سازمان عفو بین‌ الملل خواستار بررسی علل مرگ کارگران در قطر/ عدم توضیح بابت ۷۰ درصد فوت کارگر ها

Qatar-1 سازمان عفو بین‌ الملل خواستار شفاف‌ سازی علت مرگ هزاران کارگر خارجی در قطر شده است. این نهاد حقوق بشری معتقد است که قطر به عنوان میزبان جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲، در بررسی دلیل فوت کارگران کوتاهی کرده است.
 
به گزارش خبرنگار ایلنا به نقل از گاردین، کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در گزارشی وضعیت کارگران مهاجر شاغل در پروژه‌ های عمرانی جام‌ جهانی ۲۰۲۲ قطر را بررسی کرده است. این شورا در گزارش خود نوشت: اگرچه نیروی کار خارجی به دلیل مسائلی مثل نارسایی قلبی یا مشکلات تنفسی جان خود را از دست می‌ دهند، اما پیمانکاران این کشور تلاش می‌ کنند تا فوت کارگران مهاجر را مرگ طبیعی جلوه دهند. 
 
این تحقیق بر اساس ادعاهای مطرح شده از سوی کارگران و تحقیقات میدانی به دست آمده است. کارگران مهاجر می‌ گویند: هیچ‌ کدام ار خانواده‌ های کارگران موفق به دریافت خسارت ناشی از کار نشده‌ اند؛ بسیاری از کارگران به دلیل شرایط بد اقلیمی و فشار کاری زیاد، سکته قلبی می‌کنند. حمله قلبی عامل مرگ بسیاری از نیروی کار خارجی است، اما دولت و کارفرمایان قطری هیچ سندی در اختیار خانواده قربانیان قرار نمی‌دهند تا از پرداخت خسارت طفره بروند. 
 
بر اساس قوانین این کشور عربی، دولت قطر موظف است تا هزینه‌ های خسارت ناشی از حوادث کار را به نیروی کار خارجی شاغل در پروژه‌ ها پرداخت کند. پزشک قانونی قطر هیچ‌ گاه چرایی مرگ کارگران را اعلام نمی‌ کند تا کارفرمایان ملزم به پرداخت خسارت نشوند. در این شرایط، کارفرمایان می‌ توانند به راحتی حقوق مزدبگیران را اجحاف کنند. 
 
به گفته یکی از کارشناسان کار کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، کارگران به دلایل گوناگونی جان خود را از دست داده‌ اند که در گروه‌ های مختلف، قابلیت طبقه‌ بندی را دارند، اما دولت این کشور تلاش می‌ کند تا مرگ آنان را مرگ طبیعی جلوه دهد. این عملکرد به این معناست که حقوق کارگران مورد توجه قرار نمی‌ گیرد.
 
دربارۀ ۷۰ درصد از مرگ و میرها هیچ توضیحی ارائه نشده، به عبارت دیگر، این موارد را غیرقابل توضیح معرفی کرده‌ اند. کمیساریای عالی حقوق بشر با انتقاد از وضعیت بهداشتی این کشور نوشت: یک سیستم بهداشتی کارآمد که به منابع خوبی دسترسی دارد، باید بتواند علت مرگ کارگران را مشخص کند و تنها ۱ درصد باید غیرقابل تشخیص باشد. اگرچه قطر به امکانات مناسبی دسترسی دارد، اما توضیحی درباره چرایی فوت کارگران ارائه نمی‌ دهد. 
 
حدود یک سال دیگر تا آغاز مسابقات جام‌جهانی ۲۰۲۲ باقیمانده است؛ انتشار گزارش در این بازه زمانی می‌ تواند بر تعداد تماشاچیان حاضر در ورزشگاه‌ ها تأثیر بگذارد. پیش از این گزارش، اخبار ناگواری در ارتباط با شرایط اسفناک نیروی کار خارجی در رسانه‌ ها منتشر شد. انتشار این گزارش، فشار فزاینده‌ ای بر فیفا و فدراسیون فوتبال قطر وارد کرد و بی‌ توجهی به حقوق انسانی کارگران را بار دیگر بازتاب داد. 
 
