پروژه شهروند- جاسوسی بن سلمان برای سرکوب منتقدان سعودی

Arabestan-Jasousi-Mardom

«یک مخالف سعودی فاش کرد که رژیم آل سعود از خلال ایجاد پروژه ای جدید، شهروندان خود را برای سرکوب بیشتر مخالفان این رژیم به جاسوسی تشویق می‌کند.»
 
به گزارش الف به نقل از سایت الواقع السعودی، اسناد و مدارک نشان می‌دهد که «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی عامدانه برنامه هایی را برای جذب سعودی‌ها به عنوان  جاسوسی علیه یکدیگر آغاز کرده است که این موضوع تهدیدی جدی برای صلح و ثبات مدنی محسوب می‌شود.
 
سایت الواقع السعودی نوشت: بر اساس اسنادی که «سعید بن ناصر الغامدی» معارض سعودی در توئیتر خود منتشر کرده، محمد بن سلمان از خلال ایجاد پروژه « شهروند مطلع »، به شهروندان غیرنظامی در مورد  گزارش موارد تجاوز به اراضی استان «العلا» ، در شمال غربی عربستان  پاداش‌های مالی  وعده داده است.
 
سایت مذکور افزود: این دانشمند مخالف سعودی مقامات سعودی را متهم کرد که شهروندان خود را وادار به جاسوسی علیه یکدیگر کرده اند و از شهروندان غیرنظامی برای حفاظت از پروژه‌های بن سلمان برای اشغال اراضی در العلا ، به عنوان ابزار جاسوسی استفاده می‌کنند.
 
در این گزارش آمده است: این مخالف سعودی تاکید کرد که محمد بن سلمان می‌خواهد از مناطق وسیعی از ساحل دریای سرخ و پروژه «نئوم» محافظت کند و در همین راستا هر شهروندی در خصوص ساخت و ساز شهروند دیگری در این منطقه خبر دهد، پاداش دریافت خواهد کرد.
 
الواقع السعودی تاکید کرد: بر اساس گزارش این مخالف سعودی، رژیم آل سعود  علاوه بر شهروندان به کارگران نیروهای ویژه امنیت و حفاظت نیز پاداش‌های مالی وعده داده تا در صورت گزارش شهروندی از شهروند دیگر در محدوده مشخص شده، آن‌ها را بازداشت کنند.
 
براساس گزارش سایت مذکور: تلاش مقامات سعودی  تنها به تحریک شهروندان به جاسوسی برای محافظت از اراضی محدود نمی‌شود؛ بلکه آن ها از خلال نرم‌افزارهای دیگر به جاسوسی از منتقدان و مخالفان می‌پردازند. به گفته نویسندگان و کاربران توییتر پروژه « شهروندان مطلع »  برای فضای عمومی سایت‌های شبکه‌های اجتماعی مخرب است. بسیاری از کاربران توییتر نیز اعلام کردند که تحریک دیگران به بهانه « ناسیونالیسم» و به بهانه تامین امنیت امری مذموم و ناپسند است.
 
الواقع السعودی در ادامه افزود: « عبدالله الجابر»  کاریکاتوریست مشهور سعودی در خصوص این پروژه گفت:  پروژه‌ای به نام «وطن دوستی» راه‌اندازی شده که باید مقامات سعودی پاسخگو باشند و هرچه سریعتر جلوی آن گرفته شود؛ چرا که مقامات سعودی از خلال این پروژه  به دنبال سرکوب بیشتر شهروندان سعودی هستند.
 
این سایت تاکید کرد: در همین راستا «عبدالله المزهر» طنز نویس روزنامه سعودی « مکه» اعلام کرد برنامه جدید محمد بن سلمان در خصوص تشویق شهروندان برای جاسوسی از یکدیگر اهداف مخربی را به دنبال دارد و آل سعود شهروندان را به گزارش موضوعات بی‌اهمیت تشویق می‌کند و این یک  اقدام بی فایده و پوچ مانند دیگر پروژه‌های محمد بن سلمان است.
 
عربستان پرونده سیاهی در مقوله حقوق بشر دارد و در طول سالهای گذشته گزارش‌های متعددی از اعدام‌های فراقانونی، شکنجه، بازداشت‌های خودسرانه، ناپدید شدن ، بازداشت فعالان سیاسی و حقوق بشری و سرکوب خواسته‌های مشروع اقلیت‌های دینی در داخل عربستان به بیرون درز کرده است. مقامات سعودی  نیز از خلال روش‌های مختلف ابزارهای سرکوب‌گری را در عربستان  سازماندهی می‌کنند . فعالان سعودی در داخل و خارج از عربستان از آزار و اذیت مداوم مقامات سعودی و تهدید به مرگ و هک حساب‌های کاربری‌هاشان  و جاسوسی آن ها شکایت دارند و توئیتر و سیستم‌ عامل‌ها و نرم‌افزارهای سعودی  را مسئول این مساله می‌دانند.
عربستان سعودی محله‌های زیادی را در استان‌های مختلف به بهانه طرح‌های توسعه یا ساخت و ساز بدون مجوز به صورت یکجا تخریب  و ساکنان محله‌ها را سرکوب می‌کند که این اقدام واکنش و انتقادهای بین‌المللی را به دنبال داشته است.