واردات امسال حدود ۴.۵ میلیون تن گندم و نیاز به واردات ۶ میلیون تن دیگر

Gandom-Naft ثبت رکورد جدید افزایش قیمت گندم در بازارهای جهانی، هشداری است به مسئولان داخلی که توجه بیشتری به تولید این محصول استراتژیک در سالهای بعدی داشته باشند.
 
به گزارش خبرگزاری فارس، امروز نیز در بازارهای جهانی قیمت گندم محصول استراتژیک در جهان، در ادامه افزایش های اخیر خود باز هم افزایش جدیدی را ثبت کرد.
 
قیمت این محصول که در یکسال گذشته بیش از ۵۰ درصد رشد کرده است امروز نیز رشد ۳ دلار داشت و هر بوشل از این محصول به قیمت ۷۰۸ دلار به فروش رفت.
 
گندم مهمترین محصول اساسی در جهان به شمار می رود و کشورهای تولید کننده اولویت خود را به تولید این محصول داده اند ضمن اینکه صادرات خود را نیز محدودتر کرده اند تا تامین داخل اطمینان بیشتری داشته باشد.
 
توجه به تولید و تامین این محصول استراتژیک به ویژه پس از شیوع ویروس کرونا اهمیت بیشتر یافته به طوری که روسیه اعلام کرد صادرات گندم و دیگر محصولات اساسی با ملاحظات بیشتری از سوی دولت انجام شود و حتی عوارض صادرات این قبیل محصولات را دو برابر کرد.
 
پوتین رئیس جمهور روسیه اعلام کرد که هر گونه صادرات محصولات کالاهای اساسی، ابتدا با اطمینان از تأمین نیاز داخل و ذخیره سازی طولانی مدت، انجام شود.
 
تولید محصولات اساسی در سال های گذشته، بیشتر مورد توجه دولتمردان بوده، به طوری که در زمان اتحاد جماهیر شوروی این کشور، وارد کنندۀ گندم بوده، الان به بزرگترین صادر کننده تبدیل شده، و آمریکا را نیز پشت سر گذاشته است.
 
حجم کل تولید غلات روسیه در سال های گذشته، از ۱۰۰ میلیون تن عبور کرده که در حقیقت به اندازه کل تولید محصولات کشاورزی کشور ما است.
 
در ایران علیرغم تجربه خودکفایی گندم در سال های گذشته، کل خرید دولتی امسال حدود ۴.۵ میلیون تن شد که به گفته مسئولان، باید ۶ میلیون  تن دیگر برای تأمین نیاز داخل وارد شود.
 
پایین بودن نرخ خرید تضمینی امسال و خشکسالی شدید، دو عامل کاهش تولید امسال گندم بود.
 
دولت سیزدهم، نرخ خرید تضمینی گندم را برای سال آینده، ۷۵۰۰ تومان تعیین کرده که ظاهراً برای کشاورزان خوشحال کننده است.
 
سرپرست مجری گندم کشور نیز پیش بینی کرده که تولید گندم در سال آینده، به ۱۴ میلیون تن برسد.