وزش بادهای شدید ۱۲۰ روزه در زابل/ مشکلات تنفسی برای۲۶۱ نفر در سیستان

Rizguerd-1 ایرنا: مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان گفت: ۲۶۱ نفر از مردم منطقه سیستان در شمال این استان به دلیل مشکلات تنفسی ناشی از توفان و گرد و خاک از پنجم مرداد تاکنون روانه بیمارستان‌ ها و مراکز درمانی شدند.
 
علیرضا شهرکی روز چهارشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: این افراد به دلیل عوارض تنفسی، چشمی و قلبی ناشی از توفان به بیمارستان‌ ها، مراکز درمانی و پایگاه‌ های اورژانس مراجعه کردند.
 
وی ادامه داد: ۵۶ نفر از این افراد در بیمارستان‌ های شمال سیستان و بلوچستان بستری و ۲۰۵ نفر به صورت سرپایی درمان شدند.
 
مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان گفت: با توجه به خشک بودن تالاب هامون و در نتیجه بروز پدیده توفان و گرد و خاک همواره مردم منطقه سیستان به دلیل مشکلات مختلف که عمده‌ ترین آنها تنفسی و چشمی است به مراکز بهداشتی درمانی و بیمارستان‌ ها مراجعه می‌کنند.
 
به گفته مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان؛ میزان ساعت آفتابی زابل بر اثر توفان شن و کاهش شدید دید افقی در این شهر به صفر رسید.
 
محسن حیدری اظهارداشت: برای نخستین بار از ابتدای سالجاری توفان مانع تابش خورشید در شهر زابل شده به طوریکه حتی یک دقیقه ساعت آفتابی نیز در این منطقه ثبت نشده است.
 
وی ادامه داد: وزش بادهای شدید ۱۲۰ روزه در زابل از شامگاه دوشنبه به توفان گرد و خاک تبدیل شد و روز سه‌ شنبه نیز ادامه یافت تا جایی که توده عظیم گرد و غبار به نیکشهر در جنوب استان نیز رسید و شرایط کیفی هوا را به شدت کاهش داد.
 
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان افزود: بامداد امروز نیز بیشینه سرعت باد در زابل به ۳۰ متر بر ثانیه معادل ۱۰۸ کیلومتر بر ساعت رسید و گرد و غبار حاصل، شعاع دید افقی در محدوده فرودگاه این شهر را به ۲ هزار و ۵۰۰ متر کاهش داد.
 
وی تصریح کرد: هم‌ اینک باد شدید و گرد و غبار گسترده مهمترین پدیده‌های جوی حاکم در سیستان و بلوچستان هستند که از هیرمند و زهک در شمال استان تا نیکشهر در جنوب استان کشیده شده است.
 
حیدری اظهارداشت: بر اساس خروجی نقشه‌ های پیش‌ یابی و مدل‌ های جوی، همچنان وزش بادهای شدید ۱۲۰ روزه در شمال استان و نفوذ گرد و غبار آن به عرض‌های پایین تر ادامه دارد.