کسری گاز روزانه ۲۰۰ میلیون مترمکعبی در دی و بهمن‌ امسال/ حجم ذخایر سوخت نیروگاهی ۳۰ درصد کمتر از پارسال

Gaz Iran وزیر نفت گفت: طبق زمانبندی تعریف شده برای پالایشگاه‌ های موجود و پالایشگاه‌ های جدید در ۴ تا ۵ سال آینده، ظرفیت پالایشگاه‌ های کشور یک و نیم برابر می‌ شود.
 
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی وزارت نفت، جواد اوجی وزیر نفت امروز (جمعه، ۱۹ شهریورماه) پس از بازدید از پالایشگاه نفت تهران در جمع خبرنگاران گفت: توفیق شد امروز از یکی از قدیمی‌ترین پالایشگاه‌های نفت کشور که نزدیک به ۱۳.۵ درصد ظرفیت پالایشی  را در اختیار دارد بازدید کنیم.
 
وی افزود: این پالایشگاه آخرین مراحل تعمیرات اساسی، تأمین سوخت کشور و تولید فرآورده‌ها از جمله بنزین و گازوئیل را در دستور کار دارد، همچنین افزایش کمی و کیفی برای ظرفیت پالایشی کشور دیده شده است، در دولت سیزدهم، وزارت نفت افزایش ظرفیت پالایشگاه‌های موجود و  ایجاد ظرفیت پالایشی جدید را دنبال می‌کند.
 
وزیر نفت تصریح کرد: وزارت نفت در دولت سیزدهم دو دستور کار در بحث پالایشگاه‌ها دارد، مورد نخست ارتقای کمی و کیفی پالایشگاه‌های کنونی و دوم ایجاد ظرفیت پالایشی به‌وسیله ساخت پالایشگاه‌های نو یا همان پتروپالایشگاه‌ها خواهد بود.
 
اوجی گفت: خوشبختانه سرمایه‌گذاران در بحث ایجاد و توسعه ظرفیت‌ پالایشی مشخص شده‌اند و توافق‌هایی هم با وزارت نفت شده است و طبق برنامه زمانبندی شده، مسیر توسعه کمی و کیفی پالایشگاه‌ها طی خواهد شد، برای پالایشگاه‌های نو هم مطابق برنامه‌ای که سرمایه‌گذاران متعهد شده‌اند، دولت نیز بحث مجوز تنفس خوراک را برای آنها در نظر گرفته است.
 
* ظرفیت پالایش نفت کشور ۱.۵ برابر می‌ شود:
 
وی ادامه داد: ان‌شاءالله طبق زمانبندی تعریف شده برای پالایشگاه‌های موجود و پالایشگاه‌های جدید در ۴ تا ۵ سال آینده، ظرفیت پالایشگاه‌ های کشور یک و نیم برابر می‌ شود.
 
وزیر نفت تأکید کرد: موضوع بهبود کیفیت فرآورده‌های نفتی و افزایش کیفیت بنزین و گازوئیل که در حوزه محیط زیستی برای ما بسیار مهم است را دنبال می‌ کنیم، همچنین بحث طرح‌ های توسعه کمی و کیفی پالایشگاه‌ ها در دستور کار دولت سیزدهم است.
 
اوجی بیان کرد: ظرفیت کنونی پالایش با احتساب نفت خام و میعانات گازی، ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز است که قرار است طبق برنامه‌ ریزی‌ ها این رقم به بیش از روزانه ٣ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه برسد.
 
وی خطاب به سرمایه‌ گذارانی که با وزارت نفت توافق کرده‌اند، گفت: براساس برنامه زمان‌ بندی دولت هم از آنها حمایت می‌کند، همچنین طبق برنامه زمان‌بندی یادشده، این طرح‌ها و افزایش ظرفیت تولید پالایشگاه‌های کنونی و ایجاد ظرفیت‌های نو را پیش می‌ گیریم و بنده نیز پیشرفت طرح‌ ها را ارزیابی می‌ کنم.
 
