یک مقام اماراتی خواستار مدیریت تنش‌ها بین این کشور و ایران و ترکیه شد

Iran and Turkey

وزیر مشاور در امور خارجه امارات متحده عربی با اشاره به اینکه نفوذ ایران و ترکیه در یمن، لیبی و دیگر مناطق باعث رویارویی آنها با امارات شده است، گفته است باید این رقابت‌ها از طریق مذاکرات مدیریت شود تا از رویارویی‌های جدید در منطقه جلوگیری شود.

به گزارش رادو فردا به نقل از خبرگزاری رویترز، انور قرقاش که روز یکشنبه ۱۱ مهرماه در یک نشست سخن می‌گفت، از رویکرد سیاسی اخیر ترکیه نسبت به مصر، گروه اخوان‌المسلمین و عربستان استقبال کرده است.

او در مورد اینکه سیاست‌های منطقه‌ای ایران چگونه پیش خواهد رفت نیز گفته است: «ایران نیز نسبت به خلا و تنش در منطقه نگران است».

انور قرقاش همچنین گفته است که وضعیت نامشخصی در رابطه با تعهد آمریکا به منطقه خاورمیانه و همچنین نگرانی‌هایی از «ظهور جنگ سرد» میان آمریکا و چین وجود دارد.

خبرگزاری رویترز با پوشش اظهارات آقای قرقاش می‌نویسد کشورهای خلیج فارس روابط اقتصادی قوی با چین دارند و با توجه به وابستگی آنها به چتر حمایتی نظامی آمریکا، از نزدیک مذاکرات میان قدرتهای جهانی با ایران برای احیای برجام را نیز در کنار بازگشت طالبان به قدرت در افغانستان با خروج نظامیان آمریکا زیر نظر دارند.

وزیر مشاور در امور خارجه امارات متحده عربی، با تاکید بر اینکه در آینده نزدیک واقعیت سیاست حضور آمریکا در منطقه را خواهیم دید، گفته است: «افغانستان بی‌هیچ تردیدی یک آزمایش بسیار هشدار دهنده بود».

امارات در جنگ داخلی یمن، طرفدار دولت قانونی یمن است و علیه شبه نظامیان حوثی مورد حمایت ایران موضع گرفته است. در لیبی وضعیت برعکس است. ترکیه از دولت مورد حمایت سازمان ملل در لبیی حمایت می‌کند و امارات از نیروهای شبه‌نظامی به رهبری ژنرال حفتر حمایت کرده است.

از سوی دیگر، امارات به همراه عربستان می‌گویند توافق هسته‌ای، تهدید برنامه‌های موشکی و حمایت جمهوری اسلامی از گروه‌های نیابتی را حل نکرده است و باید یک توافقنامه‌ جامع امضا شود.