گزینه وزارت ورزش؛ زن‌ستیز، عضو شرکتهای نفتی و مبارز تخیلی علیه تروریسم

Sajadi-Hamid

«در ورزش ایران، از حمید سجادی با تفکراتی دُگم، متحجر و زن‌ستیز یاد می‌شود. اما رسانه‌های اصولگرا و نزدیک به سپاه پاسداران، او را فردی «کاملا ورزشی» با سوابق مدیریتی مرتبط با ورزش معرفی می‌کنند. «حمید سجادی» از سوی «ابراهیم رئیسی» به عنوان وزیر پیشنهادی وزارت ورزش و جوانان، به مجلس شورای اسلامی معرفی شده است.»
 
او فقط یک دونده سابق و معاونت پیشین در سازمان‌ تربیت بدنی، از چهره‌های نزدیک به مدیران اقتصادی سپاه پاسداران و چسبیده به کارتل‌های اقتصادی و خودروسازان جمهوری اسلامی بوده است. در کارنامه مدیریتی او می‌توان مواردی از زن‌ستیزی را هم به وضوح دید.
 
او را با نام حمید سجادی می‌شناسند. دونده‌ای که متولدان دهه‌های ۵۰ و اوایل ۶۰ خورشیدی، دویدن‌های او را در رقابت‌های آسیایی و حتی المپیک به یاد دارند. اما نام کامل او «سیدحمید سجادی هزاوه» است که با این نام در مناصب مختلف، بازی می‌کند. جایی او را با نام حمید هزاوه پیدا می‌کنید و در اتاق مدیریتی دیگر سید حمید سجادی.
 
خبرگزاری‌های تسنیم، فارس، تابناک یا روزنامه جوان، به مواردی مشترک از کارنامه او اشاره کرده‌اند؛ «مدرک دکترای برنامه‌ریزی تربیت بدنی»، «دونده‌ای سرشناس»، «دارنده رکوردها در ماده‌های دوی ۳ هزار متر با مانع، ۵ هزار متر، ۱۰ هزار متر، دوی ۱۵۰۰ متر داخل سالن و ۳ هزار متر داخل سالن» یا «سابقه حضور در دو دوره حضور در بازی‌های المپیک در سال‌های ۱۹۹۲ بارسلون و ۱۹۹۶ آتلانتا».
 
این فهرست مرتبط با دوران دوندگی حمید سجادی است. یکی از معدود ورزشکارانی که پس از دوران حرفه‌ای خود موفق شد، بلافاصله وارد دنیای سیاست و مدیریت شود.
 
فهرست ورزشکارانی که از دنیای ورزشکاری حرفه‌ای به صورت مستقیم به دنیای سیاست جهیدند، چندان پرتعداد نیست. این فهرست زمانی خلاصه‌تر می‌شود که بدانیم حمید سجادی از بسیار معدود مدیران ورزشکار تاریخ جمهوری اسلامی است که پس از تجربه زندگی در سیاست، دیگر هرگز از آن خارج نشد و جزیی از بدنه مورد قبول نظام باقی ماند.
 
«حسین رضازاده»، «علی‌رضا دبیر»، «امیر خادم»، «عباس جدیدی» و «هادی ساعی» که شاخص‌ترین ورزشکاران و مدال‌آوران تاریخ المپیک ایران هستند، پس از مدتی تنفس در فضای سیاست، یا دوباره به ورزش بازگشتند یا گوشه‌نشین شدند؛ حمید سجادی نه.
 
رسانه‌های نزدیک به سپاه، همچنین صرفا به فعالیت‌های مدیریتی دولتی-ورزشی حمید سجادی اشاره می‌کنند. مواردی مانند عضویت در کمیته ورزشکاران شورای المپیک آسیا (از سال ۱۳۷۳ تا ۱۳۷۲)، عضویت در هیئت‌رییسه فدراسیون دوومیدانی (از سال ۱۳۷۲ تا ۱۳۷۵)، ریاست هیات‌مدیره و مدیرعامل موسسه ورزش و تفریحات سالم منطقه آزاد کیش (۱۳۸۵ تا ۱۳۸۷)، مدیرعامل و عضو هیئت‌مدیره باشگاه سایپا (۱۳۸۷ تا ۱۳۸۸)، معاونت امور ورزشی سازمان تربیت بدنی (۱۳۸۸ تا ۱۳۹۰)، معاونت ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان (۱۳۹۰ تا ۱۳۹۲)، عضویت در شورای عالی سیاست‌گذاری ورزش سیما (۱۳۸۹ تا ۱۳۹۵)، عضویت در هیئت‌مدیره باشگاه سایپا (۱۳۹۲ تا ۱۳۹۵) و مدیرکل تربیت بدنی دانشگاه آزاد (از سال ۱۳۹۶ تاکنون).
 
