پیش بینی کاهش ۳۰ درصدی محصول گندم در ایران/ نیاز به خرید حدود ٨ میلیون تن گندم در یک سال؟

Gandom-1 رویترز به نقل از منابع صنعتی ایرانی گزارش داد ایران در پی خشکسالی و آسیب دیدن محصول داخلی، به خرید ٨ میلیون تن گندم در فصل جاری نیاز دارد.
 
به گزارش ایسنا، منابع صنعتی آگاه به رویترز گفتند: افزایش چشمگیر واردات گندم از میانگین سالانۀ حدود یک میلیون تن در ۵ سال گذشته، برای تضمین تأمین نان ضروری است، زیرا انتظار می رود محصول گندم ایران امسال ۳۰ درصد کمتر باشد.
 
ایران در فصل زراعی ۲۰۲۱ با بدترین خشکسالی در ۵۰ سال اخیر روبرو شد که باعث شد شرکتهای بازرگانی بین المللی انتظاراتشان برای واردات گندم از سوی ایران را بالا ببرند.
 
کاوه زرگران، رئیس هیأت مدیرۀ انجمن تأمین کنندگان غلات ایران به رویترز گفت: ایران به واردات حدود ٨ میلیون تن گندم در فاصله مارس ۲۰۲۱ تا مارس ۲۰۲۲ نیاز دارد. وی گفت: حدود ٢ میلیون تن گندم تاکنون در بنادر کشور تخلیه شده است.
 
فریال مستوفی، رئیس مرکز خدمات مشاوره و سرمایه گذاری انجمن اتاق بازرگانی ایران در اظهارات جداگانه ای گفت: برداشت گندم ایران بین ۱۰ تا ۱۱ میلیون تن برآورد شده که کمتر از میانگین سالانه ۱۵ میلیون تن است. افزایش چشمگیر واردات گندم، امکان واردات کالاهای دیگری شامل سویا یا ذرت به میزان سال های گذشته را تحت تأثیر قرار داده و به شدت محدود می کند.
 
وزارت کشاورزی آمریکا هفته جاری پیش بینی خود از میزان واردات گندم ایران برای فصل ۲۰۲۲-۲۰۲۱ را به ۴.۵ میلیون تن در مقایسه با برآورد قبلی ۲.۵ میلیون تن افزایش داد، در حالی که شورای بین المللی غلات برآورد کرده که میزان واردات ایران به ۲.۴ میلیون تن بالغ می شود.
 
افزایش واردات گندم از سوی ایران با رکورد بالای قیمت ها در بازار جهانی مصادف شده و هزینه های مالی را افزایش خواهد داد. قیمت گندم در بازار جهانی در اوت به بالاترین حد از سال ۲۰۱۳ صعود کرد. قیمت بالا منعکس کننده نگرانی های امنیتی غذایی جهانی است که با مشکلات اقتصادی ناشی از کووید-۱۹ تشدید شده است.
 
شورای بین المللی غلات، کمبود جهانی در فصل ۲۰۲۲-۲۰۲۱ را پیش بینی کرده که به مصرف بیشتر از میزان تولید منتهی شده است و گندم کمتری تا پایان سال در ذخایر باقی می گذارد.
 
منابع بازرگانی اظهار کردند: ایران در هفته های اخیر حداکثر ۲۴۰ هزار تن گندم از روسیه خریداری کرده است. آمریکا مکرراً اعلام کرده که فروش غذا و دارو شامل تحریم ها نمی شوند، اما احتیاط بانک های بین المللی، دریافت فاینانس تجاری غربی را دشوار کرده است.
 
خبرگزاری اینترفکس در ۱۰ سپتامبر با اشاره به اظهارات کاظم جلالی، سفیر ایران در روسیه اظهار کرد: ایران قصد دارد خرید گندم از روسیه را با استفاده از ناوگان کوچک از کشتی هایی که در دریای خزر فعالیت می کنند، افزایش دهد.
 
بر اساس گزارش رویترز، شرکت مشاورۀ کشاورزی پروزرنو در یادداشت اخیری نوشت: صادرات گندم روسیه به ایران در فاصلۀ اول ژوییه تا ۲۷ سپتامبر، به ۲.۴ میلیون تن رسید. این میزان فراتر از صادرات گندم روسیه به ایران به میزان ۱.۴ میلیون تن در کل فصل ۲۰۲۱-۲۰۲۰ بوده است.