فوت بسیار بیشتر افراد واکسینۀ کرونایی در ایران/۲۲۰ هزار مبتلا به کرونا در روز؟

messenger RNA-1 بهارنیوز: مرکز آمار و اطلاعات وزارت بهداشت ایران درباره افزایش مبتلایان به کرونا و مرگ و میر افرادی که واکسن زده‌ اند، هشدار داده است. این هشدار، نشان‌ دهندۀ شکست کامل برنامه واکسیناسیون در کشور است.
 
آمار مرگ افرادی که واکسن زده‌ اند، بویژه شهروندان بالای ۶۰ سال، ده‌ ها برابر استاندارد جهانی است. مرکز اطلاعات وزارت بهداشت با بررسی این وضعیت در کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا تأکید کرده است: «فاصله‌ بندی نامنظم بین دوزهای اول و دوم و بی‌ توجهی به نوع واکسن استفاده شده دربارۀ افراد، عامل افزایش مرگ است.»
 
در گزارش تحلیلی این مرکز آمده: «تاکنون بیش از ۹۱ هزار نفر از کسانی که دوز اول واکسن را دریافت کرده‌اند بعد از دو هفته به کووید-۱۹مبتلا شده و به بیمارستان‌ ها مراجعه کرده‌اند. میانگین سن این افراد بین ۶۰ تا ۹۰ سال است». از بین بستری‌ شدگان حدود ٨ هزار و ۵۰۰ نفر فوت کرده‌اند. افراد فوت‌ شده بعد از دریافت دوز اول که به کرونا مبتلا شدند، بیشتر در سنین ۷۰ و ۸۰ سال بوده‌ اند. بر اساس این گزارش، در میان افرادی که ٢ دوز واکسن را دریافت کرد‌ه‌ اند و گفته می‌ شود که کامل واکسینه‌ شده‌ اند، حدود ۲۳ هزار نفر به کرونا مبتلا شده‌اند.
 
در چند روز گذشته با ثبت فوتی های بالای ۶۰۰ نفر در روز بر اثر ابتلا به کرونا، رکورد بالاترین رقم فوتی های ناشی از این بیماری را در ایران شکسته شد.
 
اعلام این تعداد از افراد جان باخته بر اثر ابتلا به کرونا در ایران در حالی است که بسیاری از کشورهای جهان با واکسیناسیون گسترده، توانسته‌ اند از شمار فوتی‌ های ناشی از کرونا بکاهند.
 
وزارت بهداشت ایران اعلام کرده است، تاکنون ۱۶ میلیون و ۴۹ هزار و ۴۵ نفر دُز نخست واکسن کرونا، و ۵ میلیون و ۶۳ هزار و ۵۱۹ نفر نیز دُز دوم این واکسن را تزریق کرده‌ اند.
 
این در حالی است که گمرک ایران اعلام کرد، تاکنون ۲۴.۵ میلیون دُز واکسن کرونا وارد ایران شده است. طبق این آمار، بیشترین واکسن وارداتی، سینوفارم چین است که تاکنون ۱۷ میلیون و ۹۱۰ هزار دُز در ۲۰ محموله وارد ایران شده است.بر اساس گزارش‌های منتشر شده، میزان تلفات ناشی از موج پنجم کرونا در ایران بیشتر از موج‌های گذشته بوده است.
 
علی شریفی زارچی، سرپرست مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات در گزارشی تجمیعی و تحلیلی میزان بستری‌ها و فوتی‌های کرونا در ایران را پس از تزریق واکسن به وزارت بهداشت ارائه کرد و گفت برخی شاخص‌ ها نسبت به آمارهای اعلام شده از سوی برخی از کشورهای به مراتب بالاتر است.
 
طبق این گزارش از ۲ میلیون و ۷۴۹ هزار و ۳۵۶ نفر جمعیت واکسینه شده، ۱۶ هزار و ۷۸۴ نفر، ٢ هفته پس از دریافت دُز دوم واکسن بستری شده‌ اند و نسبت افراد بستری شده با تزریق ٢ دُز واکسن به کل افراد واکسینه شده ۰.۰۰۶۱ درصد بوده است. در واقع از هر ١٠٠ نفر که به‌ طور کامل واکسینه شده‌اند ۰.۶ درصد بستری شده‌اند. این گزارش تأکید می‌ کند که این شاخص نسبت به آمارهای اعلام شده از سوی برخی کشورها به مراتب بالاتر به نظر می‌ رسد.
 
