ده کشته و صدها زخمی در تظاهرات علیه فرانسه در پاکستان

Pakestan-Tazahorat-Faranseh

«لاهور برای دومین روز شاهد رویارویی پلیس پاکستان با هواداران گروه اسلامگرای افراطی "تحریک لبیک پاکستان" بود. معترضان خواستار آزادی رهبر خود و همچنین اخراج سفیر فرانسه از پاکستان شده‌اند.»
 
هواداران گروه اسلامگرا و افراطی "تحریک لبیک پاکستان" (حرکه‌ لبیک پاکستان) روز شنبه ۲۳ اکتبر تظاهرات بزرگی در لاهور، دومین شهر بزرگ پاکستان برگزار کردند. تظاهراتی که بار دیگر به خشونت کشیده شد.
 
گفته می‌شود در جریان ناآرامی‌های این روز دست‌کم پنج نفر از هواداران گروه "تحریک لبیک پاکستان" جان خود را از دست داده و صدها نفر مجروح شده‌اند.
 
موج جدید اعتراضات هواداران این گروه یک روز پیش از آن (جمعه ۲۲ اکتبر) آغاز شده بود. معترضان خواستار آزادی رهبر خود، سعد حسین رضوی و همچنین اخراج سفیر فرانسه از پاکستان شده‌اند.
 
معترضان روز جمعه با پرتاب سنگ اقدام به مقابله با پلیس پاکستان نمودند. در جریان ناآرامی‌های روز جمعه، سه مامور پلیس و دو نفر از اعضای این گروه افراطگرا جان خود را از دست داده و بیش از ۱۵ نفر مجروح شده بودند.
 
پس از اعتراضات خشن هواداران این گروه در سال ۲۰۲۰ در واکنش به اظهارات امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه و انتشار مجدد کاریکاتور پیامبر اسلام در نشریه "شارلی ابدو"، پاکستان این گروه را یک گروه تروریستی خواند و فعالیت آن را ممنوع اعلام کرد.
 
 
منبع خبر: سایت رادیو دویچه وله