نکبت اقتصادی: حکومت ناتراز و کسر بودجۀ حدود ۵۰ درصدی و زیان انباشۀ بیش از کل سرمایۀ شبکۀ بانکی و ...

eghtesade bima اقتصادآنلاین - صبا نوبری: یک کارشناس اقتصادی گفت: ساختار غلط نهاد سازی در کشور، محدودیت اختیارات رئیس‌ کل بانک‌ مرکزی، مقاومت در برابر درخواست چاپ پول توسط دولت، نظام بانکی ناسالم و نابودی ذخایر ارزی کشور از مهمترین چالش‌ های پیش روی رئیس کل بانک‌ مرکزی آینده خواهد بود.
 
در حالی که در روزهای آینده با اعلام کابینۀ ابراهیم رئیسی، دولت وی شروع به کار خواهد کرد، با توجه به شرایط اقتصادی بحرانی کشور، آنچه بیش از هرچیز اهمیت دارد، مردان اقتصادی است که رئیس‌ جمهوری برای بهبود وضعیت اقتصاد انتخاب خواهد کرد و رئیس کل بانک‌ مرکزی یکی از مهم‌ ترین و حساس‌ ترین این انتخاب‌ ها خواهد بود.
 
در همین رابطه میثم خسروی، کارشناس بانکی در گفتگو با خبرنگار اقتصادآنلاین در خصوص مهمترین چالش‌ های پیش روی رئیس کل بانک‌ مرکزی آینده گفت: وظایف بانک مرکزی مشخص است و باید با سیاستگذاری پولی به کنترل تورم بپردازد و با نظارت بر بانک‌ هاً ثبات مالی ایجاد کند. رشد اقتصادی و کمک به تأمین مالی تولید هم از وظایف دیگر این نهاد تلقی می‌شود، اما بانک مرکزی ما برای ایفای این وظایف با موانعی مواجه است.
 
وی ادامه داد: یکی از این موانع جدی به نهادسازی‌ های غلطی برمی‌ گردد که در قوانین پولی و مالی ما در کشور اتفاق افتاده است که عملاً بانک مرکزی را برای انجام وظایفش ناتوان می‌ کند. تقریباً می‌ توان گفت، بانک‌ مرکزی یکی از شرکت‌ های دولت است و دولت‌ ها نیز خیلی تمایلی به کنترل تورم و اجرای برخی سیاست‌ ها برای انضباط مالی خود و بانک‌ ها ندارند.
 
به گفته خسروی، بانک ‌مرکزی باید در این پارادایم و این چارچوب نهادی، اهداف خود را دنبال بکند؛ پس بخشی از موانع ما به اشکالات ساختاری نهادهای پولی و مالی کشور بر‌می‌گردد.
 
این کارشناس افزود: اختیارات بانک ‌مرکزی در قانون ما بسیار محدود است و اولین معضلی که هر کسی، فارغ از هر جناحی، در سمت ریاست بانک مرکزی با آن مواجه می‌ شود، این است که چگونه در این چارچوب به اهدافش برسد.
 
وی تاکید کرد: چالش بعدی انباشت بی‌ تدبیری‌ ها، بی‌ عملی‌ ها و بی‌ کفایتی‌ هایی است که طی سال‌ های گذشته در نهادهای بانکی وجود داشته است و امروزه خود را در قالب تورم بالا و پرنوسان نشان می‌ دهد.
 
خسروی اظهار داشت: ما با کسری بودجه حدود ۵۰ درصدی مواجه هستیم که رئیس کل بانک‌ مرکزی در دولت سیزدهم آن را ایجاد نکرده است، اما میراث‌ دار آن است و باید در زمینۀ تأمین آنۀ دقت زیادی به خرج دهد.
 
این کارشناس یادآور شد: پس یکی از مهم‌ ترین چالش‌ های رئیس‌ کل بانک‌ مرکزی آینده این است که مراقبت کند که بدهی‌ های دولت، به پایۀ پولی بانک‌ مرکزی سرایت نکند.
 
این کارشناس معتقد است رئیس کل بانک‌ مرکزی آینده، باید مطمئن باشد تماس‌ ها و فشارهای زیادی برای چاپ پول از سمت نهادهای دولتی خواهد داشت و باید این خط قرمز را از همان ابتدا مشخص کند.
 
خسروی درخصوص چالش بعدی که بانک‌ مرکزی با آن روبرو است، گفت: مسئلۀ بعدی، مسئلۀ ناترازی نظام بانکی است، گاهی رئیس کل بانک‌ مرکزی کارش را در یک نظام بانکی بعنوان ناظر آغاز می‌ کند که سلامتی مالی نرمالی دارد و باید به این فکر کند که کفایت سرمایۀ این نظام بانکی را افزایش دهد و سیاست‌ هایی از این دست را پیش بگیرد. وی ادامه داد: ولی الان راجع به نظارت بر شبکۀ بانکی صحبت می‌ کنیم که کل سرمایه آن در سال ۹۹ منفی ۶ هزار میلیارد تومان بوده است و زیان انباشه در آن، کل سرمایۀ بانک‌ ها را از بین برده است و برخی بانک‌ های آن، اصلاً دارایی ندارند و فقط بدهی هستند.
 
این کارشناس بانکی افزود: از طرف دیگر، طبق آن چالش‌ های نهادی که ذکر شد، دست رئیس کل برای برخورد با این بانک‌ ها چندان باز نیست، بنابراین، رئیس کل بانک مرکزی آینده باید با دولت ناتراز و کسری بودجه بالا و بانک‌ های به شدت ناسالم مقابله کند که شاید بتوان این وضع را به مثلث برمودایی تشبیه کرد که نقدینگی خلق می‌ کند و اگر فکری هم برای آن‌ ها نکند، قطعاً با شرمندگی بدرقه خواهد شد.
 
خسروی در ادامه وضعیت ارزی کشور را بعنوان یکی دیگر از چالش‌ های اساسی پیش روی دولت بعدی عنوان کرد و گفت: دولتی که با شوک بین المللی نفتی مواجه می‌ شود، طبعاً محدودیت منابع مالی و ارزی پیدا می‌ کند، ولی این مسئله زمانی به یک بحران تبدیل می‌ شود که دولت قبلی صیانت لازم از ذخایر ارزی محدود خود را هم نداشته باشد.
 
خسروی وضعیت ارزی کشور را به شرایطی تشبیه می‌ کند که در آن یک شوک درآمدی به یک فرد وارد می‌ شود و همزمان آن فرد علیرغم اینکه چشم‌ اندازی ندارد که چه زمانی دوباره این درآمد برمی‌ گردد، همزمان در هزینه‌ های خود اسراف می‌ کند. اینگونه تداوم زندگی اقتصادی، آن فرد را با یک بحران روبرو خواهد کرد.
 
این کارشناس در پایان تأکید کرد: از سالی که تحریم‌ ها با خروج آمریکا از برجام جدی شد و نتوانستیم نفت بفروشیم، دولت در همۀ موارد به همین شکل رفتار کرد و با اجرای سیاست‌ هایی مثل ارز ۴۲۰۰ تومانی، اسراف‌ های به شدت زیادی متحمل شد که ذخایر ارزی کشور را نابود کرد و قطعاً یکی از چالش‌ های رئیس کل بانک مرکزی آینده این مسئله خواهد بود که چگونه هم برای تأمین کالاهای اساسی، ذخایر ارزی ایجاد کند، و هم جهش ارزی نداشته باشد.