بهای بسیار ارزان برق ایران/ صنایع متکی به برق و گاز بسیار ارزان مثل صنعت فولاد

bargh پایگاه آمریکایی بلومبرگ در گزارشی به بررسی بازار برق ایران و قیمتهای ارزان آن پرداخت که خلاف روند جهانی بوده و مانند یک سپر اقتصادی به ایستادگی در برابر تحریم های بین المللی کمک کرده است.
 
به گزارش ایسنا، بلومبرگ در این گزارش نوشت: در حالی که قیمت های برق اروپایی در یک ماه گذشته جهش پیدا کرده و باعث تعطیلی صنایع انرژی بر شده و ریسک خاموشی ها را جدی کرده، اما قیمت برق ایران کاهش پیدا کرده است.
 
بازار برق ایران در وب سایت خود اعلام کرد که میانگین قیمت هر مگاوات برق روز پنجشنبه معادل ۱۲.۴۵ یورو (۱۴.۶۵ دلار) یا حدود ۴۰ برابر پایین تر از میانگین قیمت روزانۀ برق برای انگلیس بود و طبق قیمت های اسپات بورس، برق اروپایی، کمتر از ۱۰ درصد هزینه برق در آلمان است.
 
ایران که دومین ذخایر بزرگ گاز و چهارمین ذخایر بزرگ نفت جهان را در اختیار دارد، معمولاً یکی از ارزانترین قیمت های برق در جهان را دارد. برق ایران در شبکه هایی جریان پیدا می کند که به ٧ کشور همسایه و همچنین بازارهایی در ازبکستان و قزاقستان وصل می شوند.
 
بر اساس گزارش بلومبرگ، حتی اگر اقتصاد ایران در ٣ سال گذشته تحت فشار تحریم های آمریکا قرار گرفته باشد، اما صنایع متکی به برق و گاز آن توسعه پیدا کرده اند. تولید فولاد ایران در ٨ ماه نخست سال با روندی سریعتر از تولید چین رشد کرد و ایران را به دهمین تولید کنندۀ بزرگ این فلز در جهان تبدیل کرد. حجم بالای برق مورد نیاز برای فعالیت سانتریفوژهایی که برای تولید سوخت هسته ای استفاده می شوند، هم بدون مانع جریان داشته است.
 
خبرنگار: زهرا وثوقی، 
دبیر: فاطمه محمد‌نژاد