هشدار بابت چشم‌ پوشی بر جنایت علیه بشریت با شرکت در مراسم تحلیف قاتل تاریخی ابراهیم رئیسی

Raissi-Khamnei-1 سازمان حقوق بشر ایران: مراسم تحلیف ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس‌ دولت جمهوری اسلامی ایران، روز پنجشنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۰ برگزار می‌ شود. برخی کشورهای خارجی نمایندگانی به این مراسم فرستاده‌ اند.
 
سازمان حقوق بشر ایران با یادآوری اینکه ابراهیم رئیسی متهم به جنایت علیه بشریت در سال ۱۳۶۷ و نقض‌ فاحش حقوق بشر در سال‌ های بعد از آن است، وظیفه اخلاقی سیاستمداران جامعه جهانی را در مورد لزوم واکنش جدی به جنایت علیه بشریت و حفظ فاصله با افراد متهم به این جنایات، یادآوری می‌ کند.
 
محمود امیری‌ مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران، در این باره گفت: «حضور در مراسم تحلیف ابراهیم رئیسی، نوعی مشروعیت‌ بخشی به زمامداری فردی محسوب می‌ شود که متهم به جنایت علیه بشریت است. همزمان با تحلیف رئیسی، محاکمه یکی از زیردستان او در سوئد به اتهام مشارکت در قتل‌ عام زندانیان سیاسی در حال برگزاری است. از سیاستمداران می‌ خواهیم که به جای شرکت در مراسم تحلیفِ یک متهم به جنایت، خواستار محاکمۀ او در دادگاه‌ های بین‌المللی شوند.»
 
ابراهیم رئیسی که بزودی کار خود را تحت عنوان رئیس دولت در جمهوری اسلامی ایران آغاز خواهد کرد، در سال‌ های گذشته، دارایِ سمت‌ هایی چون رئیس قوه قضائیه (از ۱۶ تیر ۱۳۹۷ تا ۱۰ تیر ۱۴۰۰)، دادستان کل کشور (۱ شهریور ۱۳۹۳ تا ۱۵ فروردین ۱۳۹۵)، معاون اول قوه قضائیه (۶ مرداد ۱۳۸۳ تا ۱ شهریور ۱۳۹۳)، و دادستان تهران در دهه‌ های ۱۳۶۰ و ۱۳۷۰ بود.
 
او در تابستان ۱۳۶۷ عضو کمیته چهار نفره‌ ای بود که به «کمیته مرگ» موسوم شد. این کمیته بر اساس یک حکم و فتوای روح‌ الله خمینی، رهبر وقت جمهوری اسلامی، فرمان اعدام چند هزار زندانی سیاسی را صادر کرد. اعضای کمیته مرگ، مصاحبۀ کوتاهی را با زندانیان سیاسی انجام می‌ دادند و بر اساس پرسش‌ های مبهم در مورد عقاید متهمان، دربارۀ جان آنها تصمیم می‌ گرفتند. بسیاری از این متهمان به زندان محکوم شده بودند و برخی از آنها در آستانه آزادی قرار داشتند.
 
بر اساس منابع مختلف، بین ۵ تا ٣٠ هزار زندانی با فرمان کمیته‌ های مرگ در سراسر ایران اعدام شدند. ابراهیم رئیسی در آن سال، عضو کمیته مرگ در زندان‌ های اطراف تهران بود که بیشترین زندانیان سیاسی را در خود جای داده بودند.
 
بسیاری از حقوق‌ دانان بین‌ المللی و سازمان‌ های برجستۀ مدافع حقوق بشر، اعدام‌ های دسته‌ جمعی در تابستان سال ۶۷ را جنایت علیه بشریت دانسته‌ اند.
 
نقش برجسته ابراهیم رئیسی در نقض حقوق بشر به این اعدام‌ ها محدود نمی‌ شود. او که در زمان اعتراض‌ های پس از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸، معاون اول قوۀ قضائیه بود، نقش چشمگیری در سرکوب، شکنجه و صدور احکام طولانی حبس برای فعالان سیاسی و مدنی ایفا کرد. رئیسی، علناً از محاکمه و اعدام آرش رحمانی‌ پور و محمد رضا علی‌ زمانی به اتهام شرکت در تظاهرات دفاع کرد. این در حالی بود که این دو زندانی، چندین ماه قبل از اعتراضاتِ آن سال، بازداشت شده بودند. با پافشاری او، آرش و محمد رضا در تاریخ ۸ بهمن ۱۳۸۸، بی‌ گناه به دار آویخته شدند.
 
در دوران ریاست او بر قوۀ قضائیه، اعدام‌ های سیاسی به طرز مشهودی افزایش یافتند. دست‌ کم ٢ نفر، مصطفی صالحی و نوید افکاری، در پی اعتراضات سراسری دستگیر و با اتهاماتِ ساختگیِ قتل، اعدام شدند. روح‌ الله زم، روزنامه‌ نگار، به دلیل نشر اخبار و تحلیل‌ های مخالف جمهوری اسلامی، ربوده و اعدام شد. هدایت عبدالله‌ پور، زندانی سیاسی کرد، تیرباران شد؛ روشی که از دهه ۶۰، به ندرت مورد استفاده قرار می گرفت. علاوه بر این، برای اولین بار در حداقل ٢ دهۀ گذشته، یک نفر به جرم تکرار در مصرف مشروب الکلی، در دوران ریاست او بر قوه قضائیه، اعدام شد.
 
سازمان حقوق بشر ایران با اشاره به سوابق ابراهیم رئیسی در مورد نقض فاحش حقوق بشر و اتهام جدی جنایت علیه بشریت در مورد او، از شخصیت‌ های بین‌المللی می‌ خواهد تا در صورت دعوت، از شرکت در مراسم تحلیف ابراهیم رئیسی صرف‌ نظر کنند و اگر به این دعوت پاسخ مثبت داده‌ اند، نظر خود را تغییر دهند.
 
سازمان حقوق بشر ایران،
۱۳ مرداد ۱۴۰۰