در این فهرست اما اشاره‌ای به سوابق مدیریتی او و نزدیکی‌‌اش به مدیران رده‌بالای دولت «محمود احمدی‌نژاد» یا فرماندهان سپاه پاسداران نشده است.
 
حمید سجادی را می‌توان از دولت دوم محمود احمدی‌نژاد شناخت. او سال ۱۳۸۸ با حکم «علی سعیدلو» به عنوان معاون سازمان وقت تربیت بدنی منصوب شد.
 
پس از تبدیل شدن سازمان تربیت بدنی به وزارت ورزش و جوانان، محمود احمدی‌نژاد در اولین قدم، حمید سجادی را به عنوان وزیر به مجلس شورای اسلامی معرفی کرد. اما او با ۱۳۷ رای مخالف، ۸۷ رای موافق و ۲۳ رای ممتنع از مجموع ۲۴۷ رای، شکست خورد و رای اعتماد نگرفت.
 
دلیل مخالفت نمایندگان مجلس با گزینه پیشنهادی محمود احمدی‌نژاد، مخالفت برخی از نمایندگان با سیاست‌های دولت آقای احمدی‌نژاد در وزارت خارجه بود، نه موضوع صلاحیت یا عدم صلاحیت حمید سجادی برای این وزارتخانه.
 
کمی بعد که «محمد عباسی» به عنوان وزیر پیشنهادی محمود احمدی‌نژاد از مجلس شورای اسلامی رای اعتماد گرفت، حمید سجادی با دستور مستقیم رییس‌جمهوری، به عنوان معاون ورزش قهرمانی و حرفه‌ای منصوب می‌شود.
 
موضوع، فقط علاقه یا اعتماد و گرایش شخصی محمود احمدی‌نژاد به حمید سجادی نبود. در ایران، حمید سجادی را از نزدیک‌ترین مدیران به «رستم قاسمی» معرفی می‌کنند. وزیر نفت دولت دوم محمود احمدی‌نژاد که سابقه فرماندهی قرارگاه «خاتم‌الانبیا» سپاه پاسداران را در کارنامه دارد.
 
رستم قاسمی از سال ۱۳۶۰ به عضویت سپاه پاسداران جمهوری اسلامی درآمد. به فرماندهی قرارگاه خاتم‌الانبیا رسید. مدتی از سوی شورای امنیت سازمان ملل، دولت ایالات متحده آمریکا، اتحادیه اروپا و دولت استرالیا تحت تحریم قرار گرفت، به عنوان وزیر وارد کابینه محمود احمدی‌نژاد شد و حالا گزینه ابراهیم رئیسی برای وزارت راه و شهرسازی شده است.
 
بخشی از سوابق رستم قاسمی را می‌توان در پست‌هایی مانند معاون مهندسی نیروی دریایی سپاه پاسداران، فرمانده قرارگاه سازندگی نوح، مدیر عامل و رییس هیات‌مدیره شرکت مهندسی نیروی نفت، مدیرعامل و رییس هیات‌مدیره شرکت‌های قطارهای شهری کشور، رییس هیات‌مدیره شرکت صنعتی دریایی ایران (صدرا) و رییس هیات‌مدیره شرکت کشتی‌‌سازی خلیج فارس (ایزوایکو) دید. رستم قاسمی فروردین سال ۱۴۰۰ در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا مدعی شد که در دوران حضورش در سپاه پاسداران، در حوزه‌هایی مانند حوزه فولاد، سیمان، مس، آزاد راه‌ها و راه‌آهن انقلابی به وجود آورده بود.
 
