خداحافظی و دفاع آخر/ حسن روحانی: رهبری در ۱۳ دی‌ اعلام کردند که برای بازگشت به تعهدات برجامی چکار بکنیم

Rouhani-Kelid-1 دنيای اقتصاد: آخرین جلسه هیأت دولت دوازدهم روز گذشته برگزار شد و اعضای کابینۀ حسن روحانی آخرین عکس یادگاری خود را در حیاط دولت واقع در خیابان پاستور تهران در تاریخ ثبت کردند. حسن روحانی که برای دو دوره بین سال‌ های ١٣۹۲ تا ۱۴۰۰پست ریاست‌ جمهوری در ایران را برعهده داشت، روز گذشته در آخرین جلسه هیأت دولت دوازدهم، از مردم برای عیب‌ ها و نقص‌ های دولتش، عذرخواهی و طلب عفو و رحمت کرد.
 
همزمان عکسی از برگه‌ طلب حلالیت روحانی و اعضای هیأت دولت از مردم نیز در پوشه‌ ای در دستان واعظی، رئیس دفتر رئیس‌ جمهور در آخرین جلسه هیأت دولت دوازدهم منتشر شده است. روحانی که تنها یک روز دیگر در سمت رئیس‌ جمهور ایران فعالیت خواهد کرد، روز گذشته در آخرین سخنانش در کسوت رئیس‌ جمهور ایران، گفت: تلاش این بود که عیب ما کمتر باشد، اگر عیب و نقصی داشتیم از مردم عذرخواهی می‌ کنیم و از آنها طلب عفو و رحمت می‌ کنیم، برای اینکه ما در حد توان اقدامات خودمان را در آن شرایط انجام دادیم. رئیس‌ جمهوری همچنین گفت: آنچه با مردم گفتیم، چیزی بر خلاف واقعیت نبود، ولی بخشی از واقعیت را به مردم نگفتیم، چون آن را مفید نمی‌ دانستم و می‌ ترسیدم به وحدت ملی صدمه بزند. به گزارش «ایرنا» حسن روحانی گفت: در گذشته با مردم صحبت و اعلام کردیم چیزی برخلاف واقعیت نبوده است و آنچه را که واقعیت بود، به مردم گفتیم. البته بخشی از واقعیت را به مردم نگفتیم و از نظر من نمی‌ شد آنها را بیان کنیم، به دلیل اینکه من آنها را مفید نمی‌ دانستم. رئیس‌ جمهوری افزود: یک هدف بسیار بلندی که همه باید دنبال کنیم، وحدت ملی است. می‌ ترسیدم این درّ گرانبها صدمه ببیند. به همین دلیل بسیاری از مسائل را به جان خریدیم و خیلی از اشکالات را پاسخ ندادیم، برای اینکه انسجام ملی و وحدت ملی در کشور ما حفظ شود.
 
شرایط چهار سال اول و دوم یکسان نبود:
 
روحانی ادامه داد: مردم ما به خوبی آگاهی دارند که شرایط این دولت، در چهار سال نخست، با چهار سال دوم، یکسان نبود. در چهار سال اول از لحاظ داخلی، بین‌ المللی و سرمایۀ اجتماعی و امید مردم به آینده، شرایط بهتری داشتیم. در چهار سال دوم، کمی متفاوت بود. به هر حال در چهار سال اول، در دوران تعامل با جهان بودیم و به خودمان کاملاً اطمینان داشتیم که حریف قدرت‌ های بزرگ در مذاکره هستیم. وی بیان کرد: حتی ‌یک در میلیون تردید نداشتم که در مذاکره با جهان، شکست نمی‌ خوریم و شکست نخوردیم و باز هم اگر مذاکره‌ ای باشد، شکست نمی‌ خوریم. آنقدر دیپلمات‌ ها و حقوقدان‌ های قوی و توانمند در خط مقدم داریم که دیدیم که در مقاطع بسیار حساس به پیروزی رسیدیم. رئیس‌جمهوری تصریح کرد: وقتی در تعامل و در مذاکره با یک یا چند قدرت یا با جهان هستیم، آنچه را که پیروزی می‌ نامیم، نهایت امر است. ممکن است جایی شکست و جای دیگری پیروزی باشد، اما وقتی پیروزی ما ۹۰ و شکست ما ۲۰ بود، تفاضل ما می‌شود ۷۰. بنابراین، می‌ گوییم پیروز هستیم و پیروز هم بودیم. روحانی گفت: آثار آن این پیروزی را هم مشاهده کردید. پیروزی یا شکست تنها به گفتن نیست که کسی بگوید، بلکه علائم و شاخص دارد. بعد از مذاکره در ۲۳ تیر ۹۴، دیدید که تورم کاهش یافته، رشد اقتصادی و اشتغال و سرمایه‌ گذاری بالا رفته و صادرات بیشتر از واردات بود و در ده‌ ها شاخص دیگر پیروز شدیم. رئیس‌ جمهوری افزود: ما مذاکره نکردیم که فقط در سیاست پیروز شویم، البته در سیاست هم پیروز شدیم، در اقتصاد آثارش را دیدیم، البته آرزوی ما این بود.
 
