جیک سولیوان:مقادیر قابل توجهی از تسلیحات و تجهیزات آمریکایی ارتش افغانستان به دست طالبان افتاده است

afghanestan tashihate amrikaeiمشاور امنیت ملی کاخ سفید می‌گوید، طالبان به مقادیر قابل توجهی از تسلیحات و تجهیزات ارتش افغانستان دست یافته‌‌اند. جیک سولیوان افزوده که بعید است این غنائم تحویل داده شوند. جی هفت هفته آینده نشست اضطراری برگزار می‌کند.

جیک سولیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا در کنفرانسی مطبوعاتی خبر داد که مقادیر قابل توجهی از تجهیزات نظامی به دست طالبان افتاده و ارتش افغانستان نیز عملا از هم پاشیده است. او گفت ایالات متحده سال‌ها نیاز تسلیحاتی نیروهای امنیتی و انتظامی افغانستان را تامین کرد و به ایجاد نیروی هوایی این کشور کمک رساند‌، "اما شهرهای بزرگ تسلیم طالبان شدند".

سولیوان در مورد آمادگی طالبان برای پس دادن تجهیزات نظامی ابراز تردید کرد و هم‌زمان از مذاکره واشنگتن با شبه‌نظامیان برای تخلیه مرحله به مرحله کارکنان امریکایی از کابل خبر داد. او گفت: «طالبان قول داده، افراد غیرنظامی‌ به صورت امن به فرودگاه کابل منتقل شوند.»

طالبان هم اینک در ورودی فرودگاه کابل پاسگاه‌هایی دایر کرده و مردمی را که قصد ورود دارند، با خشونت می‌راند. هنوز هزاران نفر از کارکنان محلی همکار مراکز خارجی یا پرسنل سفارت‌خانه‌ها امکان خروج از افغانستان را به دلیل شرایط فرودگاه کابل ندارند.

ارتش آمریکا تا بامداد چهارشنبه ۱۸ اوت (۲۷ مرداد) بیش از ۳۲۰۰ نفر را از افغانستان خارج کرده است. روز قبل حدود ۱۱۰۰ نفر با ۱۳ پرواز به محل امن منتقل شدند. حدود دو هزار پناهجو نیز به این کشور منتقل شده‌اند. ایالات متحده تحقیقات در باره چگونگی آشفتگی و فاجعه انسانی در فرودگاه کابل را نیز شروع کرده است.

کاخ سفید هم‌زمان اطلاع داده که رهبران هفت کشور مهم صنعتی (جی هفت) هفته آینده به منظور اتخاذ یک استراتژی و رویکرد مشترک در بحران افغانستان نشستی ویدیویی برگزار خواهند کرد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری عنوان کرد که اگر اوضاع افغانستان پس از ۳۱ اوت (۹ شهریور) امن بود، شاید ایالات متحده به حضور دیپلماتیک خود در این کشور ادامه دهد.

 

گفت‌وگوی "مشروط" اروپا با طالبان

شوک ناشی از رویدادهای افغانستان سیاستمداران اروپایی را غافلگیر کرده است. نخستین هدف مقامات اتحادیه اروپا خروج ایمن شهروندان اروپایی و کارکنان محلی مراکز غربی از افغانستان و حفظ آنها از تلافی‌جویی‌های احتمالی طالبان است.

در نشست اضطراری وزیران خارجه اتحادیه اروپا، علاوه بر تاکید بر نکته یادشده، در باره مذاکره قدرتمداران تازه افغانستان نیز صحبت شد.

جوزپ بورل، هماهنگ‌کننده سیاست خارجی این اتحادیه اعلام کرد که اروپا با طالبان در باره بحران انسانی، جلوگیری از بازگشت گروه‌های تروریستی خارجی به افغانستان و پیشگیری از بروز یک "فاجعه مهاجرتی" گفت‌وگو خواهد کرد.

در بیانیه مشترک وزیران خارجه اتحادیه اروپا آمده که این گفت‌وگو به انتقال مسالمت‌آمیز قدرت مشروط است و این که اسلام‌گرایان به حقوق اساسی همه مردم، به ویژه حقوق زنان، کودکان و اقلیت‌ها احترام بگذارند.

در این میان، خبرگزاری بلومبرگ به نقل از یک مقام آمریکایی نوشته که واشنگتن نزدیک ۹ میلیارد و پانصد میلیون دلار از دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان را بلوکه کرده تا طالبان امکان دسترسی به این منابع را نداشته باشد.

در این میان، مدیر "سازمان کمک به گرسنگان" از دولت آلمان خواسته که پشت شهروندان افغانستان را خالی نکند و به کمک‌های عمرانی و انساندوستانه ادامه دهد.

ماتیاس موگه گفته است: «آلمان حتی پس از خروج شتابزده وظیفه دارد سهمی در کاهش رنج مردم افغانستان ایفا کند و بودجه کافی برای ادامه کمک‌های بشردوستانه اختصاص دهد.»

رسانه‌ها به نقل از موگه نوشته‌اند: «مردم افغانستان به کمک نیاز دارند. ۱۳ میلیون نفر غذای کافی ندارند. سه میلیون کودک دچار سوءتغذیه هستند.»

منبع: دویچه وله