رستم قاسمی تقریبا در هر دولت یا شرکت و کارتل اقتصادی که حضور داشت، حمید سجادی را هم با خود برد. به‌جز دو دولت دهم و سیزدهم، می‌توان ردپای این مشارکت و اخوت را در شرکتی مانند «هلدینگ عمران و حمل و نقل تامین» دید.
 
حمید سجادی مشاور ارشد امور بین‌الملل این شرکت بود که در زمینه‌های نفتی فعالیت می‌کند. شرکتی که آن روزها به صورت مستقیم و غیرمستقیم زیرنظر رستم قاسمی اداره می‌شد.
 
حمید سجادی همچنین در دهه ۹۰ خورشیدی، عضو هیات‌مدیره و نماینده شرکت «حمل و نقل دریایی آبادان» بود که این شرکت هم در زمینه نقل و انتقالات دریایی نفت و فرآورده‌های نفتی فعالیت می‌کند.
 
او همچنین عضو هیات‌مدیره شرکت «شرکت پرشیان خودرو کیش» از شرکت‌های واردکننده خودرو و قطعات خودرو از جزیره کیش است.
 
تا اینجا حمید سجادی را به عنوان دونده، مدیر ورزشی دولتی، عضو هیات‌مدیره شرکت‌های نفتی و مدیر خودروسازی شناختیم. اما او در «شهرسازی» و «جاده‌سازی» هم با شرکت «عمران آباد گستر سحر» همکاری داشته است.
 
در تعریف این شرکت می‌خوانیم؛ اجرای پروژه های مطالعاتی و اجرا در زمینه‌های راه‌سازی ساختمانی و صنعتی و شرکت در مناقصه‌ها و انجام مزایده‌های مرتبط و اجرای خطوط لوله‌گذاری برای وزارتخانه‌ها و سازمان‌هایی که خدمات شهری و روستایی را فراهم می‌سازند.
 
حمید سجادی تقریبا روی تمامی ردپاهای رستم قاسمی پا گذاشته است.
 
اما بی‌ربط‌‌ترین و شاید مضحک‌ترین پستی را که تا امروز حمید سجادی تجربه کرده است، می‌توان حضور کوتاه مدت او به عنوان مدیرعامل و عضو هیات‌مدیره «موسسه دفاع از قربانیان تروریسم» در ایران دانست.
 
حمید سجادی اردیبهشت سال ۱۳۹۲ به عنوان مدیرعامل موسسه دفاع از قربانیان تروریسم منصوب شد و بیش از سه سال در این منصب حضور داشت. در بولتنی که یک سال بعد منتشر شد، اهم فعالیت‌های حمید قاسمی و مدیران این شرکت این‌گونه بیان شده بود؛ «برقراری ارتباط با مطبوعات داخلی و خارجی»، «رسیدگی به شکایات خانواده‌های قربانی ترور علیه تروریستها»، « روشنگری علیه تروریسم»، «نمایشگاهها و کنفرانسها و نشستهای تخصصی برای حل معضل تروریسم» و «تلاش برای التیام درد بازماندگان قربانیان تروریسم».
 
حمید سجادی، آبان ۱۳۹۶ از سوی «فرهاد رهبر» به عنوان مدیر کل تربیت بدنی و ورزش دانشگاه آزاد جایگزین «محمد دادکان» شد. اولین اقدامش، انحلال تیم فوتبال زنان دانشگاه آزاد اسلامی بود. هنوز دلیل مشخصی برای انحلال یکی از بهترین باشگاه‌های فوتبال و فوتسال زنان ایران از سوی آقای سجادی اعلام نشده است.
 
در ورزش ایران، از حمید سجادی با تفکراتی دُگم، متحجر و زن‌ستیز یاد می‌شود.
 
حمید سجادی از سال ۱۳۹۱ تاکنون، یعنی از آغاز دولت دوم محمود احمدی‌نژاد تا پایان دولت دوم «حسن روحانی»، عضو هیات‌مدیره مجموعه ورزشی سایپا بوده است. یکی از مهم‌ترین باشگاه‌های صنعتی فوتبال ایران که در پایان فصل جاری به لیگ یک سقوط کرد.
 
 
 
نقل از سایت ایران وایر