پخش سخنان منتشر‌نشده خامنه‌ای در مخالفت با نظر هاشمی رفسنجانی درباره رابطه با آمریکا

khameneei va khobregan

رسانه‌های ایران این روزها بارها سخنان رهبر جمهوری اسلامی در مخالفت با مذاکره و ایجاد رابطه با آمریکا را پخش می‌کنند. در یکی از فیلم‌های منتشرشده، خامنه‌ای مخالفت خود را با نظر هاشمی رفسنجانی در جلسه‌ای بیان می‌کند و می‌گوید او پاسخی به استدلال‌های من نداشت و رفسنجانی این سخن را تأیید می‌کند. در روزهای حساسِ ادامه مذاکرات احیای برجام، رسانه‌های ایران بیش از هر چیز بر «بی‌اعتمادی» به آمریکا و غرب تأکید می‌کنند.

دیدار علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی با اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس وقت مجمع تشخیص مصلحت نظام و اعضای این مجمع در تاریخ ۲۰ فروردین ۱۳۹۱ ـ عکس از وب‌سایت خامنه‌ای

خبرگزاری فارس، یکشنبه شب ۱۰ مرداد فیلمی را منتشر کرد که در تلویزیون حکومتی نیز بارها پخش شده است. در این فیلم فرازهایی از سخنان علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در سال‌های مختلف در مخالفت با رابطه با آمریکا و بی‌اعتمادی به مذاکرات برجام انتخاب و منتشر شده است.

بخشی از این فیلم به دیدار خامنه‌ای با اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس وقت مجمع تشخیص مصلحت نظام و اعضای این مجمع در تاریخ ۲۰ فروردین ۱۳۹۱ مربوط می‌شود که خامنه‌ای مخالفت خود با نظر هاشمی رفسنجانی درباره رابطه با آمریکا را بیان می‌کند. خامنه‌ای در حضور هاشمی رفسنجانی می‌گوید:

«با خود ایشان (هاشمی رفسنجانی) در جلسات متعددی صحبت کردم، صدای آقای هاشمی در شورای عالی امنیت ملی ضبط است که گفتند فلانی (خامنه‌ای) در این زمینه (ایجاد رابطه با آمریکا) استدلال‌هایی دارد که ما جواب آن استدلال‌ها را نداریم.»

سپس صدای هاشمی رفسنجانی به گوش می‌رسد که این سخنان را تأیید می‌کند و می‌گوید: «بله من گفتم.»

هاشمی رفسنجانی سپس می‌افزاید «آقای [حسن] روحانی یک چیزی تهیه کرد، دو تا قائمه (ستون) داشت که منافع و ضررها را آورده بود». خامنه‌ای سخنان او را قطع می‌کند و می‌گوید «ضررها در آن نبود، فقط منافع بود. آقای روحانی در یک ستونی ۱۰-۱۵ مورد منافع را ذکر کردند، شما هم چند مورد اضافه کرده بودید به خط شریف خودتان».

در گزارش‌های رسمی آن زمان از دیدار خامنه‌ای و رئیس و اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام که در وب‌سایت رهبر جمهوری اسلامی نیز منتشر شده، اشاره‌ای به این بخش از سخنان خامنه‌ای نشده است.

در فیلم مورد نظر، این سخنان خامنه‌ای در کنار آخرین سخنان او در دیدار با حسن روحانی و اعضای هیأت دولت منتشر شده است. در آخرین دیدار خامنه‌ای با اعضای دولت دوازدهم که چهارشنبه ۶ مرداد برگزار شد او درباره مذاکرات احیای برجام در وین و موضوع رفع تحریم‌ها و بازگشت آمریکا به برجام اظهارنظر کرد و تجربه دولت دوازدهم را تأیید رویکرد خود نسبت به همکاری با کشورهای غربی دانست. خامنه‌ای خطاب به اعضای دولت گفت:

«هر جا که کارها را منوط به غرب و مذاکره با آن و آمریکا کردید ناموفق بودید و هر جا که بدون اعتماد به غرب، حرکت و از آن‌ها قطع امید کردید موفق بودید و پیش رفتید.»

او تأکید کرد که «در این دولت معلوم شد که اعتماد به غرب جواب نمی‌دهد» و «از این تجربه باید آیندگان استفاده کنند».

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی در حاشیه آخرین جلسه هیأت وزیران به‌شکل تلویحی به انتقادهای علی خامنه‌ای از دولت به دلیل اعتماد به دولت‌های غربی و به ویژه آمریکا پاسخ داد و گفت شهادت می‌دهد «هیچ کدام از مذاکره‌کنندگان هیچ‌گاه به آمریکا اعتماد نکردند». او افزود:

«به‌عنوان جمهوری اسلامی موظف هستیم ضمن این‌که با دنیا تعامل می‌کنیم، با چشم باز تعامل کنیم، ما به هیچ‌کسی نباید اعتماد کنیم. روابط بین‌الملل محل اعتماد کردن نیست. به نزدیک‌ترین همسایه، دوست و متحد هم نمی‌شود اعتماد کرد. البته ما متحد نداریم.»

به‌نظر می‌رسد که تلویزیون حکومتی و رسانه‌های نزدیک به نیروهای امنیتی این بخش از آرشیو منتشرنشده در فروردین ۱۳۹۱ را با اهداف خاصی در آستانه روی کار آمدن دولت ابراهیم رئیسی (رئیس هیأت مرگ) منتشر کرده‌اند.

یکشنبه ۳۰ خرداد / ۲۰ ژوئن، همزمان با اعلام پیروزی رئیسی در سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران، دور ششم مذاکرات احیای برجام در وین پایان یافت و تیم‌های مذاکره‌کننده برای مشورت و دریافت رهنمودهای لازم به پایتخت‌های سیاسی خود بازگشتند. مسئولان جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده‌اند که پس از روی کار آمدن دولت ابراهیم رئیسی (رئیس هیأت مرگ) مذاکرات از سر گرفته می‌شوند.

همه اسناد توافق در شش دور مذاکرات آماده شده اما این بدان معنی نیست که موانع از سر راه برداشته شده‌اند. شناسایی تحریم‌هایی که می‌بایست در ازای بازگشت ایران به تعهداتش لغو شوند و همچنین تضمین توافق از سوی آمریکا همچنان مطرح است.

تأخیر در از سرگیری مذاکرات احیای برجام برخی کشورهای سهیم در آن را نگران کرده است.

با پخش چنین فیلم‌هایی از رسانه‌های ایران رویکرد جدید حکومت ایران با مذاکرات احیای برجام در هاله‌ای از ابهام قرار می‌گیرد.

 

 

منبع: رادیو زمانه