سومین کشتی حامل سوخت ایران برای حزب‌الله لبنان به سوریه رسید

Keshti Shenavar

رادیو فردا: تانکرترکرز، شرکت ردیابی نفتکش‌ها، چهارشنبه ۱۴ مهرماه اعلام کرد که یک نفتکش حامل محموله نفتی ایران برای حزب‌الله لبنان به بندر بانیاس سوریه رسید.

تانکرترکرز در توییتی گفته است، محموله این نفتکش به نام فورچون، گازوئیل است و از بندر بانیاس سوریه توسط حزب الله به داخل لبنان منتقل می‌شود.

دومین محموله سوختی ایران برای حزب الله لبنان توسط نفتکش «فارست» ۳۱ شهریور، از کانال سوئز گذشت. اولین محموله سوخت ایران نیز روز ۲۵ شهریور از طریق یکی از بنادر سوریه تخلیه و از راه زمینی به حزب‌الله در لبنان تحویل داده شد.

نجیب میقاتی، نخست وزیر لبنان دو روز پس از آن٬ واردات محموله‌های سوخت از ایران توسط گروه حزب‌الله را «نقض حاکمیت لبنان» دانست.

مخالفان حزب‌الله در لبنان می‌گویند که خرید سوخت از ایران، این کشور را که هم‌اکنون نیز دچار سختی‌های بسیار است در معرض خطر تحریم‌ها قرار می‌دهد، خاصه با توجه به این که واشینگتن حزب‌الله را در فهرست گروه‌های تروریستی گذاشته است.

 

به گزارش رویترز، بحران انرژی در لبنان یکی از پیامدهای بحران گسترده اقتصادی و مالی در این کشور از سال ۲۰۱۹ است که باعث سقوط پول ملی شد و بیش از سه چهارم مردم را به فقر کشاند.

به دلیل سقوط ارزش پولی ملی و از بین رفتن ذخایر ارزی لبنان، این کشور قادر نیست سوخت مورد نیاز خود را بخرد.