بیانیۀ جمعی از زندانیان سیاسی "اندرز گاه" ۸ زندان اوین در پی افشای ویدئوهای دوربین‌ های نظارتی

Evin-Badraftari-1 خبرگزاری هرانا: جمعی از زندانیان سیاسی محبوس در زندان اوین، در پی افشای ویدئوهای دوربین‌ های نظارتی این زندان، طی بیانیه ای خواهان رسیدگی جدی و فوری نهادهای حقوق بشری به وضعیت زندانیان کشور شدند. آنها در بخشی از بیانیۀ مذکور، با اشاره به اینکه شکنجه‌ های دیگری نیز وجود دارند که در هیچ دوربینیۀ ثبت و ضبط نمی‌شود، نوشتند: "شکنجه‌ های روانی و ذهنی زندانیان در سلول انفرادی (شکنجه سفید) و اتاق بازجویی، پدر، مادر، همسر و فرزندانی که هر روز از ندیدن عزیزان خود و پیگیری پرونده‌ های آنها در هزار توی بی‌ نظم ادارات خسته‌ تر و فرسوده‌ تر می‌ شوند، عدم پاسخگویی مسئولان و برخوردهای تحقیرآمیز با زندانی و خانواده‌ اش، از موارد قابل اشاره است".
 
به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، جمعی از زندانیان سیاسی محبوس در اندرزگاه ۸ زندان اوین، در پی پخش تصاویری از دوربین‌ های نظارتی زندان اوین، طی بیانیه ای، خواهان رسیدگی جدی و فوری نهادهای حقوق بشری، به وضعیت زندانیان در ایران شدند.
 
متن کامل این بیانیه که جهت انتشار در اختیار هرانا قرار گرفته است، در ادامه می‌ آید:
 
"شکنجه‌ هایی که در هیچ دوربینی ثبت نمی‌ شود،
 
فیلم های منتشر شده از برخورد غیر انسانی و تحقیرآمیز با زندانیان زندان اوین، از چنان صراحتی برخوردار است که حتی سازمان زندان‌ ها نیز با تمام قدرت رسانه‌ ای و تبلیغاتی خود، نتوانسته واقعی بودن آنها را کتمان کند و تنها به یک عذرخواهی، اکتفا کرده است.
 
آنچه در این فیلم‌ ها به شکل شکنجه، تحقیر و آزار و اذیت عریان و فیزیکی نمایش داده می‌ شوند، فقط بخشی از واقعیت رؤیت‌ پذیر شکنجه‌ ای است که بر زندانی و خانواده او در ایران تحمیل می‌ شود. اما شکنجه‌ های دیگری نیز وجود دارند که در هیچ دوربینی ثبت و ضبط نمی‌ شوند. شکنجه‌ های روانی و ذهنی زندانی در سلول انفرادی (شکنجه سفید) و اتاق بازجویی، پدر، مادر، همسر و فرزندانی که هر روز از ندیدن عزیزان خود و پیگیری پرونده‌ های آنها در هزار توی بی‌ نظم ادارات خسته‌ تر و فرسوده‌ تر می‌شوند، و عدم پاسخگوییِ مسئولان و برخوردهای تحقیرآمیز با زندانی و خانواده‌ اش، از موارد قابل اشاره است.
 
زندانی سیاسی از لحظه ورود نیروهای امنیتی به منزلش و تجاوز به حریم خصوصی خود و خانواده‌ اش، در مراحل بعدی، بازداشت و بازجویی و دادگاه ناعادلانه و فرمایشی، و در نهایت زندان و محرومیت از حقوق اجتماعی، انواع فشارهای روانی را تحمل می‌ کند. فشارهایی که همزمان خانوادۀ او را هم تحت تأثیر قرار می‌ دهد و گاه تا سال‌ ها آثار مخرب این فشارها، تهدیدها و شکنجه‌ ها جبران نمی‌ شوند و زندانیان عادی نیز که اکثراً قربانیِ مستقیم و غیر مستقیم ناکارآمدی سازمان سیاسی، اقتصادی و اجتماعی حاکم بر جامعه هستند، رنج جسمی و روانی بیشتر و عریان‌ تری، متحمیل می‌ شوند.
 
طبق تمامی موازین حقوق بشری که میراث چند قرن مبارزۀ حق‌ طلبانۀ مردم جهان علیه ستم و خودکامگی است، هر زندانی جدا از نوع جرمی که مرتکب شده، حق دارد از یک زندگی شایسته و انسانی توأم با آرامش ذهنی و روانی و مصون از هر گونه شکنجه، تجاوز و تحقیر، برخوردار شود.
 
انتشار فیلم های بخشی از برخورد غیرانسانی، حاوی شکنجه و تحقیر با زندانیانِ زندان اوین، بار دیگر نشان داد، برخورد با زندانیان در ایران، آنچنان از حقوق بشر و حقوق زندانی به مثابۀ یک انسان؛ بدور است که نمی‌ توان صرفاً با سخنرانیِ مسئولانِ ظاهر صلاح، و اکتفا به عذرخواهی‌ های چند باره، آنرا جبران کرد.
 
ما زندانیان سیاسی زندان اوین توجه افکار عمومی را به این مسئله جلب کرده و خواهان رسیدگی جدی و فوری نهادهای حقوق بشری به وضعیت زندانیان در ایران هستیم.
 
سوم شهریورماه ۱۴۰۰".
 
اسامی امضاء کنندگان این بیانیه:
 
حسین اسماعیلی، سیدافخم ابراهیمی، نادر افشاری، صادق امیدی، رامین پارسا، پیمان پورداد، آرش جوهری، بابک چترروز، مجید حسینی‌ نژاد، سید مهدی حسین‌ پور، معین حاجی‌ زاده، علی‌ اصغر حسنی‌ راد، مصطفی خسروی‌ بابادی، مهدی دارینی، سجاد شکری، خسرو صادقی‌ بروجنی، صادق عباسی، کریم عزیز محمدی، محمود علینقی، ابوالفضل غسالی، سیروس قرچه، غلامرضا صفری، حسین کیهانی، امیر رضا محمدی، مهدی محمدی، امیر حسین میر خلیلی، حسن ناصری، حمید کاشانی
 
افشای بی سابقۀ تصاویر بدست آمده از دوربین‌ های نظارتی زندان اوین، واکنش مسئولان و افکار عمومی را در پی داشته است. در بخشی از این تصاویر، مأموران زندان، اقدام به ضرب و شتم و یا عریان کردن زندانیان کرده‌ اند، همچنین تصاویری از اقدام به خودکشی و خودزنی زندانیان و برخورد غیرانسانی مأموران با یک زندانی در حالت ناهوشیار نیز منتشر شده است. یک گروه هکری با نام «عدالت علی» مسئولیت رخنه و انتشار این تصاویر را برعهده گرفته است. در واکنش به انتشار این ویدیوها، رئیس سازمان زندان‌ ها، ضمن تأیید صحتِ تصاویر، از "خدا، رهبر، ملت و زندانبانان!" عذرخواهی کرد. غلامحسین محسنی اژه‌ا ی نیز دستور بررسی فوری رفتار مأموران با زندانیان را داده است. محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس نیز در واکنش به درخواست نمایندگان برای برخورد با منتشر کنندگان این تصاویر گفت، کمیسیون اصل۹۰ با هماهنگی دادستانی کل، موضوع مربوط به تصاویر زندان اوین را پیگیری می‌ کند.