ژان ایو لودریان: شرایط پنچگانه، لازمۀ برسمیت شناخته‌ شدنِ حکومت طالبان است، وگرنه باید در طرد سر کنند

Loderian-JanEves یورونیوز فارسی: فرانسه برای به رسمیت شناختن احتمالی رژیم طالبان در افغانستان پنج پیش‌ شرط تعیین کرد.
 
ژان ایو لودریان، وزیر خارجه روز چهارشنبه ۱۸ اوت (۲۷ مرداد) در این باره گفت: «من می‌ دانم که آنها تلاش‌ های زیادی برای کسب مشروعیت از سوی جامعه جهانی از خود نشان می‌ دهند، اما اظهار نظر کردنِ اینجا و آنجا دربارۀ احترام به حقوق زنان کافی نیست، باید اقدام عملی در این راستا صورت بگیرد.»
 
وزیر امور خارجه فرانسه درباره شروط تعیین شده گفت: «ابتدا طالبان باید اجازه خروج به افغان‌ هایی بدهند که می‌ خواهند از ترس این کشور را ترک کنند. قدم دوم این است که نباید بگذارند افغانستان به پناهگاه تروریسم تبدیل شود و لازم است که این کار را به نحوی بسیار ملموس انجام دهند. آنها باید همچنین بپذیرند که کمک‌ های بشردوستانه می‌ تواند وارد خاک افغانستان شود، به حقوق شهروندان، بویژه حقوق زنان احترام بگذارند، و در نهایت با یک دولت انتقالی موافقت کنند».
 
وی گفت این شرایط، لازمۀ برسمیت شناخته‌ شدنِ حکومت، آنان از سوی جامعه بین‌ المللی است و پس از آنکه این موارد تحقق یافتند، فرانسه بررسی خواهد کرد که چه گامی برخواهد داشت، اما به هر روی «این اقدامات باید انجام شوند و تا الان هم که انجام نشده‌ اند».
 
وزیر خارجه فرانسه در پاسخ به این سؤال که اگر طالبان شروط را برآورده نکند، چه اتفاقی خواهد افتاد گفت: «در آن صورت آنان از جامعه جهانی طرد خواهند شد و باید در همان موقعیت مطرود سر کنند.»
 
پیشتر بوریس جانسون نخست‌وزیر بریتانیا نیز در جریان یک سخنرانی تلویزیونی خواستار اتخاذ موضعی واحد در قبال تحولات افغانستان شده و اعلام کرده بود: «نمی‌ خواهیم کسی به‌ طور دو جانبه، طالبان را به رسمیت بشناسد». وی گفته بود که به رسمیت شناختن طالبان، «منوط به رعایت حقوق بشر خواهد بود».
 
پس از دو دهه تلاش برای شکست طالبان، قدرت‌ های غربی اکنون بر سر دو راهی برای ارتباط با دولت بنیادگرای مستقر در کابل قرار دارند.
 
به نظر می‌ رسد، طالبان نسبت به حکمرانی دفعه پیشین خود، در حد فاصل سال‌ های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱، [اینبار] با اقبال جهانی بیشتری مواجه است. روسیه، چین و ترکیه در نخستین موضع‌ گیری‌ های خود، از اظهار نظرهای مقامات طالبان استقبال کرده‌ اند.