سخنان رهبری درباره برجام:
 
روحانی در بخش دیگری از سخنانش گفت: من یک‌ بار این را توضیح داده‌ ام که مقام معظم رهبری در ۱۳ دی‌ ماه سال ‌گذشته برای بازگشت آمریکا به برجام، و ما هم به تعهداتمان به برجام، به ما اعلام کرده بودند که چه کاری انجام بدهیم، البته قبل از آن هم خصوصی به من فرموده بودند، بعد از آن هم ایشان علنی در سخنرانی روز اول فروردین اعلام کردند. رئیس‌ جمهوری ادامه داد: می‌ توانستیم بر اساس همان دستورات و چارچوب اجرا کنیم و تحریم را‌ برداریم، اما در جای دیگر گرفتار شدیم و الان جای بحث آن نیست. اگر این اتفاق نیفتاده بود، امروز در شرایط بهتری دولت را به اتمام می‌رساندیم.
 
تغییر نرخ تورم با جنگ اقتصادی:
 
رئیس‌ جمهور در ادامه سخنانش گفت: در اواخر سال ۹۲، تورمِ ۳۵ درصد را کاهش دادیم و  به ۱۵ درصد در سال ۹۳ رساندیم و در اواخر سال ۹۴، نرخ تورم، تک‌ رقمی شد. این در حالی است که در سال ۹۵ و ۹۶ و ٣ ماه اول سال ۹۷، نرخ تورم تک رقمی بود، اما بعد از اینکه وارد جنگ اقتصادی شدیم، نرخ تورم تغییر کرد. روحانی خاطر نشان کرد: شرایط خیلی روشن و واضح است، اگر کسی زمان صلح و جنگ را تشخیص نمی‌ دهد، باید غصه خورد. این جنگ بر ما تحمیل شد، زیرا آغازگر این جنگ نبودیم. اگر دوران جنگ تحمیلی نبود، آثار و علائم اقتصادی نشان می‌ داد، همان روند را ادامه می‌ دادیم.
 
دفاع از عملکرد دولت در جنگ:
 
رئیس قوه مجریه افزود: اینکه مردم عزیز ما از لحاظ معیشت ناراحت هستند که حق آنها است، باید ببینیم که در شرایط جنگ چه کاری می‌ت وانستیم انجام دهیم. در شرایطی که نگذاشتند نفت ما صادر شود و صادرات ما را با مشکل مواجه کردند و روابط بانکی ما را مسدود کردند. وقتی روابط بانکی در کشور نباشد و از طریق صرافی و دلال معامله می‌ کنید، حداقل ۲۰ درصد درآمد شما کاهش پیدا می‌کند و اگر چیزی وارد می‌ کنید ۲۰ درصد افزایش پیدا می‌ک ند. روحانی با اشاره به توقف واردات در دوران تحریم گفت: در این شرایط فشار بر مردم وارد شد و ما به‌ دلیل شرایط تحریم واردات ۲۵۰۰ قلم کالا را متوقف کردیم. وقتی واردات ممنوع شود، آثارش معلوم است، مثلا وقتی واردات خودرو را ممنوع می‌ کنیم، در داخل گران می‌ شود، اما چاره‌ ای نبود. رئیس دولت دوازدهم یادآور شد: اجناسی که جزو مواد اولیه کارخانه‌ ها برای اشتغال است ،به آن اولویت دادیم. موادی که جزو کالاهای اساسی و برای زندگی مردم بود با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد کردیم و همه تلاش خود را در این زمینه انجام دادیم. روحانی گفت: در شرایط جنگ، توزیع کالاهای اساسی کوپنی می‌ شود، اما جیره‌ بندی نکردیم و در این شرایط کشور اداره شد. 
 
رئیس دولت دوازدهم یادآور شد: در جلسات اولیه اقتصادی سال ۹۷ این را تکرار کردم که سیاست من وفور در بازار است؛ جنس باید در بازار باشد، اما قیمت دست ما نیست، تا جایی که بتوانیم باید کنترل کنیم. روحانی با بیان اینکه برای کالاهای اساسی از ارز ۴۲۰۰ تومانی استفاده کردیم، گفت: قیمت کالا فقط ارز نیست، حمل‌ و نقل و مسائل دیگر هم هست. تورم کل کشور در قیمت جنس تأثیرگذار است. ما توان خود را در این زمینه بکار گرفتیم و کار ما بی‌ نقص نبوده است، ما عیب داریم و معصوم نیستیم. وی با بیان اینکه در بنزین نه تنها خودکفا شدیم، بلکه بنزین را صادر می‌ کنیم، گفت: مجبور نیستیم از پتروشیمی بنزین بگیریم که سلامتی همه مردم دچار خطر شود. ما برای سلامت مردم و برای خودکفایی پالایشگاه عظیمی را که ۱۸ تا ۱۹درصد کار آن انجام شده است، به افتتاح رساندیم و تکمیل کردیم. روحانی ادامه داد: این مسائل آشکار و روشن است و جای تردید نیست، پس ما توسعه را رها نکردیم. البته شاید تلاش‌ ها در شنبه و یکشنبه را انکار کنید؛ اما نمی‌ توانید پنج‌ شنبه‌ های افتتاح را انکار کنند. به عبارتی پنج‌ شنبه‌ های افتتاح در تاریخ ما ماندگار خواهد شد.
 
