید افکاری رو رفته است.

8. علیرضا درودچی، مدیرکل پزشکی قانونی استان فارس که از معاینه نوید افکاری محکوم به قصاص توسط تیم ویژه سه نفره در حضور رییس کل دادگستری استان فارس خبر داد و گفت: بر اساس معاینات

انجام شده از نواحی مختلف بدن وی، هیچ گونه آثاری دال بر آزار جسمی و شکنجه مشاهده نشد.

مدیرکل پزشکی قانونی استان فارس خاطر نشان کرد: به دنبال دستور ریاست کل دادگستری استان فارس مبنی بر انجام معاینه از نوید افکاری، شب گذشته مورخ ۱۹ شهریور ساعت ۲۲:۳۰ از نوید افکاری توسط تیم ویژه سه نفره اعزامی از پزشکی قانونی در حضور رییس کل دادگستری استان فارس معاینه به عمل آمد و بر اساس معاینات انجام شده از نواحی مختلف بدن وی، هیچ گونه آثاری دال بر آزار جسمی (شکنجه) نظیر سوختگی، اسکار جراحت و شکستگی استخوان و ... مشاهده نشد.

(این متن چقدر شبیه متن مقاله مشرق نیوز و اطلاعیه دادگستری استان فارس است)

9. جمشیدی اردکانی، وکیل تعیینی نوید افکاری (وکیل تعیینی به وکیلی می‌گویند که متهم یا محکوم خودش انتخاب میکند) نیز در مصاحبه‌ای گفته بود: در آنجا به نوید گفتم من باید تو را به پزشکی قانونی ببرم که گفت شکنجه نشده و نمی‌خواهد به پزشکی قانونی برود و وضعیتم سالم است و هیچ مشکلی ندارم. این وکیل به دلیل همراهی با خواست های دادگستری و دروغ های بیشمار از سوی نوید افکاری برکنار شد تا نامش برای همیشه در تاریخ بماند.

 

10. «قاضی» محمد رضا بهروزی، رئیس شعبه هشتم بازپرسی دادسرای جنایی شیراز، از جمله افرادی که نوید افکاری در مورد فشارها و ناجوانمردی های او سخن گفته است. اسن شخص جوانترین بازپرس کشور است.

11. سردار یدالله بوعلی، فرمانده سپاه فجر فارس، او قطعا در جریان قتل افکاری قرار داشته زیرا به مجرد کشته شدن افکاری نیروهای سپاه و بسیج را به صورت آماده باش در اورد تا مبادا اعتراضاتی صورت گیرد.

12. عنایت الله رحیمی، استاندار فارس که با مسئولان قضایی و امنیتی هماهنگ بوده است

13. سردار روهام بخش حبیبی فرمانده نیروی انتظامی استان فارس

14. سردار کاووس حبیبی، رییس اداره اگاهی شیراز که شکنجه های زندانیان در آن محل انجام می شود.

15. روح الله رضایی دانا ، مدیر زندان مرکزی شیراز

16. اشکان کمالی ، رییس بازداشگاه مرکزی شیراز

17. سید علیرضا سجادیان،رییس بازرسی زندانهای استانهای فارس

18. سرهنگ رضا فرحناکی فرماند‌‌‌‌ه یگان حفاظت زند‌‌‌‌ان های استان فارس

19. سرهنگ خادم الحسینی، رییس گارد زندان عادل‌آباد که نوید افکاری را به شدت شکنجه نمود

20. سروان وحیدی تبار، از نیروهای شکنجه گر مستقر در اداره آگاهی شیراز که شاهین ناصری را به هنگام دیدن شکنجه شدن نوید افکاری، کتک زد و چشم های او را بست.

21. ستوان عباسی، از عوامل شکنجه و سرکوب در اداره آگاهی شیراز که دست نوید افکاری را با ضربات لوله شکست.