شنیده شدن «صدای انفجارهای مهیب» در چند شهر، در غرب ایران

Iran-Enfejar

«گزارش ها از مناطق غرب ایران حاکی است گروهی از ساکنان چند شهر در استان‌های مختلف، از جمله در همدان، کرمانشاه، جوانرود و کردستان در غرب ایران، بامداد ‌یکشنبه ۲۶ دی‌ماه صدای  انفجار‌های مهیبی را شنیده‌اند.»
 
منابع صدای آمریکا در سنندج، مرکز استان کردستان هم از شنیدە شدن صدای انفجار مهیب خبر دادەاند. این منابع می‌گویند صدای سه انفجار متوالی هم ساعت یک بامداد به وقت ایران در جوانرود استان کرمانشاه به گوش رسیده است.
 
وبسایت داخلی «رکنا» به گوش رسیدن صدای انفجار شدید در اسدآباد همدان را تایید کرده است.
 
دقایقی بعد، سعید کتابی در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در همدان با بیان اینکه صدای مهیبی شنیده شد گفت: «ابتدا گمان رفت که صدای رعد و برق با توجه به شرایط جوی است، اما این امکان رد شد.»
 
وی افزود: «در حال بررسی موضوع هستیم اما تا کنون گزارش خاصی به دست ما نرسیده است.»
 
پایگاه خبری «صابرین‌نیوز» متعلق بە نیروهای حشد الشعبی عراق هم شنیده شدن صدای انفجار‌ در کرمانشاه، سنندج و همدان را تایید کرده است اما آن را به برگزاری «رزمایش بزرگ پدافند هوایی ایران برای آزمایش سامانه‌های پدافند هوایی جدید» نسبت داده.
 
اینتل لب، موسسه تحقیقاتی بین‌المللی در زمینه مشاوره اطلاعات، سپتامبر امسال از احداث پایگاە موشکی در کرمانشاە خبر دادە بود.
خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، دو هفته پیش در گزارشی اعلام کرد صدای بلندی که روز چهارشنبه در حومه شهر کرج در غرب تهران شنیده شد، بر اثر شلیک راکت توسط سپاه پاسداران در حین یک تمرین آموزشی ایجاد شد.
 
این اولین بار نیست که گزارش‌هایی در مورد شنیده شدن صدای انفجار در مناطق مختلف ایران منتشر می شود.
 
بر اساس این گزارش که به توصیف رسانه‌های داخلی «تأیید نشده» است، «این سامانه‌های پدافندی به تازگی تحویل یکان‌های عمل‌کننده در غرب کشور شده‌اند. این تمرین‌های ناگهانی و شبانه بخشی از راهبرد آمادگی پدافند کشور است».
 
وقوع حوادث متعدد در تاسیسات هسته‌ای و نظامی ایران در ماههای گذشته که عمدتا به دولت اسرائیل منتسب شده، سبب شده است که وقوع انفجارها با گمانه‌زنی‌های متفاوتی مواجه شود.
 
 
نقل از سایتهای رادیو فردا و  صدای آمریکا