پزشکیان، نماینده مجلس: آمار واقعی قربانیان کرونا روزانه بالاتر از ۱۵۰۰ نفر است

corona pique

رادیو فردا: مسعود پزشکیان، عضو کمیسیون بهداشت مجلس ایران، گفته است: « آمار واقعی مرگ و‌میر روزانه در اثر ابتلا به بیماری کرونا در کشور، بالاتر از ۱۵۰۰ نفر است».

او با انتقاد از رویکرد وزارت بهداشت در اعلام آمار قربانیان کرونا در ایران، گفته است: «انگار نه انگار که آدم‌ها می‌میرند». تعداد قربانیان کرونا در ایران بر اساس گزارش وزارت بهداشت حدود ۱۱۵ هزار نفر اعلام شده است ولی منابع دیگر از جمله مدیران سازمان نظام پزشکی ایران بارها اعلام کرده است که آمار قربانیان در ایران ۳ تا ۴ برابر آمار وزارت بهداشت است.

 

آقای پزشکیان همچنین با اشاره به روند واکسیناسیون در ایران گفته است حکومت ایران «به دلیل مسایل سیاسی برای واردات مقداری دیر جنبید».

واردات واکسیناسیون در روزهای اخیر سرعت بیشتری به خود گرفته است ولی این نماینده مجلس گفته است که سفارش خرید واکسن در دولت قبلی صورت گرفته و دولت رئیسی «واکسنی سفارش نداده است».

در روزهای اخیر بحث‌های دامنه‌داری درباره مقصر اصلی تاخیر در واردات واکسن صورت گرفته و حامیان ابراهیم رئيسی سرعت گرفتن واردات واکسن را نشانه مقصر بودن دولت حسن روحانی می‌دانند و می‌گویند دولت روحانی برای عدم واردات واکسن بهانه‌های سیاسی مطرح می‌کرد.

منتقدان دولت رئيسی اما می‌‌گویند مواردی مانند فرمان منع واردات واکسن بریتانیایی و آمریکایی توسط رهبر جمهوری اسلامی، وعده‌های ستاد اجرایی فرمان امام برای تولید ۵۰ میلیون دوز واکسن تا شهریور امسال و تحریم‌ها در این زمینه نقش داشته‌اند.