با وجود دلایل بالقوه خفیف تربودن سویه اومیکرون در مطالعات اولیه، نگرانی همچنان باقی است

Corona-Omicronبراساس نتایج مطالعات اولیه که در بریتانیا و آفریقای جنوبی منتشر شده به نظر می رسد که سویه جدید ویروس کرونا به نام اومیکرون خفیف‌تر از سویه های قبلی باشد.

شواهد اولیه نشان می دهد که در مقایسه با سویه های قبلی افراد کمتری به معالجات بیمارستانی نیاز پیدا می کنند. تخمین ها از این کاهش بین ۳۰ تا ۷۰ درصد متفاوت است.

اما این نگرانی هست که حتی در صورت خفیف‌تر بودن علائم ابتلا به اومیکرون، شمار بالای موارد ابتلا می تواند کمر بیمارستان ها را خم کند.

در بریتانیا برای اولین بار بیش از ۱۰۰ هزار مورد ابتلا در یک روز گزارش شده است.

درک عمیق تر از شدت اومیکرون به کشورها کمک خواهد کرد در مورد چگونگی واکنش نشان دادن به ویروس تصمیم بگیرند.

در مطالعه ای که در اسکاتلند انجام شد شمار کسانی که مجبور به مراجعه به بیمارستان شدند تحت نظر گرفته شد.

سرپرستان این مطالعه می گویند که اگر رفتار اومیکرون مثل سویه دلتا باشد، آنها انتظار دارند تا الان ۴۷ نفر به بیمارستان منتقل شده باشند، اما در حال حاضر این رقم ۱۵ نفر است.

محققان گفتند که شاهد کاهشی دو سومی در شمار افراد نیازمند به مراقبت بیمارستانی هستند. اما شمار موارد مورد مطالعه و شمار افراد سالخورده که در معرض خطر بیشتر هستند در این مطالعه کم بود.

دکتر جیم مک‌مِنامین از سازمان بهداشت عمومی اسکاتلند این مطالعه را یک "خبر به طور مشروط خوب" توصیف کرد.

سویه اومیکرون با سرعت فوق العاده ای درحال انتشار است و بالا بودن موارد ابتلا می تواند هرگونه فایده ای در اثر خفیف تر بودن ویروس را جبران کند.

مطالعه دیگری در آفریقای جنوبی هم به خفیف تر بودن اومیکرون اشاره دارد.

این بررسی نشان داد که احتمال نیاز به معالجه بیمارستانی در افراد مبتلا ۷۰ تا ۸۰ درصد کمتر است.

با این حال این مطالعه اشاره می کند که نتیجه نهایی برای بیمارانی که به دلیل اومیکرون بیمارستانی شدند فرقی نمی کند.

تصور می شود خفیف تر بودن بیماری در اثر اومیکرون ناشی از دلایل مختلف باشد: از ویژگی های اساسی سویه جدید گرفته تا وجود میزانی از مصونیت در اثر واکسیناسیون و سابقه عفونت به سویه های قبلی.

تحلیلی توسط دانشگاه امپریال کالج لندن حاکیست که جهش های اومیکرون آن را به ویروس خفیف تری از دلتا بدل کرده است.

محققان گفتند که در صورت نداشتن مصونیت قبلی (مثل واکسن) احتمال ارجاع بیمار به بخش اورژانسی به دلیل ابتلا به اومیکرون ۱۱ درصد کمتر از دلتا است.

با این حال با توجه به میزان بالای واکسیناسیون و عفونت قبلی، این آمار در مورد شمار نسبتا کمی صادق است.

همین تحلیل نشان داد که با احتساب مصونیت قبلی در جمعیت، خطر مراجعه به اورژانس به دلیل اومیکرون ۲۵ تا ۳۰ درصد کمتر است و احتمال بستری شدن برای بیش از یک روز ۴۰ درصد پایین تر.

بررسی های آزمایشگاهی دلایل بالقوه خفیف تر بودن اومیکرون را نشان داده است.

یک بررسی در دانشگاه هنگ کنگ دریافت که اومیکرون در آلوده کردن مجاری تنفسی بهتر عمل می کند، اما به خوبی سویه های قبلی به بافت های عمیق ریه رسوخ نمی کند، جایی که می تواند بیشتر صدمه بزند.

مطالعه ای در دانشگاه کمبریج هم نشان داد که اومیکرون در به هم جوش دادن سلول های ریه - که در ریه افراد مبتلا به بیماری شدید اتفاق می افتد - به خوبی سویه های قبلی عمل نمی کند.

همزمان دولت آمریکا در روز چهارشنبه به داروی خوراکی کووید-۱۹ شرکت فایزر برای افراد در معرض خطر که ۱۲ سال یا بیشتر سن داشته باشند مجوز داد.

دکتر آنتونی فاوچی مدیر سازمان بیماری های واگیردار آمریکا گفته است که قرص فایزر نیاز به بستری شدن را تقریبا ۹۰ درصد کم می کند.

منبع: بی بی سی