برنامه‌ های دولت در خط ریلی:
 
وی با اشاره به برنامه‌ هایی که برای ایجاد خط ریلی قطار سریع السیر داشت، ‌افزود: پیش از این نیز گفتم که در دولت یازدهم و دوازدهم تکنولوژی قطار سریع‌‌ السیر وارد کشور شود و این فقط آرزو نبود، بلکه قرارداد آن بسته شد و برای آن پول پرداخت شد، تمام شد و مطالعات آن تمام شد. حتی یکی از طرح‌ های زیربنایی آن اجرا شد که تحریم‌ ها اجازه ادامه کار را نداد. رئیس‌ جمهوری اضافه کرد: اگر تحریم ترامپ نبود، ‌راه آهن تهران - اصفهان افتتاح می‌ شد و حتی قطار سریع‌ السیر کشور برقی شده بود و بسیاری از پروژه‌ ها از جمله راه آهن تهران - مشهد به اتمام می‌ رسید. همه این طرح‌ ها، پروژه‌ هایی بود که قرارداد آن منعقد شده و همه کارهای آن را انجام دادیم؛ ولی در محل اجرا دچار مشکل شدیم.
 
نوسازی تجهیزات دفاعی:
 
رئیس دولت تدبیر و امید با بیان اینکه برخی از مواردی که در پی نوسازی بودیم، تجهیزات دفاعی است، افزود: این طرح به این صورت بود که ارتش و سپاه ما را به مدرن‌ ترین سلاح‌ ها مجهز کنیم و وزیر دفاع شهادت می‌ دهد که ما در پی اجرای شدن این موضوع بودیم و قرارداد این موضوع بسته شد و جزئیات آن نیز انجام شد؛ ولی گفتند وقتی تحریم سازمان ملل برداشته شود، این تجهیزات را در اختیار کشور قرار می‌ دهند. روحانی ادامه داد: ترامپ خودش را کشت تا تحریم نظامی و دفاعی ایران در سازمان ملل برداشته نشود، ولی موفق نشد، ما این تحریم را نیز برداشتیم. در مهرماه سال گذشته تحریم سلاح برداشته شد، ولی به‌ دلیل تحریم و عدم فروش نفت، پول خرید نداشتیم، ولی قرارداد آن کاملاً آماده است.
 
دسترسی مردم به فضای سایبری:
 
رئیس‌ جمهوری افزود: در این دولت در بخش سلامت و طرح تحول سلامت کار بسیار عظیمی صورت گرفته است و یکی از آرزوهایی که محقق شد، طرح تحول سلامت بود. یکی از آرزوهایی که محقق شد، مسأله دسترسی مردم به فضای سایبری و پهنای باند بود و اگر اینها محقق نمی‌ شد، ما در شرایط کرونا با مشکلاتی زیادی مواجه می‌شدیم.
 
گلایه از عدم همکاری با دولت:
 
وی در ادامه گفت: آنچه که ما می‌ گوییم، انجام دادیم، و در شرایط سخت جنگ و کرونا و خشکسالی، انجام دادیم. اگر کسی می‌ خواهد راجع به دولت صحبت کند، هر ٣ را در کنار هم ببیند. روحانی یادآور شد: اگر شرایط، شرایط مناسب‌ تری بود و همه با هم همکاری کرده بودیم و قوای دیگر بیشتر دولت را یاری کرده بودند، ‌اگر فاصله‌ ها کمتر بود و انسجام ملی بیشتر بود، به نقاط بهتری می‌ رسیدیم.
 
عذرخواهی برای رنج ملت:
 
رئیس جمهوری با تأکید بر اینکه مردم ایران قدرشناس هستند، افزود: مردم در این ٣ سال و نیم از لحاظ تأمین زندگی، اجاره مسکن، در رنج و سختی بود و روزهای بسیار سختی بر آنها گذشت. البته کاری که ما می‌ توانستیم انجام دهیم این بود که بسته معیشتی را اضافه کنیم و در کنار آن حقوق را بالا ببریم. در حدی که توان داشتیم یاری و کمک کردیم، اما در عین حال از ملت بزرگ ایران برای رنج‌ هایی که کشیدند، عذرخواهی می‌ کنم و برای پیروزی‌ ای که بدست آوردند، تشکر می‌ کنم. روحانی همچنین گفت: لازم می‌ دانم از معاون اول، دیگر معاونان و همه وزرا در حضور ملت ایران تشکر و قدردانی کنم. بنده می‌ دانم چه روزهای سختی بر آنان گذشت. به خوبی می‌ دانم در روزهای زلزله، سیل و کرونا، آنان با چه سختی‌ هایی مواجه شدند.

در این رابطه