* خاش، میرجاوه و زابل تا پایان ۱۴۰۰ به شبکه گاز شهری متصل می‌ شوند:
 
وزیر نفت درباره موضوع تأمین سوخت زمستانی، تصریح کرد: با توجه به اینکه سطح کنونی ذخیر ه‌سازی‌ های سوخت مایع نیروگاه‌ های ما امسال نسبت به دوره مشابه پارسال، ۳۰ درصد کمتر است، همه توان خود را بر انتقال گازوئیل و نفت کوره با نفتکش‌ های جاده‌ پیما و سامانه حمل‌ و نقل ریلی گذاشته‌ ایم.
 
اوجی ادامه داد: هم‌ اکنون روزانه بیش از ۲۶۰ میلیون مترمکعب گاز تحویل نیروگاه‌ ها می‌ شود، امیدواریم با برنامه‌ ریزی‌ ها و نشست‌ های ویژه بررسی شرایط تأمین سوخت زمستانی که میان شرکت‌ های تابعه وزارت نفت انجام شده است، کمترین چالش را در این زمینه، بویژه گاز طبیعی و بخش خانگی داشته باشیم.
 
وی به موضوع گازرسانی به بعضی از شهرهای سیستان و بلوچستان نیز اشاره و اعلام کرد: پیرو نشستی که رئیس‌جمهوری در منطقه سیستان و بلوچستان داشتند، قول دادند که بحث گاز رسانی به شهرهای خاش، میرجاوه و زابل انجام شود، ما هم قول می‌دهیم که با برنامه‌ ریزی تا پایان سال این شهرها به شبکه گاز کشور متصل شوند و مردم این شهرها تا قبل از پایان سال از نعمت گاز برخوردار شوند.
 
وزیر نفت در پاسخ به پرسشی درباره ناترازی گاز افزود: پارسال در فصل سرما روزانه ۱۴۰ تا ۱۵۰ میلیون مترمکعب گاز کمبود وجود داشت که با محدودیت ارسال گاز طبیعی به صنایع و بخش نیروگاهی و جایگزین کردن سوخت مایع، جبران شد.
 
* بحث دیپلماسی گازی و افزایش سهم ایران از تجارت گاز دنبال می‌ شود:
 
اوجی تصریح کرد: امسال باتوجه به اینکه ما در زمینه تولید گاز طبیعی رقم اضافه‌ ای نخواهیم داشت و مصرف در بخش‌ های خانگی، صنایع و نیروگاهی نسبت به پارسال با افزایش ۱۰ درصدی روبرو می‌ شود، پیش‌ بینی می‌ کنیم در فصل سرد سال (دی و بهمن‌ ماه) روزانه با ۲۰۰ میلیون مترمکعب کسری گاز روبرو شویم که طبق برنامه‌ ریزی‌ ها برای جایگزنی با سوخت مایع، سعی می‌ کنیم هموطنان‌ مان دچار مشکل نشوند.
 
وی ادامه داد: بحث ارتقای کمی و کیفی فرآورده‌ های نفتی، بویژه نفت کوره را همچنان دنبال می‌کنیم و در ٢ تا ٣ سال آینده بی‌ شک درجه گوگرد موجود در نفت کوره بیشتر پالایشگاه‌ ها، بویژه پالایشگاه آبادان را کاهش می‌ دهیم، ما هم‌ اکنون گازوئیل یورو ۴ به نیروگاه‌ ها تحویل می‌ دهیم و در بعضی از موارد کیفیت گازوئیل تحویلی نزدیک به استاندارد یورو ۵ است و برنامه‌ ریزی کرده‌ ایم که بیشتر نیروگاها از گازوئیل پاک استفاده کنند.
 
وزیر نفت به موضوع دیپلماسی گازی نیز اشاره کرد و گفت: یکی از بحث‌ هایی که ما دنبال می‌ کنیم، بحث دیپلماسی گازی با کشورهای همسایه، از جمله ترکمنستان است، این موضوع را هم در دستور کار خواهیم داشت که سهم کنونی ٢ درصدی تجارت گاز ایران افزایش یابد، همچنین مذاکراتی هم با طرف‌ های ترکمنستانی، عراقی و دیگر کشورهای همسایه برای افزایش صادرات و تجارت گاز خواهیم داشت.