کمیته سازماندهی جام جهانی قطر از مرگ ۳۸ کارگر در پروژه‌ های عمرانی جام‌جهانی خبر داده و مرگ ۳۵ نفر از آنها خارج از حوادث کار گزارش شده است. بسیاری از فعالان کارگری باور دارند، میزان مرگ و میر کارگران بیشتر از آمار اعلام شده است. اعضای عفو بین‌ الملل معتقدند: به طور قطع علت مرگ کارگران به درستی مورد بررسی قرار نمی‌ گیرد. همچنین تمامی کارگران پیش از اشتغال تحت آزمایش‌ های پزشکی قرار گرفته‌ اند که سلامت جسمانی آنها مورد تأیید قرار گرفته است. ادعای مرگ طبیعی به هیچ وجه قابل قبول نیست. اگر کارگران خارجی در چارچوب شرایط خطرناک مانند گرمای شدید مشغول به کار هستند، باید تدابیر لازم برای حفظ سلامتی آن‌ ها در نظر گرفته شود.
 
رقم واقعی تعداد کارگران خارجی که در قطر فوت کرده‌ اند، مشخص نیست. نیویورک تایمز از ۶ هزار و ۵۰۰ کارگر خارجی کشته‌ شده در قطر از سال ۲۰۱۰ تاکنون خبر داد. مقامات قطری در واکنش به این خبر اظهار کردند، میزان مرگ و میر مهاجران با توجه به حجم نیروی کار در محدوده مورد انتظار است، اما کارشناسان اپیدمیولوژیک، توانایی مقامات در ارائه داده‌ های مناسب را زیر سؤال برده‌ اند. 
 
عفو بین‌ الملل می‌ گوید، ۱۸ گواهی فوت صادر شده کارگران بین سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۱ را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده است که در ۱۵ مورد از آن‌ ها دلیل فوت با اصطلاحات مبهمی مانند «نارسایی قلبی نامشخص و نارسایی حاد تنفسی به دلایل طبیعی» توجیه شده است. «دیوید بیلی» عضو گروه کاری سازمان جهانی بهداشت (WHO) در زمینه علل پزشکی مرگ کارگران، به عفو بین‌ الملل گفته است، این جملات بدون توضیح علل مرگ معنی ندارد.
 
سازمان پزشکان بدون مرز، دربارۀ کشته‌ شدن کارگران در ورزشگاه‌ های قطر نوشت: قرارگرفتن در معرض گرما و رطوبت شدید هوا عامل بسیاری از حوادث کار در این کشور است. ما از مقامات قطری می‌ خواهیم تا به موضوع ایمنی و امنیت کارگران ورود کنند، تا امکان حفاظت بیشتر از آنان فراهم شود. 
 
«استیو کاکبورن» رئیس عدالت اقتصادی و اجتماعی سازمان عفو بین الملل می‌ گوید: وقتی مردان جوان و سالم در گرمای شدید، ساعت‌ ها کار می‌کنند و به صورت ناگهانی جان خود را از دست می‌ دهند، این مسائل پرسش‌ هایی جدی در ارتباط با وضعیت ایمنی کار در قطر ایجاد می‌ کند. مقامات قطری در بررسی علل زمینه‌ ای مرگ و میر کارگران مهاجر، علائم هشدار دهنده‌ را نادیده می‌ گیرند. اگر این مسائل مورد توجه قرار گیرد، جان انسان‌ های زحمتکش حفظ می‌ شود. 
 
در سال‌ های اخیر وضعیت نابسامان کارگران خارجی در قطر از لحاظ حقوقی و بهداشتی مورد انتقاد شدید نهادهای حقوق بشری در جهان بوده است. موارد تبعیضی متفاوتی مانند وابستگی شخصی و یک‌ طرفه کارگران به اختیارات فرد کارفرما، عدم دریافت حقوق، ممنوع‌ الخروج شدن از قطر به علت اختلاف با کارفرما و به ویژه کمبود دسترسی به امکانات بهداشتی و درمانی، در فهرست اتهامات به کشور میزبان جام جهانی ۲۰۲۲ قرار گرفته بود. 
 
در پی آن، کشور قطر متعهد شد که اصلاحاتی را در زمینه بهبود وضعیت کاری و زندگی کارگران خارجی صورت دهد. این اصلاحات در حقوق کارگران خارجی به عنوان مثال شامل خوداختیاری آنها در ترک کشور قطر و یا اجازه تعویض کارفرما در این کشور است.