فرار ۱۸۰۰۰ افغانستانی از طریق فرودگاه کابل پس از روی کار آمدن طالبان

Kaboul-Foroudgah-1 دویچه وله فارسی: خبرگزاری رویترز به نقل یک کارمند ناتو گزارش داد، از زمانی که طالبان قدرت را در افغانستان در دست گرفته، ۱۸۰۰۰ پناهجو از طریق فرودگاه کابل توانسته‌ اند از این کشور خارج شوند. قرار است تلاش‌ها در این راستا تشدید شود.
 
خبرگزاری رویترز به نقل یک کارمند ناتو گزارش داد، از زمانی که طالبان قدرت را در افغانستان در دست گرفته است، ۱۸۰۰۰ پناهجو از طریق فرودگاه کابل توانسته‌اند از این کشور خارج شوند. قرار است تلاش‌ها در این راستا تشدید شود.
 
این مقام که نخواسته هویتش فاش شود افزود، بسیاری از مردم همچنان مقابل فرودگاه به سر می‌برند و در کمال ناامیدی به دنبال فرصتی برای ترک افغانستان هستند. به گفته او قرار است، تلاش‌ ها برای خروج افراد در چند روز آینده، تا ٢ برابر افزایش یابد.
 
‬وزرای خارجه کشورهای عضو پیمان ناتو قرار است، بعد از ظهر جمعه ۲۹ مرداد ماه (۲۰ اوت)، دربارۀ وضعیت افغانستان پس از روی کار آمدن طالبان، گفتگو کنند.
 
این نشست بحرانی را ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو تشکیل داده است و به صورت یک کنفرانس ویدئویی، برگزار خواهد شد. موضوع‌ های محوریِ نشست وزرای ناتو، "هماهنگی تنگاتنگ" و "رویکرد مشترک" اعضای این پیمان نظامی در افغانستان است.
 
رویترز همچنین به نقل از یک مقام کاخ سفید آمریکا، گزارش داد که روز جمعه ۲۹ مرداد، حدود ۳ هزار نفر، از جمله ۳۵۰ شهروند آمریکایی، با ۱۶ پرواز C-17، از فرودگاه بین‌ المللی کابل خارج شده‌ اند. 
 
به گفتۀ او، شمار افرادی که از روز ۱۴ اوت تا به امروز از سوی ارتش آمریکا از افغانستان خارج شده‌ اند، به ۹ هزار نفر رسید. این افراد، شامل "اعضای خانوادۀ شهروندان ایالات متحده، متقاضیان ویزای مهاجرتی ویژه و خانواده‌ های آنها، و شهروندان افغان هستند که جانشان در خطر است".
 

در این رابطه