غریب آبادی: رویکرد سازنده ایران بستگی به رفع تحریم‌ها دارد

Tahrim Iran

نماینده دائمی جمهوری اسلامی در وین می‌گوید مادام که تحریم‌ها لغو نشوند، ایران از خود خویشتن‌داری نشان نخواهد داد. محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی نیز از تخریب دوربین‌های آژانس در "عملیات تروریستی" سخن گفته است.

کاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائمی جمهوری اسلامی در وین در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سخنرانی کرد و خواستار لغو تحریم‌های این کشور از سوی آمریکا شد.

غریب آبادی خطاب به آمریکا و کشورهای اروپایی گفت: «مادامه آنکه تحریم‌ها علیه ایران ادامه دارد، از ایران انتظار خویشتن‌داری و اقدام سازنده نداشته باشید

 

نماینده دائمی جمهوری اسلامی نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین گفت که آمریکا قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت را با خروج خود از توافق هسته‌ای نقض کرده است.

غریب‌آبادی در عین حال از برخورد منفعلانه کشورهای اروپایی انتقاد کرده و مدعی شد که این کشورها به جای محکوم کردن آمریکا در ارتباط با تجدید تحریم‌ها، از جمهوری اسلامی می‌خواهند به تعهدات خود پایبند باشد.

نماینده جمهوری اسلامی در وین همچنین خطاب به کشورهای اروپایی گفت: «ما بدهکار شما نیستیم.» غریب آبادی در شرایطی چنین مسائلی را در نشست شورای حکام مطرح می‌کند، که آمریکا و تروئیکای اروپایی خواستار بازگشت سریع جمهوری اسلامی به مذاکرات هسته‌ای شده است.

 

در اظهارات غریب آبادی در نشست شورای حکام نه تنها نشانه‌ای از تغییر رویکرد این کشور در ارتباط با موضوع احیای برجام مشاهده نمی‌شود، بلکه بر ادامه "فعالیت‌های هسته‌ای، انجام غنی‌سازی اورانیوم در سطوح مختلف و تولید سوخت سیلیسید" تاکید کرده است.

نماینده دائمی جمهوری اسلامی در وین در بخش دیگری از سخنان خود مدعی شده که «ادامه یا توقف ثبت داده‌ها ربطی به تعهدات پادامانی» این کشور ندارد و آژانس نیز نمی‌تواند چنین چیزی را طلب کند.

رافائل گروسی پیش از سفر به تهران و گفت‌وگو با محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی از محدود شدن دسترسی بازرسان آژانس به اطلاعات مربوط به دوربین‌های نظارتی ابراز نگرانی کرده بود.

 

تخریب دوربین‌های نظارتی

محمد اسلامی، رئيس سازمان انرژی اتمی ایران روز چهارشنبه، ۲۵ شهریور، در حاشیه توضیحات به نمایندگان مجلس در خصوص توافقش با مدیر آژانس اتمی گفت که تخریب دوربین‌های نظارتی به علت اقدامات خرابکارانه بوده است. عدم دسترسی آژانس به اطلاعات این دوربین‌ها به نگرانی‌های بین‌المللی در مورد فعالیت اتمی ایران دامن زده بود.

اسلامی از الزام فعالیت شفاف هسته‌ای این کشور خبر داده است. او تاکید کرده است که سفر رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران مغایرتی با مصوبه مجلس درباره "اقدام راهبردی و صیانت از منافع ملی" نداشته است.

مجلس شورای اسلامی در اسفندماه سال گذشته با تصویب این قانون، خواستار محدود شدن همکاری با آژانس در زمینه نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای شده بود.

روز یکشنبه ۱۲ سپتامبر (۲۱ شهریور) رافائل گروسی، مدیرکل آژانس به تهران سفر کرده بود و پس از دیدار با محمد اسلامی از تفاهم با جمهوری اسلامی بر سر تعویض کارت‌های حافظه دوربین‌های نظارتی آژانس خبر داده بود.

پس از آن، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه دولت رئيسی مدعی شده بود که تفاهم با آژانس مغایرتی با مصوبه مجلس و قانون یاد شده نداشته است.

توافق جمهوری اسلامی ایران با آژانس در ارتباط با تعویض کارت‌های حافظه و ادامه کار دوربین‌های نظارتی آژانس در مراکز هسته‌ای ایران بوده است. بنا بر این توافق محتویات فیلم‌ها و تصاویر در ایران می‌مانند تا تکلیف مذاکرات برجام روشن شود. در صورت موفقیت این مذاکرات کل این تصاویر و داده‌ها باید در اختیار آژانس قرار گیرند.

توافق مشابه‌ای در اواخر دوران دولت حسن روحانی با آژانس به عمل آمد که شماری از نمایندگان مجلس آن را مغایر قانون یادشده خوانده و دولت را به خیانت متهم کردند. حال اما دولت جدید نیز چاره‌ای جز تمدید همان توافق ندیده است.

 

گردن گذاشتن دولت رئیسی به تمدید توافق با آژانس با توصیه روسیه و با هدف جلوگیری از طرح قطعنامه‌ای علیه ایران از سوی آمریکا و کشورهای غربی در شورای حکام صورت گرفته بود.

آمریکا و تروئیکای اروپایی روز دوشنبه ۱۳ سپتامبر اعلام کرده بودند که در حال حاضر از طرح قطعنامه علیه جمهوری اسلامی ایران چشم‌پوشی می‌کنند.