بیانیه شورای مرکزی جبهه ملی ایران در اعتراض به سرکوب کارگران و معلمان

jebheh meli iran«سرکوب و خشونت نسبت به کارگران و معلمان را متوقف کنید»

هموطنان عزیز

هفته‌هاست که کارگران شرافتمند میهنمان در کارخانه‌های نیشکر هفت تپه‌، فولاد اهواز، هپکو اراک و برخی مراکز  صنعتی دیگر به علت آنکه ماه‌هاست از دریافت دستمزد ماهیانه خود محروم بوده‌اند و همچنین برای اعتراض به عمل‌کرد مدیریت‌های این کارخانه‌ها که تحت عنوان خصوصی‌سازی از بخش دولتی منفک و به افراد ویژه واگذار گردیده است، دست به اعتصاب و اعتراض زده‌اند. برخورد دولت جمهوری اسلامی با این کارگران زحمتکش که حقوق قانونی خود را طلب می‌کنند،سرکوب و دستگیری و زندان بوده ویکی از کارگران نیشکر هفت‌تپه در بازداشتگاه چنان مورد ضرب و شتم و شکنجه قرار گرفته که او را در حالتی نزار راهی بیمارستان کرده‌اند . همین‌گونه برخوردهای خشونت‌آمیز با معلمان فرهیخته که در اعتراض به گرفتن شهریه از دانش‌آموزان در مدارس دولتی، برخلاف نص صریح قانون اساسی، و تأمین نبودن فضای آموزشی قابل قبول برای فرزندان این ملت وتبعیض شرایط تحصیلی، و همچنین به خاطر عدم تکاپوی حقوقشان برای تأمین یک زندگی بسیار ساده و حداقلی، دست به اعتصاب آرام وتحصن در درون مدرسه ها زده‌اند، صورت گرفته است. هر روز در گوشه وکنار شهرهای کشور شاهد تجمع و ضجه ی زنان و مردانی که تمام اندوخته زندگیشان را به بانک ها و مؤسسات مالی سپرده‌اند با این امید که بتوانند از سود سپرده‌های خود، اندک کمکی برای معاش زندگی دشوار خود فراهم نمایند می‌باشیم . ولی امروز آن‌ها حتی صاحب اصل سرمایه خود نیز نیستند و این موسسأت  چپاولگر که معلوم نیست به چه کسانی تعلق دارند، از پس دادن اصل مال مردم نیز عاجزند. همچنین در این روزها شاهد آنیم که فرزندان غیور ملت ایران در دانشگاه های کشور نیز برای پشتیبانی و اظهار همدردی با کارگران و معلمان دست به اعتراض زده‌اند .

هموطنان عزیز

این نابسامانی‌های اقتصادی برای این کشور ثروتمند به هیچ‌وجه قابل قبول نیست و مسئولیت این نارسایی‌ها مستقیماً متوجه قدرت‌مدارانی است که اختیارات منابع مالی کشور و قدرت حکومتی را در دست خود دارند. دولت جمهوری اسلامی با سوء مدیریت، تولید داخلی کشور را به شدت کاهش داده به طوری که اغلب صنایع کشور با نصف ظرفیت کار می‌کنند و در حالی‌که کشور ما حداقل به چهارصد میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی برای توسعه اقتصادی خود نیازمند است، سوء سیاست خارجی نه تنها موجب جذب نشدن سرمایه‌گذاری‌های خارجی  به ایران شده بلکه سبب فرار سرمایه‌ها از کشور نیز گردیده است. این سیاست‌های اشتباه موجب شده که ارزش پول ملی طی مدتی کمتر از شش ماه به یک سوم ارزش قبلی سقوط کرده  و در نتیجه گرانی وتورم و فقر وبیکاری در این جامعه بیداد می‌کند . باز گذاشتن دست نورچشمی‌ها در فساد گسترده و غارت هزاران میلیاردی از منابع مالی کشور و هزینه کردن امکانات مالی مملکت در مناقشات خارج از مرزها بدون در نظر گرفتن منافع ملی، صد چندان به بحران‌های اقتصادی افزوده است .

جبهه ملی ایران باز هم به هیأت حاکمه جمهوری اسلامی متذکر می‌شود که این ندانم کاری‌های ناموجه را کنار بگذارد و به پیشنهادات پنجم مرداد ماه جبهه ملی ایران گوش فرا دهد. برخورد خشونت‌‌‌بار با کارگران حق‌طلب و سرکوب و زندانی کردن معلمان فرهیخته و دانشجویان و سایر اقشار ملت شرافتمند ایران راه چاره معضلات کشور نیست.

چهاردهم آذر ماه 1397

تهران – شورای مرکزی جبهه ملی ایران