پذیرفته شدن "ایران" بعنوان عضو کامل سازمان همکاری شانگهای

Shanghai Hamkari-Sazeman-1 ایرنا: رئیس جمهوری چین در نشست سازمان شانگهای در تاجیکستان گفت که در نشست امروز، ایران بعنوان عضو کامل سازمان همکاری شانگهای پذیرفته می‌شود.
 
به گزارش ایرنا، شی جین پینگ رئیس جمهور چین که امروز جمعه به صورت مجازی در اجلاس سازمان همکاری شانگهای در دوشنبه پایتخت تاجیکستان شرکت داشت، اعلام کرد که ایران بعنوان عضو کامل سازمان همکاری شانگهای پذیرفته می شود.
 
رئیس جمهوری چین طی سخنرانی آنلاین خود در این اجلاس از تحریم های اعمال شده بر مبادلات اقتصادی جهان انتقاد کرد.
 
وی از هیچ کشوری نامی نبرد، اما گفت، هرگونه موانع در تجارت، تجارت و فناوری باید برداشته شود و این فرصت ها در اختیار همه قرار گیرد.
 
رئیس جمهوری چین از کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای خواست «در کنار یکدیگر بایستند» و اجازه ندهند کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای مورد حمله کشورهای دیگر قرار گیرند. 
 
تمرکز شی جین پینگ نیز بر افغانستان بود و گفت که جامعه بین المللی باید برای مقابله با چالش های پیش روی افغانستان با یکدیگر همکاری کند.
 
وی افزود: «ما باید افغانستان را به داشتن یک دولت فراگیر تشویق کنیم. ما باید با همۀ انواع تروریسم مبارزه کنیم. بیایید سعی کنیم افغانستان را به راه صلح و ثبات تبدیل کنیم».
 
شی جین پینگ همچنین به طور مفصل در مورد بیماری همه گیر و پیامدهای آن صحبت کرد و گفت که پکن طی ۵ سال آینده، میلیون ها دلار در توسعۀ تجارت در حوزۀ شانگهای، سرمایه گذاری می کند. شی جین پینگ همچنین از ایجاد هزاران مؤسسه آموزشی برای شهروندان کشورهای عضو  سازمان همکاری شانگهای (SCO)، توسط چین خبر داد.
 
بیست و یکمین اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای امروز جمعه با حضور سران ۱۲ کشور عضو و ناظر از جمله آیت الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان آغاز شد.
 
به گزارش ایرنا در این اجلاس منطقه‌ ای که با میزبانی تاجیکستان برگزار می شود، علاوه بر رئیس جمهوری تاجیکستان، سران قرقیزستان، قزاقستان، بلاروس، پاکستان، ترکمنستان و ازبکستان نیز حضور دارند و رؤسای جمهوری روسیه، چین، هند و مغولستان نیز به صورت آنلاین در این نشست، شرکت کرده اند.
 
وزارت خارجه تاجیکستان که کشورش میزبان این اجلاس است، دو روز پیش اعلام کرده بود که روند پذیرش جمهوری اسلامی ایران در سازمان همکاری شانگهای (SCO) در پایان این نشست، آغاز می شود.