«توافق ژنو» به بن بست رسیده‌ است؟ و آب سنگین اراک تعطیل بردار نیست و تصدیق و تکذیب عراقچی می‌ گویند: مسئله اتمی دست آویز رویاروئی سخت در درون رژیم است

 انقلاب اسلامی (30 فروردین 93): «مسئله اتمی» دست‌ آویز رویاروائی در درون رژیم است. امام جمعه موقت تهران می‌ گوید آب سنگین اراک تعطیل بردار
نیست. آیا راه را بر گفتگو کننده ها می‌ بندد و یا راه را باز می‌ کند:
 
Geneve 3- Iran va 51-1☚ در نماز جمعه تهران (29 فروردین 98) «حجت‌الاسلام » صدیقی گفته‌ است: «مسئله انرژی صلح‌آمیز هسته‌ ای برای ما در عرصه‌ های مختلف کارساز است و تأمین کننده نیازهای همه‌ جانبه مردم چه در زمینه پزشکی، کشاورزی و سایر موارد به شمار می‌ رود. دست یافتن به این انرژی صلح‌آمیز  نقطه عطفی در تمدن اسلامی است. آقا فرمودند ما به هیچ عنوان از دستاوردهایی که دانشمندان در مسئله صلح‌ آمیز هسته‌ ای به دست آوردند و تاکنون به دست ما رسیده عقب نشینی نمی‌ کنیم بنابراین آب سنگین اراک و کانون‌ های دیگر با فرمان نایب امام زمان (عج) به هیچ وجه تعطیل‌ بردار نیست.
 
    صدیقی با تأکید بر اینکه نباید فکر کنیم مسئله هسته‌ ای موجب تحریم بود، یادآور شد: تحریم از زمان ابتدای انقلاب شروع شده است و با ضربه‌ ای که فتنه‌ گران زدند، آنها جرأت کردند اینطور حرکت‌ های غیرقانونی را انجام دهند. اگر دنیای استکبار بتواند چرخ‌ های سوخت هسته‌ ای ما را از کار بیندازد، یقین بدانید چرخ تولید سرعت پیدا نمی‌ کند و چرخ اقتصاد و تولید بیشتر گرفتار اختلال خواهد شد.»
 
انقلاب اسلامی: هرگاه صدیقی سخنگوی خامنه‌ ای شده و از قول او است که می‌ گوید «آب سنگین اراک تعطیل بردارد نیست»، باتوجه به اینکه ممکن نیست طرف غربی با کار این کارخانه موافقت کند، یا گفتگوها  را خامنه‌ ای، پیشاپیش، به بن‌ بست کشانده‌ است و یا قرار بر تغییر کارخانه آب سنگین است. یک «خبر» می‌ گوید بنابر تغییر کارخانه است و یک نظر می‌ گوید «توافق ژنو» به بن‌ بست کشیده‌ است: 
 
☚ در 29 فروردین 93، سایت مشرق روایت کرده‌ است: «شنیده ایم مقامات آمریکایی پیشنهاد «باز طراحی راکتور اراک» را به ایران ارائه کرده اند. روس‌ ها و چینی‌ ها نیز پیش از این طرح مشابهی ارائه کرده بودند. آمریکایی‌ ها اعلام کرده‌ اند حاضریم با اعطای کمک بلاعوض 60 میلیون دلاری اقدام به باز طراحی راکتوری شبیه اراک نماییم که برخوردار از آخرین تکنولوژی‌ های مدرن روز است. در عین حال خروجی آن پلوتونیوم به مقدار ناچیز خواهد بود. آمریکایی‌ ها در روزهای نخست مذاکره از تعطیلی تأسیسات اراک سخن می‌ گفتند که با اعلام خط قرمز نظام، از تعلیق و سپس از تغییر کاربری و در نهایت کاهش آمادگی سخن گفتند، اما با مخالفت مجدد تیم مذاکره کننده ایرانی، به مرحله ارائه پیشنهاد "باز طراحی" رسیده اند».
 
انقلاب اسلامی: بنابر این «شنیده»، سخنان «امام جمعه» تهران،  می‌ تواند چراغ سبز خامنه‌ ای به روحانی باشد: پیشنهاد امریکائی را بپذیرید. اما یکی دیگر از دستیاران خامنه‌ ای می‌ گوید: «توافق ژنو به بن بست رسیده‌ است»
 
☚ در 24 فروردن 93، در «نطق میان دستور» مجلس، رسائی، «نماینده »تهران گفته‌ است: امروز جبهه استکبار سیاست تحقیر و تحمیل را در مقابل ایران در پیش گرفته، این در حالی است که توافقنامه ژنو به بن‌ بست رسیده و بدون تردید به دلیل برخورداری از واژه‌ های تنش‌ دار و مبهم، هرگز به مرحله نهایی نمی‌ رسد. در ماه‌ های اخیر یکی از واژه‌ هایی که مکرراً در ادبیات مقام معظم رهبری مورد تأکید قرار گرفته، واژه استقلال کشور اسلامی است.
 
