رئیس دانشگاه علوم پزشکی سپاه تولید واکسن کرونا را منوط به پیش‌خرید آن کرد!

Vaccin-Iran-Noora

در حالی که پیش از این حسین سلامی، فرمانده سپاه وعده داد بود که واکسن کرونا را تولید و به کشورهای فقیر هدیه می‌کنند، رئیس دانشگاه بقیه‌الله وابسته به سپاه که متولی تولید واکسن نورا است، گفته است این واکسن باید «پیش‌خرید» شود تا تولید شود.
 
حسن ابوالقاسمی، در گفت‌وگویی که خبرگزاری ایلنا روز یک‌شنبه، ۲۱ شهریور منتشر کرده است، با اشاره به امکانات مالی محدود این دانشگاه، گفته که بدون «پیش‌خرید»، امکان تولید واکسن نورا «بسیار کم» دانسته و گفته است که ظرفیت تولید چند واکسن داخلی دیگر نیز «محدود» است.
 
او همچنین با رد پیشنهاد تجمیع منابع چند واکسن ایرانی، گفته است: «مانند این است که بگوییم جایی درحال پختن خورشت قرمه‌سبزی و جایی دیگر درحال پختن خورشت به هستند و حالا همه این خورشت‌ها با هم تجمیع بشود. تجمیع این جا معنی ندارد».
 
آقای ابوالقاسمی همچنین با عقب‌نشینی از موضع مقامات ایران در خصوص وعده‌هایی مبنی بر تولید انبوه واکسن کرونا گفته است «اگر الان مردم با واکسن خارجی به دلیل وضعیت اضطراری واکسینه شوند، خیلی هم خوب است».
 
حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران روز ششم تیر در مراسم رونمایی از «واکسن نورا» گفته بود که اکنون زمان آن رسیده که «به آمریکایی‌ها واکسن بدهیم» و «اگر کمبودی دارند ما حاضریم به آن‌ها کمک کنیم».
 
مقام‌های حکومت ایران به ویژه ستاد اجرایی فرمان امام در ماه‌های گذشته وعده داده بودند که تا پایان شهریور امسال ۵۰ میلیون دُز واکسن داخلی تولید و توزیع می‌کنند که براساس آخرین آمار، این نهاد فقط ۸ میلیون دوز واکسن تولید کرده است که از این تعداد نیز ۴ میلیون دوز به وزارت بهداشت داده است.
 
هم‌زمان با بحران کرونا در ماه‌های گذشته که بسیاری دلیل آن را اقدام دیرهنگام برای واردات واکسن می‌دانند، در هفته‌های اخیر برخی نمایندگان مجلس فاش کرده‌اند که علت تاخیر در واردات واکسن این بوده است که واکسن داخلی تولید و توزیع شود.
 
 
نقل از سایت رادیو فردا