کاهش تولید فولاد و افت شدید قیمت جهانی سنگ آهن/ تلنبار ٢ میلیون تن گندله در منطقه گل‌ گهر

Gondoleh-1 اقتصادآنلاین- طاهره گودرزی: قیمت سنگ آهنِ عیار ۶۵ درصد، در فروردین و اردیبهشت امسال به بالای ۲۴۰ دلار بر هر تن رسید و بهترین زمان برای صادرات این محصول و محصولات فرآوری شده آن (کنسانتره و گندله) بود، تا مازادی که در کشور وجود دارد را صادر کنند و درآمد ارزی بالایی برای کشور و شرکت‌ های تولیدکننده داشته باشد و به تبع، باعث افزایش سود سهامداران شود.
 
روزهای پایانی سال ۹۹ با افزایش قیمت جهانی سنگ آهن همراه بود و این رشد قیمتی تا خرداد ۱۴۰۰ ادامه داشت. این رشد تا جایی ادامه یافت که قیمت سنگ آهن عیار ۶۵ درصد به ۲۴۴ دلار بر هر تن رسید.
 
کارشناسان و تحلیلگران صنعت فولاد و معدن، روند صعودی قیمت سنگ‌ آهن را ادامه دار می‌ پنداشتند و از نظرشان بعید بود که این روند افزایشی، متوقف شود. با افزایش قیمت جهانی سنگ آهن، بسیاری از تولیدکنندگان این ماده معدنی به دنبال انجام صادرات سنگ‌آهن و محصولات وابسته به آن یعنی کنسانتره سنگ آهن و گندله بودند. موضوعی که به دلایل محدودیت‌های صادراتی، اتفاق نیفتاد و شرکت‌های معدنی این امکان را نداشتند تا محصولات مازاد خود را صادر کنند. 
 
اما دیر زمانی نگذشت که تحلیل کارشناسان با شکست مواجه شد و قیمت سنگ‌‌‌ آهن در مسیر سقوط، حرکت خود را آغاز کرد، به‌‌‌ گونه‌‌‌ ای که بهای این محصول، جمعه هفدهم سپتامبر، به نصف نرخ این محصول در قله تاریخی آن در ماه می امسال رسید. بر همین اساس، قیمت هر تن سنگ‌ آهن عیار ۵/ ۶۳ درصد وارداتی به چین، به ۵/ ۱۰۴ دلار رسید.
 
اما موضوعی که باید به آن اشاره کرد، چالشی است که شرکت‌ های معدنی و تولیدکنندگان کنسانتره و گندله با آن روبرو هستند. در روزهای اوج قیمتی سنگ آهن که به نزدیک ۲۵۰ دلار بر هر تن رسید، محدودیت‌ ها و عوارض صادراتی که بیش از ۳ سال است بر صادرات این بخش سایه افکنده است، باعث شد که تولیدکنندگان کنسانتره و گندله نتوانند مازاد محصولات خود را صادر کنند. 
 
حسین شاهمرادی معاون بازرگانی شرکت صنعتی و معدنی گل‌گهر در گفت‌وی اختصاصی با اقتصادآنلاین، به این موضوع اشاره کرد و گفت: در فروردین و اردیبهشت امسال، قیمت جهانی سنگ آهن به اوج خود رسید و شرکت‌ های معدنی می‌ توانستند مازاد کنسانتره و مخصوصاً گندله خود را صادر کنند و درآمد ارزی برای کشور و شرکت خود داشته باشند که به خاطر عوارض و محدودیت‌ های صادراتی، مجوز صادرات به آن‌ ها داده نشد.
 
شاهمرادی تأکید کرد: پس از قطع برق و محدودیت‌ هایی که از این طریق برای فولادسازان ایجاد شد و توقف تولید را در پی داشت و آمار تولید فولاد سازان به شدت کاهشی شد، باعث شد تا کنسانتره و گندلۀ مازاد، داشته باشیم که در حال حاضر، نه مشتری داخلی دارد، و نه دیگر می‌ شود صادرات انجام داد، که عدم صادرات دو دلیل اصلی دارد. دلیل اول همان بحث محدودیت‌ های صادراتی است. ثانیاً حتی اگر محدودیت‌ ها برداشته شوند، به خاطر افت شدید قیمت جهانی سنگ آهن، دیگر صادرات این محصولات صرفه اقتصادی ندارد.
 
وی اظهار کرد: درخواست ما از دولت این است که عوارض صادرات کنسانتره و گندله را به طور کامل بردارد، تا صادرات کمی به صرفه تر شود، چرا که قیمت ‎‌های جهانی بسیار پایین آمده است و شرکت‌ ها انگیزه‌ ای برای صادرات ندارند. شرکت گل‌ گهر و گهر زمین، گندله، مازاد بسیاری دارند و اینکه شرکت‌ های فولادی اعلام می‌ کنند که با کمبود مواد اولیه مواجه هستند، فقط به خاطر این است که بتوانند در بحث قیمت این محصولات کنترل داشته باشند.
 
شاهمرادی خاطرنشان کرد: انبارهای شرکت گهر زمین و گل‌ گهر، مملو از گندله است و شرکت‌ های فولادی هیچ تقاضایی برای گندله ما ندارند و این عدم تقاضا بیشتر یه این خاطر است که هم از قبل انبارهایشان را پر کرده‌ اند، و هم اینکه تولید فولاد به خاطر قطع برق صنایع، کاهش پیدا کرد. بیش از ٢ میلیون تن گندله در منطقه گل‌ گهر دپو شده است که هیچ متقاضی ندارد.