در این گزارش همچنین اشاره شده است که از بین دریافت کننده نوبت دوم واکسن که بستری شده‌ اند، تعداد ۲۴۹۰ نفر فوت کرده‌ اند که از بین آن‌ ها نتیجه تست ۱۴۱۱ نفر مثبت، ۶۸۲ نفر منفی و ۳۹۷ نفر نامشخص بود. طبق این گزارش، ۲۰۷۲ نفر که تاریخ شروع بستری آن‌ ها حداقل ٢ هفته پس از دریافت نوبت دوم واکسن بوده، فوت شده‌ اند.
 
این گزارش باز تأکید می‌ کند که طبق مطالعات بین‌ المللی، ادعا می‌ شود، احتمال تشدید بیماری و مرگ افراد، ٢ هفته پس از دریافت نوبت دوم واکسن بسیار ناچیز است.
 
بر اساس این گزارش با در نظر گرفتن جمعیت ٢ میلیون و ۷۴۹ هزار و ۳۵۶ نفر که تا آن زمان، حداقل ٢ هفته از دریافت نوبت دوم آنها گذشته است، نرخ فوت افرادی که بیش از ٢ هفته از نوبت دوم واکسن آنها گذشته است، ۷۵۳ نفر در هر یک میلیون نفر بوده است. شاخص اعلام شده در برخی کشورها کمتر از ۱۰ نفر در هر یک میلیون نفر جمعیت است.
 
این گزارش تأکید می‌ کند که امکان تحلیل بر اساس واکسن تزریق شده نیز وجود دارد.
 
این گزارش در بخش پایانی خود به مدت زمان سپری شده از تزریق نوبت‌ های مختلف هر برند اشاره می‌ کند که متفاوت بوده است.
 
به نظر می‌ رسد، اشاره این گزارش به واکسن آسترازنکا باشد که می‌ تواند فاصله تزریق بین ٢ دُز آن، تا ٣ ماه نیز باشد، اما سایر واکسن‌ هایی که در ایران تزریق می‌ شوند، فاصلۀ یک ماهه را معمولاً رعایت می‌کنند. طبق این گزارش، «این شاخص‌ ها در حال تغییر و تحول هستند. مثلاً، تقدم و تأخر ورود ویروس دلتا به کشورها و میزان کارایی هر نوع واکسن در برابر آن، می‌ تواند بر نتایج، اثرگذار باشد». در نکات انتهایی این گزارش تأکید شده است، «خیز پنجم با موج مبتلایان کرونای دلتا در مقطع زمانی اتفاق افتاد که از نوبت اول یا دوم بعضی برندها، چند هفته می گذرد، در حالی که بعضی برندهای دیگر، همچنان در حال تزریق هستند».
 
روزانه ۲۲۰ هزار نفر به کرونا مبتلا می‌ شوند:
 
ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت ایران گفت: تخمین زده می‌شود تا حدود ۲۲۰ هزار نفر از مردم، روزانه به کرونا مبتلا می‌شوند. وی این تخمین را با توجه به افرادی مطرح کرد که تست کرونا نمی‌ دهند. در حالیکه طبق آمار رسمی در این روزها به طور میانگین حدود ۴۰ هزار ابتلای جدید به کرونا گزارش می‌ شود.
 
وی تأکید کرد که در حال حاضر، روند ابتلا و بستری‌ ها در ۱۴ استان ثبات پیدا کرده است و مقداری رو به کاهش است. وی با این حال گفت که شمار فوتی‌ ها تا ٣هفتۀ آینده صعودی خواهد بود.
 
با این حال، سعید نمکی، وزیر بهداشت در جلسۀ ستاد استانی کرونا گفت که ویروس کرونا در آینده جهش‌ های متعدد خواهد داشت و احتمالاً ویروس‌ های آینده، واکسن را هم زیر سؤال خواهد برد.