سینوفارم و سند همکاری؛ محور تماس امیرعبداللهیان و همتای چینی

abolahian hoseinحسین امیرعبداللهیان و وانگ ای، وزرای خارجه ایران و چین در نخستین تماس تلفنی با یکدیگر پیرامون مسائل افغانستان، دریافت هر چه بیشتر واکسن چینی، سند همکاری ۲۵ ساله و چشم‌انداز توسعه مناسبات دو جانبه گفت‌وگو کرده‌اند.

سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین که در جریان ملاقات وانگ ای با جواد ظریف و سفر او به تهران امضا شده، از سوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی یک "نقشه راه" برای همکاری های جامع دو کشور معرفی شده که حاوی هیچ قرارداد مالی و اقتصادی نیست.

اما طبق اطلاعاتی که "نیویورک تایمز" منتشر کرده، موضوع به ۴۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری چین در ده‌ها حوزه از جمله بانکداری، ارتباطات راه دور، بنادر، راه آهن، مراقبت‌های بهداشتی و فناوری اطلاعات باز می‌گردد و پکن در مقابل، با تخفیف جدی از نفت ایران برخوردار خواهد شد.

امیر عبداللهیان در مکالمه تلفنی با همتای چینی خود، تاکید کرده که دولت سیزدهم در سیاست خارجی "آسیا محور" است و توسعه همه جانبه روابط با چین جزو اولویت‌هاست. او افزوده که وزارت خارجه و دولت رئیسی برای عملیاتی کردن توافق مشارکت راهبردی تلاش ویژه خواهند کرد.

به نوشته ایسنا، وزیر خارجه چین از ارسال حجم بالایی از واکسن سینوفارم به ایران در روزهای آتی خبر داده است. تنها ده درصد جمعیت ایران واکسیناسیون کامل داشته و مقامات مسئول جمهوری سلامی در توجیه وضعیت نابسامان ایمن‌سازی شهروندان، از "بدعهدی دوستان" گلایه کرده‌اند. وزیر سابق بهداشت از جمله در آخرین روزهای کار خود در مشهد گفت: «کسانی که با ما ادعای دوستی می‌کردند، وسط قتلگاه ما را رها کردند.»

در گزارش ایسنا آمده که طرفین آمریکا را مسئول وضعیت کنونی در افغانستان دانسته‌اند: «در تبادل نظ

ر وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین همچنین ضرورت تشکیل دولت فراگیر با مشارکت همه اقوام و گروه‌ها در افغانستان، مبارزه با تروریسم و مواد مخدر بعنوان اولویتی مهم، ارسال کمک‌های انسانی به صورت بدون وقفه و تلاش برای باز بودن‌گذرگاه‌های مرزی تاکید شد.»

امیرعبداللهیان در روزهای گذشته با وزیران خارجه آلمان و فرانسه نیز تماس تلفنی داشته و یک محور مهم این مکالمات، مذاکرات احیای برجام بوده است.

منبع : دویچه وله