    ما همانطور که در مقاطع دیگر برای استقلال خودمان هزینه داده‌ ایم، در این مقطع نیز هزینه خواهیم داد، اما متأسفانه مدتی است که دولت در قالب توافقنامه‌ ای که در خصوص پرونده هسته‌ ای پذیرفته و به دلیل امتیازات متعددی که داده‌ است و امتیازات حداقلی که گرفته، سبب جری شدن دشمنان دیرینه انقلاب اسلامی شده، تا جایی که جبهه استکبار هر روز با ادعایی تازه، نه ‌تنها توهین جدید می‌ کند، بلکه در مقابل انفعال مدیران سیاست خارجی نیز یک گام به پیش می‌نهد.
 
  دولت نیز به دلیل اینکه تمام تخم‌ مرغ‌های خود را در سبد برداشتن تحریم‌ های ظالمانه قرار داده و هیچ طرح اقتصادی مبتنی بر توان داخلی را مد نظر ندارد، با انفعال در برابر زیاده‌ خواهی‌ ها تلاش می‌کند تا توافقنامه ژنو را به سرانجام برساند و به ‌زعم خود تحریم‌ ها را بردارد و گشایشی را در زندگی مردم ایجاد کند. همین نکته سبب شده تا جبهه استکبار، سیاست تحقیر و تحمیل را در پیش بگیرد، این در حالی است که توافقنامه ژنو به بن‌بست رسیده و بدون تردید به دلیل برخورداری از واژه‌ های تنش‌ دار و مبهم و متناقض بودن آن با برخی معاهدات بین‌المللی از جمله معاهده NPT که استفاده صلح‌ آمیز و غنی‌ سازی را برای ما و تمام اعضا لازم می‌ شمارد و به دلیل خوی استکباری 1+5 و به دلیل زیاده‌ طلبی آنها هرگز به مرحله نهایی نمی‌ رسند.
 
    متأسفانه دولت محترم در توافقنامه ژنو 28 امتیاز داده و هشت امتیاز گرفته که این امتیازات از نظر کیفی با هم قابل مقایسه نیست، آیا می‌دانید بر اساس توافقنامه ژنو تمام تحریم‌ های غیر هسته‌ ای آمریکا و اروپا و قطعنامه‌ های شورای امنیت به بهانه حقوق بشر و دفاع از تروریسم در جای خود باقی می‌ ماند؟ آیا می‌ دانید که ایران در طول 10 سال گذشته همیشه قطعنامه‌ های شورای امنیت سازمان ملل را غیرقانونی و ظالمانه دانسته و از آن سر باز زده، اما بر اساس این توافقنامه ما باید به آن عمل کنیم؟ آیا می‌ دانید یکی از مواردی که بر اساس قطعنامه‌ های شورای امنیت باید برچیده شود موشک‌ های دوربرد ایران است؟
 
     صدا و سیما در فشار است تا منتقدان نتوانند انتقادات خود را به این توافقنامه بیان کنند، رسانه‌ های منتقد از جمله هفته ‌نامه 9 دی به دلیل انتقاد از توافقنامه ژنو توقیف شده‌اند، همه اینها حکایت از این دارد که این توافقنامه به هیچ وجه مصالح ملی ما را تأمین نمی‌ کند که البته تا ابر رهبری همچون امام خامنه‌ ای پرچمدار این کشتی است، 1+5 نخواهد توانست به خواسته‌ های شوم خود برسد، هر چند وندی شرمن ادعا کند که به آقای ظریف نزدیک شده و آنها همدیگر را با نام کوچک صدا می‌ کنند و درباره مسائل خصوصی یکدیگر سخن می‌گویند».
 
     رسایی ادامه داد: «ما 25 سال است که صدای خمینی(ره) را از گلوی خامنه‌ ای شنیده‌ایم، همانطور که خمینی (ره) اجازه نداد استکبار زیاده‌ خواهی کند، خامنه‌ ای هم اجازه نمی‌ دهد».
 
