حمله به کشتی "مرسر استریت"؛ اصرار بریتانیا، انکار ایران

Keshti Merser Strite

سفیر بریتانیا در سازمان ملل می‌گوید مطابق شواهد کشتی مرسر استریت با پهپادی هدف قرار گرفته که فقط در ایران تولید می‌شود. مجید تخت‌روانچی "اسرائیل و حامیانش" را متهم کرده که درباره این حادثه اطلاعات جعلی ارائه می‌کنند.
باربارا وودوارد، سفیر بریتانیا در سازمان ملل روز جمعه در جمع خبرنگاران گفت شواهد و اسنادی وجود دارد که حاکی از دخالت جمهوری اسلامی در حمله به کشتی تجاری مرسر استریت در آب‌های دریای عمان است.

این کشتی که با پرچم لیبریا حرکت می‌کرد و تحت مدیریت شرکت زودیاک مستقر در لندن قرار دارد، هفتم مرداد (۲۹ ژوئیه) در آب‌های بین‌المللی هدف قرار گرفت و دو سرنشین بریتانیایی و رومانیایی آن کشته شدند.

مالک شرکت زودیاک یک شهروند اسرائیلی است. موضوع حمله به کشتی تحت مدیریت این شرکت در نشست روز جمعه شورای امنیت سازمان ملل پشت درهای بسته بررسی شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، باربارا وودوارد می‌گوید اسناد و شواهدی که دخالت جمهوری اسلامی در این حمله را اثبات می‌کند در اختیار اعضای شورای امنیت قرار گرفته است.

پیش از این ستاد نیروهای مرکزی آمریکا (سنتکام) اعلام کرده بود بررسی قطعات به جا مانده از پهپادی عامل حمله به کشتی مرسر استریت به جا مانده نشان می‌دهد که از هواپیماهای بدون سرنشین تهاجمی ساخت ایران است.

سفیر بریتانیا در سازمان ملل متحد پس از پایان نشست شورای امنیت به خبرنگاران گفت در حمله ۲۹ ژوئیه از یک پهپاد مدل "شاهد ۱۳۶" استفاده شده که فقط در ایران تولید می‌شود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، مجید تخت‌روانچی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی در سازمان ملل روز شنبه در یک پیام توئیتری ضمن رد شدید اتهام‌های مطرح شده علیه ایران "اسرائیل و حامیانش" را به ارائه "اطلاعات جعلی" درباره حوادث اخیر در آب‌های منطقه متهم کرد.

تخت‌روانچی تا کنون درباره سخنان همتای برتانیایی خود مبنی بر دخالت یک پهپاد تهاجمی مدل شاهد در حمله به کشتی مرسر استریت توضیحی نداده و اظهار نظری نکرده است.

در همین حال وزیران خارجه هفت کشور صنعتی (گروه هفت) در بیانیه مشترکی جمهوری اسلامی را "برهم‌زننده صلح و ثبات بین‌المللی" خواندند و اعلام کردند، همه شواهد موجود حاکی است که ایران عامل حمله به کشتی مرسر استریت بوده است.

منبع: دویچه وله