تأیید حملۀ داعش به فرودگاه کابل توسط ژنرال مک‌ کنزی/ جان باختن ۶۰ افغانستانی و ۱۲ سرباز امریکایی

enfejar دویچه وله فارسی: انگشت اتهام درباره انفجارهای خونین خارج از فرودگاه کابل متوجه نیروهای وابسته به "دولت اسلامی" (داعش) است. تا آخرین ساعات پنج‌شنبه ۶۰ افغان، ۱۱ ملوان و یک پزشک نیروی دریایی آمریکا در اثراین انفجارها کشته شدند.
 
ژنرال مک‌ کنزی، فرماندۀ نیروهای آمریکایی در منطقه، سنتکام، تأیید کرد که دو حمله‌ کنندۀ انتحاری از گروه داعش در حمله به فرودگاه کابل دست داشته‌ اند. به گفتۀ او، در اثر این حملات، ۱۲ سرباز امریکایی کشته و ۱۵ تن دیگر زخمی شده‌ا ند.
 
فرماندۀ سنتکام، در یک کنفرانس مطبوعاتی در پنتاگون گفت که پس از این حمله انتحاری، تیراندازی و تبادل آتش صورت گرفته است. او تأکید کرد که علیرغم کشته شدن نیروهای آمریکایی، عملیات خروج این نیروها از افغانستان ادامه خواهد داشت.
 
به گفتۀ ژنرال مک‌ کنزی، همچنان حدود هزار غیرنظامی آمریکایی در افغانستان هستند.
 
دو مقام رسمی آمریکا پیشتر به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته‌ بودند که ۱۱ ملوان و یک پزشک نیروی دریایی آمریکا در انفجارهای کابل کشته شده‌ اند.
 
در آخرین ساعات پنجشنبه شب به وقت محلی، مقامات افغان اعلام کردند که تعداد مجروحان این انفجارها، به ۱۴۳ نفر و کشته‌ شدگان افغان به ۶۰ نفر رسیده است.
 
تلاش کشورهای اروپایی:
 
وزارت امور خارجه ایتالیا اعلام کرده است که هیچ شهروندی از این کشور در بین قربانیان و مجروحان این حملات نیست.
 
این در حالی است که امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه گفته، هنوز ۲۰ اتوبوس حامل شهروندان این کشور و همکاران محلی‌ آنها، به حمایت و پشتیبانی نظامی نیاز دارند.
 
برخی از این اتوبوس‌ ها در کنار یکی از درهای ورودی فرودگاه کابل متوقف شده‌ اند. مکرون گفته است که هیچ تضمینی برای انتقال بی‌ خطر این افراد به درون فرودگاه، وجود ندارد.
 
از سوی دیگر، سفیر فرانسه در افغانستان اعلام کرده که حاضر نیست در خاک آن کشور بماند. این موضوع از سوی مکرون در یک کنفرانس خبری با مایکل مارتین، نخست‌ وزیر ایرلند، اعلام شده است.
 
گفته می‌ شود، آخرین هواپیمای نظامی حامل شهروندان آلمانی و برخی از همکاران محلی این کشور، خاک افغانستان را ترک کرده است.
 
گرچه مقامات ایتالیا و بریتانیا اعلام کرده‌ اند که در بین قربانیان و مجروحان این حملات، شهروندان آن دو کشور نبوده‌ اند، شبکۀ خبری الجزیره اعلام کرده که در این حملات، عده‌ ای از شهروندان خارجی کشته و مجروح شده‌ اند.
 
گروه طالبان، ضمن تأیید کشته شدن ۱۳ نفر در جریان حملات روز پنجشنبه در کابل، از مجروح شدن شماری از نیروهای خود نیز خبر داده است.
 
آمادگی آلمان برای درمان مجروحان:
 
آنه‌ گرت− کرمپ کارن‌ باوئر، وزیر دفاع آلمان، روز پنجشنبه گفت، یک هواپیمای بیمارستانی آلمان، در حالت آماده‌ باش برای کمک به انتقال مجروحان انفجارهای فرودگاه کابل است.
 
او به روزنامه‌ نگاران در برلین گفت که این هواپیمای ایرباس، در راه کابل به تاشکند، پایتخت ازبکستان، است و در آنجا به حالت آماده‌ باش و آمادۀ بازگشت به کابل خواهد ماند.
 
به گفتۀ وزیر دفاع آلمان، روز پنجشنبه، تمامی نیروهای آلمان پس از انتقال ۵۳۰۰ نفر از ۴۵ ملیت مختلف، شامل بیش از ۵۰۰ آلمانی و بیش از ۴۰۰۰ افغانستانی، افغانستان را ترک کردند.