تصور ۶۷ درصدی حاکی از بدتر شدن شرایط زندگی‌ در تهران در پی شیوع کووید-۱۹

Afsordegui-1 بررسی ۲۰۰ هزار شهروند تهرانی، نشان داد که ۶۷ درصد از افراد تصور می‌ کنند که به دلیل شیوع کووید-۱۹ شرایط زندگی‌ شان بدتر شده است.
 
به گزارش ایسنا، بر اساس مطالعات انجام‌شده توسط سازمان‌های بین‌المللی و مراکز تحقیقاتی، پاندمی کرونا فقط یک تهدید بهداشتی نیست؛ بلکه می‌تواند یک تهدید اجتماعی اقتصادی محسوب شود.
 
خطر مرگ ناشی از عفونت ویروسی فشار روانی غیر قابل تحملی را بر مردم سراسر جهان به همراه داشته است. کاهش تعاملات اجتماعی از طریق سیاست‌های اعمال‌شده برای فاصله‌گذاری اجتماعی و بیکاری طولانی‌مدت بخش غیر رسمی و همچنین از دست دادن شغل، کاهش درآمد و خانه‌نشینی؛ بدون شک بر سلامت روان افراد تاثیر منفی می‌گذارد.
 
دراین شرایط، مطالعات اپیدمیولوژیک، جمعیت‌شناختی و بالینی بیماری کرونا، به طور گسترده مورد توجه قرار گرفته است؛ اما تا کنون مطالعات کمی در حوزه تاثیر اقتصادی بیماری کرونا انجام شده است. با توجه به این‌که پایان این همه‌گیری هنوز نامشخص است، درک شرایط متغیر اقتصادی و همچنین تاثیر این وضعیت بر سلامت روانی افراد، بسیار مهم است. بر همین اساس پژوهشگران با انجام یک مطالعه تاثیرات احتمالی ویروس کرونا را بر سلامت روان، اقتصاد و زندگی اجتماعی مردم تهران بررسی کردند.
 
در این مطالعه که در بازه زمانی خردادماه تا مرداد ماه سال ۱۳۹۹، به صورت نظرسنجی آنلاین انجام شد، ۲۰۰ هزار نفر شهروند تهرانی مورد بررسی قرار گرفتند.
 
بررسی جمعیت شناختی افراد شرکت‌کننده در این تحقیق، نشان داد؛ ۳۹ درصد از افراد در بخش خصوصی مانند بانک‌های خصوصی، موسسات آموزشی خصوصی و سایر سازمان‌های دیگر شاغل هستند، ۱۴ درصد از آن‌ها در بخش‌های غیر رسمی مشغول به کار هستند؛ آن‌ها عمدتاً فروشندگان خیابانی، دست‌فروشان و بازرگانان کوچک هستند و ۲۰ درصد باقی‌مانده افراد شرکت‌کننده نیز تاجر اند.
 
۴۵ درصد از شرکت‌کنندگان در این تحقیق، تنها یک عضو درآمدزا در خانواده داشتند؛ ۴۲.۵ درصد از آنها، دارای ٢ عضو درآمدزا؛ ۹.۵ درصد از آنها، ٣ درآمدزا؛ و ۳ درصد از آنها، بیش از ٣ عضو درآمدزا در خانواده داشتند.
 
بررسی‌ های این مطالعه نشان داد، ۶۷ درصد از پاسخ‌ دهندگان تصور می‌ کنند که به دلیل شیوع کووید-۱۹، زندگی‌ شان بدتر شده است. این همه‌ گیری باعث کمبود عرضۀ کالاهای اساسی شده و به احتمال زیاد، منجر به تورم در آینده نزدیک می‌ شود. در نتیجه مصرف‌ کنندگان تمایل بیشتری به پس‌ انداز و تمایل کمتری به مصرف نشان می‌ دهند. همچنین با توجه به مسائل بهداشتی، مردم علاقۀ چندانی به خرید کالاهای غیرضروری ندارند. این بررسی نشان داد که ۷۵.۵ درصد از پاسخ‌ دهندگان معتقدند در میان همه‌ گیری کرونا، هزینۀ کالاهای لوکس، کاهش یافته است.
 
همچنین مشخص شد، از نظر آماری، در درک افراد شاغل در بخش‌ های مختلف در مورد تأثیر سوء کووید-۱۹ بر درآمد، از دست دادن شغل، از دست‌ دادن تجارت، و خطر از دست دادن شغل در آینده، تفاوت قابل توجهی وجود دارد.
 
داده‌ های بدست آمده از این مطالعه، نشان داد، ۶۵.۵ درصد از پاسخ‌ دهندگان دارای درآمد خانوادگی ثابت هستند، در حالی که درآمد خانوادۀ ۳۴.۵ درصد از آنها به دلیل مشکلات ناشی از کووید-۱۹، ناپایدار است.
 
در این مطالعه عنوان شد که عوامل اقتصادی، اجتماعی مانند نگرانی از درآمد ثابت خانواده، نگرانی از مواجهه یا ابتلا به کووید-۱۹، نگرانی از تأخیر های تحصیلی، نگرانی از بیکار بودن، نگرانی از دست دادن ثبات بلند مدت در تجارت، نگرانی از خطر سلامتی سالمندان،  نگرانی از آموزش و آینده کودکان و همچنین نگرانی از ننگ و استیگمای کووید- ۱۹، باعث ایجاد مشکلات روانی در افراد شده است.
 
نتایج بدست آمده از این طرح تحقیقاتی نشان داد که پاسخ افراد بسته به نوع شغل (خصوصی، دولتی، غیر رسمی و خود اشتغالی)، بسیار متفاوت است. نوع رابطۀ استخدامی، تعیین‌ کنندۀ پاسخ به پرسش‌ هایی، مانند از دست دادن شغل در دوران کرونا، استانداردهای زندگی و کاهش هزینه‌ های کالاهای لوکس، بود.
 
با توجه به این یافته‌ ها، پژوهشگران این تحقیق می‌ گویند: به منظور کاهش مخاطرات اجتماعی، سازمان‌ های مردم نهاد و همچنین دولت باید برنامه‌ هایی را برای رسیدن به اطمینان از امنیت شغلی، ایجاد تمایل به پس‌ انداز، ایجاد صندوق ذخیره و ایجاد فرصت‌ های شغلی ساختار یافته، برای مردم و توسعۀ مهارت‌ ها، تهیه و اجرا کنند.
 
در انجام این تحقیق، پیر حسین کولیوند، پژوهشگر مرکز تحقیقات علوم اعصاب شفا بیمارستان خاتم‌ الانبیا و هادی کاظمی از گروه کودکان دانشکده پزشکی دانشگاه شاهد، مشارکت داشتند.
 
یافته‌ های این مطالعه، بهار سال جاری، به صورت مقالۀ علمی با عنوان «تأثیر کووید-۱۹ بر سلامت روان، مباحث اقتصادی اجتماعی و روابط اجتماعی در تهران، یک مطالعه پایلوت، در مجلۀ علوم اعصاب شفای خاتم، زیر نظر "مرکز تحقیقات علوم اعصاب شفا"ی بیمارستان خاتم الانبیا، منتشر شده است.

در این رابطه