نشست بغداد؛ وزیر خارجه جدید ایران از 'دعوت نشدن سوریه' انتقاد کرد

neshaste Baghdad

عراق امیدوار است با برگزاری این نشست از سطح تنش کشورهای منطقه برای ثبات داخلی خود، بکاهد
مقام های ارشد کشورهای مختلف برای شرکت در اجلاس بغداد در حال وارد شدن به پایتخت عراق هستند.
امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه، ملک عبدالله دوم پادشاه اردن و عبدالفتاح سیسی رئیس جمهور مصر وارد بغداد شده اند.
از ایران حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه جدید این کشور عازم بغداد شده است.
آقای امیرعبداللهیان پیش از ترک تهران برای حضور در نشست بغداد گفته است "لازم بود از سوریه نیز به عنوان همسایه مهم عراق در این اجلاس دعوت بعمل می آمد".
مصطفی کاظمی، نخست وزیر عراق هدف از نشست امروز را "نقش متحد کننده" عراق و ایجاد تفاهم بین همسایگان برای مقابله با بحران هایی خوانده که منطقه و عراق را متزلزل می کند.
حسین امیرعبداللهیان گفته است که که مقام های سوریه را در جریان مذاکرات بغداد قرار می دهد
برهم صالح، رئیس جمهور عراق گفته است کنفرانس بغداد به دنبال "کاهش تنش‌ها و بحران‌های منطقه‌ای" و تامین "امنیت مشترک منطقه و تعامل اقتصادی" خواهد بود.

مقام های عراقی پیش از این گفته بودند که یکی از اهداف نشست بغداد بهبود روابط بین ایران و عربستان سعودی به عنوان رقبای منطقه ای است.

ایران و عربستان که نزدیک به شش سال است هیج رابطه سیاسی و اقتصادی با یکدیگر ندارند، اخیرا به میزبانی عراق مذاکراتی غلیرعلنی بر سر مسائل مورد اختلاف آغاز کرده بودند.

ایرج مسجدی سفیر ایران در بغداد گفته بود این مذاکرات از زمان آغاز به کار ابراهیم رئیسی رئیس جمهور جدید ایران متوقف شده است.

وزیر خارجه عراق ماه گذشته با حضور در ایران از آقای رئیسی برای شرکت در این نشست دعوت کرده بود. مقام های ترکیه و عربستان سعودی هم به این جلسه دعوت شده اند.

برهم صالح رئیس جمهور عراق در استقبال از امائول مکرون رئیس جمهور فرانسه که عازم نشست بغداد شده است

ایران از اینکه مقام های سوریه به نشست بغداد دعوت نشده اند انتقاد کرده اما حسین امیرعبداللهیان گفته است "در مورد اجلاس بغداد و تاکید بر نقش مهم کشورهای منطقه در هرگونه ابتکار منطقه ای با دمشق مشورت مسقیم خواهیم داشت".

پیشتر اعلام شده بود که با پیشرفت مذاکرات دو کشور ایران و عربستان به میزبانی عراق، نمایندگانی از عربستان سعودی در مراسم تحلیف ابراهیم رئیسی در تهران شرکت می کنند اما هیچ گزارش از حضور مقام های سعودی در این مراسم منتشر نشد.

ایران منتقد حضور نیروهای آمریکایی در عراق است و خواهان خروج هر سریعتر نظامیان ایالات متحده از این کشور است. آمریکا ایران را متهم می کند که با حمایت از گروه های شبه نظامی که منافع ایالات متحده را در خطر قرار می دهند باعث تزلزل ثبات در عراق می شود.

پس از آنکه ایالات متحده در جریان یک عملیات پهپادی در دی ماه ۱۳۹۸ قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس شاخه برون مرزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در نزدیکی فرودگاه بغداد ترور کرد، مقام های ایرانی انتقام از آمریکا را اخراج نظامیان آن از منطقه عنوان کردند.

از آن زمان به بعد حملات پراکنده شبه نظامیان مورد حمایت ایران به منافع ایالات متحده افزایش پیدا کرده است.

یکی از اولین اقدامات نظامی جو بایدن که پس از چهار سال ریاست جمهوری دونالد ترامپ اوایل زمستان سال گذشته قدرت را در دست گرفت، هدف قرار دادن پایگاه های مورد استفاده و انبار مهمات گروه های شبه نظامی نزدیک به ایران در مرز عراق و سوریه بود.

منبع: بی بی سی