☚ الهام سخنگوی حکومت احمدی نژاد  می‌ گوید: همه دستاوردهای فن آوری هسته ای توسط دولت با اين توافق تعطيل شد. همه کارها برای هيچ؟ غربی ها امتحان شده نبودند؟ دولت با
 موضع ضعف و با دست رو شده وارد مذاکرات شدند، بجای اتکا به توانايی داخلی و توکل بر خدا به سمت غرب رفتيد و ذلت آفريديد.
 
☚ عراقچی، «معاون» وزارت خارجه و رئیس تیم مذاکره کننده، در قم، در جلسه ای شرکت کرده و گفته‌ است: نوشته روحانی به خامنه‌ ای در آنجا که می‌ گوید حق غنی سازی ایران را 
شناختند، صحیح نیست. نوار سخنان او پخش می‌ شود و او ناگزبر می‌ شود بگوید: نگرانم که اینطور بازی‌ ها با منافع ملی تا کجا می‌ خواهد پیش برود!». مدعی می‌ شود سخنان او را نیمه تمام و تحریف شده، انتشار داده‌ اند و می‌ گوید نامه روحانی به خامنه‌ ای عین حقیقت است. حق غنی سازی برسمیت شناخته شده‌ است. روشن است که دروغ می‌ گوید، زیرا در متن توافق ژنو، حق غنی سازی برسمیت شناخته نشده‌ است. اما جمله‌ ای هم که صدای او است، روشن و گویا است. محل برای تحریف نیز ندارد. در 30 فروردین 93، «طلاب مدرسه معصومیه» که می‌ گویند در جلسه حاضر بوده‌ اند، به عراقچی نامه می‌ نویسند و یادآور می‌ شوند که جمله را او بر ربان آورده‌ است و نباید حاشا کند و باید حقیقت را بگوید:
 
«1- اینکه با بی‌ تدبیری برخی مسئولان دولتی، شرایط و مقدماتی پدید آمد که محتوای یک جلسه خصوصی این‌چنین گسترده در رسانه‌ های عمومی مورد انتشار واقع گردد، بسیار تأثر‌ برانگیز و قابل پیگیری جدی است.
 
2- آنچه بیش از پیش موجبات بهت و تأسف این جمع را فراهم آورد، محتوای تکذیبیه جنابعالی در این رابطه بود، انتظار آن می‌ رفت در چنین شرایطی با ترجیح منافع ملی بر برخی ملاحظات، همان استدلال‌ هایی را که در جلسه مذکور پیرامون اشتباه‌ بودن بخشی از نامه رئیس‌جمهور محترم به رهبری معظم انقلاب، پیرامون دستاوردهای توافقنامه ژنو بیان فرمودید، به‌ صورت علنی به اطلاع عموم مردم شریف ایران رسانده و آنان را نسبت به واقعیات محقق شده در متن توافقنامه آگاه می‌ ساختید.»
 
انقلاب اسلامی: خامنه‌ ای است که بحران اتمی را تا رساندنش به بن‌ بست، ادامه داده‌ است. صدیقی دروغ می‌ گوید، جنبش 88 سبب وضع تحریم ها نشد. بلکه تقلب بزرگ در "انتخابات" و سرکوب خونین جنبش مردم از عوامل زمینه ساز وضع تحریم ها شد. تازه، وضعیت اقتصاد کشور حاصل سیاست اقتصادی در خدمت منافع مافیاهای نظامی – مالی است که خامنه‌ ای حکومت احمدی نژاد را مأمور اجرای آن کرد. مواضعی که در گزارش – تحلیل جمع آورده‌ ایم، با صراحت، همان واقعیت را باز می‌ گویند: خامنه‌‌ ای چاره‌ ای جز تسلیم ندارد. اما می‌ خواهد مسئولیت این تسلیم را بر دوش حکومت بنهد. در همان‌ حال، می‌ خواهد سیاست ستیز و سازش با امریکا ادامه بیابد. حمله کنندگان به توافق ژنو و توافق نهائی احتمالی، بخشی از جبهه دوم و بیشتر طرفدار احمدی نژاد هستند. نوع حمله آنها نیز روشن می‌ کند که مأموریت روحانی و ظریف اینست که توافق نهائی را  با ظاهری که تسلیم خفت بار را بپوشاند، بعمل بیاورد. با اینحال، ضعف مفرط خامنه‌‎ ای، به دو طرف امکان داده‌ است که بخواهند «تا آخر بروند»: حکومت روحانی می‌ خواهد توافق نهائی انجام بگیرد و جبهه دوم، بخصوص طرفداران احمدی نژاد و جلیلی – که این دو نیز با یکدیگر کشمکش دارند – می‌ خواهند گفتگوها را به شکست بکشانند.